
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
01 липня 2019 р. Справа № 120/1425/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Бошкової Ю.М.,
секретаря судового засідання: Никонової Т.В.,
представника позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Зорогляна А.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідент. код НОМЕР_1 )
до: Вінницького обласного військового комісаріату (вул. 40-річчя Перемоги, 31, м. Вінниця, 21032, код ЄДРПОУ 08362793)
про: визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідент. код НОМЕР_1 ) до Вінницького обласного військового комісаріату (вул. 40-річчя Перемоги, 31, м. Вінниця, 21032, код ЄДРПОУ 08362793) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю Вінницького обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_2 у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Позивач також зазначив, що згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
На переконання позивача, він має право на включення до довідки про складові грошового забезпечення, що підлягають врахуванню під час перерахунку пенсії, додаткових видів грошового забезпечення, що отримував позивач під час проходження військової служби, з огляду на те, що положення ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ визначають, що пенсії особам, які проходили військову службу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. В той час, як абз. 7 п. 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 містить єдине виключення щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення під час перерахунку пенсії, в тому випадку, якщо такі додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами). Враховуючи те, що станом на час, спірного перерахунку пенсії позивача, положення Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та "Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам", затвердженого наказом Міністра оборони України №260 від 07.06.2018 року передбачали, в тому числі, такі складові грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, надбавки за кваліфікацію, надбавки за стаж шифрувальної роботи понад 5 років.
Враховуючи зазначене, відповідач зобов`язаний скласти та подати до органу пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення, включаючи усі складові, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
На підставі викладеного, позивач вважає, що відповідачем порушено його права, що і стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 02.05.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
20.05.2019 року відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, у якому заперечили щодо заявлених позовних вимог. Вказали, що оформлюючи довідку про види грошового забезпечення, що була направлена до пенсійного органу, для перерахунку пенсії позивача, військовим комісаріатом, у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, враховувались три складових: оклад за посадою; оклад за військовим званням; відсоткова надбавка за вислугу років. Оскільки, положення Постанови №103 не визначає будь-яких інших складових грошового забезпечення, що може бути враховане під час перерахунку пенсії, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, з огляду на що, просили відмовити позивачу у задоволені позовних вимог.
Ухвалою суду від 03.06.2019 року розгляд справи за позовом ОСОБА_2 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено, що ОСОБА_2 , проходив військову службу у Збройних Силах та був звільнений в запас 22.11.2012 року. Вислуга років на час звільнення з військової служби склала 35 років.
З 23.11.2002 року позивачу призначена пенсія за вислугу років, яку він отримував в розмірі 80 % грошового забезпечення до 01.01.2018 року.
Позивач перебуває на обліку як військовий пенсіонер у Вінницькому обласному військовому комісаріаті та на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
При обчисленні пенсії Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області врахувало грошове забезпечення:
посадовий оклад;
- оклад за військовим званням;
- процентна надбавка за вислугу років;
- надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф. 1 - 20 %;
- надбавка за особливо важливі завдання - 50 %;
- премія - 90 %;
- надбавка за кваліфікацію - 5,5 %;
- надбавка за стаж шифрувальної роботи понад 5 років -10%.
21 лютого 2018 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Далі - Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 затверджено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років.
Крім того, пунктом 5 Постанови № 103 внесенні зміни у пункт 5 і додаток 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (Далі - Порядок 45), яким визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
На виконання вимог Постанови № 103 Вінницьким ОВК виготовлено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області довідку про грошове забезпечення для обчислення розміру пенсії позивача, в якій вказано відомості про посадовий оклад, оклад за військове звання та процентну надбавку за вислугу років у розмірах, визначених Постановою № 704. При цьому, у вказаній довідці відповідачем не зазначено новий, збільшений Постановою №704 розмір додаткових видів грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на день звільнення в запас.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, що обмежували складові грошового забезпечення, в частині яких проводиться перерахунок пенсії та яким була затверджена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, без відображення в ній додаткових видів грошового забезпечення.
Суд дійшов висновку, що дані положенням Постанови № 103 суперечать вимогам Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та істотно звужують права військових пенсіонерів.
05 березня 2019 року постановою Шостого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
11.04.2019 року ухвалою Касаційного адміністративного суду Верховного суду касаційну скаргу Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 не прийнято до розгляду та повернуто скаржнику.
Таким чином, 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, у зв`язку з чим норма, що обмежувала складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, перестала діяти як така, що нечинна.
25.03.2019 року позивач звернувся із заявою до Вінницького ОВК, в якій просив скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, надбавки за кваліфікацію, надбавки за стаж шифрувальної роботи понад 5 років та інших видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_2 займав на дату звільнення із служби.
Листом № 12/693 від 01.04.2019 року відповідач відмовив у складанні та поданні такої довідки з мотивів того, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 не містить прямої вказівки військовим комісаріатам, та на даний час Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення щодо скасування Постанови № 103.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 {зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402) (Далі - Порядок №3-1) визначено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 24 Порядку №3-1 визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071) (Далі - Положення №530), оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1.
Згідно п. 3.16. Положення №530 у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється відповідно до статті 63 Закону та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393».
На підставі рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного в пункті 3.16 цього розділу, Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомляє у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (п. 3.17. Положення № 530).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів.
Пунктом 3.18. Положення № 530 визначено, що на підставі списків обласні військові комісаріати готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій та в місячний строк подають їх до головних управлінь Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону (п. 3.19. Положення № 530).
Пунктом 3.20. Положення № 530 визначено, що для перерахунку пенсій враховуються:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу в межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені військовослужбовцю;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України, - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до п. 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 №389, обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з абзацами 4, 5 пункту 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 №937 {зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 за №73/26518), на обласні військові комісаріати покладаються:
визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії;
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Відповідно до пунктів 3.13, 3.14 Положення №530, усі документи, що надійшли до обласного військового комісаріату після призначення пенсії та стосуються уточнення грошового забезпечення або вислуги років, а також матеріали листування з цих питань долучаються до особової справи військовослужбовця, звільненого з військової служби. За запитом органів Пенсійного фонду України обласний військовий комісаріат (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії.
Міністерство оборони України надіслало до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії, у зв`язку із прийняттям Постанови №704.
Відповідно територіальні підрозділи Пенсійного фонду України в областях, після надходження такого повідомлення, подали до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії у зв`язку із прийняттям Постанови № 704.
Такі списки були отримані і Вінницьким ОВК, що підтверджується зокрема і тим, що останній підготував та подав до управління пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення позивача, однак в такій довідці вказав лише три складові грошового забезпечення, не відобразивши в ній розміри додаткових видів грошового забезпечення, які визначенні Постановою № 704 та враховуються при розрахунку пенсії у відповідності до ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ.
Таким чином, системний аналіз вище вказаних норм матеріального права дає підстави до обґрунтованого висновку про те, що з урахуванням змін в грошовому забезпеченні з прийняттям Постанови № 704 - зміною у бік збільшення розміру грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових місячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, враховуючи визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, на підставі ст.ст. 43, 51, 63 Закону №2262-ХП та пункту 5 Порядку №45 позивач набув право на перерахунок пенсії в частині наступних видів грошового забезпечення: розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, надбавки за кваліфікацію, надбавки за стаж шифрувальної роботи понад 5 років та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії.
При цьому саме Вінницький ОВК, де позивач перебуває на обліку як звільнений пенсіонер, є визначеним Міністерством оборони України органом, який готує та подає до Головного управління Пенсійного України у Вінницькій області довідку про нові розміри грошового забезпечення за посадою позивача, для проведення перерахунку пенсії.
Відтак, бездіяльність відповідача у підготовці такої довідки з відображенням у ній додаткових видів грошового забезпечення, які згідно вимог ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 враховуються при перерахунку пенсії у зв`язку з припиненням Постанови № 704, є протиправною.
Враховуючи викладене, суд вважає, що Вінницький обласний військовий комісаріат належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що є чинними, не скасованими та відповідають додатковим видам грошового забезпечення, визначеними в Постанові №704, а саме: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, надбавки за кваліфікацію, надбавки за стаж шифрувальної роботи понад 5 років та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, та задовольнити позовні вимоги у цій частині.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Вінницького обласного військового комісаріату щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на ОСОБА_2 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розмір надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, надбавки за кваліфікацію, надбавки за стаж шифрувальної роботи понад 5 років та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_2 займав на дату звільнення із служби.
Зобов`язати Вінницький обласний військовий комісаріат скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, надбавки за кваліфікацію, надбавки за стаж шифрувальної роботи понад 5 років та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_2 займав на дату звільнення із служби.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлений 04.07.2019 року.
Позивач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідент. код НОМЕР_1 ).
Відповідач - Вінницький обласний військовий комісаріат (вул. 40-річчя Перемоги, 31, м. Вінниця, 21032, код ЄДРПОУ 08362793).
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна