
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
05 липня 2019 р. Справа № 120/1424/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що проходив військову службу в Збройних силах України та був звільнений в запас у 2010 році. Одночасно він перебуває на обліку як військовий пенсіонер у відповідача та на пенсійному обліку у Головному управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. З 01.11.2010 позивачеві призначена пенсія за вислугу років у розмірі 76% грошового забезпечення.
Як зазначає позивач, при обчислені пенсії ГУ ПФУ у Вінницькій області врахувало наступне грошове забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за науковий ступінь кандидата наук (15%), надбавка за виконання особливо важливо важливих завдань (50%), надбавка за умови режимних обмежень (допуск Ф. 3 - 10%), премія (10%), надбавка за кваліфікаційну категорію, медичний та фармацевтичний персонал, вища (7,5%).
Відповідачем на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 (далі - Постанова № 103) було виготовлено та подано до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області довідку про грошове забезпечення для обчислення розміру пенсії позивача, в якій вказано відомості про посадовий оклад, оклад за військове звання та процентну надбавку за вислугу років у розмірах, визначених Постановою № 704. При цьому, у вказаній довідці відповідачем не зазначено новий, збільшений Постановою № 704, розмір додаткових видів грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на день звільнення в запас.
У той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45), що обмежували складові грошового забезпечення, в частині яких проводиться перерахунок пенсії та яким була затверджена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, без відображення в ній додаткових видів грошового забезпечення. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду рішення суду першої інстанції залишено без змін.
З огляду на це, 27.03.2019 позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій у відповідності до Постанови № 704 вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за науковий ступінь кандидат наук, надбавки за кваліфікаційну категорію "медичний та фармацевтичний персонал" та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовця, за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби.
Проте, листом від 16.04.2019 №12/726 відповідач відмовив у складанні та поданні такої довідки з мотивів того, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 зобов`язує до вчинення певних дій лише Кабінет Міністрів України і не містить жодних зобов`язань до Міністерства оборони України чи обласних військових комісаріатів. А оскільки на теперішній час Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення щодо скасування постанови № 103 від 21.02.2018 чи внесення змін до неї, так само як і рішення щодо визначення інших умов та розмірів перерахунку пенсій, тому правових підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на даний час не має.
Вважаючи, дії відповідача протиправними та такими, що суперечать Конституції України, нормативно-правовим актам та призводить до порушення його прав, позивач звернувся до суду з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Вінницького обласного військового комісаріату щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за науковий ступінь кандидата наук, надбавки за кваліфікаційну категорію та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначені та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби;
- зобов`язати Вінницький обласний військовий комісаріат подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за науковий ступінь кандидата наук, надбавки за кваліфікаційну категорію та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначені та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 07.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
27.05.2019 на адресу суду надійшов відзив від представника відповідача, в якому останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Мотивуючи даний відзив представник відповідача вказує, що під час проведення перерахунку посадові особи відповідача керувались Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядком № 45, Постановою № 103, Постановою № 704, наказом Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.2018 року.
Відповідно до вищезазначених нормативно-правових актів відповідачем на підставі списків, наданих з Головного управління Пенсійного фонду України від 01.03.2018, були складені довідки про новий розмір грошового забезпечення та передані в місячний термін органам Пенсійного фонду України у Вінницькій області. При складанні довідок про розмір грошового забезпечення колишніх військовослужбовців відповідачем враховувались три складових: оклад за посадою; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Врахування будь-яких інших складових грошового забезпечення не передбачено як вимогами вищезазначених нормативно-правових актів, так і, встановленим, зразком довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (Додаток № 2 Постанови № 103). Водночас відповідач зазначає, що у зв`язку з визнанням протиправними та не чинними п. 1 та 2 Постанови № 103, будь-яких зобов`язань щодо вчинення дій стосовно перерахунку грошового забезпечення особам, звільненим з військової служби на нього не покладалось.
31.05.2019 на адресу суду надійшла відповідь на відзив від позивача, в якій останній виклав свої пояснення щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення. Крім того, вказав, що системний аналіз норм матеріального права та обставин справи, дає підстави для обґрунтованого висновку про те, що для перерахунку пенсії є рішення уряду у вигляді Постанови №704, а не будь-який інший документ. При цьому, в повідомленні Міністерства оброни України про виникнення підстав для перерахунку пенсії, яке надіслано у встановленому порядку до Пенсійного фонду України, зазначено підставу перерахунку - саме Постанову №704. Відтак, скасування п. 1, 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсії, як і повторного подання відповідних списків до обласного військового комісаріату. На думку останнього, підстава перерахунку пенсії - Постанова № 704, з ухваленням даного рішення суду, не змінилась. Відповідно списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінились.
В силу положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що інших заяв по суті та документів не надходило, суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністерства оборони України №1130 від 25.10.2010 звільнений з військової служби у відставку за пунктом "б" (за станом здоров`я) з посади заступника завідувача кафедри - начальника навчальної частини кафедри медицини катастроф та військової медицини Вінницького національного медичного університету, з правом носіння військової форми одягу.
Позивач перебуває на обліку як військовий пенсіонер у Військовому обласному військовому комісаріаті та на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області, отримує пенсію за вислугу років.
Пенсія позивачу призначена з 01.11.2010 у розмірі 76% грошового забезпечення з наступними складовими: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40%, надбавка за науковий ступінь кандидата наук - 15%, надбавки за умови режимних обмежень допуск Ф3 - 10%, надбавка за кваліфікаційну категорію, медичний та фармацевтичний персонал, вища - 7,5 %, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, премія - 10%.
Постановою № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року. Вказана постанова набула чинності 26.02.2018.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018, Вінницьким обласним військовим комісаріатом складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області довідку від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, яка містить наступні складові: посадовий оклад - 8320,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4900,00 грн., всього грошового забезпечення 14700,00 грн. На підставі вказаної довідки позивачеві перераховано пенсію з 01.01.2018.
27.03.2019 позивач звернувся до Вінницького обласного військового комісаріату з письмовою заявою щодо складення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за науковий ступінь кандидата наук, надбавки за кваліфікаційну категорію "медичний та фармацевтичний персонал" та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовця, за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби.
Листом №12/726 від 02.04.2019 відповідач відмовив у складанні та поданні такої довідки з мотивів того, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 зобов`язує до вчинення певних дій лише Кабінет Міністрів України і не містить жодних зобов`язань до Міністерства оборони України чи обласних військових комісаріатів. А оскільки на теперішній час Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення щодо скасування постанови № 103 від 21.02.2018 чи внесення змін до неї, так само як і рішення щодо визначення інших умов та розмірів перерахунку пенсій, тому правових підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на даний час не має.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.
Частиною 3 статті 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З аналізу наведеної норми права слідує, що вона не вказує на рішення суб`єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов`язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Розмір грошового забезпечення визначався Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294 (далі постанова КМУ № 1294).
Суд, окреслюючи межі спірних правовідносин, що виникли між сторонами, звертає увагу на те, що такі стосуються питання про наявність чи відсутність підстав для виготовлення та обов`язку направлення Вінницьким обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідки про грошове забезпечення військовослужбовця. Така довідка, на думку позивача, повинна стати підставою для перерахунку його пенсії та має містити інші складові грошового забезпечення, крім тих, що вказані у довідці про розмір грошового забезпечення від 16.03.2018 року в особовій справі № ХЛ 63931, яка бралася до уваги органами пенсійного фонду при проведенні перерахунку його пенсії.
Підстави та порядок оформлення спірної довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення головним управлінням Пенсійного фонду України до 21.02.2018 було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (далі - Порядок № 45 (в редакції до 21.02.2018 року)).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції до 21.02.2018) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Системний аналіз зазначених норм Порядку дає підстави для висновку, що підготовці та поданню довідки про розмір грошового забезпечення передує система юридичних фактів і лише при їх настанні виникає обов`язок уповноваженого органу оформити відповідну довідку. До таких зокрема належать:
- прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;
- направлення компетентними державними органами у п`ятиденний строк повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям
- повідомлення Пенсійним фондом України у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки);
- складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списків та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- підготовка уповноваженими органами довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та подання їх головним управлінням Пенсійного фонду України у місячний строк.
Отже, підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним (п`ятим) етапом процедури доведення до відому органів Пенсійного фонду України інформації про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії. Тому у відповідача є обов`язок із підготовки такої довідки лише за наявності виникнення встановлених вище передумов.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 ця постанова набирає чинності з 01.01.2018.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), текст якої офіційно оприлюднений 23.02.2018 на Урядовому порталі.
Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.01.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704).
Крім того, Постановою № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції після 21.02.2018 року) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз і цієї редакції Порядку свідчить про те, що заява позивача із посиланням на наявний на його думку факт зміни грошового забезпечення не є достатньої підставою для видачі довідки про розмір грошового забезпечення. Підготовці такої довідки повинні передувати:
- підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців;
- прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій;
- отримання Пенсійним фондом України відповідного повідомлення від Мінсоцполітики;
- повідомлення Пенсійним фондом України своїх головних управлінь про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилання відповідної інформації;
- складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення списків за встановленою формою та подання їх компетентним державним органам;
- підготовка державними органами на підставі отриманих списків довідок про розмір грошового забезпечення та їх направлення до органів пенсійного фонду.
Крім того, відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції після 21.02.2018 року) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" 27 лютого 2014 р. №794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Перевіряючи наявність передбачених передумов для оформлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача суд встановив наступне.
Позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам".
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.
05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 - без змін.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05.03.2019, що узгоджується із нормою ч. 2 ст. 265 КАС України.
Проте, суд звертає увагу позивача, що прийняте Окружним адміністративним судом міста Києва в адміністративній справі №826/3858/18 рішення не є тим юридичним фактом, який в силу вимог п. 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції до 21.02.2018 року) тягне за собою обов`язок відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
За загальним правилом, визнання таким, що втратив чинність, нормативного акта чи його скасування не поновлює дію актів, які ним скасовані або визнані таким, що втратили чинність чи були змінені цим актом. Дія нормативного акта поновлюється шляхом прийняття аналогічного нового акта або нового акта, що містить спеціальну норму про відновлення дії попереднього акта та визнання спеціального порядку такого відновлення регулювання відповідних правовідносин. Аналогічна позиція міститься у пункті 32 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 870 від 06 вересня 2005 року. Таке ж положення міститься у пункті 2.36 наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2005 №34/5 "Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів", в якому зазначено, що визнання нормативно-правового акта таким, що втратив чинність, не поновлює дію актів, які в свою чергу визнані ним таким, що втратили чинність.
Відповідно, доводи позивача про те, що скасування судом окремих положень Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 відновлюють раніше діючий порядок визначення складових грошового забезпечення, з яких проводиться перерахунок пенсія, є безпідставними, оскільки чинне законодавство України не передбачає жодних випадків поняття "відновлення" в силі законів чи окремих їх норм, які у встановленому порядку втратили чинність.
Як зазначалося вище, першим етапом та приводом для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Суд звертає увагу, що при розгляді справи не встановлено факту прийняття Кабінетом Міністрів України рішень які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців. Тому, підстави для висновків про те, що у відповідача виник обов`язок оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області іншу довідку про новий розмір грошового забезпечення також відсутні.
Водночас суд наголошує, що ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
Такі повноваження належать Кабінету Міністрів України, реалізація яких, в силу вимог Порядку № 45 (незалежно від того чи в редакції до 21.02.2018 чи після 21.02.2018) має стати підставою для позитивних дій зі сторони як органів Пенсійного фонду України, так державних органів, в яких військовослужбовці проходили службу.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання бездіяльності Вінницького обласного військового комісаріату, щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням додаткових видів забезпечення - задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову, суд може визнати бездіяльність суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Аналіз вищенаведеної норми свідчить про безпосередній взаємозв`язок визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії. Більш того, друга вимога є похідною та залежною від першої. Адже внаслідок визнання бездіяльності протиправною, неминучим є зобов`язання вчинити певні дії для відновлення порушених прав та інтересів.
З огляду на те, що позовну вимогу про визнання бездіяльності відповідача щодо відмови у складанні і поданні нової довідки про розмір грошового забезпечення судом залишено без задоволення, то позовна вимога щодо зобов`язання відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області таку довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, теж не підлягає задоволенню, як похідна.
Крім того, суд наголошує, що відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
При цьому, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
Зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Згідно із позицією Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Як випливає із п. 25 рішення Європейського суду з прав людини, національні суди не повинні ігнорувати доводи позивача які є специфічними, доречними та важливими в контексті обставин справи.
В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач зазначеного Конституційного припису дотримався, а тому відсутні ознаки порушення ним прав, свобод та законних інтересів позивача.
Беручи до уваги викладене вище, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
Відповідач: Вінницький обласний військовий комісаріат (вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 08362793)
Суддя Комар Павло Анатолійович