Рішення № 82789979, 01.07.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2019
Номер справи
580/1731/19
Номер документу
82789979
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2019 року справа № 580/1731/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

30.05.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – відповідач) про:

визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у видачі їй довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням;

зобов`язання відповідача видати їй довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) станом на дату звільнення та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від17.01.2017 №1-3.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач безпідставно відмовив у видачі їй довідки з вищевказаними складовими заробітної плати, чим позбавив права на призначення пенсії державного службовця.

Ухвалою суду від 31.05.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, встановлено відповідачу строк тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву. Згідно з даними розписки та рекомендованого повідомлення вказану ухвалу відповідач отримав 05.06.2019, а позивач – 06.06.2019.

20.06.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що постановою Правління Пенсійного фонду України від17.01.2017 №1-3 передбачено надання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям. Водночас позивач вже є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, а форма довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям законодавством не передбачена.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Суд встановив, що відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 №094999 позивач з 06.09.2016 отримує пенсію з інвалідності.

З 01.07.1997 до 22.10.2002 позивач працювала в Управлінні соціального захисту Черкаської районної державної адміністрації, а з 23.10.2002 до 05.03.2019 – в Головному управлінні Пенсійного фонду в Черкаській області.

22.02.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою про надання їй довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років), довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією з 01.05.2016 до 04.03.2019).

Листом від 18.03.20198 №26826/05-03 відповідач її повідомив про відсутність підстав для видачі таких довідок. Вказав, що Закон України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу” (далі – Закон №889) передбачає можливість призначення пенсії відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ “Про державну службу” (далі – Закон №3723), а не її перерахунок.

Надаючи оцінку спірним обставинам суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Оскільки позовні вимоги позивача про надання довідки про складові заробітної плати обгрунтовані метою призначення їй пенсії державного службовця відповідно до Закону №3723, про що вказано нею також у вказаній вище заяві до відповідача, суд врахував правову позицію Великої Палати Верховного Суду у справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18) щодо права особи, яка отримує пенсію з інвалідності відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на призначення пенсії на підставі Закону №3723.

Так, за приписами п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом № 889.

Відповідно до п. 2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723 встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Водночас за приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IVособам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії з інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10 ст. 37 Закону № 3723).

Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п`яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв`язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі (ч. 12 ст. 37 Закону № 3723).

З довідки відповідача від 05.03.2019 №22871/07-01 суд встановив, що трудовий стаж позивача на державній службі становить 21 рік 08 місяців 04 дні, вона є інвалідом ІІ групи, що підтверджується довідкою МСЕК від 03.08.2016 серії ААА № 530876.

Оскільки позивач є інвалідом ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд дійшов висновку, що вона мала обгрунтовані сподівання для отримання документів щодо призначення їй пенсії згідно зі ст. 37 Закону № 3723.

Доводи відповідача, що позивач звернулась із заявою про видачу довідок про складові заробітної плати з метою перерахунку пенсій спростовуються змістом заяви позивача від 22.02.2019, відповідно до якої позивач просить видати довідки саме для призначення пенсії державного службовця. Отже, спірна відмова свідчить, що відповідач розглянув заяву позивача не змістом питань, яких вона стосувалася.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям” затверджено:

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Оскільки заява позивача стосується саме видачі довідок для призначення пенсії, що передбачено зазначеною постановою №3-1, суд вважає доведеним право позивача на їх отримання.

Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на постанову Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1», оскільки вказана постанова стосується виключення форм довідок про перерахунок пенсії державним службовцям. Водночас позивач на час виникнення спірних відносин просила видати довідкк саме для призначення пенсії.

Отже, дії відповідача щодо відмови у видачі цих довідок є протиправними.

Суд акцентує увагу сторін, що тримання довідки позивачем про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця не передбачає безумовного призначення або перерахунку такої пенсії, оскільки прийняття рішень із вказаних питань відносяться до сфери повноважень органу Пенсійного фонду відповідно до вимог чинного законодавства України. Крім того, звернення із заявою про зміну виду пенсії є виключним правом позивача.

З огляду на вказане суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача видати позивачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням.

Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Щодо клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суд врахував ч.1 ст.382 КАС України. Нею встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є диспозитивним правом суду, що може використовуватись залежно від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.

Позивачем не наведено аргументованих доводів та не надано доказів того, що рішення суду буде відповідачем не буде виконане, у зв`язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені її права.

Тому суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі у вказаний позивачем спосіб.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити повністю позов ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років тощо) станом на дату її звільнення та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від17.01.2017 №1-3.

2. Копію рішення направити учасникам справи.

3. Судові витрати розподілу не підлягають.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення складене у повному обсязі 01.07.2019