
Справа № 703/2788/18
2/703/442/19 .
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2019 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Опалинської О.П.
при секретарі судового засідання Чубенко О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,-
встановив:
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» є внутрішньо переміщеною особою. 05 березня 2015 року вона звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області із відповідною заявою про взяття на облік та заявою про призначення їй щомісячної адресної допомоги, як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На підставі поданої відповідачем заяви та за результатами розгляду поданих матеріалів було прийнято рішення про виплату їй державної допомоги даного виду з 05 березня 2015 року по 04 вересня 2015 рік та повідомлено підстави з яких грошова допомога не призначається. 15 жовтня 2015 року та 27 квітня 2016 року відбулися повторні звернення відповідача про призначення допомоги та згідно рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області було призначено допомогу. 07 листопада 2016 року відповідач звернулася із заявою щодо видачі дублікату довідки внутрішньо переміщеної особи та із заявою про призначення допомоги на новий термін, надавши новий паспорт. В її паспорті, який виданий 13 жовтня 2016 року Смілянським РВ УДМС України в Черкаській області, зазначено, що 02 червня 2009 року за рішенням суду ОСОБА_1 виписана з м. Єнакієве. При первинному зверненні в паспорті виданому 04 січня 2007 року Єнакіївським МВ ГУ МВС України в Донецькій області відмітки щодо виписки не значилося. 25 листопада 2016 року позивач отримав відповідь від Смілянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області , що ОСОБА_1 перебуває у них на обліку з 01 березня 2011 року та отримує пенсію за віком. Таким чином відповідач на початок дій антитерористичної операції знаходилася в м. Сміла Черкаської області.
Таким чином адресна допомога відповідачу була призначена без достатніх на те підстав в результаті чого сума надмірно виплачених коштів відповідачу становить 15639 гривень 20 копійок. Відповідач в добровільному порядку відмовляється від виплати боргу, тому позивач змушений звернутися до суду з позовом в якому просять стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачені державні кошти в розмірі 15639 гривень 20 копійок.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, в надісланій суду заяві позовні вимоги підтримала та просила справу розглядати без її участі проти ухвалення заочного рішення суду не заперечувала.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, хоча про день і час розгляду справи повідомлялася вчасно і належним чином. Будь - яких заяв чи клопотань на адресу суду не надходило. Ця обставина підтверджується матеріалами поштової кореспонденції та оголошеннями на офіційному веб сайті суду.
Розгляд справи здійснюється на підставі ст.279 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з`явились, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно ч.8 ст.178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній документів.
Вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, вважає позовну заяву обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Статтею 76 ЦПК України визначено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч. 1 ст. 95 ЦПК України).
Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилами ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
У відповідності до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі», враховуючи принцип безпосередності судового розгляду, рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ващенко проти України» (Заява № 26864/03) від 26 червня 2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності з наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.
Як вбачається з заяви ОСОБА_1 вона звернулася 05 березня 2015 року до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, структурного підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Крім того цього ж дня дала згоду на обробку, використання, зберігання та передачу третім особам її персональних даних (а. с.8).
З довідки про взяття на облік особи переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 05 березня 2017 року № 7104000460 вбачається, що ОСОБА_1 перемістилася з тимчасово окупованої території в м. Сміла Черкаської області (а.с. 7).
05 березня 2015 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до органу соціального захисту населення м. Сміла про призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг із зазначенням своїх анкетних даних та інформацією щодо наявності у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлових приміщень розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, відсутності у будь-кого з членів сім`ї транспортних засобів на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір із зазначенням відсутності у володінні будь-кого з членів сім`ї житлового приміщення, коштів на рахунках та транспортних засобів (а.с. 9).
Згідно рішення від 05 березня 2015 року ОСОБА_1 було призначено допомогу в розмірі 884 гривні (а.с. 10).
Як вбачається з рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 29 жовтня 2015 року ОСОБА_1 було продовжено виплату допомоги переміщеній особі на проживання з 15 жовтня 2015 року по 14 квітня 2016 року (а.с. 12).
Згідно рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 28 квітня 2016 року ОСОБА_1 було продовжено виплату допомоги переміщеній особі на проживання з 27 квітня 2016 року по 26 жовтня 2016 року (а.с. 14).
З листа Смілянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області № 11264/03 від 24 листопада 2016 року наданого начальнику УПСЗН виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Управлінні з 01 березня 2011 року та отримує пенсію за віком (а.с. 19).
Як вбачається з рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 30 листопада 2016 року ОСОБА_1 скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 30 листопада 2016 року в зв`язку з поданими завідомо недостовірними відомостями (а.с. 20).
30 листопада 2016 року, 20 січня 2017 року 16 березня 2017 року, 28 листопада 2017 року на адресу ОСОБА_1 направлено листи з повідомленням суми боргу, яку необхідно відшкодувати з попередженням про те, що в разі неповернення коштів виплачена сума буде стягнута у судовому порядку (а.с. 21-24).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до п. 2 постанови КМУ «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 1 жовтня 2014 року №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі – уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно з п. 5 вищевказаної постанови для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім`ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
Відповідно до п. 10 даної постанови уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Як зазначено п. 12 постанови КМУ «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 1 жовтня 2014 року №505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Як передбачено п. 4 ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20 жовтня 2014 року у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
На підставі ч.1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Суд приходить до беззаперечного висновку, що ОСОБА_1 за період з 05 березня 2015 року по 26 жовтня 2016 року отримала адресну допомогу без достатніх на те правових підстав, через подання недостовірної інформації, оскільки на час проведення антитерористичної операції не мала зареєстрованого місця проживання на окупованій території, про що не повідомила позивача, відтак з неї підлягає стягненню на користь Управління 15639 гривень 20 копійок надмірно виплачених державних коштів.
Відтак, суд прийшов до беззаперечного висновку, що надані позивачем докази є достатніми та обгрунтованими, вимоги, підтверджені належними та допустимими доказами та відповідачем не спростовані.
Згідно ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту, відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України є припинення дії, яка порушує право.
За таких обставин обраний позивачем спосіб захисту порушеного права є вірним.
Згідно ст.141 ЦАК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачена сума судового збору в розмірі 1762 гривні.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 15, 16, 1266 ЦК України, ст.ст. 1, 4, 57, 60, 64, 208, 209, 212-215, 223, 263-265,280-282 ЦПК України, ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII, постановою КМУ «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 1 жовтня 2014 року №505, -
вирішив:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області, ідентифікаційний код юридичної особи ЄДРПОУ 03195791, місце знаходження: м. Сміла, вул. М.Дорошенка, 4, Черкаська область надмірно виплачені державні кошти в розмірі 15639 (п`ятнадцять тисяч шістсот тридцять дев`ять) гривень 20 (двадцять) копійок та витрати по сплаті судового збору – 1762 (одна тисяча шістсот дві) гривні, а всього - 17401 (сімнадцять тисяч чотириста одну) гривню 20 (двадцять) копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене позивачем в 30-денний строк з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Черкаської області, а особи, які не були присутні під час проголошення рішення суду, протягом 30 днів з дня його отримання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не буде скасовано.
Сторони по справі:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області, ідентифікаційний код юридичної особи ЄДРПОУ 03195791, місце знаходження: м. Сміла, вул. М.Дорошенка, 4, Черкаська область.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Головуючий О.П.Опалинська