Рішення № 82829343, 25.06.2019, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
25.06.2019
Номер справи
924/1148/18
Номер документу
82829343
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"25" червня 2019 р. Справа №924/1148/18

Господарський суд Хмельницької області у складі головуючого судді Димбовського В.В., суддів Гладюка Ю.В., Смаровоза М.В., при секретарі судового засідання Устіновій А.П., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут", м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Акціонерного товариства "Укртрансгаз", м. Київ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз", м. Хмельницький

до Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації, м. Полонне

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Департаменту фінансів Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницький області, м. Хмельницький

про стягнення 806893,58 грн. - 3% річних, 2670088,11 грн. - інфляційних втрат

Представники сторін:

від позивача: Канюка Т.В. - згідно довіреності №007.2Др-42-0119 від 03.01.2019р., свідоцтво №000124 від 05.12.2017р.

від відповідача: Герасимчук Г.Д. - згідно довіреності №77 від 16.01.2019р.

від третьої особи (Департаменту фінансів Хмельницької обласної державної адміністрації): не з`явився

від третьої особи (Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницький області): не з`явився

від третьої особи (ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"): не з`явився

від третьої особи (АТ "Укртрансгаз"): не з`явився

від третьої особи (ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз"): не з`явився

У судовому засіданні, згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: позивач звернувся до господарського суду з позовом, у якому просить суд, з врахуванням прийнятої судом 18.02.2019р. заяви про збільшення позовних вимог від 29.01.2019р., стягнути з відповідача 806893,58 грн. 3% річних, нарахованих загалом за період з 03.03.2017р. по 21.03.2018р., 2670088,11 грн. інфляційних втрат, нарахованих загалом за період березень 2017р. березень 2018р.

В обґрунтування позову посилається на те, що позивачем виконано умови договору №55АНmz44-17 про порядок здійснення розрахунків за надані послуги поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій від 01.01.2017р.

Як зазначає позивач, ним підписано з відповідачем зведені реєстри актів звіряння розрахунків за надані населенню пільги та субсидії по природному газу за лютий 2017р. – січень 2018р., спільні протокольні рішення, розрахунок по яких відповідачем проведено, однак з порушенням строків оплати. Посилаючись на положення ст. 625 Цивільного кодексу України, позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 806893,58 грн. три відсотки річних та 2670088,11 грн. інфляційних втрат, зазначаючи про порушення відповідачем взятих на себе зобов`язань - за прострочення оплат по спожитому природному газу у 2017 році на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 та від 11.01.2005р. №20, умов договору, спільних протокольних рішень.

Відповідач у відзиві від 10.01.2019р. та у запереченнях від 15.02.2019р. відповідач зазначив, що відсутні підстави для застосування наслідків за порушення грошового зобов`язання та відповідно для задоволення позовних вимог. Вважає, що не є відповідачем за даним позовом, так як в даній мережі є розпорядником нижчого рівня. Управління просить взяти до уваги даний факт, та встановити належного відповідача. Враховуючи особливості здійснення господарської діяльності в енергетичній галузі, Управління було позбавлено можливості самостійно впливати на своєчасність розрахунків, тому відсутні підстави для застосування наслідків за порушення грошового зобов`язання, передбачених ч. 2 ст. 625 ст. 612, ст. 530 ЦК України, та відповідно для задоволення позовних вимог. Управління соціального захисту населення Полонської РДА позов не визнає в повному обсязі.

У поданій 29.01.2019р. відповіді на відзив позивач зазначив, що на Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації (Розпорядник коштів) покладено обов`язок здійснювати розрахунки за спожитий природний газ за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Даний обов`язок закріплено у договорі №55AHmz44-17 про порядок здійснення розрахунків за надані послуги поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій від 01.01.2017p., що укладений між сторонами; Порядком №256, яким визначено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення; Порядком №20 та Порядком №493/688. Чинне законодавство України не передбачає обов`язковості укладення договору про розрахунки з постачальниками послуг, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на пільги, оскільки зобов`язання сторін у таких відносинах виникають безпосередньо із законів України. З зазначеного вище вбачається, що фактично строки виконання та механізм перерахування коштів за надання постачання природного газу певним категоріям населення, регулюються безпосередньо Порядками №20, №256, №493/688, а підписання Спільних протокольних рішень є елементом процедурного оформлення розрахунків за рахунок коштів субвенцій з державного бюджету. Тобто оформлення документів, в тому числі, Спільних протокольних рішень взаєморозрахунків є процедурою реалізації цього права, дотримання якої є передумовою безпосереднього виділення коштів для фактичних розрахунків з надавачем послуг. Отже, незалежно від того, що правовідносини між сторонами виникли на підставі господарського договору, грошові зобов`язання між сторонами договору в частині, яку держава буде компенсувати за рахунок коштів державного бюджету, регулюються відповідними нормами законодавства, застосування та чинність яких не залежить від того, чи передбачили сторони у договорі відповідні умови чи навпаки. Позивач вважає, що відповідач не є законодавчо визначеним обов`язковим учасником Спільних протокольних рішень. Сторони підписували зведенні реєстри актів звіряння розрахунків за наданні населенню пільга субсидії по природному газу за звітні місяці на підставі актів звіряння розрахунків. Також позивач у відповіді на відзив зазначив, що його позиція підтверджується наступною судовою практикою: рішеннями господарського суду Дніпропетровської області від 03.01.2019 р. по справі №904/4860/2018; від 31.10.2019 р. по справі №904/3501/2018; від 25.09.2018 р. по справі №904/2901/2018; від 21.08.2018 р. по справі №904/2902/2018; від 22.10.2018 р. по справі №904/3484/2018; рішеннями господарського суду Харківської області від 10.10.2018 р. по справі №922/2346/2018; від 10.10.2018 р. по справі №922/2406/2018; від 12.11.2018 р. по справі №922/2359/2018; від 03.10.2018 р. по справі №922/2212/2018; рішенням господарського суду Львівської області від 15.03.2018 р. по справі №914/2100/2018.

Представник Департаменту фінансів Хмельницької обласної державної адміністрації у письмовій позиції від 04.02.2019р. зазначив, що предметом спільних протокольних рішень (для бюджетних відносин) є виключно постанова КМУ від 11.01.2005р. року №20 та вищезазначений наказ№493/688. Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків містять умову, що вони набирають чинності з моменту їх підписання всіма сторонами. Відповідно до умов Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію виділення коштів з державного бюджету здійснювалось лише після підписання спільних протокольних рішень усіма учасниками розрахунків, в т.ч. НАК "Нафтогаз України" або Укртрансгаз та за наявності платіжних доручень, наданих усіма учасниками розрахунків до Казначейства України (в т.ч. НАК "Нафтогаз України", Укртрансгаз) та до органів Казначейства. Тільки після зазначеного, а також у разі достатнього обсягу джерела фінансування енергосубвенції (надходжень коштів до загального фонду державного бюджету рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату і податку на додану вартість, що сплачується Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та ПАТ "Укртрансгаз", а також за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) з податку на додану вартість, що сплачується виробниками електроенергії і вугледобувними підприємствами), кошти в область щомісячно надходили в межах асигнувань, передбачених розписом Державного бюджету України для області на 2017 рік. Терміни надходження коштів субвенції в область з державного бюджету згідно зазначеного Порядку не встановлено. Фінансування спільних протокольних рішень проводилось після підписання його усіма учасниками розрахунків з присвоєнням номера та дати. В ТОВ "Хмельницькгаз збут" був механізм розрахунків згідно Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20 (була заборгованість перед НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Укртрансгаз" за природний газ, постачання, розподіл та транспортування природного газу) розрахунки в області за спожитий пільговою категорією населення природний газ щомісячно проводились виключно за спільними протокольними рішеннями. За вказаними спільними протокольними рішеннями фінансування за рахунок коштів державного бюджету проводиться виключно за надання пільг, субсидій населенню на оплату комунальних послуг, в т.ч. природний газ. На сплату штрафних санкцій, які виникають в ході виконання (невиконання) договірних зобов`язань за господарськими договорами, укладеними суб`єктами надання послуг, кошти субвенції відповідно до норм законодавства не спрямовуються. Стягнення вказаних в позові штрафних санкцій у разі задоволення позову не буде здійснюватись за рахунок коштів субвенції, тому ніяким чином не може вплинути на бюджетні відносини та інтереси Департаменту фінансів, як це стверджує відповідач, залучаючи Департамент в якості третьої сторони.

