Рішення № 82853760, 05.07.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2019
Номер справи
211/1640/19
Номер документу
82853760
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2019 року Справа № 211/1640/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколайчук С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання незаконними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом та ухвалою Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 березня 2019 року адміністративну справу № 211/1640/19 передано на розгляд за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року позовна заява ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.

На виконання умов ухвали суду від 14 травня 2019 року представником позивача 03 червня 2019 року надано до суду уточнену позовну заяву, у якій позивач просить:

- визнати незаконною відмову головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 період навчання у професійно-технічному училищі № 28 м. Рівне з 01.09.1974 по 20.07.1976 року, період проходження військової служби в армії з 01.10.1977 по 24.10.1977 року, та період роботи з 26.12.1994 по 31.12.2001 та з 08.01.2002 по 06.02.2002 року;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та почати виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 починаючи з моменту звернення з заявою до Криворізького південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про призначення пенсійного забезпечення.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що останній звернувся з заявою до головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про призначення пенсії за віком пільгових умовах, проте, відповідачем відмовлено у призначенні пенсії з підстав того, що страховий стаж позивача становить 20 років 8 місяців 7 днів при необхідному - 25 років.

На думку позивача, такі дії відповідача є протиправними, у зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом та просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 червня 2019 року відкрито провадження у справі № 211/1640/19 за позовом ОСОБА_1 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності та згідно з ст. ст. 257, 263 КАС України розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Частиною другою статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з приписами ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалося.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 червня 2019 року від відповідача було витребувано належним чином завірену копію пенсійної справи та запропоновано у разі невизнання позову протягом 15 днів з моменту отримання ухвали суду надати відзив на позовну заяву.

24 червня 2019 року на виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 червня 2019 року на адресу суду надійшла належним чином завірена копія пенсійної справи ОСОБА_1 та відзив на позовну заяву.

В наданому до суду відзиві відповідачем зазначено, що зарахувати період навчання з 02.09.1974 р по 15.07.1976 р до пільгового стажу не має законних підстав, оскільки після закінчення навчання позивач не працював за спеціальністю, що дає право на пільги (не підтверджено зарахування стажу до Списку № 1 або № 2 за період роботи з 21.07.1976 по 19.02.1977).

Так, період роботи позивача з 01.03.1977 р. по 07.10 1977, який працював на посаді слюсаря-монтажника 4 розряду на Одеському СУ-532 «Проммонтаж» треста «Черноморпромсантехмонтаж», та у період з 19.10.1977 до 24.10.1977 р. був призваний на дійсну строкову службу до лав Радянської армії, зараховано до загального страхового стажу, оскільки, військовій службі не передувала робота у шкідливих умовах (період роботи з 01.03.1977р. по 07.10.1977 р. не підтверджено, як пільговий стаж за Списком № 1 або № 2), а тому до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах неможливо зарахувати період строкової військової служби.

Також, період роботи позивача з 26.12.1994 р по 31.12.2001 року та з 08.01.2002 р. по 06.02.2002 р. на території Придністровської Молдавської Республіки зарахувати до страхового стажу не має законних підстав через відсутність правового регулювання пенсійного забезпечення між Україною та Придністровською Молдавською Республікою. Позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком, а не з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, у зв`язку з чим у задоволенні позовних вимог просило відмовити у повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

ОСОБА_1 09.01.2019 року звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком.

До заяви були додані наступні документи:

- військовий квиток НОМЕР_2 від 19.10.1977 року;

- диплом (свідоцтво, атестат) про навчання № НОМЕР_3 від 16.07.1976 року;

- довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р. № 04-08/1181 від 02.08.2018 р.;

- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру;

- документи про місце проживання (реєстрації) особи;

- заява про призначення/перерахунок пенсії;

- паспорт/посвідка;

- свідоцтво про народження;

- трудова книжка або документи про стаж.

Листом від 16.01.2019 року головним управлінням Пенсійного фонду України у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відмовлено, оскільки згідно з документами пенсійної справи страховий стаж позивач становить 20 років 8 місяців 7 днів при необхідному - 25 років.

Позивач не погодившись з діями відповідача щодо відмови у призначені пенсії за віком на пільгових умовах, звернувся до суду з позовною заявою про зарахування до пільгового стажу роботи зазначені у позовних вимогах періоди.

Суд, розглянувши справу по суті, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі з огляду на наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004.

Згідно з ст. 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з п.2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу, зокрема, з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст. 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

З заяви позивача про призначення пенсії, яка знаходиться в матеріалах пенсійної справи, вбачається, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, що і було предметом розгляду відповідача.

Проте, в позовних вимогах позивач просить розглянути питання стосовно відмови у призначенні пільгової пенсії (пенсії за віком на пільгових умовах).

З аналізу наведених вище обставин справи, суд зробив висновок, що позивач не звертався до головного управління пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а відповідач в свою чергу, питання призначення пільгової пенсії не розглядав.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу вимог ч.3 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, на думку суду, відповідачем доведено правомірності своїх дій, з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а позивач обрав не належний спосіб захисту, звернувшись до суду з вимогами, які не були предметом розгляду відповідачем згідно з заявою позивача про призначення пенсії.

Керуючись ст.ст. 241-246, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук