Рішення № 82789887, 03.07.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2019
Номер справи
н/2240/2726/18
Номер документу
82789887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № н/2240/2726/18

РІШЕННЯ

іменем України

03 липня 2019 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в складі колегії: головуючого-судді Петричковича А.І. , суддів Майстера П.М. , Салюка П.І. розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами по адміністративній справі № 2240/2726/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою від 23.05.2019 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в якій просить: 1) визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 06.07.2018 про відмову задовольнити заяву від 21.05.2018; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату позивачеві пенсії у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з 01.10.2017 і до моменту подання позивачем Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області іншої заяви про перерахунок пенсії виходячи з інших прав позивача на пенсійне забезпечення; 3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати протягом місяця з моменту надбання рішенням суду законної сили звіт про виконання судового рішення.

В обгрунтування заяви зазначає, що рішенням від 25.04.2019 справі №1-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у частині 3 статті 59 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, відповідно до якої визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, внаслідок цього стали особами з інвалідністю. При цьому, заявник вважає, що такі висновки Конституційного Суду України є визначальними, викладені обставини є виключними, мають істотне значення для правильного розгляду справи, для перегляду рішення суду та задоволення позову в повному обсязі.

Ухвалою від 12.06.2019 суд прийняв до свого провадження адміністративну справу №н/2240/2726/18 за заявою ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами по адміністративній справі №2240/2726/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії. Призначив судове засідання на 03.07.2019.

14.06.2019 до суду поступив відзив на заяву, в якому відповідач просить відмовити у її задоволенні. Зазначає, що вимога ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність лише з 25.04.2019. На момент ухвалення судових рішень від 18.10.2018, та від 23.01.2019 вимоги ч. 3 ст. 59 Закону № 796-Х1І були чинними, а відтак були застосовані судами І та апеляційної інстанції правомірно. Також вказує, що позивач звернувся до головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області в травні 2018 року, тому в головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області немає підстав здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2017, у зв`язку із пропуском строку звернення до суду (арк. спр. 145-147).

27.06.2019 до суду поступила відповідь на відзив, в якому позивач наводить норми Конституції України, а також просить провести розгляд справи в режимі відеоконференції з Кам`янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області (арк. спр. 153-154).

Згідно з ухвалою від 01.07.2019, суд залишив без задоволення клопотання ОСОБА_1 від 24.06.2019 про розгляд справи №н/2240/2726/18 в режимі відеоконференції (арк. спр. 160-161).

Учасники справи в судове засідання не з`явилися, хоча про час, дату та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 368 КАС України неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 з 14 липня 1986 року по 29 жовтня 1988 року проходив військову службу офіцерів запасу, в тому числі з 10 січня 1987 року по 14 липня 1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач отримує пенсію як особа з інвалідністю 3 групи від захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

21 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою (надійшла на адресу відповідача 29 травня 2018 року) щодо проведення перерахунку пенсії згідно з частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 8 червня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачу, що рішенням відповідача від 6 червня 2018 року йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не в період проходження строкової служби.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив: 1) визнати незаконним та скасувати рішення відповідача про відмову задовольнити заяву позивача від 21.05.2018; 2) зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з 01.10.2017 і до моменту подання позивачем іншої заяви відповідачеві про перерахунок пенсії, виходячи з інших прав позивача на пенсійне забезпечення.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.10.2018 по справі №2240/2726/18, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2019 (далі - Рішення №2240/2726/18), у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області - відмовлено (арк. спр. 59-61, 113-114).

В Рішенні №2240/2726/18 суд прийшов до висновку, що оскільки ОСОБА_1 у період з 10 січня 1987 року по 14 липня 1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не під час проходження дійсної строкової служби, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області правомірно відмовило йому у перерахуванні пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України, підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

25 квітня 2019 року Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі № 3-14/2019(402/19, 1737/19 (N 1-р(II)/2019), яким вирішено: 1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю; 2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) військовослужбовці, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов`язку, в тому числі військовозобов`язані, які призивалися на військові збори, мають однаковий рівень соціального забезпечення, що відповідає принципу справедливості та конституційному принципу рівності.

Згідно з ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13 липня 2017 року № 2136-VIII, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, вимога ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII), щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25 квітня 2019 року.

Тому, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.10.2018 по справі №2240/2726/18 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити частково, зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 25 квітня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням виплачених сум.

В частині вимог про визнання незаконним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 06.07.2018 слід відмовити, оскільки таке рішення було винесено правомірно, так як на момент його прийняття вимога частини третьої статті 59 Закону № 796-XII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби була чинною.

Щодо заявленого позивачем клопотання про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду. Крім цього, враховуючи обставини даної справи у суду не має підстав вважати, що суб`єкт владних повноважень буде порушувати закон, не виконуючи рішення суду, тому вимога про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення не задовольняється.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 9, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, 368 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 від 23.05.2019 про перегляд судового рішення за виключними обставинами задовольнити частково.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.10.2018 у справі №2240/2726/18 скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 25 квітня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 03 липня 2019 року

Учасники справи:Діса Юрій Зотович ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович П.М. Майстер П.І. Салюк