Рішення № 82842298, 02.07.2019, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
02.07.2019
Номер справи
415/5257/19
Номер документу
82842298
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 415/5257/19

Провадження № 2-о/415/592/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2019 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

за участю секретаря - Зіньковської Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , місце проживання якого за адресою: кв. Шевченко АДРЕСА_1 , про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – відділ ДРАЦС по Перевальському та Станично-Луганському районах Головного територіального управління юстиції у Луганській області, місцезнаходження якого: вул. Центральна, 31, смт. Станиця Луганська, Станично-Луганський район, Луганська область, Україна, (код ЄДРПОУ 42924568),

УСТАНОВИВ

Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа - відділ ДРАЦС по Перевальському та Станично-Луганському районах Головного територіального управління юстиції у Луганській області. В обґрунтування заяви зазначив, що його дружина – ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину – дівчину у м. Луганську, що на цей час є територією, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, оскільки територія тимчасово непідконтрольна українській владі. З матір`ю дитини перебуває у зареєстрованому шлюбі з 22.06.2018. При його зверненні до міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, йому відмовлено надати свідоцтво про народження дитини. Встановлення факту народження йому необхідно для отримання свідоцтва про народження українського зразка, у зв`язку з чим вимушений звернутись до суду із заявою. Просив суд встановити факт народження дитини у його дружини - ОСОБА_2 .

У зв`язку з невідкладним розглядом справи з моменту надходження до суду, сторони у судове засідання не викликались.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорювальних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з медичним свідоцтвом про народження № 391 від 22.05.2019, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дівчинку вагою 3100 г, дитина народилася доношеною, вагітність І ОСОБА_3 І.

Згідно з копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , 22 червня 2018 року зареєстрували шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , про що зроблено актовий запис № 173. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу - Каймакова.

Відділом ДРАЦС по Перевальському та Станично-Луганському районах Головного територіального управління юстиції у Луганській області 25.06.2019 відмовлено у проведенні державної реєстрації народження, оскільки для підтвердження факту народження дитини пред`явлено документ, який не відповідає встановленій формі документів відповідно до чинного законодавства та не є підставною для проведення державної реєстрації народження.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.

За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Враховуючи викладене, заява в частині встановлення факту народження підлягає задоволенню, оскільки документи про народження дитини встановленого зразка відсутні, реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що має для заявника юридичне значення та надасть можливість отримати свідоцтво про народження дитини, видане державним органом України.

Разом з тим, вимога про присвоєння дитині прізвища ОСОБА_4 , задоволена бути не може, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.

Як вбачається з копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , прізвище чоловіка зазначено як ОСОБА_4 , дружини – ОСОБА_5 .

Отже, судом встановлено, що батьки дитини мають різні прізвища.

Статтею 145 СК України передбачено, що прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з`єднання їхніх прізвищ. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

З заяви та доданих до неї документів вбачається, що згода батьків дитини стосовно визначення її прізвища, останніми не надана.

Таким чином, питання визначення прізвища дитини не може бути вирішено судом в рамках встановлення факту народження дитини в порядку окремого провадження.

Відповідно до встановлених судом обставин, які мають значення для справи суд приходить до висновку, що є достатньо підстав для встановлення факту народження у громадянки України ОСОБА_2 , дитини.

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293-294, 315-317 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ

Заяву ОСОБА_1 , місце проживання якого за адресою: кв. АДРЕСА_1 , про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – відділ ДРАЦС по Перевальському та Станично-Луганському районах Головного територіального управління юстиції у Луганській області, місцезнаходження якого: вул. Центральна, 31, смт. Станиця Луганська, Станично-Луганський район, Луганська область, Україна, (код ЄДРПОУ 42924568) – задовольнити частково.

Встановити факт народження дитини – жіночої статі, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Луганську, Україна, при 1-х пологах у громадянки України – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м. Свердловськ Луганської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , яка перебуває у зареєстрованому шлюбі з громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцем м. Луганська, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст. 430 ЦПК України, допустити негайне виконання рішення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017), апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.В.Шевченко