
Справа № 560/1218/19
РІШЕННЯ
іменем України
27 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.
за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача ОСОБА_2 представника відповідача Єгорової О.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного офісу Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Західного офісу Державної аудиторської служби України, в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати пункт 1 Розподілу обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, затвердженого наказом Західного офісу Держаудитслужби від 19.03.2019 №53;
2) визнати протиправним і скасувати наказ Західного офісу Держаудитслужби України від 04.01.2019 №2 "Про уповноваження на вчинення дій", яким викладений пункт 1 наказу Західного офісу Держаудитслужби від 15.08.2018 №226 у новій редакції;
3) визнати протиправним та скасувати пункт 4 Розподілу обов`язків між начальником, першим заступником та заступниками начальника Західного офісу Держаудитслужби, затвердженого наказом Західного офісу Держаудитслужби України від 01.04.2019 №60, щодо обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області;
4) зобов`язати Західний офіс Державної аудиторської служби України привести у відповідність до законодавства Розподіл обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області щодо обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області у встановленому порядку, без порушень прав начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області ОСОБА_1
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що перебуває на посаді начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області. Відповідач прийняв ряд наказів щодо визначення повноважень позивача на посаді начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, а саме від 02.07.2018 №189 "Про затвердження положення про управління Західного офісу Держаудитслужби у Хмельницькій області", від 05.07.2018 №201 "Про затвердження Розподілу обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області", від 31.07.2018 №212 "Про уповноваження на вчинення дій", від 15.08.2018 №228 "Про внесення змін у Розподіл обов`язків між начальником, першим заступником та заступниками начальника Західного офісу Держаудитслужби", від 15.08.2018 №229 "Про внесення змін у Розподіл обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області", від 15.08.2018 №226 "Про уповноваження на вчинення дій". Зазначені накази позивач оскаржив до суду.
Позивач вказав, що на момент перебування справи №2240/3262/18 про оскарження вищевказаних наказів на розгляді в Сьомому апеляційному адміністративному суді, відповідач самостійно скасував оскаржувані накази та повторно прийняв аналогічні за змістом накази від 19.03.2019 №53, від 04.01.2019 №2 та від 01.04.2019 №60 щодо зміни обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.
На думку позивача, змінивши його основні посадові обов`язки, відповідач допустив пряму дискримінацію начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області за ознакою здоров`я (наявність інвалідності). Дії відповідача спрямовані на незаконне перешкоджання виконанню позивачем службових обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.
Зміна обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області є зміною істотних умов праці відповідно до частини 3 статті 43 закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII). Відповідач в порушення частини 4 статті 43 Закону №889-VIII не повідомив позивача про зміну основних посадових обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.
Вважає, що відповідач порушив його права та інтереси як начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області. Тому вернувся до суду з цим позовом.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що Західний офіс Держаудитслужби вносив зміни у накази про розподіл обов`язків щодо керівного складу усіх управлінь в областях, а не тільки в Хмельницькій області.
Керівник органу державного фінансового контролю у Західному офісі Держаудитслужби є начальник Західного офісу Держаудитслужби Кроляк Р.Й. Разом з тим, ОСОБА_3 є заступником начальника Західного офісу Держаудитслужби (заступником керівника). Управління в областях не є територіальними органами Держаудитслужби України, а є її структурними підрозділами. Начальник управління не є керівником територіального органу, а є начальником структурного підрозділу на правах відокремленого підрозділу у складі міжрегіонального територіального органу. Тому претендування ОСОБА_1 , який займає посаду начальника структурного підрозділу Західного офісу Держаудитслужби, на повноваження керівника чи заступника Західного офісу Держаудитслужби є безпідставними.
Відповідач вважає, що позивач не зазначив підстав для визнання протиправними спірних наказів. Законодавство не містить чіткої регламентації та виключного переліку повноважень і обов`язків посадових осіб Держаудитслужби. Визначення посадової особи, які нелажить делегувати повноваження є виключно дискреційним правом начальника Західного офісу Держаудитслужби. Начальник Західного офісу Держаудитслужби делегував частину своїх повноважень заступнику начальника Західного офісу Держаудитслужби, в інших областях начальникам управлінь. Дії відповідача щодо наділення конкретними повноваженнями ОСОБА_1 відповідають вимогам Рекомендацій з організації праці державних службовців в органах виконавчої влади, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 28.01.2005 №55.
Начальник Західного офісу Держаудитслужби як керівник міжрегіонального територіального органу державного фінансового контролю та керівник державної служби в державному органі із врахуванням структури та штатного розпису визначив коло обов`язків позивача на посаді начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області. Державний службовець виконує визначені керівником державного органу для займаної посади повноваження та посадові обов`язки. При цьому, позивач просить захистити повноваження та обов`язки, якими він не наділений, як начальника управління, а не свої права.
Робоче місце одного із заступників керівника Західного офісу Держаудитслужби знаходиться в м. Хмельницькому. Це є специфікою структури Західного офісу Держаудитслужби. Водночас, начальник управління знаходиться в підпорядкуванні начальника Західного офісу Держаудитслужби та його заступників. Усі управління в областях, окрім Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, контролюються безпосередньо начальником Західного офісу Держаудитслужби. Разом з тим, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області контролюється та координується заступником начальника Західного офісу Держаудитслужби. Із врахуванням цих обставин визначалися повноваження і посадові обов`язки начальників управлінь в областях та позивача. Визнання прав позивача на вказані повноваження є втручанням в організацію Західного офісу Держаудитслужби.
Також відповідач зазначив, що посадові обов`язки позивача, призначеного на посаду начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області 10.07.2018, не зазнали жодних змін, оскільки позивач у новоутвореному органі не працював. Спірні накази не змінюють, не доповнюють та не скасовують повноваження і посадові обов`язки позивача. Тому підстави для застосування частини 3 статті 43 Закону №889-VIII відсутні.
Відповідно до атестації робочих місць працівників Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області праця на посаді начальника управління вимагає значних нервових та психологічних зусиль при вчинені кадрових та адміністративних рішень. Оскільки позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, то Західний офіс Держаудитслужби як роботодавець, не має права надавати повноваження та встановлювати посадові обов`язки позивача, які вимагають значних нервових та психологічних зусиль.
Відтак, усі твердження позивача є суб`єктивними припущеннями, спрямованими на збільшення трудових спорів між позивачем та Західним офісом Держаудитслужби та, як наслідок, дискредитації Західного офісу Держаудитслужби як державного органу. Західний офіс Держаудитслужби не порушив прав та інтересів позивача, у зв`язку з цим у задоволенні позову необхідно відмовити.
В додаткових обґрунтуваннях позивач зазначив, що дії відповідача порушують його права, як державного службовця. Такі дії мають дискримінаційний характер, оскільки спірні накази відповідача щодо повноважень керівника спрямовані виключно після поновлення позивача на посаді начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області за рішенням суду. В інших обласних управліннях Західного офісу Держаудитслужби подібні накази не приймались, інші керівники мають належний обсяг повноважень згідно типових та примірних положень Держаудитслужби.
Також у додаткових поясненнях позивач зазначив, що прийняття спірних наказів лише щодо начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області в порівнянні з іншими областями є проявом прямої дискримінації ОСОБА_1 , як державного службовця з інвалідністю.
Ухвалою від 19.04.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову.
Ухвалою від 23.04.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Усною ухвалою від 06.06.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд закінчив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
Ухвалами від 08.05.2019, 10.06.2019 24.06.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовляв у задоволенні клопотання Західного офісу Держаудитслужби про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 27.06.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Західного офісу Держаудитслужби про залишення позову без розгляду.
Ухвалою від 27.06.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задовольнив частково, заборонив Західному офісу Держаудитслужби приймати накази та вчиняти будь-які інші дії щодо регулювання повноважень начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області ОСОБА_1 до набрання законної сили рішенням у цій справі.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, які містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Відповідно до наказу Західного офісу Держаудитслужби від 09.07.2018 за №266-0 позивач - ОСОБА_1 призначений з 10.07.2018 на посаду начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.
Відповідно до наказу Західного офісу Держаудитслужби від 19.03.2019 №53 затверджений Розподіл обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.
Наказом Західного офісу Держаудитслужби від 04.01.2019 №2 «Про уповноваження на вчинення дій» пункт 1 наказу Західного офісу Держаудитслужби від 15.08.2018 №226 викладений в наступній редакції:
«Уповноважити ОСОБА_3, заступника начальника Західного офісу Держаудитслужби, на вчинення перелічених нижче дій:
- видавати розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами в установленому законодавством порядку, підготовлені за наслідками проведених контрольних заходів Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області;
- затверджувати програми проведення контрольних заходів Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області та підписувати направлення на проведення державного фінансового аудиту, перевірки закупівель, інспектування (ревізії) працівникам цього Управління;
- видавати розпорядження про відрядження працівників Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області на проведення контрольних заходів, зустрічних звірок та інших заходів, пов`язаних із їх проведенням, а також для участі працівників в якості спеціалістів за зверненням правоохоронних органів;
- приймати рішення про початок моніторингу закупівлі, про призначення перевірки закупівлі та про зупинення рішення органу державного фінансового контролю щодо початку моніторингу закупівлі».
Наказом від 01.04.2019 №60 «Про внесення змін до Розподілу обов`язків між начальником, першим заступником та заступниками начальника Західного офісу Держаудитслужби» начальник Західного офісу Держаудитслужби виклав у новій редакції Розподіл обов`язків між начальником, першим заступником та заступниками начальника Західного офісу Держаудитслужби, затверджений наказом Західного офісу Держаудитслужби від 15.08.2018 №228.
Позивач, вважаючи, що прийняття спірних наказів є проявом прямої дискримінації його як державного службовця з інвалідністю та порушенням його прав, звернувся до суду з цим позовом.
Досліджуючи правомірність спірних наказів, суд враховує таке.
Наказом Держаудитслужби 02.06.2016 №23 «Про затвердження положень про офіси Держаудитслужби та їх підрозділи» затверджене, зокрема, Примірне положення про управління офісів Держаудитслужби в областях (далі - Примірне положення).
Згідно з пунктом 10 Примірного положення, начальник управління:
1) здійснює керівництво управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;
2) організовує та забезпечує виконання управлінням відповідно до актів законодавства, наказів Держаудитслужби та Офісу, а також доручень керівництва Держаудитслужби та Офісу;
3) складає плани роботи та подає на затвердження начальнику Офісу;
4) забезпечує проведення державного фінансового аудиту, перевірки закупівель, інспектування (ревізії), моніторингу закупівель;
5) звітує перед начальником Офісу та Головою Держаудитслужби щодо виконання покладених на управління завдань та планів роботи;
6) вносить пропозиції начальнику Офісу щодо кандидатур на посаду своїх заступників;
7) розподіляє обов`язки між працівниками управління та контролює їх роботу;
8) вживає заходів щодо забезпечення ефективності роботи працівників управління;
9) визначає планові та поточні завдання працівникам управління та контролює їх виконання;
10) забезпечує встановлений порядок роботи з документами й матеріалами управління, дотримання працівниками трудової, виконавської дисципліни і службової таємниці;
11) представляє інтереси управління у відносинах з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, а в судах - інтереси Офісу за дорученням;
12) проводить особистий прийом громадян;
13) здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 1 Розподілу обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, затвердженого наказом Західного офісу Держаудитслужби від 19.03.2019 №53, начальник Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області (ОСОБА_1):
- підписує (за наявності довіреності) позовні заяви, апеляційні, касаційні скарги, заяви про перегляд рішень, ухвал, постанов судів у зв`язку з нововиявленими обставинами, інші окремі процесуальні документи, які подаються від імені Західного офісу Держаудитслужби;
- підписує (за наявності довіреності) фінансові та бухгалтерські документи;
- забезпечує проведення роботи з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників, організації внутрішніх навчань відповідно до сфери повноважень;
- розглядає кореспонденцію, звернення громадян, запити на інформацію, іншу кореспонденцію з питань, віднесених до компетенції структурних підрозділів, діяльність яких він координує та контролює, і надає відповідні доручення керівникам структурних підрозділів, діяльність яких він координує та контролює, та за дорученням начальника Західного офісу Держаудитслужби або заступника начальника Західного офісу Держаудитслужби інші звернення;
- підписує листи відповіді на звернення громадян, запити на інформацію, іншу кореспонденцію з питань, віднесених до компетенції структурних підрозділів, діяльність яких він координує та контролює, і надає відповідні доручення керівникам структурних підрозділів, діяльність яких він координує та контролює, та за дорученням начальника Західного офісу Держаудитслужби або заступника начальника Західного офісу Держаудитслужби інші листи;
- координує та контролює діяльність: відділу адміністративно-господарського забезпечення, документообігу та контролю виконавської дисципліни; сектору IT забезпечення.
Разом з тим, наказом від 04.01.2019 №2 начальник Західного офісу Держаудитслужби уповноважив ОСОБА_3, заступника начальника Західного офісу Держаудитслужби, на вчинення такий дій:
- видавати розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами в установленому законодавством порядку, підготовлені за наслідками проведених контрольних заходів Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області;
- затверджувати програми проведення контрольних заходів Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області та підписувати направлення на проведення державного фінансового аудиту, перевірки закупівель, інспектування (ревізії) працівникам цього Управління;
- видавати розпорядження про відрядження працівників Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області на проведення контрольних заходів, зустрічних звірок та інших заходів, пов`язаних із їх проведенням, а також для участі працівників в якості спеціалістів за зверненням правоохоронних органів;
- приймати рішення про початок моніторингу закупівлі, про призначення перевірки закупівлі та про зупинення рішення органу державного фінансового контролю щодо початку моніторингу закупівлі.
За змістом пункту 4 Розподілу обов`язків між начальником, першим заступником та заступниками начальника Західного офісу Держаудитслужби, затвердженого наказом Західного офісу Держаудитслужби від 15.08.2018 №228, в редакції наказу Західного офісу Держаудитслужби від 01.04.2019 №60, заступник начальника Західного офісу Держаудитслужби ( ОСОБА_3):
- забезпечує взаємодію з правоохоронними органами та іншими органами з питань, що належать до компетенції структурних підрозділів, діяльність яких контролює та координує заступник начальника Західного офісу Держаудитслужби;
- розглядає кореспонденцію, що надходить йому безпосередньо та за дорученням начальника Західного офісу Держаудитслужби, зокрема, правоохоронних органів, інших державних і місцевих органів влади, запити, звернення народних депутатів України, депутатів місцевих рад, органів місцевого самоврядування, звернення громадян, запити на інформацію, іншу кореспонденцію з питань, що належать до компетенції структурних підрозділів, діяльність яких він координує та контролює, і надає відповідні доручення керівникам структурних підрозділів, діяльність яких він координує та контролює;
- розглядає кореспонденцію, яка надходить до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, зокрема, листи і доручення Держаудитслужби, листи правоохоронних та інших органів, запити та звернення народних депутатів України, депутатів місцевих рад, листи та рішення судів України, а також інші документи, за дорученням начальника Західного офісу Держаудитслужби;
- підписує листи, адресовані місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, підприємствам, установам, організаціям, головам судів, народним депутатам України, депутатам місцевих рад усіх рівнів, листи-відповіді на звернення, що стосуються діяльності Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, листи-відповіді на звернення громадян, підприємств, установ, організацій, а також листи, підготовлені Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, діяльність якого він координує та контролює;
- накладає резолюції стосовно опрацювання документів та надає відповідні доручення керівникам структурних підрозділів та працівникам Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області;
- розглядає та накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства, передбачених статтями 164-2 та 166-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
- складає в установленому порядку протоколи про вчинення адміністративних правопорушень за статтями 163-12, 164-2, 164-12, 164-14 та частинами 3-7 статті 166-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення від імені органів державного фінансового контролю;
- складає плани роботи Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області та подає їх на затвердження начальнику Західного офісу Держаудитслужби;
- забезпечує проведення державного фінансового аудиту, перевірки закупівель, інспектування (ревізії), моніторингу закупівель на території, яка охоплюється контролем Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області;
- розподіляє обов`язки між працівниками Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області та контролює їх роботу;
- координує та контролює діяльність Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області загалом та безпосередньо відділу контролю у галузі ЖКГ, інфраструктури та зв`язку Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, відділу контролю у сфері закупівель Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області та юридичного сектору Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.
За таких обставин, відповідач залишив лише частину напрямків (обов`язків) роботи начальнику управління, визначених Примірним положенням. При цьому, вимоги пунктів 3, 4, 6, 7, 9, 13 Примірного положення не знайшли своє відображення у пункті 1 Розподілу обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області. Тобто, відповідач фактично на 50% змінив обов`язки начальника управління, які визначені у Примірному положенні.
Суд дослідив Положення про Управління Західного офісу Держаудитслужби в Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій та аналогічні накази, якими затверджений Роздподіл обов`зків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в цих областях.
Розподіл обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в цих областях відповідає вимогам Примірного положенню, і є практично однаковим, але, відповідно, відрізняється у частині напрямків (обов`язків) роботи начальників у порівняні з Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.
У Розподілі обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в інших областях, на відміну від Розподілу обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, містяться такі обов`язки начальника управління щодо:
- забезпечення взаємодії з правоохоронними органами, місцевими органами влади та органами самоврядування відповідно до адміністративно-територіальної юрисдикції управління;
- розгляду кореспонденції, яка надходить до управління (листи і доручення Держаудитслужби, запити, звернення народних депутатів України, депутатів місцевих рад, листи місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів відповідно до адміністративно-територіальної юрисдикції управління, керівників інших центральних органів виконавчої влади та керівників їх територіальних підрозділів, звернення, що стосуються діяльності заступників начальника управління, керівників структурних підрозділів, листи та ухвали судів України, а також інші документи, що потребують рішень безпосередньо начальника управління), накладення резолюцій стосовно опрацювання документів та надання відповідних доручень заступникам начальника управління та керівникам структурних підрозділів;
- підписання листів управління, адресованих правоохоронним органам, іншим державним і місцевим органам влади, органам місцевого самоврядування відповідно до адміністративно-територіальної юрисдикції управління, керівникам територіальних органів (підрозділів) центральних органів виконавчої влади, Держаудитслужбі, суддям, листів-відповіддей на звернення-запити, звернення (зокрема, народних депутатів України, депутатів місцевих рад), що стосуються діяльності управління та його посадових осіб;
- розгляду та накладання адміністративних стягнень на осіб, винних у порушенні законодавства, передбачені статтями 164-2 та 166-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
- вжиття заходів щодо матеріально-технічного забезпечення діяльності управління;
- координації та контролю діяльність: заступників начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби у області; відділу контролю у сфері закупівель; юридичного сектору.
Спірними наказами відповідач фактично встановив ОСОБА_3 повноваження, котрі стосуються безпосередньо Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, та котрі є характерними, передусім, для повноважень начальника управління, в тому числі координування та контроль діяльності Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.
Порівнянням повноважень ОСОБА_3 з іншими заступниками начальника Західного офісу Держаудитслужби, прослідковується значна їх відмінність, та менша кількість у інших заступників, при цьому без прив`язки у інших заступників до конкретного управління, яке входить до Західного офісу Держаудитслужби.
Однаковими є лише такі повноваження у заступників:
- забезпечення взаємодії з правоохоронними органами, іншими органами з питань, що належать до компетенції структурних підрозділів, діяльність яких координує та контролює заступник начальника Західного офісу Держаудитслужби;
- розгляд та накладення адміністративних стягнень на осіб, винних у порушенні законодавства, передбачених статтями 164-2 та 166-6 Кодексу України адміністративні правопорушення;
- складання в установленому порядку протоколів про вчинення адміністративних правопорушень за статтями 163-12, 164-2, 164-12, 164-14 та частинами 3-7 статті 166-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення від імені органів державного фінансового контролю.
Разом з тим, відповідно до статті 1 закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII (далі - Закон №2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Згідно з статтею 15 Закону №2939-XII, службові особи органу державного фінансового контролю є представниками органів виконавчої влади.
Частиною 2 статті 1 Закону №889-VIII визначено, що державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Відповідно до статті 7 Закону №889-VIII державний службовець має право, зокрема, на чітке визначення посадових обов`язків.
Статтею 22 Кодексу законів про працю України визначено, що відповідно до Конституції України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об`єднанні громадян, роду і характеру занять, місця проживання не допускається.
Згідно з статтею 172 Кодексу законів про працю України у випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладається обов`язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.
Статтею 2 закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 №875-XII (далі - Закон №875-XII) визначено, що особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов`язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Відповідно до статті 17 Закону №875-XII відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан її здоров`я перешкоджає виконанню професійних обов`язків, загрожує здоров`ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров`я осіб з інвалідністю.
У статті 2 Конвенції про права осіб з інвалідністю від 13.12.2006 (далі - Конвенція) визначено, що "дискримінація за ознакою інвалідності" означає будь-яке розрізнення, виключення чи обмеження з причини інвалідності, метою або результатом якого є применшення або заперечення визнання, реалізації або здійснення нарівні з іншими всіх прав людини й основоположних свобод у політичній, економічній, соціальній, культурній, цивільній чи будь-якій іншій сфері. Вона включає всі форми дискримінації, у тому числі відмову в розумному пристосуванні.
За змістом пункту 1 статті 27 Конвенції держави-учасниці визнають право осіб з інвалідністю на працю нарівні з іншими; воно включає право на отримання можливості заробляти собі на життя працею, яку особа з інвалідністю вільно вибрала чи на яку вона вільно погодилась, в умовах, коли ринок праці та виробниче середовище є відкритими, інклюзивними та доступними для осіб з інвалідністю. Держави-учасниці забезпечують і заохочують реалізацію права на працю, зокрема тими особами, які отримують інвалідність під час трудової діяльності, шляхом ужиття, у тому числі в законодавчому порядку, належних заходів, спрямованих, зокрема, на таке: а) заборону дискримінації за ознакою інвалідності стосовно всіх питань, які стосуються всіх форм зайнятості, зокрема умов прийому на роботу, наймання та зайнятості, збереження роботи, просування по службі та безпечних і здорових умов праці; b) захист прав осіб з інвалідністю нарівні з іншими на справедливі й сприятливі умови праці, зокрема рівні можливості й рівну винагороду за працю рівної цінності, безпечні та здорові умови праці, зокрема захист від домагань, та задоволення скарг; c) забезпечення того, щоб особи з інвалідністю могли здійснювати свої трудові й профспілкові права нарівні з іншими.
Крім цього, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 Закону №889-VIII державна служба здійснюється з дотриманням таких принципів забезпечення рівного доступу до державної служби - заборона всіх форм та проявів дискримінації, відсутність необґрунтованих обмежень або надання необґрунтованих переваг певним категоріям громадян під час вступу на державну службу та її проходження.
Згідно з пунктом 2, 6 частини 1 статті 1 закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06.09.2012 №5207-VI (далі - Закон №5207-VI) дискримінація - ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними (далі - певні ознаки), зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними;
пряма дискримінація - ситуація, за якої з особою та/або групою осіб за їх певними ознаками поводяться менш прихильно, ніж з іншою особою та/або групою осіб в аналогічній ситуації, крім випадків, коли таке поводження має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 2 Закону №5207-VI законодавство України ґрунтується на принципі недискримінації, що передбачає незалежно від певних ознак, забезпечення рівних можливостей осіб та/або груп осіб.
За змістом частини 1 статті 4 Закону №5207-VI його дія поширюється на такі сфери суспільних відносин, як, зокрема, державна служба та служба в органах місцевого самоврядування.
Стаття 5 Закону №5207-VI однією з форм дискримінації визначає пряму дискримінацію, а частина 2 статті 6 вказаного Закону встановлює, зокрема, що форми дискримінації з боку державних органів, їх посадових осіб, визначені статтею 5 цього Закону, забороняються.
Як уже зазначав суд, обов`язки (напрямки) роботи начальників управлінь в областях, крім начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, повністю відповідають Примірному положенню, і є однаковими, однак обов`язки начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області суттєво відрізняється від згаданих.
Водночас, інвалідність позивача (встановлена у 2008 році довічно) не була перешкодою для виконання ним обов`язків начальника управління до прийняття спірних наказів.
На думку суду, зазначене свідчить про допущення з боку відповідача прямої дискримінації начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області ОСОБА_1, що є недопустимим з боку відповідача - суб`єкта владних повноважень.
Крім того, в оскаржуваних наказах відповідач не зазначив, і суд не встановив, що таке поводження має правомірну, обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
Суд вважає, що зміна обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужи в Хмельницькій області є зміною істотних умов праці, відповідно до частини 3 статті 43 Закону №889-VIII.
Пунктом 2 частини 3 статті 43 Закону №889-VIII визначено, що зміною істотних умов державної служби вважається зміна основних посадових обов`язків.
Відповідно до частини 4 статті 43 Закону №889-VIII про зміну істотних умов служби керівник державної служби письмово повідомляє державного службовця не пізніш як за 60 календарних днів до зміни істотних умов державної служби, крім випадків підвищення заробітної плати.
Згідно з частиною 5 статті 43 Закону №889-VIII у разі незгоди державного службовця із зміною істотних умов державної служби він має право оскаржити відповідне рішення в порядку, визначеному статтею 11 цього Закону.
За змістом частини 8 статті 11 Закону №889-VIII заявник має право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність державних органів та їх посадових осіб, що перешкоджають реалізації прав, наданих йому цим Законом, до суду.
Відповідач не дотримався вимог частини 4 статті 43 Закону №889-VIII про повідомлення позивача щодо зміни основних посадових обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужи в Хмельницькій області. Доказів такого повідомлення відповідач не також надав під час судового розгляду справи.
Більше цього, відповідач необхідність зміни посадових обов`язків позивача пояснив інвалідністю, що, на думку суду, має ознаки дискримінації ОСОБА_1 у розумінні статей 2, 27 Конвенції.
Враховуючи викладене, суд дійшов до таких висновків:
- роботодавець (відповідач) може змінювати обов`язки працівника шляхом внесення відповідних змін до положення про підрозділ (управління), в якому працює особа, і видавати наказів про розподіл обов`язків між працівниками, але це повинно бути мотивованим та з дотриманням вимог законодавства, і прав працівника, в тому числі державного службовця;
- зміна обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужи в Хмельницькій області ОСОБА_1 є зміною істотних умов праці, відповідно до пункту 2 частини 3 статті 43 Закону №889-VIII;
- відповідач не дотримався вимог частини 4 статті 43 Закону №889-VIII щодо повідомлення державного службовця не пізніше як за 60 календарних днів до зміни істотних умов державної служби;
- інвалідність державного службовця не може бути підставою для зміни істотних умов праці тільки з факту її наявності, без встановлення реальних обмежень щодо виконання роботи (її частини) для конкретного працівника;
- відсутність обґрунтованої мети зміни істотних умов праці державного службовця, який має інвалідність, не у спосіб, передбачений законодавством має ознаки прямої дискримінації, адже: а) не має жодних доказів про обмеження (заборону) виконання обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужи в Хмельницькій області (медичних чи інших) щодо позивача; б) обсяг повноважень позивача як начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області відрізняється від обсягу повноважень начальників управлінь, які входять у Західний офіс Держаудитслужби.
- відповідач фактично значну частину посадових обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужи в Хмельницькій області передав ОСОБА_3 , суттєво обмеживши посадові обов`язки начальника Управління Західного офісу Держаудитслужи в Хмельницькій області, всупереч закону України «Про державну службу», Примірному положенню, закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Такі дії відповідача призвели до порушень прав та інтересів ОСОБА_1 , як начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області. Тому, суд вважає за необхідне скасувати спірні наказати та зобов`язати відповідача привести у відповідність до законодавства Розподіл обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області щодо обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області у встановленому порядку, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі, без порушень прав позивача.
Суд не заперечує право керівника Західного офісу Держаудитслужби затверджувати положення про структурні підрозділи Офісу, в тому числі про управління; розподіляти обов`язки між своїми заступниками (що передбачено частинами 15, 18 пункту 11 Положення про Західний офіс Держаудитслужби). Однак такі повноваження повинні здійснюватись без порушення законодавства.
Доводи відповідача про те, що наказ Західного офісу Держаудитслужби від 04.01.2019 №2 «Про уповноваження на вчинення дій» не порушує прав, свобод та інтересів позивача є безпідставними, оскільки вказаним наказом начальник Західного офісу Держаудитслужби уповноважив ОСОБА_3 на вчинення дій, які стосуються безпосередньої діяльності начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби у Хмельницькій області.
Також відповідач вказав про те, що відповідно до результатів проведеної атестації робочих місць працівників Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області та за результатами розгляду матеріалів лабораторних та інструментальних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць - заступника начальника управління - начальника відділу контролю органів влади, оборони, правоохоронних органів та місцевих бюджетів (ОСОБА_4) - заступника начальника управління - начальника відділу взаємодії з правоохоронними органами (ОСОБА_5) та - заступника начальника Західного офісу Держаудитслужби (ОСОБА_3), атестаційна комісія рекомендувала начальнику Офісу врахувати, що праця на зазначених вище посадах вимагає значних нервових та психологічних зусиль та здійснення кадрових та адміністративних рішень з врахуванням зазначеної обставини, у зв`язку із наявністю на вказаних вище робочих місцях 2 факторів III класу І ступеня. Оскільки працівники, що мають такі повноваження, які прагне отримати позивач, перебувають під значними нервовими та психологічними навантаженнями, то роботодавець не має права надати ці повноваження позивачу, оскільки йому встановлена «довічно» ІІ група інвалідності, та наданий «Висновок про умови та характер праці: протипоказання фізична праця, нервово-психічні перевантаження».
Відповідно до статті 172 Кодексу законів про працю України у випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладається обов`язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.
Однак довідка МСЕК не містить висновку про нездатність позивача до трудової діяльності, а Інструкція про встановлення груп інвалідності (в чинній редакції, а також в редакції на час встановлення позивачу інвалідності) передбачає, що здатність до праці за конкретною професією у інвалідів з обмеженням інших критеріїв життєдіяльності може бути збережена і повністю.
При цьому, Законом №2939-XII або іншими актами законодавства не передбачено зменшення посадових обов`язків начальника управління у разі встановлення такому інвалідності.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд, з врахуванням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Конвенції про права осіб з інвалідністю, дійшов до висновку, що відповідач не довів правомірність зміни обов`язків позивача по причині інвалідності та прийняття внаслідок такої зміни ряду наказів, чим порушив права ОСОБА_1 Тому позов необхідно задовольнити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1 Розподілу обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, затвердженого наказом Західного офісу Держаудитслужби від 19.03.2019 №53.
Визнати протиправним і скасувати наказ Західного офісу Держаудитслужби України від 04.01.2019 №2 "Про уповноваження на вчинення дій", яким викладений пункт 1 наказу Західного офісу Держаудитслужби від 15.08.2018 №226 у новій редакції.
Визнати протиправним та скасувати пункт 4 Розподілу обов`язків між начальником, першим заступником та заступниками начальника Західного офісу Держаудитслужби, затвердженого наказом Західного офісу Держаудитслужби України від 01.04.2019 №60, щодо обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.
Зобов`язати Західний офіс Державної аудиторської служби України привести у відповідність до законодавства Розподіл обов`язків між начальником та заступниками начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області щодо обов`язків начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області у встановленому порядку, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі, без порушень прав начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області ОСОБА_1
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 липня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Західний офіс Державної аудиторської служби України (вул. Костюшка, 8, Львів, 79000 , код ЄДРПОУ - 40479801)
Головуючий суддя Г.В. Лабань