
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1793/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - державне підприємство "Волиньвугілля", до складу якого входить на правах відокремленого підрозділу Шахта №9 "Нововолинська", на стороні відповідача - Головне управління ДФС у Волинській області, в складі якого перебуває Володимир-Волинська державна податкова інспекція Володимир-Волинського управління ГУ ДФС у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Нововолинсько-Іваничівське ОУПФУ, відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - державне підприємство "Волиньвугілля" (далі - ДП "Волиньвугілля"), до складу якого входить на правах відокремленого підрозділу Шахта №9 "Нововолинська" (далі - ВП Шахта №9 "Нововолинська"), на стороні відповідача - Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області), в складі якого перебуває Володимир-Волинська державна податкова інспекція Володимир-Волинського управління ГУ ДФС у Волинській області (далі - Володимир-Волинська ДПІ Володимир-Волинського управління ГУ ДФС у Волинській області) про визнання дій щодо відмови в призначенні на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового та загального стажу роботи протиправними та зобов`язати призначити пенсію на пільгових умовах на підставі пункту другого статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 10 січня 2019 року, зарахувавши до пільгового та загального стажу період роботи у ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" з 01 серпня 2016 року по 31 грудня 2018 року; зобов`язання зробити перерахунок та внести до індивідуальних відомостей про нарахування помісячних страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період з 01 серпня 2016 року по 31 грудня 2018 року, які були фактично перераховані ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" за відповідний період шляхом перерахування безготівкових сум із банківського рахунку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в січні 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Однак відповідач листом від 05.02.2019 № 937/02-20-15 відмовив позивачу в призначенні пенсії, посилаючись на відсутність необхідного страхового стажу, оскільки період роботи з 01.08.2016 по 31.12.2018 у ВП "Шахта №9" ДП "Волиньвугілля" не підлягає зарахуванню до страхового стажу через відсутність інформації про сплату єдиних соціальних внесків.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ВП "Шахта №9" ДП "Волиньвугілля" з 01.08.2016 по 31.12.2018 здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт наявності у роботодавця несплаченої недоїмки, фінансових санкцій та пені не може бути підставою для відмови у зарахуванні позивачу страхового стажу за вказаний період. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін та залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ДП "Волиньвугілля", на стороні відповідача - ГУ ДФС у Волинській області.
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, мотивуючи тим, що відсутні підстави для зарахування до пільгового та страхового стажу позивачу спірного періоду, оскільки за даний період відсутня сплата страхових внесків. Саме лише нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не є достатньою підставою для зарахування стажу особи як страхового за відсутності його сплати. На час розгляду заяви про призначення пенсії позивачу при формуванні відомостей про застраховану особу у системі персоніфікованого обліку встановлено, що ВП Шахта №9 ДП "Волиньвугілля" не сплачено страхові внески за період з 01.08.2016 по 31.12.2018. У зв`язку з цим відмова відповідача в частині зарахування позивачу спірного періоду є обґрунтованою та законною.
Представник третьої особи (ГУ ДФС у Волинській області) у письмових поясненнях зазначив, що позивач за період з серпня 2016 року по грудень 2018 року був включений до поданої ВП Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" звітності про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Однак станом на 20.06.2019 у ВП "Шахта №9" "Нововолинська" існує борг по єдиному внеску.
Від третіх осіб (ДП "Волиньвугілля") пояснення щодо позову до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає часткового задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 17.11.2007 по 14.09.2012 виконував підземні роботи в шахті за професією гірник 3 розряду з повним днем роботи під землею; з 14.09.2012 по 01.11.2012 проходив курси по підготовці гірників очисного забою у ВП Шахта №5 ДП "Волиньвугілля"; з 01.11.2012 по 02.02.2013 переведений для проходження виробничої практики учнем гірників очисного забою на ВП Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля"; 05.02.2013 прийнятий по переводу учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею на ВП Шахта №9 "Нововолинська"; з 21.02.2013 по 26.06.2014 виконував роботи за професією гірника 3 розряду, з повним робочим днем під землею; з 01.07.2014 по 01.06.2015 виконував роботи за професією гірника очисного забою 5 розряду; з 02.06.2015 по 05.05.2016 виконував роботи за професією гірника очисного забою 5 розряду на ВП Шахта №1 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля"; з 10.05.2016 прийнятий гірником очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею на ВП "Шахта №9 "Нововолинська", що підтверджується копіями трудової книжки НОМЕР_1 , НОМЕР_1 , довідками ВП Шахта №1 "Нововолинська" від 04.12.2018 №199, №200, витягами з наказів по ВП "Шахта №9 "Нововолинська" №85 від 31.05.2010, № 131 від 28.05.2015, по ВП Шахтоуправління "Нововолинське" №33 від 05.02.2010, №40 від 05.02.2015, по ВП "Шахта №5 "Нововолинська" № 10 від 28.02.2000, № 260 від 18.09.2009 (а. с. 17-26).
23.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Листом від 05.02.2019 № 937/02-20-15 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії, оскільки ВП Шахта №9 "Нововолинська" з 01.08.2016 по 31.12.2018 не сплачено за позивача єдиний соціальний внесок. Відповідно до документів, представлених для призначення пенсії та даних системи персоніфікованого обліку станом на 23.01.2019 страховий стаж становить 36 р. 2м. 24 дн., в тому числі: пільговий стаж роботи СП.1-шахтарі - 07 р. 7 м. 3 дн., навчання за фахом 0 р. 1м. 17 дн. (а. с.12).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на наступне.
Згідно із преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо відмови відповідача у зарахуванні до страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи позивача з 01.08.2016 по 31.12.2018 у зв`язку з не сплатою страхових внесків.
Разом з тим, позивач за період з серпня 2016 по грудень 2018 року був включений до поданої ВП Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" звітності "Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
При цьому відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у ДП "Волиньвугілля" була наявна заборгованість по сплаті страхових внесків, тому зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що за період з 01.08.2016 по 31.12.2018 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, протягом періоду з 01.08.2016 по 31.12.2018 ОСОБА_1 був включений до поданої ВП Шахта №9 ДП "Волиньвугілля" звітності "Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача період його роботи з 01.08.2016 по 31.12.2018 та не призначати пенсію.
Разом з тим, суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок та внести до індивідуальних відомостей відносно застрахованої особи ОСОБА_1 інформацію про нарахування помісячних страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період з 01.08.2016 по 31.12.2018 в сумах, які були фактично перераховані ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" за відповідний період відповідно шляхом перерахування безготівкових сум із банківського рахунку з огляду на те, що управління Пенсійного фонду не можуть вносити зміни до інформаційної бази системи персоніфікованого обліку, оскільки не наділені такими повноваженнями та технічними можливостями.
Відтак, враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про визнання протиправними дій Нововолинсько-Іваничівського ОУПФУ щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов`язання зарахувати до пільгового та страхового стажу період роботи на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" з 01.08.2016 по 31.12.2018, та призначити пенсію відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 10.01.2019 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп., сплачений відповідно до квитанції №МР_АВ290497RNS_7794518 від 30.05.2019.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового та страхового стажу період роботи з 01 серпня 2016 року по 31 грудня 2018 року на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" та призначити пенсію ОСОБА_1 відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з врахуванням даного страхового стажу, з 10 січня 2019 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, будинок 7, код ЄДРПОУ 40442724) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк