Рішення № 82814274, 04.07.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2019
Номер справи
300/960/19
Номер документу
82814274
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" липня 2019 р. справа № 300/960/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Івано-Франківського обласного військового комісаріату, згідно якого просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії без надбавок за рахунок виплати пенсії, які були встановленні при призначенні пенсії 08.05.2004, неврахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та виплати лише 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018, а з01.01.2019 75% визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018 протиправними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області перерахувати та виплатити пенсію з 01.01.2018 виходячи з відповідних сум грошового забезпечення враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, і з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Івано-Франківський ОВК видати довідку для перерахунку раніше призначеної пенсії з 1 січня 2018 року згідно військового звання та посадового окладу відповідної посади діючого військовослужбовця, вислуги років (50% від суми п/о+в/звання) з урахуванням усіх премій, та інших додаткових видів грошового забезпечення, а саме:надбавка за виконання особливо важливих завдань (50% від суми посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років); надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 15% від посадового окладу;надбавка за класну кваліфікацію майстер 11% від посадового окладу;надбавки за особливі умови служби 15% від посадового окладу;премія 90% від посадового окладу.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, йому з 08.05.2004 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як особі звільненої з військової служби. З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області перераховано пенсію позивачу відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262- XII та постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 січня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", без врахування додаткових видів грошового забезпечення, премії,в розмірі 70% грошового забезпечення за вислугу років замість 86%, які були встановленні при призначенні пенсії 25.05.2004, та 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018. На переконання позивача, у зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат зобов`язаний видати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - здійснити відповідний перерахунок з 01.01.2018.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.05.2019 дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків.

13.05.2019 позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуті.

У зв`язку із усуненням недоліків ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.1-2).

30.05.2019 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява від ОСОБА_1 , згідно якої він, у зв`язку із допущенням описки в позовній заяві просить виправити описки в позовній вимозі до ГУПФ України в Івано-Франківській області, а саме в рядку 6 змінити дату замість 01.01.2019 на 01.01.2018 та в рядку 9 замість слова виплатити - виплачувати (а.с.62-63).

Івано-Франківський обласний військовий комісаріат скористався правом подання відзиву на позовну заяву за №1/140 від 29.05.2019, що надійшов на адресу суду 03.06.2019, відповідно до якого відповідач щодо заявлених позовних вимог заперечив. Представник відповідача зазначив, що у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Враховуючи те, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 скасовано постанову Кабінету Міністрів України №103 в частині, яка встановлювала порядок і умови перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та оскільки будь-якої іншої постанови Кабінету Міністрів України з приводу здійснення перерахунку пенсії вказаним категоріям осіб з 01.01.2018 не прийнято, відповідно до статті 19 Конституції України Івано-Франківський обласний військовий комісаріат не наділений повноваженнями щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової доводки із зміною складових грошового забезпечення позивача. В зв`язку із наведеним просить суд в задоволенні позову відмовити (а.с.64-66).

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалось правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 03.06.2019. Згідно якого представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечив та вказав, що питання, порушене позивачем у позовних вимогах врегульовано положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Зокрема пунктом 1 вказаної постанови, а також, пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 за №45 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, з урахуванням розміру лише окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, які визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Відтак, ГУПФ України в Івано-Франківській області правомірно здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 згідно наданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом довідки, складеної на підставі приписів вищезазначеного Порядку. Одночасно зазначив, що скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 не впливає на результат розгляду даної справи по суті, оскільки нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після дати набрання рішенням суду законної сили не приймалися. У зв`язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 Постанови № 103, виплата зазначених пенсій продовжується у встановленому на цей час розмірах. Виплата перерахованої пенсії ОСОБА_1 проводилася в порядку, визначеному чинною на момент проведення перерахунку пенсії Постановою № 103, без порушення строків виплати нарахованої пенсії, а відтак, жодною нормою матеріального права не передбачено, що при перерахунку пенсії слід враховувати інші види грошового забезпечення, які враховувались при призначенні пенсії. Просить суд в задоволенні позову відмовити (а.с.69-74).

Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, в якому зазначив що, підставою для видачі довідки Обласним військовим комісаріатом з урахуванням усіх премій, та інших додаткових видів грошового забезпечення являється Ухвала Верховного суду від 11 квітня 2019 року по справі № 826/3858/18 провадження № К/9901/9624/19, яка набрала законної сили 11.04.2019. У зв`язку із чим у відповідача Івано-Франківського обласного військового комісаріату немає підстав для відмови щодо видачі довідки про грошове забезпечення, а у ГУ ПФУ в Івано-Франківській області немає підстав для відмови щодо перерахунку та зобов`язання виплачувати раніше призначеної пенсії з 01.01.2018 (а.с.79-81).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, з`ясувавши обставини справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 08.05.2004 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 та розрахунком на пенсію за вислугу років від 25.05.2004 року (а.с.17,18).

Згідно копії довідки №ХД 17665 від 12.12.2018 виданої ОСОБА_1 , грошове забезпечення за нормами чинними на 01.07.2012 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою старший інженер озброєння винищувального авіаційного полку 10 авіаційної бази (В/Ч А1349) становить : посадовий оклад - 1 075,00 грн., оклад за військове звання - 130,00 грн., надбавку за вислугу років 40% - 482,00 грн., надбавку за виконання особливо важливих завдань 50% - 843,50 грн., надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 15% - 161,25 грн., надбавку за класну кваліфікацію 11% - 118,25 грн., надбавка за особливі умови служби 15% - 161,25 грн. та премію 90% - 967,50 грн. (а.с.20).

З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, згідно із протоколом за пенсійною справою № ХД 17665 (Міноборони) від 18.03.2019, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 проведено перерахунок пенсії, з урахуванням виключно таких складових грошового забезпечення: посадового окладу у розмірі 4930,00 гривень, окладу за військове звання 1 410,00 гривень, процентної надбавки за вислугу років 50% - 3 170,00 гривень. Основний розмір пенсії: 86% грошового забезпечення склав 8178,60 гривень (а.с.19).

Позивач, з огляду на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 за №45, звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо проведення перерахунку та виплати 100 % пенсії з 01.01.2018 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (а.с.21-22).

Листом від 25.04.2019 №518/В-15 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області роз`яснено ОСОБА_1 ., що ухвалою Верховного Суду від 11.04.2019 по справі № 826/3858/18 п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до пункту 5 додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 скасовані. Станом на 24.04.2019 нових умов, порядку та розмірів для перерахунку пенсії особам, зазначеним в п. п. 1,2 Постанови № 103, Кабінетом Міністрів України не визначено, а тому у головного управління немає ні законних підстав ні відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії(а.с.23).

25.04.2019 ОСОБА_1 задля перевірки правильності нарахування призначеної пенсії за вислугою років, у зв`язку з очевидним фактом не врахування в складових пенсії додаткових видів грошового забезпечення, що призвело до суттєвого звуження прав, а також для передачі довідки до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області звернувся із заявою до Івано-Франківського обласного військового комісаріату, згідно якої просив видати довідку для перерахунку раніше призначеної пенсії з 1 січня 2018 року згідно військового звання та посадового окладу відповідної посади діючого військовослужбовця з урахуванням усіх премій, та інших додаткових видів і грошового забезпечення.

Івано-Франківський обласний військовий комісаріат Листом від 03.05.2019№12/520повідомив позивача про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , оскільки рішення окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року №826/3858/18, яке набрало законної сили з 05.03.2019 за позовом «ОСОБИ» до Кабінету Міністрів України, яким визнано протиправними та не чинними пункти 1,2 ПКМУ від 21.02.2018 №103 та зміни до п.5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій призначених згідно Закону України №2262, який затверджений ПКМУ від 13.02.2008 №45, не зобов`язує обласні військові комісаріати проводити зміни в розмірі грошового забезпечення з якого проводився перерахунок пенсій.

Вважаючи наведені відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Івано-Франківського обласного військового комісаріату протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся в суд за захистом свого права.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Для вирішення спірних правовідносин, що склались між сторонами, суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також враховує приписи Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі, також - Закон №2262-XII), Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006за №3477-IV, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 (надалі, також - Постанова №704), постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі, також - Постанова №1294), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (надалі, також - Порядок №45), а також інших законів та підзаконних нормативно-правових актів.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі якого позивачу призначена пенсія, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За змістом пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (у редакції від 24.02.2018), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, яка набрала чинності 01.03.2018, скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року за 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №704 та збільшення розміру складових грошового забезпечення військовослужбовців слугувало безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця, починаючи з 01.01.2018.

У відповідності до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за №103, яка набрала законної сили 24.02.2018.

Пунктом 1 вказаної Постанови передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно з пунктом 2 цієї ж Постанови, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС ( надалі, також - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, Кабінетом Міністрів України встановлено вичерпний перелік складових грошового забезпечення, які слід враховувати при здійсненні перерахунку пенсій військовослужбовцям, відповідно до Постанови №704.

На виконання вищевказаних приписів Постанови №103, та у відповідності до вимог Порядку №45 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , включивши, при цьому, до сум грошового забезпечення позивача посадовий оклад у розмірі 4930,00 грн., оклад за військове звання 1 410,00 грн., процентну надбавку за вислугу років 50% - 3 170,00 грн. Основний розмір пенсії: 86% грошового забезпечення склав 8178,60 гривень (а.с.19).

Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини та вищенаведені правові положення, суд дійшов переконання про правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням виключно посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавку за вислугу років, оскільки наведене передбачено приписами пункту 1 Постанови №103 та пункту 5 Порядку №45.

Водночас, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019 (http://reestr.court.gov.ua/Review/80232293).

Згідно із приписами частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Конституційний Суд України у своєму рішенні №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі №1-7/99 зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Зважаючи на вказане, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 слід вважати нечинними саме з 05.03.2019.

В зв`язку із наведеним, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу правомірно врахувало та застосовувало до спірних правовідносин положення пункту 1 Постанови №103 та пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а повноваженнями у інший спосіб здійснювати перерахунок та виплату пенсії в період з 01.01.2018 по 04.03.2019 не було наділено.

Враховуючи наведене, доводи ОСОБА_1 , з приводу протиправності проведення перерахунку пенсії у 2018 році, з огляду на висновки судів за наслідками розгляду адміністративної справи №826/3858/18 за коментований вище період, на переконання суду, є безпідставними та необґрунтованими.

Таким чином, на переконання суду, відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов`язання Івано-Франківського обласного військового комісаріату видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії з 1 січня 2018 року згідно військового звання та посадового окладу відповідної посади діючого військовослужбовця, вислуги років (50% від суми п/о+в/звання) з урахуванням усіх премій, та інших додаткових видів грошового забезпечення, а саме:надбавка за виконання особливо важливих завдань (50% від суми посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років); надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 15% від посадового окладу;надбавка за класну кваліфікацію майстер 11% від посадового окладу;надбавки за особливі умови служби 15% від посадового окладу;премія 90% від посадового окладу, а також зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2018 по 04.03.2019.

Однак, визнання протиправними окремих положень Постанови №103 та Порядку №45, на підставі яких і здійснювався перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 свідчать про інше правове врегулювання спірних правовідносин та наявність підстав для здійснення уже нового перерахунку пенсії позивачу, із врахуванням усіх складових грошового забезпечення військовослужбовця, передбачених статтею 63 Закону № 2262-XII та Постанови №704.

У відзиві на позовну заяву Івано-Франківський обласний військовий комісаріат зазначає про те, що з огляду на відсутність належного нормативного регулювання порядку проведення перерахунку пенсії, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат не наділений відповідними повноваженнями на виготовлення та направлення до територіального органу Пенсійного фонду України нової довідки зі зміненими складовими грошового забезпечення пенсіонера.

Суд не погоджується із такими висновками відповідача, оскільки відсутність належним чином встановленого порядку проведення перерахунку пенсії, станом на момент розгляду даної справи, свідчить про порушення права позивача на належне пенсійне забезпечення, із врахуванням усіх складових грошового забезпечення, що встановлені чинним законодавством.

На думку суду, в межах даних спірних правовідносин, право на соціальний захист ОСОБА_1 , гарантоване Конституцією України, не може ставитись у залежність від наявності правового регулювання питання перерахунку пенсії у зв`язку із визнанням нечинними окремих правових положень нормативних актів.

Аналіз усіх наведених правових положень та фактичних обставин справи дозволяє суду дійти висновку про те, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Івано-Франківського обласного військового комісаріату щодо складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсії, на підставі такої довідки, з урахуванням скасованих положень Постанови №103 та Порядку №45, призведе до неправомірного та необґрунтованого зменшення розміру пенсійних виплат ОСОБА_1 .

В контексті вказаного слід зазначити, що згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Частиною першою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 за №3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Стосовно додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, які на переконання суду з 05.03.2019 підлягають врахуванню для обчислення належного розміру пенсії ОСОБА_1 , суд зважає на таке.

Згідно зі змістом пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У відповідності до частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з копії довідки №ХД 17665 від 12.12.2018 виданої ОСОБА_1 , грошове забезпечення за нормами чинними на 01.07.2012 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою старший інженер озброєння винищувального авіаційного полку 10 авіаційної бази (В/Ч А1349) становить : посадовий оклад, оклад за військове, надбавку за вислугу років 40%, надбавку за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 15%, надбавку за класну кваліфікацію 11%, надбавка за особливі умови служби 15% та премію 90%. (а.с.20).

Абзацом 3 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 передбачено право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Разом з цим, абзацом 4 цього пункту Постанови передбачено, що умовами виплати такої надбавки є якість, складність, обсяг та важливість виконуваних обов`язків за посадою.

Наведені положення кореспондують приписам абзацу 3 підпункту 1 пункту 5 Постанови №1294. Таким чином, за своїм характером надбавка за виконання особливо важливих завдань, що виплачувалась позивачу на момент звільнення зі служби та надбавка за особливості проходження служби, яка підлягає виплаті військовослужбовцям на підставі чинної Постанови №704, на переконання суду, є тотожними.

Окрім наведеного, підпунктом 2 пункту 5 та пунктом 6 Постанови №704 передбачено право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення; виплачувати надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16; виплачувати надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.

Отже, усі вказані у довідці №ХД 17665 від 12.12.2018 виданої ОСОБА_1 , підвищення та надбавки на момент розгляду даної адміністративної справи не скасовані, виплачуються військовослужбовцям, а тому, підлягають включенню Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідних розмірах, встановлених на момент призначення пенсії.

Згідно зі змістом судового рішення по справі №826/3858/18, суд зазначив про те, що пункти 1, 2 спірної Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою №45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, так як останні скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.

Беручи до уваги наведений висновок суду, включенню до нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача підлягають лише ті додаткові види грошового забезпечення, право на виплату яких позивач отримав під час проходження військової служби та які враховані до складових грошового забезпечення при призначенні пенсії.

Таким чином, зважаючи на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва про скасування окремих положень Постанови №103 та Порядку №45, яке набрало законної сили 05.03.2019 та враховуючи висновок суду у даній справі про наявність підстав для врахування до складових грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань (50% від суми посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років); надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 15% від посадового окладу;надбавка за класну кваліфікацію майстер 11% від посадового окладу;надбавки за особливі умови служби 15% від посадового окладу;премія 90%), з метою належного захисту права позивача на пенсійне забезпечення, позовні вимоги в частині зобов`язання Івано-Франківського обласного військового комісаріату видати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача із врахуванням зазначених надбавок, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на підставі отриманої довідки, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 05.03.2018 - підлягають задоволенню.

Враховуючи висновки суду про правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі положень Постанови №103 і Порядку №45 за період з 01.01.2018 по 04.03.2019, а також, про наявність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 05.03.2019, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, то відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. У зв`язку із частковим задоволенням позову, підлягає до стягнення з відповідачів у рівних частинах за рахунок їхніх бюджетних асигнувань сплачений судовий збір у розмірі 384,20 грн.

Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов`язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат видати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії із урахуванням усіх премій, та інших додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань (50% від суми посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років); надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 15%; надбавки за класну кваліфікацію майстер 11%;надбавки за особливі умови служби 15%;премія 90% станом на 05.03.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до складеної Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 урахуванням усіх премій, та інших додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань (50% від суми посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років); надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 15%; надбавки за класну кваліфікацію майстер 11%;надбавки за особливі умови служби 15%; премія 90%, починаючи з 05.03.2019.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 192 (сто дев`яносто два) грн. 10 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 192 (сто дев`яносто дві) грн. 10 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 );

відповідачі: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018), Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 07742609, вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76005).

Суддя Микитин Н.М.