
копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2019 року Справа № 160/2048/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
04 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Дніпропетровського обласного військового комісаріату, в якому просить:
визнати бездіяльність Дніпропетровського обласного військового комісаріату, яка полягає у не виготовленні та не направленні до Головного управлення Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, протиправною;
зобов`язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (20% від посадового окладу), надбавки за кваліфікацію (в розмірі 3% посадового окладу), премії (у розмірі 90% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).
В обґрунтування позову позивач зазначив, що йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ як особі, яка звільнена з військової служби з 11.09.2004 року.
Відповідач склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку від 12.03.2018 р. № ФД104522 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.
Зазначена довідка містить відомості про посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, але в довідці відсутні відомості про премію, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження служби, надбавку за кваліфікацію.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про складання довідки для перерахунку пенсії про його грошове забезпечення з урахуванням премії (90%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (20%), надбавки за особливості проходження служби (50%), надбавки за кваліфікацію (в розмірі 3% посадового окладу) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 та наказу Міноборони від 07.06.2018 №260.
Позивач вважає зазначену бездіяльність протиправною, у зв`язку з тим, що статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою №103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Постанова № 45), зокрема: у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ №45:
- пункт 5 викладено в редакції, згідно якої під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
При цьому у додатку 3 Порядку (в новій редакції) "Довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)» такі надбавки передбачені.
Крім того, Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка почала діяти з 1 березня 2018 р. і передбачає визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до займаних посад, з урахування коефіцієнтів, визнано такою, що втратила чинність, Постанова №1294.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже позивач стверджує, що Дніпропетровський обласний військкомат при складанні довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії повинен керуватись Законом №2262-ХІІ, Законом №20ІІ-ХІІ, Постановою № 704.
Ухвалою суду від 11 березня 2019 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.
Суд здійснив процесуальне правонаступництво у справі та замінив відповідача з Дніпропетровського обласного військового комісаріату на Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
17 квітня 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позовних вимог позивача, у зв`язку з наступним.
Відповідно до Постанови КМУ №103 визначено складові грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні та перерахунку пенсії. Так, при обчисленні береться розмір окладу за посадою, військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, яку особа займала на дату звільнення із служби, зокрема на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів.
Відтак, складові, які беруться при перерахунку пенсії, визначені тільки з трьох складових грошового забезпечення: посадовий оклад, військове звання, відсоткова надбавка за вислугу років.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України №ФД 104522 від 12.03.2018 року, Дніпропетровський ОТЦК та СП відповідно до вимог чинного законодавства надав довідку для перерахунку пенсії позивачу встановленого зразка. Надання інших довідок з іншими даними вимогами чинного законодавства на теперішній час не передбачено.
Крім цього, розмір пенсії позивача після перерахунку не є меншим за раніше призначену пенсію, що виключає порушення з боку Дніпропетровського ОТЦК та СП статті 63 Закону №2262-ХІІ.
Ухвалою суду від 22 квітня 2019 року до участі у даній справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
24 квітня 2019 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній приводить ті самі доводи, що і у позові та просить позовні вимоги задовольнити.
10 травня 2019 року на адресу суду від третьої особи надійшли письмові пояснення щодо позову.
У поясненнях зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не погоджується з позовними вимогами викладеними у позовній заяві, враховуючи наступне.
Так, представник третьої особи зазначає про те, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. № 393» від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Так у відповідності до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі — головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі — списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі — державні органи).
Відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 45 Головне управління має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Головне управління не має.
Таким чином, Головне управління не наділено повноваження визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу територіальний орган Пенсійного фонду України не має.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" не змінено регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначено порядок виплати перерахованих пенсій, що в свою чергу узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі № 818/1076/18 (Пз/9901/32/18).
На підставі довідки, яка надана Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, позивачу було здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії та здійснено виплату перерахованого підвищення пенсій у розмірах визначених Постановою № 103. Інших довідок про зміну складу грошового забезпечення на ім`я позивача від Дніпропетровського обласного військового комісаріату на адресу Головного управління в порядку, визначеному Порядком №45, не надходило.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, керуючись Постановою № 103, жодним чином не порушило прав чи охоронюваних законом інтересів позивача в частині здійснення перерахунку та виплати призначеної пенсії.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та отримує пенсію по лінії Міністерства оборони України згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі Закон №2262-XII).
Відповідач склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку від 12.03.2018 р. № ФД104522 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.
Зазначена довідка містить відомості про посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, але в довідці відсутні відомості про премію, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження служби, надбавку за кваліфікацію.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про складання довідки для перерахунку пенсії про його грошове забезпечення з урахуванням премії (90%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (20%), надбавки за особливості проходження служби (50%), надбавки за кваліфікацію (в розмірі 3% посадового окладу) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 та наказу Міноборони від 07.06.2018 №260.
Листом від 13.03.2019 року відповідач повідомив позивача про відмову у наданні нової довідки.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 року №45 (далі Порядок №45) встановлений механізм проведення перерахунку пенсій.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.п. 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, (далі – державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відтак, відповідачем при надходженні списків з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відповідності до Порядку були підготовлені довідки для проведення перерахунку пенсії з урахуванням відповідних нормативних актів.
Разом з цим, на виконання приписів статті 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова КМУ №103).
Пунктом 1 Постанови КМУ №103 передбачено, перерахувати пенсії, що призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 ”Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб ” (далі - Постанова КМУ №704).
Крім того Пунктом 1 Постанови КМУ №103 визначено, що проведення перерахунку пенсії проводити з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Відтак, перерахунок пенсії згідно законодавства проводився виключно з урахуванням вимог спеціальних законів.
Оскільки Постанова КМУ №103 є актом імперативної дії, відтак встановлює чітко дії суб`єкта владних повноважень щодо прямих правил поведінки з виконання вичерпного переліку прав і обов`язків.
Постановою КМУ №45 деталізовано дії відповідних органів щодо проведення заходів з перерахунку пенсії. Відтак, виключення з правил та вчинення дії не визначених актами імперативної дії не допускається.
Згідно із приписами частини 6 статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Як вже зазначалось, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться з урахуванням приписів частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
При цьому, Закон визначає, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно Постанови КМУ №103 визначено складові грошового забезпечення, які враховуються при обчислені та перерахунку пенсії. Так, при обчислені береться розмір окладу за посадою, військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, яку особа займала на дату звільнення із служби, зокрема на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України №ФД104522 від 12.03.2018 року, відповідача надав довідку для перерахунку пенсії позивачу встановленого зразка. Надання довідок з внесенням інших складових грошового забезпечення нормами чинного законодавства не передбачено.
Крім цього, розмір пенсії позивача після перерахунку не є меншим за раніше призначену пенсію.
Посилання позивача на Постанову Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 при проведенні перерахунку пенсій є не коректним та не доцільним, адже зазначена постанова використовується для призначення пенсій військовослужбовцям, які звільняються з військової служби, а не тим, кому вона вже була призначена.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими, а тому відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.М. Олійник
Рішення не набрало законної сили
16 травня 2019 року.
Суддя В.М. Олійник
З оригіналом згідно.
Суддя В.М. Олійник