Рішення № 82799181, 27.06.2019, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
27.06.2019
Номер справи
902/206/19
Номер документу
82799181
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 ел.пошта : inbox@vn.arbitr.gov.ua

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" червня 2019 р. Cправа № 902/206/19

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницягаз Збут»

(пров. К.Широцького, 24, м. Вінниця, 21012)

до: Управління праці та соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації (вул. Б. Хмельницького, 81, м. Погребище, Вінницька область, 22200)

про стягнення 1924312,17 грн.

за участю секретаря судового засідання Жиляк С.І.,

представників сторін:

позивача Бобко Т.Є. за довіреністю;

відповідача Огородник Н.А. за довіреністю

УСТАНОВИВ:

На розгляд Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницягаз Збут» про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації заборгованості за надані населенню субсидії в сумі 1 924 312,17 грн, з яких: 1 372 975,06 грн - інфляції та 551 337,11 грн. - 3% річних.

Ухвалою суду від 18.03.2019 за вказаним позовом відкрито провадження у справі з призначенням до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 11.04.2019.

В судовому засіданні 11.04.2019 оголошено перерву до 07.05.2019.

При розгляді справи 07.05.2019, за клопотанням представників сторін, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 11.06.2019. (протокольна ухвала від 07.05.2019)

В судовому засіданні 11.06.2019, за згодою представників сторін, закрито підготовче провадження та призначено справу для судового розгляду по суті на 27.06.2019. (протокольна ухвала від 11.06.2019)

На визначену судом дату з`явились представники позивача та відповідача.

Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.

Стислий виклад позицій учасників судового процесу.

Обґрунтовуючи позовні вимоги Позивач посилається на надання в період з січня 2018 року по жовтень 2018 року послуг з газопостачання побутовим споживачам на пільгових умовах, у тому числі населенню Погребищенського району, що включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги на загальну суму 44 996 508,54 грн.

Головним розпорядником коштів бюджетного фінансування субсидій є районні управління праці та соціального захисту населення, а тому, відшкодування витрат, понесених Позивачем внаслідок надання означених послуг відповідним категоріям громадян Погребищенського району, здійснюється Управлінням праці та соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації за рахунок державних субвенцій (Відповідач).

Проте, Відповідачем, в порушення положень законодавства, що регулює дані правовідносини, відповідно до актів звіряння розрахунків, оплачено надані послуги з порушенням строку для їх оплати, чим здійснив прострочення таких зобов`язань, що в силу ст. 625 ЦК України є підставою для нарахування трьох процентів річних та інфляційних втрат.

Відповідач у відзиві № 652-01/03 від 05.04.2019 заперечує проти позову, наголошуючи, що Управління праці та соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації, в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат), здійснює відповідно до п.8 Порядку, протягом двох операційних днів перерахування коштів з підприємствами, установами та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги.

Для застосування відповідальності за прострочку виконання грошового зобов`язання, на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України, необхідною умовою є факт невиконання або прострочки виконання зобов`язання.

Посилаючись на п.8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002, та виписки по рахунку і платіжні доручення, вказує на безпідставність тверджень Позивача про порушення строків перерахування компенсації наданих пільг та субсидій населенню Погребищенського району на оплату природного газу.

В поясненнях від 10.04.2019 Відповідач вказує, що 09.01.2018 між Управлінням та Позивачем було укладено Договір № 8 на проведення розрахунків за надані субсидії і пільги населенню на оплату житлово-комунальних послуг на 2018 рік.

Відповідно до п.п. 2.2.1. розділу 2 даного Договору Управління здійснює відшкодування коштів за надані послуги окремим категоріям громадян, які мають право на отримання пільг та житлових субсидій, за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам по мірі надходження субвенцій з Державного бюджету.

Управління своєчасно здійснювало перерахування коштів для відшкодування вартості послуг з газопостачання Позивачу в термін, що не перевищував 2-х банківських днів з дня отримання коштів на розрахунковий рахунок.

Позивач у відповіді на відзив за № 21700.2-Ск-1326-0419 від 19.04.2019 наголошує на тому, що примірник Договору, на який посилається Відповідач, у нього відсутній, оскільки після належного оформлення не був повернутий Управлінням на адресу Позивача.

Окрім того Позивач стверджує, що незалежно від того, що правовідносини між сторонами виникли на підставі господарського договору, грошові зобов`язання між сторонами договору в частині, яку держава буде компенсувати за рахунок коштів державного бюджету, регулюються відповідними нормами законодавства, застосування та чинність яких не залежить від того, чи передбачали сторони у договорі відповідні умови, чи навпаки.

Заперечуючи проти доводів Позивача, Відповідач подав заперечення № 838-01/03 від 03.05.2015 на відповідь на відзив, де наголошує, що для застосування відповідальності за прострочку виконання грошового зобов`язання на підставі ч.2 ст. 625 ЦК України необхідною умовою є факт невиконання або прострочки виконання зобов`язання. Тоді як Управління не допускало прострочення виконання зобов`язань, а при надходженні коштів субвенцій з Державного бюджету, у термін, передбачений умовами Договору, здійснювало перерахування коштів на рахунок Позивача.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Із наявних у справі та досліджених судом доказів вбачається, 09.01.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Вінницягаз Збут» (Позивач, за Договором Постачальник) та Управлінням праці та соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації (Відповідач, за Договором Платник) було укладено Договір № 8 на проведення розрахунків за надані послуги субсидії і пільги населенню на оплату житлово-комунальних послуг. (надалі Договір).

Предметом цього Договору є взаємовідносини Сторін щодо відшкодування коштів за надані житлово-комунальні послуг (далі – Послуги) пільговим категоріям громадян, які мають право на пільги та житлові субсидії визначені Бюджетним кодексом України (зі змінами) та іншими законодавчими актами України.

Відповідно до п. 2.1. Договору Постачальник зобов`язується здійснювати безперебійне надання послуг окремим категоріям громадян, які мають право на отримання пільг та житлових субсидій.

Відповідно до п.2.2. Договору Платник зобов`язується здійснювати відшкодування коштів за надані послуги окремим категоріям громадян, які мають право на отримання пільг та житлових субвенцій, за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам по мірі надходження субвенцій з Державного бюджету.

Згідно з п. 3.1.1. Договору Постачальник надає пільгу з оплати при першому звернення громадян окремих категорій населення на підставі письмової заяви та довідки про перебування на обліку Платника в Єдиному Державному реєстрі осіб, які мають право на пільги.

Постачальник до 07 числа місяця наступного за звітним, надає Платнику на електронних та паперових носіях розрахунки щодо вартості послуг наданих пільговим категоріям населення в звітному місяці згідно з формою « 2-пільга». (п. 3.1.2. Договору)

Постачальник протягом місяця, але не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним надає Платнику реєстри обсягів спожитих енергоносіїв на надання послуг, що підлягають перерахуванню, відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв на надання послуг, але не вище обсягів нарахованих сум пільг і субсидій. Заповнення реєстру встановлюється Мінфіном відповідно до Порядку проведення органами Казначейства розрахунків, передбачених пунктом 8-1 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів та здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256, та взаємодії учасників таких розрахунків (додаток №1). (п. 3.1.3. Договору)

Платник відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (із змінами та доповненнями) та не пізніше останнього числа розрахункового місяця надає Постачальнику, на електронних носіях, списки осіб, яким призначено субсидію, з зазначенням суми нарахованої субсидії на оплату послуг з газопостачання. (п. 3.2.1. Договору)

Платник щомісячно надає Постачальнику, на електронних носіях, списки пільговиків яким, у разі призначення субсидії, пільги з оплати послуги з газопостачання не нараховуються. (п. 3.2.2. Договору)

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 389 від 04.06.2015 року Платник щомісяця, до 25 числа подає Постачальнику списки пільговиків, які мають право на отримання пільг та, після закінчення дванадцяти місяців, визначає право пільговика на отримання пільг на наступний період. (п. 3.2.3. Договору)

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2013 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» Платник звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від Постачальника, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей до уточнення цієї інформації. (п. 3.2.4. Договору)

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 року «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» (зі змінами та доповненнями), щомісяця готує інформацію про фактично нараховану суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з Постачальником і надсилає їх фінансовим органам райдержадміністрації. (п. 3.2.5. Договору)

Відповідно до п. 6.1. цей Договір діє з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року в частині надання послуг з газопостачання, а в частині здійснення відшкодування за надані послуги вважається пролонгованим до завершення остаточних розрахунків.

Як свідчать матеріали справи в період січень-жовтень 2018 року Позивачем надано послуги з газопостачання побутовим споживачам на пільгових умовах Погребищенського району, що включені до Реєстру державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги на загальну суму 44 996 508,54 грн, про що свідчать реєстри розрахунків по наданих населенню субсидіях по ЖКП. (а.с. 84-90, 92,94-102).

Відповідно до п. 3.2.5. Договору між сторонами складено та підписано акти звіряння розрахунків (а.с.15-23)

Як свідчать матеріали справи, зокрема виписки банку (а.с. 24-44), платіжні доручення (а.с. 108-121) та виписки Головного управління Державної казначейської служби України по Вінницькій області (а.с. 122-144) Відповідачем проведено розрахунки за надані Позивачем послуги в повному обсязі. Вказана обставина підтверджена представниками сторін при розгляді справи.

Проте, як стверджує Позивач, платежі Відповідачем проводились з порушенням строків, визначених Порядком проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міненерговугілля України від 03.08.2015 № 493/688, Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субвенцій та компенсацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20, у зв`язку з чим нараховано та заявлено до стягнення 1 372 975,06 грн – інфляційних втрат та 551 337,11 грн. - 3% річних.

З врахуванням встановлених обставин суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст.4 Цивільного кодексу України основу цивільного законодавства України становить Конституція України. Основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв`язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", виконавець послуг має право отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати житлово-комунальних послуг.

За змістом ч. 2 ст. 16 Закону України «Про ринок природного газу», вразливі споживачі мають право на субсидію для відшкодування витрат за спожитий природний газ та іншу адресну допомогу, що надається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг по оплаті за надані послуги та компенсації громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Як слідує з пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ч.ч.1, 3 ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання житлових субсидій на оплату природного газу за рахунок субвенцій з державного бюджету визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (далі-Порядок №256), в редакції, що діяв до 01.01.2018року.

Пунктом 3 Порядку №256 передбачено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Згідно п.п. 5, 7, 8 Порядку №256, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення); Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов`язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів.

Органи Державної казначейської служби протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби.

Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п`ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу.

Згідно пп. 47 ст. 2 Бюджетного кодексу України, розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення витрат бюджету.

Головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо відшкодування витрат на послуги з постачання природного газу, які надавалися населенню Погребищенського району, яким призначено житлові субсидії у 2018 році, є Управління праці та соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації (Відповідач).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 року № 20 затверджено Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій (далі - Порядок № 20).

Відповідно до п. 6 Порядку № 20, органи Казначейства на підставі платіжних доручень головних розпорядників коштів місцевих бюджетів перераховують кошти на рахунки постачальників ресурсів (товарів, послуг).

Розрахунки проводяться на підставі актів звіряння або договорів, які визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг), і спільних протокольних рішень, підписаних усіма учасниками таких розрахунків (п. 7 Порядку № 20).

Наказом Міненерговугілля України від 03.08.2015 року № 493/688 затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію (далі - Порядок № 493).

Згідно п. 2.3 Порядку № 493, відповідні департаменти фінансів узагальнюють отримані дані та подають їх щомісяця до 20 числа Державній казначейській службі України (далі - Казначейство) та відповідним головним управлінням Державної казначейської служби України в областях, місті Києві "далі - головні управління Казначейства) у формі узгоджених з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг) спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків разом з відповідними зведеними реєстрами актів звіряння, або реєстрами договорів за підписами керівників відповідних департаментів фінансів, постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг).

Відповідно до Порядків №№ 493, 256, 20 порядок та строк розрахунків здійснюється у восьмиденний термін, а саме: не пізніше наступного дня після підписання останнім учасником розрахунків спільного протокольного рішення (з присвоєнням номера та дати) усі учасники розрахунків, які підписали спільні протокольні рішення, подають до Казначейства та органів Казначейства, у яких відкрито їх рахунки, платіжні доручення на перерахування коштів відповідно до узгодженого спільного протокольного рішення; органи Державної казначейської служби протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби; отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків; головні розпорядники коштів у п`ятиденний термін здійснюють розрахунки із постачальниками відповідних послуг.

З урахуванням наведеного слід дійти висновку, що державою фактично визначено спеціальний режим проведення розрахунків за надані послуги з газопостачання побутовим споживачам на пільгових умовах, що, по суті, усуває Відповідача від процесу розподілу грошових коштів на свій розсуд.

Згідно ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч.1, 7 ст.193 ГК України (ст.ст.525, 526 ЦК України), суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом.

Згідно ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до положень ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

В силу ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Пунктом 2.2.1. Договору сторони узгодили, що Платник зобов`язується здійснювати відшкодування коштів, за надані послуги окремим категоріям громадян, які мають право на отримання пільг та житлових субсидій, за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам по мірі надходження субвенції з Державного бюджету.

Відповідач заперечує щодо порушення ним встановлених Договором строків здійснення розрахунків з Постачальником та зазначає, що грошові кошти у вигляді державної субвенції на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг, які надходили на рахунок Управління, одразу перераховувались на розрахунковий рахунок Постачальника, не порушуючи п`ятиденний строк.

В підтвердження своїх доводів останнім надано виписки Головного управління Державної казначейської служби України по Вінницькій області та платіжні доручення.

Дослідивши означені докази судом встановлено, що перерахування коштів по відшкодуванню вартості послуг з газопостачання Позивачу проводились Відповідачем в термін, що не перевищував 2-х банківських днів з дня отримання коштів на його розрахунковий рахунок.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що Позивачем не надано належних доказів на підтвердження порушення Відповідачем строків проведення відшкодування Постачальнику нарахованих субсидій.

Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі з мотивів наведених вище.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В :

В позові відмовити.

Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.

Копію рішення направити учасникам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене до Північно-Західного апеляційного господарського суду, в порядку та строки визначені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Повне рішення складено 03 липня 2019 р.

Суддя Матвійчук В.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (пров. К.Широцького, 24, м. Вінниця, 21012)

3 - відповідачу (вул. Б. Хмельницького, 81, м. Погребище, Вінницька область, 22200)