
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2019 року ЛуцькСправа № 161/4974/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Луцького міськрайонного суду Волинської області з позовом до Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Луцьке об`єднане УПФУ Волинської області, відповідач) про визнання неправомірними дій щодо відмови у виплаті невиплаченої пенсії та зобов`язання виплатити ОСОБА_1 невиплачену пенсію з липня 2018 року по вересень 2018 року.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.03.2019 справу передано на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду на підставі пункту 2 частини першої статті 29 КАС України.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 прийнято дану справу до провадження та відкрито позовне провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в Управлінні ПФУ з 01.08.2014.
З липня по вересень 2018 року виплату пенсії позивачу безпідставно припинено відповідачем на підставі отриманої інформації від органів соціального захисту населення з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Зазначає, що 24.10.2017 за №0000377689 їй видана довідка про взяття на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України. Вказана довідка є дійсною, оскільки жодних рішень про її скасування у встановлений Порядком №509 спосіб уповноважені особи не приймали.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у виплаті їй пенсії за період з липня по вересень 2018 року неправомірними у зв`язку з відсутністю у відповідача законних підстав для припинення виплати їй пенсії, а тому просить позов задовольнити, зобов`язавши відповідача здійснити виплату пенсії за вказаний період .
У відзиві на позов від 31.05.2019 №580/06-39 (а.с22-24) Луцьке об`єднане УПФУ Волинської області заперечує проти позову та вважає його таким, що не підлягає задоволенню, оскільки від Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до пенсійного органу надійшла інформація про те, що позивач вибула з попереднього місця реєстрації, а комісією з розгляду питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам було прийнято рішення про відмову у призначенні (відновленні) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (протокол №31 від 16.08.2018). У зв`язку з цим відповідач вважає, що немає підстав для нарахування та виплати пенсії позивачу за період з липня по вересень 2018 року.
На підставі наведеного просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за віком, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Луцької РДА про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 24.10.2017 №0000377689 ОСОБА_1 була взята на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, а саме: з міста Луганськ, Ленінського району, Луганської області до с. Зміїнець, Луцького району, Волинської області за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9).
Відповідно до затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, м. Луганськ включене до цього Переліку.
З 01.08.2014 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об`єднаному УПФУ Волинської області як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
13.07.2018 від Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області надійшов лист за вих. №6705/02-15 від 10.07.2018 про те, що позивач 23.10.2017 вибула з місця реєстрації.
В зв`язку з цим, 17.07.2018 за вих. №7560/02-15 Луцьким об`єднаним УПФУ Волинської області підготовлено лист в АТ «Дерджавний ощадний банк України», яким вилучено з фінансування пенсію ОСОБА_1 за липень та призупинено виплату пенсії до з`ясування.
23.07.2018 за вих. №7687/02-20-07 Луцьким об`єднаним УПФУ Волинської області на адресу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради направлено список на отримання інформації для здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
На засіданні Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам 16.08.2018 прийнято рішення про відмову у призначенні соціальної виплати ОСОБА_1 у зв`язку з виїздом в інший район. Зазначене рішення оформлене у вигляді протоколу №31 від 16.08.2018 (а.с.42).
03.08.2018 позивач звернулася до Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області із заявою про переведення виплати пенсії з вул. Наливайка, 14/32, м. Луцьк на вул. Ковельська, 2/6, с. Зміїнець та з заявою про поновлення виплати пенсії, як внутрішньо переміщеній особі.
На засіданні Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при районній державній адміністрації 25.09.2018 прийнято рішення щодо призначення соціальної виплати ОСОБА_1 з 01.10.2018. Зазначене рішення оформлене у вигляді протоколу №12 від 25.09.2018 (а.с.24).
23.10.2018 позивач звернулася до Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області із заявою щодо виплати їй пенсії за період з липня 2018 року по вересень 2018 року.
Листом Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області від 29.10.2018 №511/Т-01 позивачу у виплаті пенсії за період з липня по вересень 2018 відмовлено (а.с.6-7).
Позивач вважаючи відмову у виплаті пенсії протиправною, звернулась за захистом своїх прав та інтересів до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
З 22.11.2014 набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 №1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Зокрема, відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк".
Згідно пунктом 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014 (в редакції Постанови КМУ №352 від 08.06.2016) (далі - Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.
Судом встановлено, що довідка від 24.10.2017 №0000377689 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а саме позивача, є дійсною. Доказів про її скасування відповідачем не надано.
Відповідно ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
За приписами п.71 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
В матеріалах справи відсутні докази про скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи позивача від 24.10.2017 №0000377689 органом, який її видав - Управлінням соціального захисту населення Луцької РДА.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на рішення Комісії з розгляду питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 16.08.2018 №31, враховуючи наступне.
Пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06. 2016 встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Відповідно до п.п.2 п.12 зазначеного Порядку соціальні виплати припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.
У статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії.
Суд вказує на пріоритетність застосування вимоги статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів є безпідставними.
Аналогічні правові висновки зазначені в постановах Верховного суду від 06.02.2018 по справі № 233/4105/17, від 06.02.2018 по справі №263/7763/17, від 30.01.2018 у справі №234/9660/17, від 21.02.2018 по справі №233/3903/17.
Враховуючи вищевикладене, суд позов задовольняє повністю, визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 по 30.09.2018 та зобов`язує Луцьке об`єднане УПФУ Волинської області виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком за цей період.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком за період з 01.07. 2018 по 30.09.2018.
Зобов`язати Луцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області виплатити ОСОБА_1 невиплачену пенсію за віком з 01.07. 2018 по 30.09.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Відповідач: Луцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, м. Луцьк, вул. Грушевського, буд. 1, код ЄДРПОУ 40370530).
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук