
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1605/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного розгляду звернення та скарги та щодо не приведення Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку до вимог законодавства України; про зобов`язання привести Правила користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку до вимог законодавства України та стягнення моральної шкоди у розмірі 147 470,40 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 21.11.2018 № 744-1 затверджені Правила користування міським пасажирським автомобільним транспортом у місті Луцьку (надалі Правила). Однак, на переконання позивача, затверджені відповідачем Правила не відповідають чинному законодавству, зокрема Правилам надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176.
Позивачем 25.02.2019 направлено звернення до відповідача з проханням внести зміни у Правила користування міським пасажирським автомобільним транспортом у місті Луцьку з метою приведення деяких положень Правил до вимог законодавства. Листом від 14.03.2019 №Р-372/5-038 відповідач відмовився вносити зміни, мотивуючи свою відмову тим, що термін надання зауважень та пропозицій закінчений.
Вказує також на те, що відповідачем не вчиняються належні дії у зв`язку з порушенням перевізниками прав пасажирів. Так, 18.04.2019 до відповідача направлено скаргу на протиправні дії водія (перевізник - КП «Луцьке підприємство електротранспорту»). Листом від 19.04.2019 №Р-373/7-033 відповідач повідомив, що управлінням транспорту та зв`язку проведено службове розслідування та від генерального директора КП «Луцьке підприємство електротранспорту» взято пояснення. Позивач вважає такі дії відповідача формальними відписками, оскільки вони не містять дій, передбачених законодавством України, зокрема щодо притягнення до відповідальності посадових осіб перевізника за статтями 155, 133-1 КУпАП України.
Вказує, що бездіяльністю відповідача йому завдано моральної шкоди, яка полягає у переживаннях та душевних стражданнях та яку він оцінює у розмірі 147 470,40 грн.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) (а.с.1).
У відзиві на позов та в додаткових поясненнях відповідач позовні вимоги не визнав (а.с.13-17,35-38). В обґрунтування своєї позиції вказав, що рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 21.11.2018 №744-1 «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом» є регуляторним актом та пройшло регуляторну процедуру згідно з Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Так, рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 28.04.2017 №744-1 затверджено план дій із запровадження автоматизованої системи обліку оплати в міському пасажирському транспорті, третім пунктом якого є розробка Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом.
Листом від 23.08.2018 головному редактору газети «Луцький замок» надіслано проекти регуляторних актів, зокрема «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом» для оприлюднення згідно з статтею 9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», які в подальшому були оприлюднені в газеті «Луцький замок» №31 від 30.08.2018.
Одночасно, проект регуляторного акту «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку» було оприлюднено на сайті Луцької міської ради в розділі «Регуляторна політика».
Згідно протоколу «круглого столу» по обговоренню проекту рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку», який відбувся 27.09.2018, інформація про проведення якого була надрукована в газеті «Луцький замок» та оприлюднена на офіційному сайті Луцької міської ради, ухвалено надати двотижневий термін після публікації для надання письмових зауважень та пропозицій щодо проекту рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку» в управління транспорту та зв`язку міської ради. Тобто, надано додатковий час для надання усім охочим своїх пропозицій щодо редакції спірних правил.
Під час проходження регуляторної процедури проекту рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку» у позивача була неодноразова можливість надати письмові зауваження щодо проекту спірних Правил, якою останній не скористався.
Зазначає, що наведені у позовній заяві пункти 3.18, 7.9.3, 8.10.15 Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у місті Луцьку, відповідають нормам чинного законодавства,
Безпідставною відповідач вважає також позовну вимогу щодо неналежного розгляду звернення від 25.02.2019 та скарги позивача від 18.04.2019 про притягнення до адміністративної відповідальності водія міського маршрутного автобусу, оскільки, оскаржувані відповіді виконавчого комітету Луцької міської ради від 14.03.2019 та 18.04.2019, позивачу були надані вчасно та є належно обгрунтованими в розумінні статті 19 Закону України «Про звернення громадян». Вказує, що до повноважень адміністративних комісій при виконавчих органах міських рад не належить розгляд справ про адміністративні правопорушення передбачені статтею 133-1 КУпАП, що спростовує твердження позивача про бездіяльність виконавчого комітету при розгляді скарги від 18.04.2019.
Відповідач вважає безпідставною також вимогу про стягнення моральної шкоди, оскільки позивачем не надано жодних доказів на підтвердження реальності понесених моральних страждань.
З наведених підстав відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
У відповіді на відзив (а.с.32-33) позивач вважає, що відповідач не спростував аргументи про допущену бездіяльність щодо неналежного розгляду звернення та скарги, а тому просив позов задовольнити.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю з таких мотивів і підстав.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулює Закон України від 05.04.2001 №2344-III "Про автомобільний транспорт" (надалі - Закон №2344-III).
Органи місцевого самоврядування входять до системи органів державного регулювання та контролю діяльності автомобільного транспорту. Так відповідно до частини дев`ятої статті 6 Закону №2344-III органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють у межах своїх повноважень контроль за дотриманням законодавства у сфері автомобільного транспорту на відповідній території, запроваджують автоматизовану систему обліку оплати проїзду та встановлюють порядок її функціонування, а також види, форми носіїв, порядок обігу та реєстрації проїзних документів; визначають особу, уповноважену здійснювати справляння плати за транспортні послуги в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду (зазначена норма в редакції Закону України від 17.01.2017 №1812-VIII, що набрав чинності з 07.02.2017).
Загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень (частина друга статті 6 вказаного Закону).
Відповідно до частини шістнадцятої статті 35 Закону №2344-III Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту затверджує Кабінет Міністрів України.
Водночас, Законом України від 17.01.2017 №1812-VIII статтю 35 Закону №2344-III доповнено частиною сімнадцятою, згідно з якою установлено, що Правила користування міським пасажирським автомобільним транспортом затверджуються відповідним органом місцевого самоврядування. Вони визначають порядок проїзду і його оплати, права та обов`язки пасажирів, а також взаємовідносини перевізників і пасажирів під час надання транспортних послуг, враховуючи особливості транспортної інфраструктури та наявність автоматизованої системи обліку оплати проїзду (ця норма чинна з 07.02.2017).
На виконання повноважень у сфері державного регулювання діяльності автомобільного транспорту постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176 затверджено Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (надалі - Правила №176). Ці Правила визначають порядок здійснення перевезень пасажирів та їх багажу автобусами, таксі, легковими автомобілями на замовлення, а також обслуговування пасажирів на автостанціях і є обов`язковими для виконання організаторами регулярних перевезень, замовниками транспортних послуг (далі - замовники послуг), автомобільними перевізниками, автомобільними самозайнятими перевізниками, персоналом автомобільного транспорту, автостанціями та пасажирами (пункт 1 Правил у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2007 №1184).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2017 №812 пункт 1 Правил №176 доповнено абзацом наступного змісту: "Порядок проїзду міським пасажирським автомобільним транспортом і його оплати, права та обов`язки пасажирів, а також відносини автомобільних перевізників і пасажирів під час надання транспортних послуг, враховуючи особливості транспортної інфраструктури та наявність автоматизованої системи обліку оплати проїзду, визначаються Правилами користування міським пасажирським автомобільним транспортом, що затверджуються відповідним органом місцевого самоврядування" (ця норма чинна з 28.10.2017).
Як визначено частиною першою статті 30 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (зі змінами і доповненнями), до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження, серед яких затвердження маршрутів і графіків руху, правил користування міським пасажирським транспортом незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках, передбачених законодавством; прийняття рішення про впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті незалежно від форм власності та визначення особи, уповноваженої здійснювати справляння плати за транспортні послуги в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду; встановлення порядку функціонування та вимог до автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті незалежно від форм власності, а також видів, форм носіїв, порядку обігу та реєстрації проїзних документів (підпункти 10, 10-1, 10-2 у редакції Закону України від 17.01.2017 №1812-VIII).
Таким чином, затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у місті Луцьку є повноваженням відповідача у справі - виконавчого органу Луцької міської ради.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 21.11.2018 №744-1 затверджені Правила користування міським пасажирським автомобільним транспортом у місті Луцьку.
25.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Луцької міської ради з пропозицією внести ряд змін до Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у місті Луцьку, так як, на його думку, затверджені правила частково не відповідали законодавству України (а.с. 6)
У відповіді від 14.03.2019 №Р-372/5-038 виконавчий комітет Луцької міської ради повідомив позивача, що рішення від 21.11.2018 №744-1 «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку» приймалось у спосіб передбачений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Термін надання зауважень та пропозицій закінчений.
У разі проведення наступної процедури, передбаченої Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» позивач може надавати свої пропозиції для обговорення на круглих столах за участю представників виконавчого комітету, депутатського корпусу, перевізників та громадських організацій (а.с.7).
18.04.2019 позивач до виконавчого комітету Луцької міської ради подав скаргу на протиправні дії водія (перевізник - КП «Луцьке підприємство електротранспорту»), у якій просив притягнути водія до адміністративної відповідальності (а.с.8).
Листом від 19.04.2019 №Р-372/7-033 виконавчий комітет Луцької міської ради повідомив позивача, що Управління транспорту та зв`язку провело службове розслідування по факту викладеному у скарзі від 08.04.2019. Взято пояснення генерального директора КП «Луцьке підприємство електротранспорту», в якому зазначається, що по факту скарги проведено службове розслідування, а з водія автобуса НОМЕР_1 взято пояснення. До відповіді додано пояснення генерального директора КП «Луцьке підприємство електротранспорту» (а.с.9).
Вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність під час розгляду звернення та скарги, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Перевіряючи доводи позивача на предмет бездіяльності відповідача щодо невнесення пропозицій до Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 28.04.2017 року №189-1 було затверджено план дій із запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті незалежно від форм власності. Пунктом 3 вказаного плану передбачено розробку і затвердження Правил користування міським електричним та автомобільним транспортом. Даний план складається з чотирьох пунктів, які фактично є етапами впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті та розробки і затвердження згаданих Правил.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 21.11.2018 №744-1 затверджено Правила користування міським пасажирським автомобільним транспортом (тролейбусом, автобусом) у місті Луцьку.
Вказане рішення відповідача є регуляторним актом, а тому повинно прийматись з дотриманням регуляторної процедури передбаченої Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до статті 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань.
Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.
У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.
Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п`яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.
Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта повинно містити: стислий виклад змісту проекту; поштову та електронну, за її наявності, адресу розробника проекту та інших органів, до яких відповідно до цього Закону або за ініціативою розробника надсилаються зауваження та пропозиції; інформацію про спосіб оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу (назва друкованого засобу масової інформації та/або адреса сторінки в мережі Інтернет, де опубліковано чи розміщено проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу, або інформація про інший спосіб оприлюднення, передбачений частиною п`ятою статті 13 цього Закону); інформацію про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань; інформацію про спосіб надання фізичними та юридичними особами, їх об`єднаннями зауважень та пропозицій.
Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.
Усі зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов`язковому розгляду розробником цього проекту. За результатами цього розгляду розробник проекту регуляторного акта повністю чи частково враховує одержані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє.
Оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій не може бути перешкодою для проведення громадських слухань та будь-яких інших форм відкритих обговорень цього проекту регуляторного акта.
Частинами другою та третьою статті 13 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" визначено, що повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчим комітетом Луцької міської ради листом від 23.08.2018 №1.1-24/6805 головному редактору газети «Луцький замок» надіслано проекти регуляторних актів, зокрема «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку» для оприлюднення (а.с.21).
Відповідний проект рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у місті Луцьку» був опублікований в газеті "Луцький замок" №31 від 30.08.2018 та оприлюднений на офіційному сайті Луцької міської ради в розділі "Регуляторна політика" (а.с.22-29).
Згідно Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акту, яке є складовою частиною звіту про результати базового відстеження регуляторного акту проекту рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про затвердження Правил користування міським пасажирським транспортом у місті Луцьку», проект вказаного регуляторного акту було оприлюднено на сайті Луцької міської ради в розділі «Регуляторна політика». У повідомленні також вказано, що зауваження та пропозиції у письмовій формі від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються протягом місяця з дня оприлюднення на адресу розробника: 43025, м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 21 , управління транспорту та зв`язку (а.с. 18).
У встановлений Законом строк на адресу розробника регуляторного акта письмових пропозицій та зауважень від позивача не надходило.
Згідно протоколу «Круглого столу» по обговоренню проекту рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку», який відбувся 27.09.2018, інформація про проведення якого була надрукована в газеті «Луцький замок» та оприлюднена на офіційному сайті Луцької міської ради, ухвалено надати двотижневий термін після публікації для надання письмових зауважень та пропозицій щодо проекту рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку» в управління транспорту та зв`язку міської ради. Тобто, надано додатковий час для надання усім охочим своїх пропозицій щодо редакції спірних Правил (а.с.19-20).
Враховуючи вищевикладене, суд зауважує, що інформація про підготовку виконавчим комітетом Луцької міської ради Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом була відома та загальнодоступна.
Під час проходження регуляторної процедури проекту рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про затвердження Правил користування міським пасажирським автомобільним транспортом у м. Луцьку» у позивача була можливість надати письмові зауваження, щодо проекту спірних правил, якою останній не скористався.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 (з наступними змінами та доповненнями) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Частиною 3 статті 3 вказаного закону передбачено заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) (ч.1 ст.15 Закону України «Про звернення громадян»).
Згідно з статтею 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
З огляду на встановлені обставини справи та викладені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач належним чином розглянув звернення позивача від 25.02.2019 та у строк передбачений Законом України «Про звернення громадян» надав обгрунтовану відповідь, а відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного розгляду звернення від 25.02.2019 та зобов`язання вчинити дії, до задоволення не підлягають.
У межах даного позову оскаржується також бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду скарги позивача від 08.04.2019.
Відповідно до частини 4 статті 3 Закону України «Про звернення громадян» скарга - це звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Статтею 19 Закону України N 393/96-ВР від 02.10.1996 встановлені обов`язки органів державної влади і місцевого самоврядування їх керівників та інших посадових осіб, які в межах своїх повноважень, серед іншого, зобов`язані об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, розглянувши скаргу позивача від 08.04.2016, виконавчий комітет Луцької міської ради листом від 19.04.2019 за №Р-372/7-033 надав відповідь у якій повідомив ОСОБА_1 про те, що Управління транспорту та зв`язку провело службове розслідування по факту викладеному у скарзі від 08.04.2019. Взято пояснення генерального директора КП «Луцьке підприємство електротранспорту», в якому зазначається, що по факту скарги проведено службове розслідування, а з водія автобуса НОМЕР_1 взято пояснення. До відповіді додано пояснення генерального директора КП «Луцьке підприємство електротранспорту» (а.с.9).
Таку відповідь позивач вважає, протиправною. З позовної заяви вбачається, що протиправну бездіяльність позивач вбачає у тому, що відповідач не вчинив дій щодо притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб перевізника за статтями 155, 133-1 КУпАП.
Водночас, суд зазначає, що згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
До повноважень адміністративних комісій при виконавчих органах міських рад не належить розгляд справ про адміністративні правопорушення передбачені статтею 133-1, 155 КУпАП. Статтею 255 КУпАП надано право на складання протоколів про адміністративні правопорушення посадовим особам уповноважених органів, зокрема: за порушення статей 155, 186 КУпАП складають протоколи про адміністративні правопорушення уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Оскільки, відповідні протоколи до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Луцької міської ради не надходили, у відповідача були відсутні законні підстави для розгляду питання про притягнення посадових осіб перевізника до адміністративної відповідальності. Крім того, враховуючи, що водій автобуса не перебуває у трудових відносинах з виконавчим комітетом Луцької міської ради, у відповідача були відсутні будь-які законні підстави для розгляду питання про притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
Таким чином, суд не вбачає протиправної бездіяльності відповідача щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 08.04.2019, оскільки скарга була розглянута згідно з вимогами Закону України «Про звернення громадян» в межах компетенції відповідача, а заявнику надана відповідь. Водночас, притягнення до адміністративної відповідальності водія не входить до компетенції відповідача. А тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Оскільки, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, то відсутні підстави для задоволення вимоги позивача про стягнення моральної шкоди, яка є похідною.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук