Рішення № 82814097, 03.07.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2019
Номер справи
240/7695/19
Номер документу
82814097
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/7695/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом та просить:

- визнати дії Коростенського об`єднаного управління пенсійного фонду України Житомирської області про відмову, яка була винесена листом від 04.01.2019 вих.№ 28 у призначенні пільгової пенсії відповідно до ч.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною;

- зобов`язати Коростенське об`єднане управління пенсійного фонду України Житомирської області призначити пенсію відповідно до ч.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12 січня 2019 року.

В обґрунтування позову зазначає, що має статус потерпілої особи 4 категорії, проживав в зоні добровільного гарантованого відселення та зоні посиленого радіологічного контролю понад 4 роки, відтак має право на на пенсію зі зниженням пенсійного віку згідно ч.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Проте, Коростенським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області йому неправомірно відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням віку.

Ухвалою від 03.06.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у встановлений судом 15-денний строк з дня отримання (з 07.06.2019) ухвали про відкриття провадження у справі відзиву на позовну заяву не надав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є потерпілим від аварії на ЧАЕС , що підтверджується посвідченням 4-ї категорії від 14.12.1994, виданим Коростенським міськвиконкомом.

26.12.2018 позивач звернувся до Коростенського об`єднаного управління пенсійного фонду України Житомирської області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом №28/032 від 04.01.2019 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що відповідно поданих документів позивач станом на 01.01.1993 прожив 1 рік 3 місяці 20 днів в зоні гарантованого добровільного відселення (III зона) та 3 роки 6 місяців 28 днів у зоні посиленого радіологічного контролю, що не дає права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 2 роки (1 рік за кожні 3 роки проживання, роботи), але не більше 5 років, згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду для захисту порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно з частиною третьою статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Статтею 55 Закону визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Приписами пункту 2 частини 1 статті 55 Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи:

- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, - зменшення віку передбачено - 3 роки* та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років (абзац 5);

- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років -зменшення віку передбачено на 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років (абзац 6).

*Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Згідно наявної в матеріалах справи трудової книжки ОСОБА_1 , його страховий стаж складає понад 15 років.

Як вбачається із довідки, виданої виконавчим комітетом Чоповицької селищної ради № 11 від 07.03.2019, ОСОБА_1 дійсно постійно проживав у зоні посиленого радіологічного контролю: з 26.04.1986 по 14.09.1989 в АДРЕСА_1 ; з 01.07.1991 по 09.09.1991 в АДРЕСА_1 ; з 19.02.2002 по 29.07.2005 в АДРЕСА_1 ; з 29.07.2005 по даний час в АДРЕСА_4.

Згідно довідки, виданої локомотивним депо Коростень № 1006 від 12.04.2019, ОСОБА_1 постійно проживав та був прописаний у зоні гарантованого добровільного відселення з 12.04.1991 по 29.01.2002 в АДРЕСА_3 .

Таким чином, станом на 01.01.1993 позивач прожив зоні посиленого радіологічного контролю 3 роки 4 місяці 28 днів, а в зоні гарантованого добровільного відселення - 1 рік 8 місяців 20 днів, що не відповідає умовам, визначеним приписами абзаців 5 та 6 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону.

Відтак, позивач не набув права на отримання пенсії зі зниженням віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

При цьому, посилання позивача на те, що він прожив в сукупності в зоні посиленого радіологічного контролю та в зоні гарантованого добровільного відселення понад 4 роки, а тому має право на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є безпідставним, оскільки механізму сумування періодів проживання потерпілих від наслідків на ЧАЕС осіб станом на 01.01.1993 у різних зонах радіоактивного забруднення з метою отримання права на пенсію відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" цим Законом не передбачено.

Таким чином позивач не довів, що він має право на пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку, а тому позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 70, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, Житомирська обл., 11501, код 37909216) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 03 липня 2019 року.

Суддя Г.В. Чернова