Представник третьої особи (ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз") у письмовій позиції зазначив, що обов`язок відповідача здійснювати щомісячне відшкодування позивачу пільг та субсидій підтверджується і п. 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ №117 від 29.01.2003 р. Таким чином, Управління соціального захисту населення Полонської РДА, будучи головним розпорядником коштів місцевих бюджетів, відповідно до Положення №372 від 02.04.2014 p., Положення 117 від 29.01.2003 p., Порядку №256 від 04.03.2002 p., зобов`язане щомісячно здійснювати розрахунки з позивачем за послуги газопостачання, надані особам, що отримують пільги та субсидії. Суми, що підлягали погашенню, зазначені у підписаних позивачем та відповідачем щомісячних актах звіряння розрахунків. У зв`язку з порушенням відповідачем зобов`язання щодо своєчасних розрахунків, у позивача виникло право вимоги до відповідача сплатити 3 % річних та інфляційні нарахування за весь час прострочення.

Представник третьої особи (АТ "Укртрансгаз") у письмовій позиції зазначив, що розрахунки, які здійснюються за Порядком, є лише одним із способів виконання грошових зобов`язань за договором і вказаний Порядок, затверджений постановою КМУ №20 від 11.01.2005р. Постанова КМУ №256 врегульовує інші правовідносини та встановлює механізм фінансування видатків місцевих бюджетів відмінний від механізму визначеного постановою КМУ №20. Так, зокрема, як вбачається зі змісту абц. 3 п. 8-1 постанови КМУ №256 відповідні суб`єкти господарювання можуть розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд та спрямовувати їх в рахунок оплати вартості природного газу або в оплату вартості послуг з транспортування природного газу чи на сплату загальнодержавних податків та зборів до бюджету. Таким чином, з вищезазначеного вбачається, суб`єкт господарювання може на власний розсуд розпоряджатися грошовими коштами, що надходять на його рахунок відповідно до постанови КМУ №256, що в свою чергу було неможливим згідно з приписами постанови КМУ №20, яка передбачала підписання спільних протокольних рішень.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи в заяві від 05.02.2019р., що відповідно до п. 4 СПР, саме сторони, що підписали СПР, несуть відповідальність за недотримання вимог Порядку проведення розрахунків і невиконання своїх зобов`язань за цими СПР організацію взаєморозрахунків відповідно до законодавства України. За таких умов реалізація зобов`язань перед позивачем стає неможливою, управління не є відповідачем за даним позовом, а є лише обліковцем заборгованості.

Від третьої особи (Департаменту фінансів Хмельницької обласної державної адміністрації) представник не з`явився, письмової позиції не подав.

Від третьої особи (Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницький області) представник не з`явився, письмової позиції не подав.

Від третьої особи (ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України") представник не з`явився, письмової позиції не подав.

Від третьої особи (ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз") представник не з`явився.

Від третьої особи (АТ "Укртрансгаз") представник не з`явився.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено та враховується наступне

01.01.2017р. між Управлінням соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації (розпорядник майна), Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" (далі Товариство) та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (далі ПАТ) укладено договір №55АНmz44-17 про порядок здійснення розрахунків за надані послуги поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій.

За п. 1.1 договору предметом якого є взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів за надання комунальних послуг з постачання природного газу пільговим категоріям громадян та отримувачам житлових субсидій на оплату за спожитий природний газ за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, що здійснюється відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (зі змінами), від 29.01.2003р. №117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" (зі змінами), від 11.01.2005р. №20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з фінансування видатків місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій", Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848 (в редакції постанови КМУ від 22.09.1997р. №1050), із змінами, Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 р. №758.

Пунктами 2.1.1, 2.1.2 договору встановлено, що розпорядник коштів зобов`язаний забезпечити персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги для подальшого електронного обміну з ПАТ; забезпечує персоніфікований облік отримувачів житлових субсидій для подальшого електронного обміну з Товариством.

Згідно з п. 2.1.8 договору розпорядник коштів зобов`язаний здійснювати розрахунки за спожитий природний газ за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам у відповідному бюджетному році відповідно до Постанови КМУ від 04.03.2002 р. №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".

Відповідно до п. 2.2.1 договору Товариство зобов`язане надавати громадянам, які мають право на відповідні пільги та субсидії житлово-комунальні послуги з постачання природного газу.

Згідно п. 2.2.4. договору Товариство зобов`язане після проведеної звірки відповідно до п.п.2.1.3. п.2.1. розділу 2 договору Товариство подавати Розпоряднику коштів акти звірки (форма "3 — пільга"), "Акт звірки розрахунків на надані послуги, на які надаються пільги", затверджений наказом Мінпраці України від 28.03.2003р. №83 до 8-го числа місяця наступного за звітним періодом.

Сторони несуть відповідальність за недотримання умов договору відповідно до чинного законодавства України (п. 3.1. договору).

За п. 6.1 договору сторони дійшли згоди, що строк дії даного договору встановлюється з 01 січня 2017р. до 31 грудня 2017р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань по договору. У разі відсутності заперечень від жодної із сторін за 10 календарних днів до закінчення строку дії даного договору, він продовжує діяти строком на кожен наступний рік на тих же умовах.

До матеріалів справи додано листи Управління фінансів Полонської райдержадміністрації, адресовані підприємствам-надавачам ЖКП та Управлінню соціального захисту населення, за період з 25.01.2017р. по 20.12.2017р., у яких повідомлялося про проведене перерахування коштів субвенції із загального фонду державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, в тому числі, в частині розрахунків за спожитий газ по ТОВ "Хмельницькгаз збут".

Також в матеріалах справи наявне рішення Хмельницької обласної ради від 23.12.2016р., п. 13 якого визначено, що департамент фінансів облдержадміністрації може здійснювати протягом 2017 року перерозподіл обсягу субвенцій з державного бюджету між місцевими бюджетами на надання: пільг, субсидій, виплат та допомог населенню, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій, виплат та допомог населенню з наступним інформуванням обласної ради.

У листі Полонської районної державної адміністрації та Полонської районної ради від 04.01.2017р., адресованому Департаменту фінансів Хмельницької облдержадміністрації, зазначено, що Полонська районна державна адміністрація відповідно пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій" та пункту 13 рішення обласної ради від 23 грудня 2016 року №49-9/2016 "Про обласний бюджет на 2017 рік" з метою проведення, на підставі спільних протокольних рішень, своєчасних розрахунків при надходженні з державного бюджету до місцевих бюджетів коштів субвенції на надання пільг та субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, надає згоду на централізоване перерахування Департаментом фінансів облдержадміністрації субвенції, отриманої з державного бюджету у 2017 році.

З метою погашення взаємної заборгованості, між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, Департаментом фінансів в Хмельницькій області, ТОВ "Хмельницькгаз збут", ПАТ "Укртрансгаз", НАК "Нафтогаз України", а також ПАТ "Хмельницькгаз" підписано спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України (далі СПР).

Предметом СПР є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005р. №20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з фінансування видатків місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій".

У розділі 4 "Відповідальність сторін" узгоджено, що сторони, що підписали це спільне протокольне рішення, несуть відповідальність за недотримання вимог Постанови Уряду від 11.01.2005р. №20 та Порядку проведення розрахунків і невиконання своїх зобов`язань за цим спільним протокольним рішенням про організацію взаєморозрахунків відповідно до законодавства України.

До СПР між ТОВ "Хмельницькгаз збут" та Департаментом фінансів Хмельницької ОДА підписані Зведені акти звіряння заборгованості за нарахованими пільгами, субсидіями населенню послуг для проведення розрахунків відповідно до Порядку, затвердженого постановою Уряду від 11.01.2005р. №20 (із змінами) по ТОВ "Хмельницькгаз збут" та Зведені реєстри погашення заборгованості по наданих пільгах і субсидіях населенню за спожитий природний газ.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №1263 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за січень 2017р. підлягало перерахуванню 42000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 1884298,17 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №1262 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за січень 2017р. підлягало перерахуванню 48000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 2153483,64 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №1261 на користь позивача за січень 2017р. підлягало перерахуванню 49060518,95 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 2201063,01 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до СПР від 20.02.2017р. №1265 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за січень 2017р. підлягало перерахуванню 44100000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 1978513,10 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №1266 на позивача за січень 2017р. підлягало перерахуванню 45000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 2018890,91 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №1267 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за січень 2017р. підлягало перерахуванню 46200000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 2072728,01 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №1268 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за січень 2017р. підлягало перерахуванню 47100000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 2113105,81 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №83/УТГ на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за січень 2017р. підлягало перерахуванню 10744820,45 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 482058,21 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №84/УТГ на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за січень 2017р. підлягало перерахуванню 12000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 538370,92 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №1264 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за січень 2017р. підлягало перерахуванню 43200000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 1938135,28 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №85/УТГ на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за січень 2017р. підлягало перерахуванню 9900000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 444156,01 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017р. №86/УТГ на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за січень 2017р. підлягало перерахуванню 10800000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 484533,82 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017р. №2052/у на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за лютий 2017р. підлягало перерахуванню 12000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 559437,79 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017р. №2053/у на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за лютий 2017р. підлягало перерахуванню 12 475 332,90 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 581597,73 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017р. №2054/у на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за лютий 2017р. підлягало перерахуванню 10680000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 497899,65 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017р. №2055/у на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за лютий 2017р. підлягало перерахуванню 10710000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 499298,24 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017р. №2056/у на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за лютий 2017р. підлягало перерахуванню 4860000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 226572,30 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017р. №2057/у на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за лютий 2017р. повинно було бути перераховано 5734494,61 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 267341,09 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.04.2017р. №2283/у на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за березень 2017р. підлягало перерахуванню 7000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 329593,25 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.04.2017р. №2284 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за березень 2017р. підлягало перерахуванню 8000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 376677,99 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.05.2017р. №258/УТГ на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за квітень 2017р. підлягало перерахуванню 7599065,45 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 359117,72 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.05.2017р. №2751/у на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за квітень 2017р. повинно було бути перераховано 6000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 283548,85 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.05.2017р. №2755 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за квітень 2017р. підлягало перерахуванню 150000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 7088721,31 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.05.2017р. №2752 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за квітень 2017р. підлягало перерахуванню 198000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 11186102,03 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.05.2017р. №2753 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за квітень 2017р. підлягало перерахуванню 199000000,00 грн. заборгованість по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 9404370,28 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.11.2017р. №4005 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за жовтень 2017р. підлягало перерахуванню 30000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 1708626,40 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.11.2017р. №4006 на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за жовтень 2017р. підлягало перерахуванню 34604604,41 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 1970878,00 грн. - сума погашення по відповідачу.

Відповідно до спільного протокольного рішення від 23.11.2017р. №4105/у на користь ТОВ "Хмельницькгаз збут" за жовтень 2017р. підлягало перерахуванню 5000000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких (рядок 16 зведеного реєстру) 284771,07 грн. - сума погашення по відповідачу.

В матеріалах справи наявні зведені реєстри актів звіряння розрахунків за надані населенню пільги та субсидії по природному газу між ТОВ "Хмельницькгаз Збут" та Управлінням соціального захисту населення Полонської РДА, у яких визначено розмір фактично спожитого природного газу, профінансованих коштів та заборгованість помісячно.

На підтвердження оплат відповідачем коштів позивач додав до матеріалів справи банківські виписки по рахунках ТОВ "Хмельницькгаз збут", за якими здійснювалися проплати коштів за Полонську РДА з призначенням платежів "Субв. з держбюджету на оплату ЖКП БДС за 2017 рік відповідно до постанови КМУ №256 від 04.03.2002р." та "Субв. з держбюджету на оплату ЖКП пільговим категоріям громадян згідно законодавства за 2017 рік відп. до постанови КМУ №256 від 04.03.2002р.", "Субв. з держбюджету на оплату ЖКП окремим категоріям громадян відповідно до законодавства за січень 2018р. зг. ПКМУ №256 п.8.1", "Субв. з держбюджету на оплату ЖКП окремим категоріям громадян відповідно до законодавства за борг станом на 1.01.2018р. зг. ПКМУ №256 п.8.1".

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

За приписами ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені частиною 2 статті 16 ЦК України.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.

Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

В свою чергу, охоронюваний законом інтерес - це прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, який зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони для задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності та іншим загально-правовим засадам (Рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року №1-10/2004).

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв`язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", виконавець послуг має право отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати житлово-комунальних послуг.

За змістом ч. 2 ст. 16 Закону України "Про ринок природного газу", вразливі споживачі мають право на субсидію для відшкодування витрат за спожитий природний газ та іншу адресну допомогу, що надається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв`язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Як слідує з пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ч.1 ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються, в тому числі з районних бюджетів за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 ст.3, ст.627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно статті 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом України, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, в тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, в тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно зі ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до положень ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи, 01.01.2017р. між Управлінням соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації (розпорядник майна), Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" (далі Товариство) та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (далі ПАТ) укладено договір №55АНmz44-17 про порядок здійснення розрахунків за надані послуги поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій, предметом якого є взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів за надання комунальних послуг з постачання природного газу пільговим категоріям громадян та отримувачам житлових субсидій на оплату за спожитий природний газ за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, що здійснюється відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (зі змінами), від 29.01.2003р. №117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" (зі змінами), від 11.01.2005р. №20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з фінансування видатків місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій", Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848 (в редакції постанови КМУ від 22.09.1997р. №1050), із змінами, Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 р. №758.

Як свідчать матеріали справи, з метою погашення взаємної заборгованості, між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, Департаментом фінансів в Хмельницькій області, ТОВ "Хмельницькгаз збут", ПАТ "Укртрансгаз", НАК "Нафтогаз України", а також ПАТ "Хмельницькгаз" підписано спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України (далі СПР).

Порядок проведення взаєморозрахунків за розділом 2 Спільних протокольних рішень визначений таким чином, що Державна казначейська служба України перераховує кошти загального фонду Державного бюджету України Стороні 1 (Головному управлінню Державної казначейської служби України в Хмельницькій області); Сторона 1 перераховує кошти на рахунок Сторони 2 (Департаменту фінансів в Хмельницькій області); Сторона 2 перераховує кошти субвенції згідно зведеного реєстру, по якому кінцевим отримувачем є Сторона 3 позивач ТОВ "Хмельницькгаз збут"; Сторона 3 перераховує Стороні останній (ПАК "Нафтогаз України") кошти за природний газ за 2017 рік згідно відповідних договорів. Сторона остання перераховує кошти до загального фонду Державного бюджету України або на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Згідно з розділом 3 протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків сторони зобов`язались:

перерахувати кошти наступній стороні, а остання сторона до загального фонду Державного бюджету України або на рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше наступного дня після їх зарахування на рахунок;

оперативно обмінюватися наявною інформацією, виходячи з принципів задоволення взаємних інтересів у процесі реалізації цього спільного протокольного рішення;

забезпечити проведення розрахунків відповідно до цього спільного протокольного рішення та з урахуванням укладених договорів на розрахунково-касове обслуговування, якими може передбачатися, що у разі несвоєчасного надання учасниками розрахунків платіжних документів органи Державної казначейської служби України своїм платіжним дорученням можуть самостійно перерахувати кошти за схемою, передбаченою цим Спільним протокольним рішенням.

За умовами розд.5 спільних протокольних рішень вони набирають чинності з моменту підписання всіма сторонами і діють до повного виконання сторонами зобов`язань за кожним протокольним рішенням. Зміни до них можуть бути внесені за взаємною згодою сторін шляхом підписання додатків до нього. Додатки є невід`ємною частиною і мають однакову юридичну силу в разі, якщо вони викладені в письмовій формі та підписані уповноваженими на те представниками Сторін.

При укладенні вищевказаного договору та спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України сторони керувалися зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. №20, якою затверджений Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій.

Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію був затверджений наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015р. №493/688 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, втратив чинність з 03.04.2018р. на підставі Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості №123/289 від 19.02.2018р.).

Цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідні департаменти фінансів), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", ДП "Енергоринок", ПАТ "Укртрансгаз", ПАТ "Укргазвидобування", виробниками електроенергії і вугледобувними підприємствами та іншими учасниками розрахунків за природний газ, послуги з постачання, розподілу та транспортування природного газу, в тому числі послуги замовленої потужності, фізичного транспортування природного газу, балансування обсягів природного газу (далі - послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу), теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20 (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 1.2 цього Порядку розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу, форма якого наведена у додатку 1 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ або вугілля, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку.

Крім того, згідно з підпунктами 1, 2 пункту 2.7 Порядку №493/688 визначено проведення розрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу здійснюється таким чином:

1) на підставі платіжних доручень органи Казначейства перераховують кошти на рахунки теплопостачальних і газопостачальних організацій, відкриті в органах Казначейства;

2) останнім отримувачем коштів від постачальників ресурсів при розрахунках за теплопостачання, джерелом якого є природний газ, є: Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та/або дочірня компанія Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" - "Газ України" (далі - ДК "Газ України"), ПАТ "Укртрансгаз", ПАТ "Укргазвидобування", рахунки яких відкриті у Казначействі. Останніми отримувачами коштів від постачальників ресурсів при розрахунках за природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу є: Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", ДК "Газ України", ПАТ "Укртрансгаз", ПАТ "Укргазвидобування", рахунки яких відкриті у Казначействі.

Відповідно до пункту 1.5 Порядку №493/688 Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", ПАТ "Укртрансгаз", ДП "Енергоринок", виробники електроенергії та вугледобувні підприємства підписують з учасниками розрахунків спільні протокольні рішення протягом п`яти робочих днів.

Судом враховується, що з 01.01.2018р. втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. №20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій", але зобов`язання по відшкодуванню наданих пільг та субсидій за 2017 рік залишилися. Фінансування субвенції щодо пільг і житлових субсидій населенню з 01.01.2018р. відбувалося уже згідно постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".

Як вже зазначалось, у листі Полонської районної державної адміністрації та Полонської районної ради від 04.01.2017р. зазначено про те, що Полонська районна державна адміністрація відповідно пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20 та пункту 13 рішення обласної ради від 23 грудня 2016 року №49-9/2016 "Про обласний бюджет на 2017 рік" з метою проведення, на підставі спільних протокольних рішень, своєчасних розрахунків при надходженні з державного бюджету до місцевих бюджетів коштів субвенції на надання пільг та субсидій населенню, надано згоду на централізоване перерахування Департаментом фінансів облдержадміністрації субвенції, отриманої з державного бюджету у 2017 році.

Як вбачається із матеріалів справи, для проведення розрахунків згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20, та спільного наказу в області щомісячно оформлялись спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків для проведення розрахунків за природний газ, які підписувались усіма учасниками розрахунків: останніми сторонами яких були: ПАК "Нафтогаз України", ПАТ "Укртрансгаз".

До підписання спільних протокольних рішень постачальники ресурсів, які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до постанови КМУ від 11.01.2005р. року №20 складали щомісяця з розпорядниками коштів акти звіряння по сумах заборгованостей.

Один примірник передавався місцевому фінансовому органу для складання зведеного реєстру актів звіряння або договорів, інший - залишався у надавача послуги, в даному випадку у ТОВ "Хмельницькгаз збут" (м.Хмельницький). Підписані зведені реєстри надавались Департаменту фінансів для узагальнення (відповідно до наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства фінансів України від 03.08.2015р. №493/688).

Предметом спільних протокольних рішень (для бюджетних відносин) є виключно постанова КМУ від 11.01.2005р. року №20 та вищезазначений наказ №493/688.

Як свідчать матеріали справи, на рахунки ТОВ "Хмельницькгаз збут" надходили кошти за Полонську РДА для повного виконання зобов`язань за протокольними рішеннями з призначенням платежів "Субв. з держбюджету на оплату ЖКП БДС за 2017 рік відповідно до постанови КМУ №256 від 04.03.2002р." та "Субв. з держбюджету на оплату ЖКП пільговим категоріям громадян згідно законодавства за 2017 рік відп. до постанови КМУ №256 від 04.03.2002р.", "Субв. з держбюджету на оплату ЖКП окремим категоріям громадян відповідно до законодавства за січень 2018р. зг. ПКМУ №256 п.8.1", "Субв. з держбюджету на оплату ЖКП окремим категоріям громадян відповідно до законодавства за борг станом на 1.01.2018р. зг. ПКМУ №256 п.8.1".

Відтак, повне виконання зобов`язань відбулося відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256, що також зазначалося при сплаті коштів субвенції з держбюджету, що підтверджується наявними в матеріалах справи банківськими виписками.

За п. 2.1.8 договору до обов`язків розпорядника коштів (відповідача) віднесено здійснення розрахунків з товариством (позивачем) за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам у відповідному бюджетному році відповідно до Постанови КМУ від 04.03.2002 р. №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок №256), яким встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату, в тому числі, природного газу, за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до п. 3 Порядку №256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Згідно з ч. 1 п. 8 Порядку №256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків.

Відповідно до ч. 2 п. 8 Порядку №256 головні розпорядники коштів у п`ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату, в тому числі, природного газу.

Судом враховується, що станом на дату звернення з позовом до суду, борг у відповідача за спожитий природний газ перед ТОВ "Хмельницькгаз збут" відсутній, що також не заперечується сторонами.

Позивач, посилаючись на норми ст.625 ЦК України просить стягнути з відповідача як розпорядника коштів бюджетного фінансування вищевказаних пільг та субсидій за прострочення оплат по спожитому природному газу на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 та від 11.01.2005р. №20, умов договору, спільних протокольних рішень 806893,58 грн. 3% річних, нарахованих загалом за період з 03.03.2017р. по 21.03.2018р., 2670088,11 грн. інфляційних втрат, нарахованих загалом за період березень 2017р. - березень 2018р.

В силу ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Судом береться до уваги, що відповідач не був учасником долучених до матеріалів справи спільних протокольних рішень, у відповідності до яких здійснювався розрахунок з позивачем за спожитий природний газ. При надходженні на його рахунок коштів субвенції з Державного бюджету ним, у термін передбачений умовами договору, здійснювалося перерахування коштів на рахунок позивача.

При цьому, доказів порушення відповідачем строків передбачених Порядками затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. №20 та від 04.03.2002р. №256 щодо перерахунку коштів субвенцій за спожитий природний газ на рахунок позивача, матеріали справи не містять.

Судом також враховується, що порядок проведення розрахунків за надані надавачем послуги врегульований як умовами договору, так і низкою підзаконних нормативно-правових актів. В свою чергу алгоритм дій відповідача щодо оформлення документів, що супроводжують процес надання послуг і проведення розрахунків за них, також чітко регламентований.

Позивачем не надано доказів відступлення відповідачем від унормованого порядку проведення розрахунків з позивачем і, як наслідок, - не доведено суду допущену відповідачем прострочку у виконанні грошових зобов`язань.

Судом також враховується, що всі розрахунки за спожитий природний газ проводились оформленням спільних протокольних рішень. Власними коштами відповідач розрахунки не проводив, що також з врахуванням правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 09.09.2014р. у справі №5011-35/1533-2012-19/522-2012, від 01.07.2015р. у справі №924/1230/14, від 16.09.2015р. у справі №917/2520/14, від 07.10.2015р. у справі №924/406/14, від 01.10.2015р. у справі №917/2519/14 та постановах Верховного Суду від 14.02.2018р. у справі №904/1858/16, від 14.03.2018р. у справі №910/9806/16, від 12.06.2018р. у справі №922/1010/16, від 02.08.2018р. у справі №922/3873/17, унеможливлює застосування до відповідача заходів відповідальності за порушення грошового зобов`язання.

Згідно ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7, 11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006р. №3477-IV (3477-15) "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року).

У відповідності з п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

В силу положень ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Зважаючи на вищенаведені положення Закону, враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача 806893,58 грн. – 3% річних, 2670088,11 грн. - інфляційних втрат належить відмовити.

Витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України, у виняткових випадках залежно від складності справи складання повного рішення (постанови) суду може бути відкладено на строк не більш як десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Повний текст складено 05.07.2019р.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1, 2 ст. 256 ГПК України).

Головуючий суддя В.В. Димбовський

Суддя Ю.В. Гладюк

Суддя М.В. Смаровоз

Віддрук. 7 прим.:

1- до справи;

2 - позивачу (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41)

3 - відповідачу (30500, м. Полонне, вул. Л. Українки, 105)

3- третій особі - Департамент фінансів Хмельницької обласної державної адміністрації (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький, Майдан Незалежності, будинок РАД) - рек. листом з повідомленням про вручення.

4 - третій особі - Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницький області (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Свободи, б.70),

5 - ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (м. Київ, вул. Б. Хмельницького, б. 6),

6- АТ "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Печерський район, Кловський узвіз, буд. 9/1),

7 - Публічне акціонерне товариство по газопостачаню та газифікації "Хмельницькгаз" (29000, м. Хмельницький, проспект Миру, 41).

Всім рек. листом з повідомленням про вручення;