
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
03 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2191/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Самойлової Євгенії Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Самойлової Євгенії Ігорівни (далі - представник) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому представник позивача просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27 лютого 2019 року № 2 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1;
- зобов`язати Біловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоди роботи: з 23 вересня 1988 року по 26 січня 1989 року учнем гірського робітника маркшейдерського відділу на Шахті ім. П.Л. Войкова п/о Свердловантрацит; з 19 січня 1990 року по 26 січня 1990 року гірськоробочим підземним 3-го розряду з повним робочим днем під землею у Шахтопрохідницькому управлінні № 10 треста "Свердловськшахтострой"; з 01 лютого 1990 року по 08 березня 1992 року головним геологом шахти, з 09 березня 1992 року по 05 квітня 1992 року гірськоробочим підземним 3-го розряду з повним робочим днем під землею, з 06 квітня 1992 року по 12 листопада 1992 року головним геологом шахти, з 13 листопада 1992 року по 07 лютого 1993 року гірськоробочим підземним 3-го розряду з повним робочим днем під землею, з 08 лютого 1993 року по 03 жовтня 1995 року головним геологом шахти на Шахті ім. Володарського;
- зобов`язати Біловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 з 31 грудня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що позивач 21 лютого 2019 року звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішенням Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27 лютого 2019 року № 2 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів щодо пільгового стажу роботи та занятості в шкідливих умовах на підземних роботах 50 відсотків і більше робочого часу на рік.
Відповідно до записів трудової книжки позивач на дату звернення до відповідача має загальний стаж роботи 38 років 02 місяці 05 днів, пільговий стаж - 06 років 15 днів. Проте, в оскаржуваному рішенні відповідачем підтверджено пільговий стаж за списком № 1 - 2 роки 02 місяці 16 днів. Надані позивачем уточнюючі пільгові довідки відповідачем не враховані, оскільки видані органами, які знаходяться на тимчасово окупованій території.
З посиланням на положення Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, представник позивача вважає, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача спірні періоди роботи, у зв`язку з чим порушується право позивача на отримання пенсії при досягненні певного віку та умов.
Біловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 01 липня 2019 року за вхідним реєстраційним № 34567/2019 подало відзив на позовну заяву від 27 червня 2019 року № 3543/07-08, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 90-91).
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до абзацу другого пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим пункту 2 підпункту 1 Закону, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацом першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників.
За списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, які затверджені постановою Ради Міністрів від 22 серпня 1956 року, постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 1991 року № 10 та постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, до списку № 1 віднесено розділ «Гірничі роботи» І. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень. Підпунктом г) визначені робітники, керівники, спеціалісти і службовці, зайняті на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді) та серед найменувань професій зазначено - «головний геолог».
Для призначення пенсії позивачем були надані такі документи: заява про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 від 21 лютого 2019 року зареєстрована за № 42; копія паспорту серії НОМЕР_1 , виданого 08 жовтня 1998 року; копія довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків; копія трудової книжки від 29 квітня 1987 року серії НОМЕР_2 ; копія диплома від 22 лютого 1983 року серії НОМЕР_3 ; копія диплома від 30 червня 1988 року серії РВ № 259234; копія військового квитка від 09 грудня 1988 року серії БЕ № 069314; копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22 листопада 2018 року № 0000654210; данні «Реєстру застрахованої особи Державного реєстру загальнообов`язкового соціального страхування» індивідуальні відомості про застраховану особу (ОК-5).
За наявною інформацією, яка міститься в «Центральній базі даних одержувачів пенсій Пенсійного фонду України», позивач перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в управлінні Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області та отримував пенсію по інвалідності у період з 01 серпня 2014 року по 31 березня 2015 року на підставі електронної пенсійної справи. Доказів, які підтверджують пільговий стаж позивача при первинному поновленні пенсійної справи, не було надано.
За наявними даними в електронній пенсійній справі вперше позивачу призначено пенсію управлінням Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області на період з 13 березня 2013 року по 31 березня 2015 року при страховому стажі 32 роки 11 місяців 11 днів (стаж враховано по 31 березня 2013 року) та даними, якими підтверджено пільговий стаж по Списку № 1 - 02 роки 02 місяці 16 днів. Інших підтверджуючих документів щодо пільгового стажу роботи та зайнятість в шкідливих умовах на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік не надано.
За результатами розгляду електронної пенсійної справи та наявного пільгового стажу роботи за Списком № 1 (02 роки 02 місяці 16 днів) позивач набуде право виходу на пенсію у віці 58 років. З огляду на викладене позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Щодо врахування для призначення пенсії довідок, виданих органами, які розташовані на тимчасово окупованій території України, відповідач зазначив таке.
Забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України здійснюється відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Статтею 4 вказаного Закону визначено, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Положеннями статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Таким чином довідки від 18 червня 2018 року за №№ 2497, 2498, 2499, 2509, 2510, 2511, 2512, 2513, 2514, 2516, 570, 571, 572, видані "филиалом № 2 ЗАО «Внешторгсервис» № 3" (назва мовою оригіналу), та накази від 1990 року № 14/к, від 1995 року №№ 70/к, 17-к, які завірені "филиалом № 2 ЗАО «Внешторгсервис» № 3" (назва мовою оригіналу), не можуть бути враховані для призначення пенсії позивачу.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Ухвалою від 03 червня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 1-2).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) звернувся до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 21 лютого 2019 року зареєстрованою за № 42 про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, додавши до заяви документи, зазначені в розписці-повідомленні (арк. спр. 15, 92, 93, 94).
Відповідно до розписки-повідомлення до заяви від 21 лютого 2019 року зареєстрованої за № 42 про призначення пенсії ОСОБА_1 запропоновано у строк до 20 травня 2019 року надати довідки, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 (арк. спр. 15, 93).
У межах наданого строку (до 20 травня 2019 року) ОСОБА_1 звернувся до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 05 лютого 2019 року, в якій просив розглянути питання щодо підрахунку пільгового стажу, що дає право виходу на пенсію (пільгову), надавши до заяви серед іншого довідки, видані філією № 2 ЗАТ «Внешторгсервіс» Луганської народної республіки, про трудовий стаж для призначення пенсії, про заробітну плату для нарахування пенсії, про реорганізацію підприємства, про спуски-виїзду в шахту та копії наказів про прийняття та звільнення з роботи, про результати проведення атестації робочих місць на шахті імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», засвідчені філією № 2 ЗАТ «Внешторгсервіс» Луганської народної республіки (арк. спр. 19, 21-36).
Листом від 18 лютого 2019 року за № 262/03.1 Біловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомило ОСОБА_1 , що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 з 01 грудня 2014 року на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою, органи державної влади не функціонують та всі документи, видані з населених пунктів з цих територій, до уваги не беруться та не можуть прийматись до розгляду. Згідно записів трудової книжки пільговий стаж встановити неможливо у зв`язку з відсутністю даних про проведення атестації на відповідному робочому місці після 20 серпня 1992 року та найменування посад пільгових робіт за даними списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 потребують додаткової інформації про зайнятість на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді) (арк. спр. 20).
Рішенням Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27 лютого 2019 року № 2 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів щодо пільгового стажу роботи та занятості в шкідливих умовах на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік. За наявними даними електронної пенсійної справи підтверджено пільговий стаж по списку № 1 - 02 роки 02 місяці 16 днів. Право виходу на пенсію за віком ОСОБА_1 набуде в 58 років (арк. спр. 16, 112).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію по інвалідності станом на 31 березня 2013 року складає 32 роки 11 місяців 11 днів, а пільговий стаж роботи на підземних роботах складає 02 роки 02 місяці 16 днів. До пільгового стажу роботи зараховано періоди з 01 лютого 1990 року по 30 червня 1991 року (1 рік 5 місяців 0 днів), з 03 липня 1991 року по 31 грудня 1991 року (0 років 5 місяців 29 днів), з 09 березня 1992 року по 05 квітня 1992 року (0 років 0 місяців 27 днів) та з 13 листопада 1992 року по 02 лютого 1993 року (0 років 2 місці 20 днів) (арк. спр. 114).
Відповідно до записів у трудовій книжці від 06 квітня 1983 року серії ЛТ-І № 0789586 (арк. спр. 10-14, 101-104), у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 :
з 23 вересня 1988 року по 26 січня 1989 року працював учнем гірника маркшейдерського відділу на шахті імені П.Л. Войкова виробничого об`єднання «Свердловантрацит», що складає 0 років 4 місяці 4 дні;
з 19 січня 1990 року по 26 січня 1990 року працював гірником підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею на Шахтопрохідницькому управлінні № 10 треста «Свердловськшахтобуд», що складає 0 років 0 місяців 8 днів;
з 01 лютого 1990 року по 08 березня 1992 року працював головним геологом шахти на шахті імені Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», що складає 2 роки 1 місяць 8 днів;
з 09 березня 1992 року по 05 квітня 1992 року працював гірником підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею видобувної дільниці на шахті імені Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», що складає 0 років 0 місяців 27 днів;
з 06 квітня 1992 року по 12 листопада 1992 року працював головним геологом шахти на шахті імені Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», що складає 0 років 7 місяців 7 днів;
з 13 листопада 1992 року по 07 лютого 1993 року працював гірником підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею видобувної дільниці на шахті імені Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», що складає 0 років 2 місяці 25 днів;
з 08 лютого 1993 року по 03 жовтня 1995 року працював головним геологом шахти на шахті імені Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», що складає 2 роки 7 місяців 26 днів.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацами чотирнадцятим, вісімнадцятим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV встановлено, що за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи (абзаци двадцять четвертий, двадцять п`ятий пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV).
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Щодо періоду роботи позивача з 23 вересня 1988 року по 26 січня 1989 року учнем гірника маркшейдерського відділу на шахті імені П.Л. Войкова виробничого об`єднання «Свердловантрацит» суд зазначає таке.
Підрозділом 1 «Підземні роботи» Розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються всі робітники, інженерно-технічні робітники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, […] на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею з обслуговування вищезазначених робітників та службовців […].
Записи у трудовій книжці не містять відомостей щодо характеру роботи позивача на шахті імені П.Л. Войкова виробничого об`єднання «Свердловантрацит» учнем гірника маркшейдерського відділу у період з 23 вересня 1988 року по 26 січня 1989 року, а саме у трудовій книжці відсутній запис про те, що позивач був зайнятий повний робочий день на підземних роботах. Не містить такої інформації і довідка від 18 червня 2018 року № 2497 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана філією № 2 ЗАТ «Внешторгсервіс» Луганської народної республіки. Також в зазначеній довідці не вказано підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи (арк. спр. 21).
Оскільки під час судового розгляду не підтверджено, що позивач у період з 23 вересня 1988 року по 26 січня 1989 року працював за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (відсутня документально підтверджена інформація про зайнятість повний робочий день на підземних роботах), зазначений період роботи не може бути зараховано до пільгового стажу.
Щодо періоду роботи позивача з 19 січня 1990 року по 26 січня 1990 року гірником підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею у Шахтопрохідницькому управлінні № 10 треста «Свердловськшахтобуд», з 09 березня 1992 року по 05 квітня 1992 року та з 13 листопада 1992 року по 07 лютого 1993 року гірником підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею видобувної дільниці на шахті імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», суд зазначає таке.
Записи у трудовій книжці містять відомості щодо характеру роботи позивача у Шахтопрохідницькому управлінні № 10 треста «Свердловськшахтобуд» з 19 січня 1990 року по 26 січня 1990 року, на шахті імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит» з 09 березня 1992 року по 05 квітня 1992 року та з 13 листопада 1992 року по 07 лютого 1993 року - з повним робочим днем під землею.
Підрозділом 1 «Підземні роботи» Розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються всі робітники, інженерно-технічні робітники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, […] на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею з обслуговування вищезазначених робітників та службовців […].
Згідно з пунктом 1010100а підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Кабінетом Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Відповідно до інформації, наведеної у довідках від 18 червня 2018 року за №№ 2509, 2510, 2511 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданих філією № 2 ЗАТ «Внешторгсервіс» Луганської народної республіки, ОСОБА_1 працював на шахті імені Володарського з 09 березня 1992 року по 05 квітня 1992 року та з 13 листопада 1992 року по 07 лютого 1993 року гірником підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею, що передбачено пунктом 1010100а підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Кабінетом Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10. Наказ про атестацію робочих місць від 19 березня 1995 року № 17/к. Прогули та лікарняні листки без оплати відсутні (арк. спр. 28, 29, 30).
Копією наказу шахти імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит» від 19 березня 1995 року № 17/к «Про результати проведеної атестації робочих місць» підтверджується, що на шахті проведено атестацію робочих місць з повним робочим днем під землею за умовами праці за професією "гірник підземний" та підтверджено право пільгового пенсійного забезпечення за списком № 1 (арк. спр. 36).
Проведення атестації робочих місць за умовами праці до 21 серпня 1992 не вимагалось.
Щодо періоду роботи позивача з 01 лютого 1990 року по 08 березня 1992 року, з 06 квітня 1992 року по 12 листопада 1992 року та з 08 лютого 1993 року по 03 жовтня 1995 року головним геологом шахти на шахті імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит» суд зазначає таке.
Підрозділом 2б «Роботи на поверхні» Розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються геологи та їх помічники, головні (старші) геологи.
Згідно з пунктом 1010100г-20677 підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Кабінетом Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, та пунктом 1010100г-20677 підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються робітники, керівники, спеціалісти і службовці, зайняті на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді) - головні геологи.
Відповідно до інформації, наведеної у довідках від 18 червня 2018 року за №№ 2509, 2510, 2511 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданих філією № 2 ЗАТ «Внешторгсервіс» Луганської народної республіки, ОСОБА_1 працював на шахті імені Володарського з 01 лютого 1990 року по 25 січня 1991 року головним геологом шахти, пов`язаним з підземними роботами, що передбачено підрозділом 2б Розділу І Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, з 26 січня 1991 року по 08 березня 1992 року, з 06 квітня 1992 року по 12 листопада 1992 року та з 08 лютого 1993 року по 10 березня 1994 року головним геологом шахти, зайнятим на підземних роботах 50 процентів та більше робочого часу в році, що передбачено пунктом 1010100г-20677 підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Кабінетом Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, з 11 березня 1994 року по 03 жовтня 1995 року головним геологом шахти, зайнятим на підземних роботах 50 процентів та більше робочого часу в році, що передбачено пунктом 1010100г-20677 підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162. Наказ про атестацію робочих місць від 19 березня 1995 року № 17/к. Прогули та лікарняні листки без оплати відсутні (арк. спр. 28, 29, 30).
Копією наказу шахти імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит» від 19 березня 1995 року № 17/к «Про результати проведеної атестації робочих місць» підтверджується, що на шахті проведено атестацію робочих місць за умовами праці за професією "головний геолог" та підтверджено право пільгового пенсійного забезпечення за списком № 1 (арк. спр. 36).
Проведення атестації робочих місць за умовами праці до 21 серпня 1992 не вимагалось.
Отже, при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідач безпідставно не зарахував до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 19 січня 1990 року по 26 січня 1990 року гірником підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею на Шахтопрохідницькому управлінні № 10 треста «Свердловськшахтобуд», з 01 лютого 1990 року по 08 березня 1992 року головним геологом шахти на шахті імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», з 09 березня 1992 року по 05 квітня 1992 року гірником підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею видобувної дільниці на шахті імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», з 06 квітня 1992 року по 12 листопада 1992 року головним геологом шахти на шахті імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», з 13 листопада 1992 року по 07 лютого 1993 року гірником підземним ІІІ розряду з повним робочим днем під землею видобувної дільниці на шахті імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», з 08 лютого 1993 року по 03 жовтня 1995 року головним геологом шахти на шахті імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», що сукупно складає 5 років 8 місяців 11 днів.
Щодо наданих позивачем документів, виданих та засвідчених печаткою філії № 2 ЗАТ «Внешторгсервіс» Луганської народної республіки, суд зазначає таке.
Відповідно до частин другої, третьої статті 9 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом з тим, суд зазначає, що позивач не може бути позбавлений свого права, що стосується предмету позову, через захоплення незаконними озброєними формуваннями території м. Довжанськ Луганської області.
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі "Ковач проти України" від 07 лютого 2008 року, пункт 59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, пункт 50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, пункт 54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Також суд враховує висновки Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв`язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, відмова відповідачем - органом державної влади позивачу - фізичній особі у реалізації її права на отримання пенсії з підстави знаходження підтверджуючих первинних документів на окупованій території, не є пропорційною меті, якої намагався досягти відповідач цією відмовою, та така відмова порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності призначення пенсії.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З наведених підстав суд приймає до уваги інформацію, що міститься у вищенаведених документах та довідках, наданих позивачем на підтвердження спірного періоду роботи, оскільки така інформація в повній мірі узгоджується з записами у трудовій книжці.
Таким чином, за наслідками судового розгляду судом встановлено, що на час вирішення відповідачем питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах останній мав пільговий стаж 5 років 8 місяців 11 днів.
Оскільки на час звернення з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач мав страховий стаж не менше 22 років, з них не менше 5 років на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, позивач відповідно до абзаців двадцять четвертого, двадцять п`ятого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV має право на призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV.
Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Отже, у межах спірних правовідносин пенсійний вік для позивача зменшується на 5 років та складає 55 років. На час звернення до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії позивачу виповнилось 55 років.
У зв`язку з цим, рішення Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27 лютого 2019 року № 2 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).
На підставі частини третьої статті 245 КАС України з метою відновлення прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, суд зобов`язує відповідача призначити позивачу за його заявою від 21 лютого 2019 року зареєстрованою за № 42 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 31 грудня 2018 року (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку).
У задоволенні вимоги про зобов`язання Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до пільгового стажу певні періоди роботи на шахті імені П.Л. Войкова виробничого об`єднання «Свердловантрацит», на Шахтопрохідницькому управлінні № 10 треста «Свердловськшахтобуд» та шахті імені В. Володарського виробничого об`єднання «Свердловантрацит», суд вважає за необхідне відмовити з огляду на таке.
Порушене право позивача полягає у відмові суб`єкта владних повноважень призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах. У межах спірних правовідносин способом судового захисту порушеного права є визнання протиправним та скасування індивідуального акта - рішення суб`єкта владних повноважень про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Дії, які суб`єкту владних повноважень необхідно вчинити у межах спірних правовідносин з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, - призначити позивачу за його заявою пенсію за віком на пільгових умовах, а не зарахувати періоди роботи до пільгового стажу.
Отже, обраний позивачем спосіб судового захисту не відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах не є необхідним.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн, що підтверджено квитанцією від 27 травня 2019 року № 0.0.1366343148.1.
Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права.
При цьому предметом спору у даній справі є відмова відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах та зобов`язання органу Пенсійного фонду України відновити порушене право.
Відповідно, обрання неналежного способу захисту порушених прав фактично не змінює тієї обставини, що вимоги позивача є правомірними.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, який з 15 грудня 2017 року позбавлений пільг щодо сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Самойлової Євгенії Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41247269, місцезнаходження: 92800, Луганська область, Біловодський район, смт. Біловодськ, вул. Центральна, буд. 77) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27 лютого 2019 року № 2 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Зобов`язати Біловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 за його заявою від 21 лютого 2019 року зареєстрованою за № 42 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 31 грудня 2018 року.
У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до пільгового стажу певні періоди роботи відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська