
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1373/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до Приватного підприємства «Укр-Петроль» про призупинення виконання робіт,
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Волинській області (далі - Держекоінспекція у Волинській області, позивач) звернулась з позовом до Приватного підприємства «Укр-Петроль» (далі - ПП «Укр-Петроль», відповідач) про призупинення виконання робіт в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря котлом «Богдан-50», потужністю 50 кВт, який знаходиться за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Ковельська, 10, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Держекоінспекцією у Волинській області в термін з 21.02.2019 по 04.03.2019 проведена планова перевірка ПП «Укр-Петроль» щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт від 04.03.2019 №092/02.19. В ході проведення перевірки встановлено, що експлуатація твердопаливного котла марки «Богдан-50», потужністю 50 кВт, за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Ковельська, 10 здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства, а саме: відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела викиду, що є порушенням вимог статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Позивач просить винести постанову про призупинення виконання робіт ПП «Укр-Петроль» в частині експлуатації зазначеного водогрійного газового котла до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря цим стаціонарним джерелом.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.1-1а).
У відзиві на позовну заяву від 14.05.2019 представник відповідача (а.с.32-33) позовні вимоги позивача не визнав, посилаючись на те, що ПП «Укр-Петроль» не здійснюється планована господарська діяльність, що включає будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідацію (демонтаж) об`єктів, інше втручання в природне середовище, які справляли б значний вплив на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України. Як наслідок, опалювальний котел використовується виключно в опалювальний період та жодної загрози як життю людей, так і довкіллю не несе. Крім того, на виконання умов припису від 04.03.2019 №000009 підприємством укладено договір від 08.05.2019 №547, відповідно до якого замовило послуги для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. На виконання вказаного договору виконавцем проводяться роботи вимірювання, заміру забруднюючих речовин.
У відповіді на відзив на позовну заяву від 23.05.2019 (а.с.43-46) представник позивача вважає твердження відповідача необґрунтованими і безпідставними з підстав, викладених у позовній заяві, а також вказує, що призупинка експлуатації даного котла здійснюється для того, щоб суб`єкт господарювання не здійснював забруднення навколишнього природного середовища до отримання відповідних документів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з огляду на таке.
Судом встановлено, що Держекоінспекцією у Волинській області на підставі наказу від 28.01.2019 №33 (а.с.9-10) та направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 01.02.2019 №86 (а.с.11) проведена у термін з 21.02.2019 по 04.03.2019 планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ПП «Укр-Петроль», за результатами якої складено акт від 04.03.2019 №092/02.19 (а.с.12-18), підписаний директором ПП «Укр-Петроль» без зауважень та заперечень.
Згідно з висновками акту перевірки від 04.03.2019 №092/02.19 відповідачем, зокрема, порушено абз.2 ч.1 ст.10, ч.5 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» - відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
ч.3 ст.17, ч.2 ст.35-1 Закону України «Про відходи» - не укладено договір з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на відповідній території (а.с.13).
За результатами перевірки позивачем складено припис від 04.03.2019 №000009, яким визначено дії, які необхідно вчинити відповідачем для усунення порушень екологічного законодавства, зокрема, в пункті 1 припису зобов`язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до 03.06.2019 року, а в пункті 2 - укласти договір на вивезення побутових відходів (а.с.18). Припис відповідачем не оскаржувався.
04.03.2019 року Держекоінспекцією у Волинській області стосовно директора ПП «Укр-Петроль» ОСОБА_1. було складено протоколи про адміністративні правопорушення №№ 000234, 000235, оскільки він допустив здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викиду без наявності дозволу спеціально уповноваженого органу та не забезпечив здійснення контролю за операціями поводженнями з відходами на підприємстві (а.с.19, 20).
Відповідно до постанови Держекоінспекції у Волинській області про накладення адміністративного стягнення від 04.03.2019 року №000198 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн. (а.с.21). Копію постанови ОСОБА_1 отримав 04.03.2019 року під розписку особисто та сплатив штраф 18.03.2019 року, що підтверджується копією квитанції №145 (а.с.22).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V)
Як встановлено статтею 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною четвертою статті 4 Закону №877-V передбачено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 №1264-XII (далі - Закон №1264-XII) завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Згідно з частиною першою статті 35 Закону №1264-XII державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
За змістом пункту «а» частини першої статті 20-2 Закону №1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема: про екологічну та радіаційну безпеку; про охорону та раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Із наведеного вбачається, що контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Державну екологічну інспекцію України та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки, з-поміж іншого, суб`єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Положення), затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 № 312 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2017 за № 1080/30948, Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України (далі - Держекоінспекція) та їй підпорядковується.
Підпунктами 3, 4 пункту 2 розділу ІІ «Функції інспекції» Положення Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема, щодо наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин; про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин.
Згідно з пунктом 5 розділу 2 Положення Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Таким чином, Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи, зокрема, Державна екологічна інспекція у Волинській області є повноважним органом щодо реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Як вбачається з матеріалів справи, Держекоінспекцією у Волинській області під час перевірки додержання суб`єктом господарювання ПП «Укр-Петроль» вимог природоохоронного законодавства було встановлено, зокрема, порушення абзацу 2 частини 1 статті 10, частини 5 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 №2707-XII (далі - Закон №2707-XII) - відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до статті 1 Закону №2707-XII забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища; забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища; викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; джерело викиду - об`єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
Статтею 10 Закону №2707-XII визначено обов`язки підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря. Так, підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок. Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об`єктів.
Як передбачено частиною п`ятою статті 11 Закону №2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Водночас законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» від 19.05.2011 №3392-VI затверджено Перелік таких документів (додаток до Закону).
Пунктом 30 Переліку передбачено дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Згідно з пунктом 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №302, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб`єкт господарювання) експлуатувати об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб`єкту господарювання за формою, встановленою Мінприроди.
Відповідно до статті 12 Закону №2707-XII господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Положеннями частин шостої, сьомої статті 7 Закону №877-V обумовлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
При цьому відповідно до частини п`ятої статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Як зазначено вище, плановою перевіркою щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства позивачем встановлено наявність на території, де здійснює господарську діяльність ПП «Укр-Петроль», одного стаціонарного джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: водогрійний газовий котел «Богдан-50», потужністю 50 кВт.
Акт перевірки від 04.03.2019 №092/02.19 підписаний директором підприємства ОСОБА_1 без жодних зауважень та заперечень. Крім того, встановлені в ході перевірки обставини відповідач не оспорює. Відповідачем також і не спростовано відсутність у нього дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Матеріалами справи підтверджується та обставина, що відповідач 08.05.2019 уклав договір, відповідно до якого замовив послуги для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, однак вказане не спростовує наявність дозволу у відповідача та дійсність встановленого в ході перевірки порушення.
Водночас, доказів отримання відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до суду надано не було.
Відтак, ПП «Укр-Петроль» всупереч вимогам статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» використовує стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання відповідного дозволу, що створює загрозу здоров`ю людей та має шкідливий вплив на навколишнє природне середовище.
Суд вважає необґрунтованим твердження відповідача про те, що позивач має право звернутися з відповідним позовом до суду лише після 03.06.2019, закінчення строку наданого для усунення недоліків, оскільки позивачем наданий термін саме для усунення порушень, зокрема, отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, при цьому здійснювати експлуатацію котла забороняється.
Таким чином, з урахуванням встановлених судом обставин та досліджених в судовому засіданні доказів, суд приходить висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Волинській області є обґрунтованими та підставними.
Враховуючи, що ПП «Укр-Петроль» не виконано вимоги Закону України «Про охорону атмосферного повітря», зокрема, не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, тому суд приходить до висновку , що адміністративний позов слід задовольнити шляхом прийняття рішення про призупинення виконання робіт в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря котлом «Богдан-50», потужністю 50 кВт, який знаходиться за адресою: Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Ковельська, 10, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Приватне підприємство «Укр-Петроль» призупинити виконання робіт в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря котлом «Богдан-50», потужністю 50 кВт, який знаходиться за адресою: Волинська область, місто Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, 10, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Державна екологічна інспекція у Волинській області (43027, Волинська обл., м.Луцьк, вул.Степана Бандери, 20, код ЄДРПОУ 38009738)
Відповідач: Приватне підприємство «Укр-Петроль» (44700, Волинська обл., м.Володимир-Волинський, вул.Ковельська, 10, код ЄДРПОУ 25092598).
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій