Рішення № 82790027, 20.06.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2019
Номер справи
580/198/19
Номер документу
82790027
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2019 року справа № 580/198/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання – Попельнуха Ю.І.,

за участю представників:

позивача – Гусак І.Ю.,

відповідача – Севастьянової А.В.,

третьої особи – Короля А.М.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області до комунального підприємства теплових мереж “Черкаситеплокомуненерго”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача – Департамент фінансової політики Черкаської міської ради, про стягнення боргу,

встановив:

Головне управління ДФС у Черкаській області (далі – Головне управління, позивач) подав позов, в якому просить стягнути з комунального підприємства теплових мереж “Черкаситеплокомуненерго” (далі – комунальне підприємство, відповідач) борг в сумі 829251,08 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що на виконання Угоди про гарантії та відшкодування між Черкаською міською радою та Європейським банком реконструкції та розвитку від 10.01.2008 б/н до Кредитної Угоди між КПТМ “Черкаситеплокомуненерго” ЧМР та Європейським банком реконструкції та розвитку від 10.01.2018 б/н та згідно з вимогою Європейського банку реконструкції та розвитку від 02.10.2018, Черкаською міською радою 16.10.2018 здійснено виплату в сумі 20019400,30 грн для погашення заборгованості КПТМ “Черкаситеплокомуненерго” ЧМР перед Європейським банком реконструкції та розвитку в повному обсязі.

Відповідно частини 3 статті 17 Бюджетного кодексу України та п. 3.1 Договору про погашення заборгованості за виконання гарантійних зобов`язань від 26.06.2015 у випадку прострочення відшкодування будь-якої суми, передбаченої цим договором, комунальне підприємство зобов`язується сплатити пеню, яка нараховується за кожен день прострочення сплати заборгованості за цим договором у національній валюті з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України. Відповідно до даного Договору, починаючи з 17.10.2018 проводилося щоденне нарахування пені, яка станом на день звернення до суду становить 829251,08 грн.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 21.02.2019.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 21.02.2019, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче судове засідання до 04.03.2019.

04.03.2019 відповідач подав клопотання про перенесення розгляду справи.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2019, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче судове засідання до 14.03.2019.

Ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду від 14.03.2019 залучено до участі у справі Департамент фінансової політики Черкаської міської ради як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, відкладено підготовче засідання на 28.03.2019 та продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів.

26.03.2019 третя особа подала пояснення на позов, в якому заявила про підтримку позовних вимог.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28.03.2019, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче судове засідання до 11.04.2019.

11.04.2019 відповідач подав клопотання про перенесення розгляду справи.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.04.2019, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче судове засідання до 22.04.2019.

22.04.2019 відповідач подав клопотання про зупинення провадження у справі для мирного врегулювання спору.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 зупинено провадження у адміністративній справі згідно із пунктом 4 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України та призначено підготовче засідання на 23.05.2019.

23.05.2019 відповідач подав заяву про визначення порядку виконання рішення.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 поновлено провадження у адміністративній справі, а усною ухвалою від цієї ж дати, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 24.05.2019.

Усними ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду від 24.05.2019 та 03.06.2019, занесеними до протоколу судового засідання, у судовому засіданні оголошено перерву до 03.06.2019 та 20.06.2019 відповідно.

У судовому засіданні 20.06.2019 представники позивача та третьої особи позов підтримали та просили його задовольнити, а представник відповідача зазначив про наявність боргу та неможливість його сплати з незалежних від відповідача причин.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що 10.01.2008 між комунальним підприємством теплових мереж “Черкаситеплокомуненерго” і Європейським банком реконструкції та розвитку укладена Угода про Гарантії та відшкодування, до якої Угодою від 16.12.2015 внесені зміни та викладено Угоду в новій редакції.

26.06.2015 між Департаментом фінансової політики Черкаської міської ради та комунальним підприємством укладений договір про погашення заборгованості за виконання гарантійних зобов`язань, пунктом 3.1 якого визначено, що у випадку прострочення відшкодування будь-якої суми, передбаченої цим договором, комунальне підприємство зобов`язується сплатити пеню, яка нараховується за кожен день прострочення сплати заборгованості за цим договором у національній валюті з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.

На виконання Угоди про гарантії та відшкодування від 10.01.2008 Черкаською міською радою 16.10.2018 здійснено виплату в сумі 20019400,30 грн для погашення заборгованості КПТМ “Черкаситеплокомуненерго” ЧМР перед Європейським банком реконструкції та розвитку в повному обсязі, а у відповідача з 17.10.2018 виникло прострочення відповідних виплат.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Статтею 19-1 Податкового кодексу України визначені функції контролюючих органів, зокрема, органів ДФС. Так, відповідно до пунктів 1.1, 1.22, 1.38 вказаної статті контролюючі органи: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; забезпечують стягнення сум простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до пункту 20.1.19 статті 20 Податкового кодексу України Контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною 2 статті 17 Бюджетного кодексу України визначено, що Місцеві гарантії можуть надаватися за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної міської ради для забезпечення повного або часткового виконання боргових зобов`язань суб`єктів господарювання - резидентів України, що належать до комунального сектору економіки міста або Автономної Республіки Крим, розташовані на відповідній території та здійснюють на цій території реалізацію інвестиційних проектів, метою яких є розвиток комунальної інфраструктури або впровадження ресурсозберігаючих технологій

Згідно з частиною 3 вказаної статті державні (місцеві) гарантії надаються на умовах платності, строковості, а також забезпечення виконання зобов`язань у спосіб, передбачений законом. Правочин щодо надання державної (місцевої) гарантії оформляється в письмовій формі та має визначати: предмет гарантії; повні найменування та місцезнаходження суб`єкта господарювання і кредитора (у разі гарантування виконання зобов`язань за кредитним договором); обсяг кредиту (позики); обсяг гарантійних зобов`язань та порядок їх виконання; права та обов`язки гаранта і кредитора; умови настання гарантійного випадку; строк дії гарантії. Крім того, у цій частині статті 17 Бюджетного кодексу України передбачено, що істотними умовами такого договору мають бути зобов`язання суб`єкта господарювання сплатити пеню за прострочення відшкодування зазначених витрат. Пеня нараховується за кожний день прострочення сплати заборгованості у національній валюті з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на день нарахування пені.

Відповідно до частини 9 статті 17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб`єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб`єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) не поширюється.

Отже, зважаючи на те, що відповідач згідно з умовами договору про погашення заборгованості за виконання гарантійних зобов`язань від 26.06.2015 допустив прострочення сплати заборгованості за Угодою про гарантії та відшкодування від 10.01.2008, то починаючи з 17.10.2018 проводилося щоденне нарахування пені, яка станом на день звернення до суду становила 829251,08 грн, у зв`язку з чим позовні вимоги належить задовольнити.

Розглядаючи заяву про визначення порядку виконання рішення суд врахував, що відповідач не надав належних та допустимих доказів, які б підтверджували необхідність визначення порядку виконання, а тому така заява не може бути задоволена.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства теплових мереж “Черкаситеплокомуненерго” на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області борг в розмірі 829251 (вісімсот двадцять дев`ять тисяч двісті п`ятдесят одна) грн 08 коп.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач – Головне управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109);

2) відповідач – комунальне підприємство теплових мереж “Черкаситеплокомуненерго” (18001, м. Черкаси, вул. Остафія Дашковича, 62, ідентифікаційний код 02082522);

3) третя особа – Департамент фінансової політики Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, ідентифікаційний код 38764629).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 02.07.2019.

Суддя В.О. Гаврилюк