Ухвала суду № 82789971, 03.07.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2019
Номер справи
823/1584/18
Номер документу
82789971
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

м. Черкаси

03 липня 2019 року Справа № 823/1584/18

Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Тимошенко В.П., суддів Гаврилюка В.О. та Паламара П.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

06.05.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, в якій заявник просить ухвалити нове рішення, яким позовну заяву задовольнити в новому обсязі.

В обґрунтування заяви вказує, що рішенням Конституційного Суду України (Другий Сенат) від 25.04.2019 № 1-р(П)2019 справа № 3-14/2019(402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХП зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Зважаючи на вказане, а також те, що ОСОБА_1 був призваний на спеціальні військові збори для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, позивач вважає, що має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою суду від 03.06.2019 прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження за виключними обставинами та призначено судове засідання.

Заявник в судове засідання не прибув. 18.06.2019 від представника заявника надійшла до суду заява про розгляд справи без його участі.

18.06.2019 відповідач подав відзив на заяву, в якому просив відмовити у її задоволенні. Зазначив, що заявник був направлений на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов`язаний не під час проходження військової служби. Тому він не має права на перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону №796-ХІІ, яка передбачає такий перерахунок виключно військовослужбовцям. Відповідач наголошує, що вищевказане рішення Конституційного Суду України не змінило статус заявника як військовозобов`язаного.

19.06.2019 відповідачем подано клопотання, в якому він просить справу розглянути за відсутності представника управління.

Згідно ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Беручи до уваги клопотання учасників справи про розгляд справи за їх відсутності, суд дійшов висновку про здійснення розгляду заяви про перегляд за виключними обставинами рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 у справі №823/1584/18 в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Розглянувши заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами, суд зазначає таке.

16.04.2018 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області, з урахуванням заяви про усунення недоліків від 24.04.2018, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області щодо відмови у перерахунку пенсії згідно ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 у справі №823/1584/18 у задоволенні позову відмовлено повністю.

Вирішуючи спір, суд керувався нормами чинного Закону №796-ХІІ та дійшов висновку, що позивач не відноситься до категорії військовослужбовців, які мають право на відповідний перерахунок, оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час військових зборів, а не під час проходження дійсної строкової служби.

Суд застосував ч.3 ст.59 Закону №796-ХІІ в редакції, що діяла до 01.10.2017 та в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 №2148-VIII", яка діяла з 01.10.2017 і передбачала, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Суд зазначив, що ч.3 ст.59 Закону №796-ХІІ передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаного.

Також суд посилався на висновки Верховного Суду викладені в ухвалах від 21.05.2018 (74173510) та від 08.05.2018 (73901590).

Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч.3 ст.59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю і втрачає чинність з дня ухвалення вказаного Рішення, тобто з 25 квітня 2019 року.

Згідно з положеннями ст.152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Установлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане, згідно з п.1 ч.5 ст.361 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є підставою для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами.

Відповідно до статті 91 Закону України від 13 липня 2017 року №2136-VIII "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Згідно з резолютивною частиною вказаного заявником (позивачем) рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року зазначене у ч.3 ст.59 Закону №796-XII словосполучення "дійсної строкової" визнано неконституційним і втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Отже, до 25 квітня 2019 року право на перерахунок пенсії з інвалідності, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, мали військовослужбовці строкової служби, а з 25 квітня 2019 року право на такий перерахунок мають військовослужбовці незалежно від виду служби.

Станом на час прийняття Черкаським окружним адміністративним судом рішення від 05.06.2018 ч.3 ст.59 Закону №796-XII діяла в редакції, яка передбачала право на перерахунок пенсії з інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, і словосполучення "дійсної строкової" не було визнано неконституційним та підлягало застосуванню відповідачем відповідно до вимог ст.19 Конституції України та усталеної практики Верховного Суду у такій категорії справ.

Вказана правова позиція відображена у постановах Верховного Суду у подібних справах від 05.02.2019 №333/5015/15-а та від 15.05.2019 №640/20317/16-а, яка відповідно до ч.5 ст.242 КАС України належить обов`язковому врахуванню судами нижчих інстанцій.

Згідно зі ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім того суд врахував правову позицію Верховного Суду, викладену в ухвалі від 03.06.2019 у справі №818/1131/17 у подібних правовідносинах щодо імперативних приписів п. 1 ч.5 ст.361 КАС України. Зокрема, суд акцентував, що встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи може бути підставою для перегляду рішення за виключними обставинами тільки, якщо рішення суду ще не виконане. У випадку, що є предметом дослідження, рішення не може вважатись невиконаним в контексті приписів п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України, оскільки рішення, що набрало законної сили, яким у задоволенні позову відмовлено, не передбачає примусового виконання. Вказане рішення Конституційного Суду не визнав виключною обставиною для відповідних спірних правовідносин щодо перерахунку пенсій.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що відсутні підстави для задоволення заяви.

Згідно з ч.1 ст. 369 КАС України у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відсутні підстави для його розподілу.

Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 257-262, 295, 361-369 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.

Судові витрати розподілу не належать.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 15 днів з дня складення повного її тексту.

Повний текст ухвали складений 03 липня 2019 року.

Головуючий В.П. Тимошенко

Суддя В.О. Гаврилюк

Суддя П.Г. Паламар