
Справа №601/309/19
Провадження № 2/601/273/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2019 року Кременецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Коротича І.А.,
за участю секретаря судового засідання: Бончик А.П.,
з участю сторін
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременці цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Кременецької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої (виплаченої) суми субсидії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач Управління праці та соціального захисту населення Кременецької міської ради (далі-Управління) звернулося до суду з позовом про стягнення з відповідача ОСОБА_1 зайво виплачених коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі - 7275,08 гривень.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідач ОСОБА_1 при зверненні із заявою про призначення житлової субсидії від 20 листопада 2015 року надала недостовірну інформацію про майновий стан сім`ї. Зокрема, в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, відповідач не задекларував отримання орендної плати за зданий в оренду земельний пай, у зв`язку з чим їй було зайво виплачено кошти у вигляді житлових субсидій.
В результаті проведеної Державною фінансовою інспекцією зустрічної звірки 02.06.2016 року ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні за період з 01.07.2014 року по 01.06.2016 року було встановлено, що ОСОБА_1 , як заявник, подала недостовірну інформацію про отримання орендної плати за зданий земельний пай.
Таким чином, внаслідок подання відповідачем недостовірних даних про витрати на придбання майна, їй були зайво виплачені кошти у вигляді житлових субсидій в сумі - 7275,08 гривень.
Відповідача було повідомлено про необхідність повернення зайво перерахованих сум у вигляді субсидії на оплату житлово-комунальних послуг листами від 07 листопада 2018 року, однак на час звернення позивача з позовом до суду кошти відповідачем не повернуті.
Посилаючись на вищевикладене, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Також представник позивача вказала, що відповідачем станом на 20 листопада 2015 року у поданій декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, не було задекларовано вид доходу від здачі в оренду земельного паю.
Відповідач та його представник - адвокат Остапчук П.І. в судовому засіданні заперечили щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов. Вважають їх незаконними та необґрунтованими, виходячи з наступних підстав. Підтвердила, що дійсно ОСОБА_1 20.11.2015 року звернулася до Управління із заявою про призначення житлової субсидії, подавши одночасно із заявою декларацію про доходи і витрати. Відповідач вказала, що у декларації про доходи від 20.11.2015 року нею було подано достовірну інформацію про доходи за період за три місяці до дня звернення, а саме з 01.07.2015 року по 09.09.2015 року. Дійсно в розділі ІІ декларації вона не вказала такий вид доходу від здачі в оренду земельного паю, оскільки даний дохід вона отримала у жовтні 2015 року, а не у період за який подавалася декларація.
Представник відповідача вказав, що відповідач у поданих до Управління заяві та декларації не приховала недостовірних даних про доходи та майновий стан, які б вплинули на встановлення права на субсидію.
На підставі вищенаведеного, вважає, що позивачем не доведено позовні вимоги, оскільки не доведено факту приховування, чи подання відповідачем недостовірних даних, які б могли вплинути на отримання субсидії, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, його представника, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Частиною 1 статті 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з частиною 3 статті 12, частиною 1 статті 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з вимогами статті 76 ЦПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. Докази мають відповідати вимогам належності, допустимості, достовірності та достатності.
Відповідно до вимог статті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Положеннями частини 2 статті 78 ЦПК України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст.79 ЦПК України).
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях( ч.6 ст.81 ЦПК).
Відповідно до норм статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.
Судом встановлено, що 20 листопада 2015 року відповідач ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії, яка в Управлінні була зареєстрована 23.11.2015 року за № 04/9220.
Разом з заявою, ОСОБА_1 подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. У поданій декларації про доходи, ОСОБА_1 , вказуючи відомості щодо видів доходу, відобразила свій дохід від виплати по безробіттю, дохід ОСОБА_2 - допомога у СНЗ. За період з 01 липня 2015 року до 09 вересня 2015 року.
На підставі поданих відповідачем вищевказаних документів їй була призначена субсидія.
Сторони в судовому засіданні не заперечили тієї обставини, що ОСОБА_1 у встановленому порядку було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на сезон - з 01 жовтня 2015 року по 31 серпня 2016 року.
Згідно розрахунку переплата ОСОБА_1 для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на сезон - з 01 жовтня 2015 року по 31 серпня 2016року становить - 7257,08 гривень.
Згідно довідки Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 02.09.2016 року, в результаті проведеної Державною фінансовою інспекцією зустрічної звірки 02.06.2016 року ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні за період з 01.07.2014 року по 01.06.2016 року було встановлено, що ОСОБА_1 як заявник подала недостовірну інформацію про отримання орендної плати за зданий земельний пай. Таким чином, внаслідок подання відповідачем недостовірних даних про витрати на придбання майна, їй були зайво виплачені кошти у вигляді житлових субсидій в сумі - 10336,10 гривень.
07 листопада 2018 року позивачем на адресу відповідача ОСОБА_1 направлено письмове повідомлення про повернення зайво виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі - 7275,08 гривень з посиланням на те, що ревізією, проведеною Державною фінансовою інспекцією, виявлено зайво нараховану та виплачено вказану вище суму субсидії, яка виникла внаслідок подання ним недостовірних відомостей.
Згідно договору оренди землі № 56-ШМ від 05.06.2012 року ОСОБА_1 здала в оренду ТзОВ «Агро Колос Л» належну їй земельну ділянку, розміром 2,51га. на десять років. За здачу в оренду земельну ділянку має отримувати орендну плату в розмірі 1530 гривень. Державний акт на землю серія НОМЕР_1 .
Згідно довідок про доходи виданих ТзОВ «Агро Колос Л» від 12.09.2016 року та від 16.09.2016 року, ОСОБА_1 нараховано дохід від оренди земельної ділянки, згідно договору оренди землі № 56-ШМ від 05.06.2012 року у жовтні 2014 року - 1719,96 гривень, листопаді 2014 року - 125,76гривень, грудні 2014 року - 129,91грн. У жовтні 2015 року - 3572,89 гривень, листопаді 2015 року - 157,07 гривень, грудні 2015 року - 162,25 гривень.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що відповідачем при поданні заяви про призначення житлової субсидії було надано недостовірну інформацію про види доходів, які вона отримала за здачу в оренду земельного паю за період з 01.07.2015року по 09.09.2015 року.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі -Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.
В розглядуваному випадку до спірних правовідносин дане Положення потрібно застосовувати в редакції станом на день подання відповідачем заяви про призначення житлової субсидії.
Згідно з пунктом 2 даного Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до пункту 3 Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Підпунктом 5 пункту 5 Положення визначено, що субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Пунктом 13 Положення встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання) заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.
Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Рішення про призначення (не призначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим-дванадцятим цього пункту.
Пунктом 14 цього Положення передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням і розраховується: на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня; на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік.
Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається на календарний рік. При цьому субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року.
Після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Згідно з пунктом 20 Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення;
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Частиною 1 статті 1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 статті 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Відповідно до статті 1215 ЦК України вбачається, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата, стипендії, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За вказаних обставин, суд вважає, безпідставними посилання позивача на надання ОСОБА_1 . недостовірної інформації про отриманні доходи за період з 01.07.2015 року по 09.09.2015 року, у вигляді розрахованої та отриманої орендної плати за оренду земельного паю, оскільки вказаний дохід відповідачу нараховано лише у жовтні 2015 року, тобто поза періодом за який подавалася декларація про доходи згідно із заявою від 20.11.2015 року.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає.
У відповідності до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Позивач, всупереч статті 81 ЦПК України, не довів ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог та не надав належних та допустимих доказів, які б підтверджували той факт, що відповідачем при поданні заяви про призначення житлової субсидії було подано недостовірну інформації, у зв`язку з чим передбачені законом підстави для стягнення з нього надміру перерахованої суми субсидії в даному випадку відсутні.
На підставі наведеного, керуючись статтями 1212, 1213, 1215 ЦК України, Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.97 за № 39/283/90/5, керуючись ст. ст. 2, 3, 4,10, 12,13,76-78, 81, 89, 141, 259, 263, 265, 268, 272, 273, 279, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В позові Управління соціального захисту населення Кременецької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави надміру отриманої, з її вини, суми субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 7 275 гривень 08 копійок, шляхом перерахування коштів на рахунок УСЗН Кременецької міської ради - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Управління соціального захисту населення Кременецької міської ради, місцезнаходження: місто Кременець, вулиця Льотчиків-Визволителів,14, Тернопільської області, Код ЄДРПОУ 40210945.
Відповідач: ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення виготовлено 03 липня 2019 року.
Головуючий: