
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2019 року ЛуцькСправа № 140/434/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Новак Л.О.,
за участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Якимчук М.В.,
представника третьої особи - Карпука А.С.,
розглянувши в судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Затурцівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат "Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки", про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач)звернулася з позовом до Волинської обласної ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення «Про реорганізацію Іваничівської спеціалізованої школи-інтернату» від 20 грудня 2018 року № 22/21.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Волинської обласної ради «Про реорганізацію Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату» від 20 грудня 2018 року №22/21 вирішено реорганізувати Іваничівську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат шляхом приєднання до Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату. Позивач вважає, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням порядку та процедури його ухвалення, без проведення громадських консультацій та обговорення з трудовим колективом, що порушує її права, передбачені статтею 32 Конституції України, частини першої статті 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частин 1, 8, 9 статті 65 Господарського Кодексу України та пунктами 2, 12 «Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 303 листопада 2010 року №996.
Позивач стверджує, що оскаржуване рішення приймалося з порушенням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо оприлюднення проекту цього рішення як нормативно-правового акта, прийняттю цього рішення не передувало обговорення доцільності реорганізації навчального закладу, не було враховане право позивача на працю та право на освіту учнів (вихованців), не була забезпечена прозорість та публічність його прийняття. Крім того, звертає увагу, що статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено повноваження обласної ради реорганізовувати навчальні заклади.
Також зазначає, що реорганізація Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат на підставі рішення 22/21 від 20 грудня 2018 року відбувається з порушенням процедури, оскільки всупереч пункту 32 Плану заходів з реалізації І етапу Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки, схваленого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 року №526-року відсутній «Обов`язковий план трансформації Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат».
У Рішенні 22/21 від 20 грудня 2018 року відсутні будь-які матеріали, в тому числі пояснення (таблиці, аналітичні записки, фото порівняння матеріалів матеріальної бази, тощо), які б обґрунтовували, чому до Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Волинської обласної ради, яка знаходиться в селищі міського типу, є більшою, має кращі можливості для дітей, знаходиться в кращій транспортній розв`язці, біля районної поліції та районної лікарні, не приєднують Заклад, який знаходиться в селі Затурці.
Крім того, у зв`язку з реорганізацією навчального закладу планується скорочення чисельності штату Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат, так як трудовий колектив повідомлений про можливе вивільнення штатних працівників відповідно до пункту першого статті 40 Кодексу законів про працю України, що є порушенням трудових прав позивача та колективу закладу освіти.
З врахуванням наведеного, просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 10:45 20 березня 2019 року.
У відзиві на позовну заяву від 18 березня 2019 року вих. №465/48/2-19 представник відповідача заперечив позовні вимоги та просив відмовити в задоволенні позову з наступних підстав.
Відповідно до Переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затвердженого рішенням обласної ради від 14 липня 2016 року № 6/42 «Про нову редакцію Переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, які перебувають в управлінні обласної ради», Іваничівська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Засновником та власником майна Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи - інтернату є Волинська обласна рада.
Зазначає, що згідно Цивільно-процесуального кодексу України, припинення юридичної особи здійснюється за рішенням власника (власників), засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, ухваленим у випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 1 розділу 11 Статуту Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату, затвердженого розпорядженням голови обласної ради від 27 лютого 2017 року №27 «Про затвердження Статуту Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату в новій редакції», чітко визначено, що рішення про реорганізацію закладу приймає засновник. Реорганізація закладу відбувається шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення.
Також відповідач зазначає, що відповідно до пункту 20 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, призначення і звільнення їх керівників. Таким чином, при наявності достатніх правових підстав, прямих норм положень Статуту Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Волинською обласної радою прийнято рішення від 20 грудня 2018 року №22/21 «Про реорганізацію Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату», яким вирішено реорганізувати Іваничівську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат шляхом приєднання до Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки»; визначити, що Затурцівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» є правонаступником всіх майнових і немайнових прав Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату; доручено управлінню освіти, науки та молоді облдержадміністрації у встановленому законом порядку провести реорганізацію Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату шляхом приєднання до Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» та забезпечити у ході реорганізації дотримання прав та інтересів працівників закладів та осіб, які в ньому навчаються, відповідно до вимог чинного законодавства.
Також відповідач звертає увагу, що Волинською обласною радою жодним чином не порушено порядок та процедуру прийняття оскаржуваного рішення обласної ради, оскільки 20 березня 2018 року на засіданні постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім`ї, спорту та туризму розглядалося питання «Про першочергові питання діяльності закладів освіти спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» за результатами розгляду якого прийнято рішення за №28, пунктом 2 якого було доручено управлінню освіти і науки Волинської ОДА вивчити питання щодо доцільності передачі Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату у власність Іваничівської ОТГ. Тому питання щодо доцільності роботи даного закладу було порушене та обговорювалось депутатами обласної ради двічі 20 березня 2018 року та 26 вересня 2018 року. Крім того, оскаржуване рішення було прийняте з врахуванням висновків і рекомендації постійної комісії та положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Зазначає, що керуючись приписами Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», статті 78 Регламенту Волинської обласної ради, затвердженого рішенням обласної ради від 10 лютого 2016 року №2/3, зі змінами, від 08 вересня 2016 року №7/4, від 02 лютого 2017 року №10/62, депутатами обласної ради ОСОБА_6 та ОСОБА_7 були подані проекти рішень обласної ради «Про реорганізацію шляхом злиття Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи- інтернату Іваничівського району Волинської обласної ради та Затурцівську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат Локачинського району Волинської обласної ради» та «Про реорганізацію шляхом приєднання Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Іваничівського району Волинської обласної ради та Затурцівську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат Локачинського району Волинської обласної ради».
З врахуванням викладеного та відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» 20 квітня 2018 року вказані вище проекти рішень були оприлюднені на сайті Волинської обласної ради.
Представник відповідача також вказує на велику кількість порушень в роботі Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату.
Крім того з листа директора Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» зрозуміло, що в ході проведення реорганізації усіх працівників Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату було в установленому законом порядку повідомлено про можливе вивільнення штатних працівників відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. Крім того створено Іваничівськитй відокремлений підрозділ і всі працівники які не підлягають скороченню після завершення реорганізації продовжують роботу зі збереженням робочих місць, посадових окладів, наявністю преміювання тощо.
Що стосується дотримання прав та інтересів учнів школи-інтернату та збереження головних завдань закладу то заклад продовжує стале функціонування і реорганізація не вплинула на можливість реалізації вихованцями їхніх конституційних прав. Пріоритетом для обласної ради є забезпечення права дітей з особливими потребами, які проживають на території області, на здобуття ними певного освітнього рівня, сприяння фізичному і психічному розвитку дітей, забезпечення у процесі навчання й системного виховання кваліфікованого психолого-медико-педагогічного супроводу з урахуванням стану здоров`я та інше.
Відповідач наголошує, що у разі прийняття органом місцевого самоврядування (як суб`єктом владних повноважень) ненормативного акта, що застосовується одноразово, який після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання і прийняття якого виникають правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів (зокрема рішення про передання земельних ділянок у власність, укладення договору оренди), позов, предметом якого є спірне рішення органу місцевого самоврядування, не повинен розглядатись, оскільки обраний позивачем спосіб не забезпечує реального захисту порушених прав, тому прийняте Волинською обласною радою рішення відповідає Конституції України, а підстав, передбачених статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в У країні» для визнання його протиправним немає. Волинська обласна рада згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Відповідно, прийняте спірне рішення «Про реорганізацію Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату» являється актом індивідуальної дії. При цьому, оскаржуване рішення прийняте відносно юридичної особи, засновником якої являється Волинська обласна рада, а не позивача безпосередньо, відтак не порушує права, свободи та інтереси останнього (том 1, а. с. 62- 71).
У відповіді на відзив вх. №4774/19 від 28 березня 2019 року позивач підтримала обгрунтування позовних вимог, викладених в позовній заяві (том 1, а. с. 169-172).
Згідно заперечень на відповідь на відзив від 10 квітня 2019 року №613/48/2-19 представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що оскаржуване позивачем рішення не є нормативно-правовим актом, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування, а є актом індивідуальної дії, оскільки вказаним рішенням регулюються правовідносини між конкретними суб`єктами, вказаними рішеннями визначено окрему процедуру проведення реорганізації юридичної особи з метою вчинення реєстраційних дій, тобто мають разовий характер. Оскаржуване рішення не входять до переліку актів, які повинні проходити обговорення з громадськістю (том 1, а. с. 191-194).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Затурцівську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки».
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 року продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
У письмових поясненнях від 23 травня 2019 року позивач звернула увагу, що основою її позовних вимог є саме порушення відповідачем процедури прийняття оскаржуваного рішення №22/21 від 20 грудня 2018 року (том 2, а. с. 7).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23 травня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13 червня 2019 року. В подальшому 13, 18, 21 червня 2019 року в судових засіданнях оголошувались перерви
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18 червня 2019 року заяви ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 про вступ третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залишено без розгляду.
В судових засіданнях позивач та представник позивача, кожен зокрема, позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив на позовну заяву, просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судових засіданнях проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник третьої особи в судових засіданнях в задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 20 грудня 2018 року Волинською обласною радою сьомого скликання було ухвалено рішення №22/21 «Про реорганізацію Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату», згідно якого Іваничівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат реорганізується шляхом приєднання до Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки». Визначено, що Затурцівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» є правонаступником всіх майнових і немайнових прав Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату. Рішення оприлюднено на сайті Волинської обласної ради 27 грудня 2018 року (том 1, а. с. 15).
В подальшому наказом №6 від 09 січня 2019 року Управлінням освіти, науки та молоді Волинської обласної державної адміністрації було створено комісію з реорганізації Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату та складено план заходів з припинення (реорганізації) Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату.
В ході проведення реорганізаційних дій усіх працівників Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату було повідомлено про можливе вивільнення штатних працівників відповідно до пункту першого статті 40 Кодексу Законів про працю України.
Не погодившись із вказаними рішеннями Волинської обласної ради від 20 грудня 2018 року №22/21, а саме з процедурою ухвалення оскаржуваного рішення, позивач звернулась з даним позов до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 36 Закону України «Про освіту» та частини шостої статті 11 Закону України «Про загальну середню освіту» реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності - за рішенням засновника (засновників).
Згідно статті 11 Закону України «Про освіту» до органів управління освіти відносять місцеві державні адміністрації і органи місцевого самоврядування, а також утворені місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування структурні підрозділи з питань освіти (місцеві органи управління освітою).
Відповідно до статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об`єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міс області, затвердженого рішенням обласної ради від 14 липня 2016 року №6/42 «Про нову редакцію Переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, які перебувають в управлінні обласної ради» Іваничівська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат Іваничівського району Волинської обласної ради є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (том 1, а. с. 86-88).
Тобто, Іваничівська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат є загальноосвітнім закладом, що заснований на майні спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, засновником та власником майна якої є Волинська обласна рада.
Відповідно до пункту 1 розділу 11 Статуту Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату, затвердженого розпорядженням голови обласної ради від 27 лютого 2017 року №27 «Про затвердження Статуту Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату в новій редакції», визначено, що рішення про реорганізацію закладу приймає засновник. Реорганізація закладу відбувається шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення (том 1, а. с. 95-117 ).
З огляду на те, що засновником Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату є Волинська обласна рада, тому питання реорганізації та ліквідації даного навчального закладу належать саме до її повноважень.
Крім того, відповідно до пункту 20 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, призначення і звільнення їх керівників.
Таким чином, у відповідності до вищезазначених норм Волинською обласної радою прийнято рішення від 20 грудня 2018 року №22/21 «Про реорганізацію Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату».
Щодо твердження позивача про порушення порядку та процедури ухвалення оскаржуваного рішення, суд звертає увагу, що відповідно до статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально- культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Постійні комісії за дорученням ради, голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Рекомендації постійних комісій підлягають обов`язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.
У відповідності до приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», 20 березня 2018 року на засіданні постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім`ї, спорту та туризму прийнято рішення №28/1 «Про першочергові питання діяльності закладів освіти спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» згідно пунктом другого якого було рекомендовано управлінню освіти і науки обласної державної адміністрації вивчити питання щодо доцільності передачі Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату у власність Іваничівської ОТГ та до 01 травня 2018 року внести відповідний проект рішення обласної ради (том 1, а. с. 76-78).
Крім того, на засіданні постійної комісії з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім`ї, молоді, спорту та туризму 26 вересня 2018 року було розглянуто та схвалено проект рішення «Про реорганізацію Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату» (том 1, а. с. 79).
Таким чином оскаржуване рішення Волинської обласної ради від 20 грудня 2018 року №22/21 було прийнято з врахуванням висновків та рекомендацій постійної комісії Волинської обласної ради.
Судом також встановлено, що депутатами Волинської обласної ради ОСОБА_6 та ОСОБА_7 були подані проекти рішень обласної ради «Про реорганізацію шляхом злиття Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Іваничівського району Волинської обласної ради та Затурцівську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат Локачинського району Волинської обласної ради» та «Про реорганізацію шляхом приєднання Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Іваничівського району Волинської обласної ради та Затурцівську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат Локачинського району Волинської обласної ради» (том 2, а. с. 14-19), які, як встановлено в ході судового розгляду справи, у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації» 20 квітня 2018 року були оприлюднені на сайті Волинської обласної ради.
Вказане свідчить про те, що громадськості, в тому числі і позивачу, була надана можливість ознайомитись з проектами рішень, поданими депутатами обласної ради та надати пропозиції щодо роботи Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи, що спростовує твердження позивача про порушення процедури його оприлюднення.
Статтею 73 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Так, згідно листа директора Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» в ході проведення реорганізації усіх працівників Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату було в установленому законом порядку повідомлено про можливе вивільнення штатних працівників відповідно до пункту першого статті 40 Кодексу законів про працю України. Крім того, з даного листа слідує, що в на базі реорганізованої школи буде створено Іваничівський відокремлений підрозділ Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки». Всі працівники, які не підлягають скороченню після завершення реорганізації будуть продовжувати роботу на інших посадах при змінених істотних умовах праці, на що останні погодились (том 1, а. с. 155).
Наказом Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» від 27 березня 2019 року №24 створено Іваничівський відокремлений підрозділ Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки (том 1, а. с. 197) та повідомлено про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи інтернату (том 1, а. с. 195, том 3, а. с. 31-32).
Разом з тим, наказом директора Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» від 31 травня 2019 року №46 «Про наступне вивільнення працівників» (том 3, а. с. 28).
Частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
До нормативних актів Конституційним Судом України віднесено акти, які встановлюють, змінюють чи припинять норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №996 від 03 листопада 2010 року визначено вичерпний перелік випадків, в яких в обов`язковому порядку проводяться консультації з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів.
Однак, суд звертає увагу, що оскаржуване позивачам рішення №22/21 від 20 грудня 2018 року не є нормативно-правовими актами, тобто актом управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування в розумінні пункту 18 частини першої статті 4 КАС України.
Рішення Волинської обласної ради №22/21 є саме актом індивідуальної дії, оскільки регулює правовідносини між конкретними суб`єктами, вказаним рішенням визначено окрему процедуру проведення реорганізації юридичної особи та утворення філії, тобто оскаржуване рішення застосовують з метою вчинення реєстраційних дій та має разовий характер, а тому не входять до переліку актів, які повинні проходити консультації з громадськістю.
Відтак, прийняте Волинською обласною радою рішення «Про реорганізацію Іваничівської спеціалізованої школи-інтернату» від 20 грудня 2018 року № 22/21 відповідає Конституції України, а тому підстав, передбачених статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в У країні» для визнання рішення протиправним немає.
Крім того, стаття 3 Конституційний суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зазначає, що позивачем не надано доказів того, що у зв`язку з прийняттям оскаржуваного рішення будь-яким чином порушились її права або відбулось погіршення навчально-виховного процесу чи відбувся будь-який негативний вплив на учнів.
При цьому, суд також звертає увагу, що згідно інформації, викладеної в Доповідній записці голови ліквідаційної комісії за підсумками роботи ліквідаційної комісії в Іваничівській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті за результатами від 13 березня 2019 року, за результатами роботи останньої встановлено ряд порушень, серед яких: статут не відповідає функціям, які до реорганізації виконував вказаний заклад освіти; в закладі відсутній оригінал ліцензії на провадження освітньої діяльності; освітня програма не відповідає вимогам статті 33 Закону України «Про освіту»; відсутні плани-креслення будівель з позначеннями водопроводу, газопроводу, електромережі; виявлено ряд порушень в організації освітнього процесу; в закладі освіти відсутня освітня програма (порушення Закону України «Про освіту»); робочий навчальний план не відповідає Типовим освітнім програмам спеціальних закладів загальної середньої освіти; під час навчально-виховного процесу не враховуються особливості психічного та фізичного розвитку дітей за змістом, формами і методами навчання, відповідного режиму дня, що не забезпечує в повній мірі системність у навчально-виховній, корекційно-розвитковій, лікувально-профілактичній роботі; режим дня, розклад уроків не відповідають вимогам Положення про спеціальну загальноосвітню школу (школу-інтернат) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, Державним санітарним нормам та правилам «Гігієнічні вимоги до улаштування, утримання і режиму спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, та навчально-реабілітаційних центрів»; уроки інформатики проводились без використання комп`ютерної техніки, хоча заклад забезпечений комп`ютерним комплексом 19+1; педагогічне навантаження розподілено без врахування професійної кваліфікації педагогічних працівників та послідовності, наступності у вивченні предметів; в штатному розписі значна кількість незадіяних посад, немає відповідності нормам заповнення картки-обліку по заробітній праці; харчування учнів не відповідало фізіологічним потребам дитячого організму у поживних речовинах та енергії відповідно до віково-статевих особливостей, що є порушенням норм харчування (наказ Міністерства охорони здоров`я України від 18 листопада 1999 року №272 «Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах та енергії», постанова Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах»); у вихідні дні не було організовано п`ятиразове харчування учнів; з порушеннями здійснювалось ведення ділової документації з організації харчування; у медичному кабінеті відсутні набори лікарських засобів для невідкладної медичної допомоги і протишокової терапії, стерильний перев`язувальний матеріал, у неналежному стані ведення обліку медикаментів; стан пожежної безпеки не відповідає нормам; приміщення школи знаходиться в занедбаному стані, класи не обладнані і не забезпеченні навчальним приладдям, матеріалами для розвитку індивідуальних творчих здібностей учнів; корекційні та медичні послуги надаються на низькому рівні у зв`язку з відсутністю кваліфікованих спеціалістів, корекційного обладнання та облаштованих приміщень; не створені умови для відпочинку вихованців закладу, не дотримувались гігієнічних вимог (відсутня гаряча вода).
З врахуванням наведеного, а також встановлених обставин справи щодо дотримання прав та інтересів учнів школи-інтернату та збереження головних завдань закладу, суд зазначає, що заклад продовжує стале функціонування, реорганізація не вплинула на можливість реалізації вихованцями їхніх конституційних прав. При цьому, пріоритетом для Волинської обласної ради є забезпечення права дітей з особливими потребами, які проживають на території області, на здобуття ними певного освітнього рівня, сприяння фізичному і психічному розвитку дітей, забезпечення у процесі навчання й системного виховання кваліфікованого психолого-медико-педагогічного супроводу з урахуванням стану здоров`я та інше.
Доводи позивача та його представника про недоцільність реорганізації Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату не є свідченням порушення прав позивача, доступність освіти жодним чином не обумовлена фізичною наближеністю шкільних закладів у конкретному населеному пункті до місця проживання учнів. Крім того, питання щодо доцільності реорганізації закладів освіти комунальної форми власності, згідно наведеним вище правовими нормам, вирішується виключно на сесії місцевої ради, а не позивачем.
Позивачем не надано доказів, що прийняття оскаржуваного рішення якимось чином порушило її права, в той же час, відповідачем наведена обґрунтованість, правомірність та необхідність його прийняття з дотриманням порядку та процедури його ухвалення, оскаржуване рішення прийняте відносно юридичної особи, засновником якої є Волинська обласна рада,.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач як суб`єкт владних повноважень довів правомірність прийняття оскаржуваного рішення №22/21 від 20 грудня 2018 року, з огляду на що в задоволенні позову належить відмовити повністю.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк
Повне судове рішення складено 04 липня 2019 року.