Рішення № 82789875, 25.06.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2019
Номер справи
2240/3214/18
Номер документу
82789875
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2240/3214/18

РІШЕННЯ

іменем України

25 червня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Василевської К.В. представника відповідача Кундиловської М.М. розглянувши адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Дар Землі" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області №0063601205 від 23.06.2018 року, яким до фермерського господарства "Дар Землі" застосований штраф за платежем по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 1206,00 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 04.06.2018 року Головним управлінням ДФС України у Хмельницькій області проведено камеральну перевірку фермерського господарства "Дар Землі" з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по податку на додану прибуток.

Результати перевірки оформлені актом від 04.06.2018 року № 4569/22-01-12-05/33924281 "Про результати камеральної перевірки з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по податку на прибуток податкове повідомлення-рішення (форма "Р") від 19.05.2013 року № 0001052200 ФГ "Дар землі" (код ЄДРПОУ 33924281)".

В даному акті перевірки зазначено, що згідно акту № 132/23/33924281 від 04.05.2013 року Кам`янець-Подільською ОДПІ проведено перевірку фермерського господарства "Дар Землі", та за результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" з податку на прибуток від 19.05.2013 року № 0001052200 в сумі 199142,50 грн., в т.ч. основний платіж 159314 грн., та штрафні санкції в розмірі 39828,50 грн., граничний термін сплати 26.07.2013 року.

В акті перевірки від 04.06.2018 року № 4569/22-01-12-05/33924281 зафіксовано порушення позивачем пункту 57.1 статті 57 ПК України, а саме: фермерським господарством "Дар Землі" несвоєчасно сплачено суму податкового зобов`язання по податку на прибуток в сумі 6030 грн., оскільки граничний термін сплати (підстава - податкове повідомлення рішення 19.05.2013 року №0001052200) є 26.07.2013 року, а фактичною датою погашення податкового зобов`язання є 07.03.2018 року.

На підставі вказаного акту перевірки Головним управлінням ДФС України у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0063601205 від 23.06.2018 року, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1206,00 грн.

Позивач вважає, що вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки грошове зобов`язання в сумі 199142,5 грн., в т.ч., основний платіж 159314 грн., та 39828,5 грн., штрафні санкції були виставлені Городоцькою міжрайонною державною податковою інспекцією в податковому повідомлені-рішенні № 0000172300 від 19.05.2011 року, а згідно акту перевірки від 04.06.2018 року податкове повідомлення-рішення зазначене за № 0001052200 від 19.05.2013 року.

Позивач вказує, що відповідно до статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Також позивач зазначає, що відповідно до пункту 101.1. ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Під терміном "безнадійний" розуміється ... "податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом" (пункт 101.2.3 ПК України). Органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу (пункт 101.4. ПК України). Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу (пункт 101.5. ПК України)

Пунктом 102.1 статті 102 ПК України визначено строк давності - 1095 календарних днів, а пунктом 102.4 цієї статті передбачено, що у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Враховуючи строки давності податковий борг, вказаний у податковому повідомлені- рішенні № 0000172300 від 19.05.2011 року (згідно даних відповідача у податковому повідомленні-рішенні від 19.05.2013 року № 0001052200) має бути списаний.

З врахуванням викладених обставин, позивач вважає, що у податкового органу були відсутні законні підстави для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.10.2018 року в даній справі відкрито спрощене позовне провадження із викликом (повідомленням) сторін.

06.11.2018 року відповідач подав відзив на даний адміністративний позов, в якому зазначив, що податковим органом правомірно нараховано суму штрафних санкцій в розмірі 1206,00 грн., згідно податкового повідомлення-рішення № 0063601205 від 23.06.2018 року, оскільки позивач протягом 1686 днів не сплачував суми узгодженого грошового зобов`язання, і відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України до нього застосовано штраф у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

З врахування викладеного відповідач у задоволенні позову просить суд відмовити.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.11.2018 року вирішено зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду по справі № 2240/3213/18 за позовом фермерського господарства "Дар Землі" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Кам`янець - Подільської об`єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.04.2019 року поновлено провадження у справі № 2240/3214/18.

14 червня 2019 року від позивача надійшли додаткові пояснення.

В даних поясненнях позивач зазначив, що штрафні санкції згідно податкового повідомлення-рішення № 0063601205 від 23.06.2018 року, яке оскаржується, були нараховані в зв`язку з порушенням терміну сплати податку, який виник згідно податкового повідомлення-рішення № 0000172300 від 19.05.2011 року, яким передбачалася сплата грошового зобов`язання з податку на прибуток в сумі 199 142,50 грн., з них 159 314,00 грн., основний платіж та 39 828,50 грн., штрафні санкції.

Позивач зазначає, що в позовній заяві зазначено податкове повідомлення-рішення № 0001052200 від 19.05.2013 року на суму 199 142,50 грн.

В процесі розгляду справи № 2240/3213/18 Хмельницьким окружним адміністративним судом було встановлено, що дане податкове повідомлення-рішення було винесено повторно засобами ІС "Податковий блок", та йому присвоєно інший номер та дата його складання, і прийняття, що й стало причиною невідповідності номеру та дати рішення на паперових, та електронних носіях, і на паперовому носії існує лише податкове повідомлення-рішення № 0000172300 від 19.05.2011 року.

Також зазначив, що 17 січня 2019 рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду по справі № 2240/3213/18 вирішено позов фермерського господарства "Дар Землі" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області Кам`янець-Подільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задоволено, та зобов`язано Головне управління ДФС у Хмельницькій області списати фермерському господарству "Дар Землі" безнадійний податковий борг із сплати податку на прибуток в сумі 199 142 грн.

Дане рішення набрало законної сили 04.04.2019 року.

В зв`язку з тим, що є рішення суду, яке набрало законної сили, яким борг фермерського господарства "Дар Землі" з податку на прибуток в сумі 199 142.5 грн., визнано безнадійним та таким, що підлягає списанню, позивач вважає, що нарахування штрафних санкцій за його невчасну сплату є незаконним.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, хоча позивач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, та з врахуванням наданих додаткових пояснень просить скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, та надала суду пояснення згідно обставин викладених у відзиві на даний адміністративний позов.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).

В судовому засіданні встановлено, що позивач зареєстрований як юридична особа та відповідно до статей 15, 16 Податкового кодексу України є платником податків, зборів і зобов`язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України, вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів-центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.

Однією із функцій органів державної податкової служби яку вони виконують згідно підпункту 19.-1.1.1 пункту 19.-1.2 статті 19 Податкового кодексу України є здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Також згідно пункту 19-1.1.34 статті 19 Податкового кодексу України органи державної податкової служби забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов`язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Порядок проведення перевірок встановлений главою 8 Податкового кодексу України.

Пунктом 75.1, підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Згідно статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

04 червня 2018 року Головним управління ДФС у Хмельницькій області проведено камеральну перевірку фермерського господарства "Дар Землі" з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по податку на прибуток.

Результати перевірки оформлені актом від 04.06.2018 року № 4569/22-01-12-05/33924281 "Про результати камеральної перевірки з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по податку на прибуток податкове повідомлення-рішення (форма "Р") від 19.05.2013 року № 0001052200 ФГ "Дар землі" (код ЄДРПОУ 33924281)".

В даному акті перевірки зазначено, що згідно акту № 132/23/33924281 від 04.05.2013 року Кам`янець-Подільською ОДПІ проведено перевірку фермерського господарства "Дар Землі", та за результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" з податку на прибуток від 19.05.2013 року № 0001052200 в сумі 199142,50 грн., в т.ч. основний платіж 159314 грн., та штрафні санкції в розмірі 39828,50 грн., граничний термін сплати 26.07.2013 року.

В акті перевірки від 04.06.2018 року № 4569/22-01-12-05/33924281 зафіксовано порушення позивачем пункту 57.1 статті 57 ПК України, а саме: фермерським господарством "Дар Землі" несвоєчасно сплачено суму податкового зобов`язання по податку на прибуток в сумі 6030 грн., оскільки граничний термін сплати (підстава - податкове повідомлення рішення 19.05.2013 року № 0001052200) є 26.07.2013 року, а фактичною датою погашення податкового зобов`язання є 07.03.2018 року.

Відповідно до пункту 126.1. статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно пункту 86.8. ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Відповідно до пункту 114.1 статті 114 ПК України граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 ПК України.

Згідно із пунктом 102.1 статті 102 ПК України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та (або) граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Таким чином, у відповідності до пункту 102.1 статті 102 ПК України, початок перебігу строку застосування штрафних санкцій пов`язаний фактично з днем порушення платником податків податкового законодавства, а пункт 126.1 статті 126 цього Кодексу диференціює розмір штрафу в залежності від кількості днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов`язання, перебіг строку давності для визначення суми податкового зобов`язання зі штрафу, передбаченого цією нормою, починається з дня, наступного за днем сплати узгодженої суми податкового зобов`язання. Строк давності для застосування штрафної санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов`язання не може перевищувати 1095 днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та (або) граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.05.2018 року у справі № 820/3544/17.

На підставі вищевказаного акту перевірки Головним управлінням ДФС України у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0063601205 від 23.06.2018 року, яким до позивача на підставі пункту 126.1 статті 126 ПК України застосовано штрафні санкції у розмірі 1206,00 грн., за затримку на 1686 календарних днів сплати грошового зобов`язання з податку на прибуток в сумі 6030 грн., визначеного згідно податкового повідомлення-рішення від 19.05.2013 року № 0001052200.

Не погодившись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

В судовому засіданні встановлено, що Хмельницьким окружним адміністративним судом розглянута справа № 2240/3213/18 за позовом фермерського господарства "Дар Землі" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Кам`янець - Подільської об`єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

В межах вказаної вище справи позивачем оскаржувалась бездіяльність податкового органу щодо списання безнадійного податкового боргу, який виник на підставі податкового повідомлення - рішення № 0000172300 від 19.05.2011 року.

17 січня 2019 року Хмельницьким окружним адміністративним судом прийняте рішення по справі 2240/3213/18 за позовом фермерського господарства "Дар землі" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Кам`янець - Подільської об`єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

При вирішенні вказаної справи суд встановив, що грошове зобов`язання, збільшене відповідачем 19.05.2011 року на підставі податкового повідомлення - рішення № 0000172300 від 19.05.2011 року, яке узгоджене 29.11.2011 року, відтак, після спливу 1095 денного строку, строк давності стягнення податкового боргу сплинув, однак Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області він не був списаний.

З моменту утворення податкового боргу контролюючий орган не вживав будь-яких дій задля примусового стягнення даного боргу, а також, всупереч пункту 87.9. статті 87 ПК України, не зараховував кошти, що сплачував позивач, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Таким чином, несплачене податкове зобов`язання, визначене на підставі податкового повідомлення - рішення № 0000172300 від 19.05.2011 року, набуло статусу безнадійного податкового боргу, а тому Головне управління ДФС у Хмельницькій області, повинно було самостійно здійснити його списання.

Суд у рішенні від 17 січня 2019 року по справі № 2240/3213/18 зазначив, що в 2013 році в особовий рахунок фермерського господарства "Дар Землі" по сплаті податку на прибуток Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області засобами ІС "Податковий блок" були повторно внесені акт перевірки від 04.05.2011 року №132/23/33924281 та прийняте податкове повідомлення-рішення №0000172300 від 19.05.2011 року, і їм присвоєно інші номери та дати їх складення та прийняття, що стало причиною виникнення невідповідності номеру та дати рішення на паперових та електронних носіях.

Відповідно акт перевірки від 04.05.2011 року №132/23/33924281 та прийняте податкове повідомлення-рішення №0000172300 від 19.05.2011 року в ІС "Податковий блок" за 2013 рік внесено посадовою особою відповідача під іншими номерами та за іншими датами , а саме: акт №132/23/33924281 від 04.05.2013 року та податкове повідомлення - рішення № 0001502200 від 19.05.2013 року.

Розглянувши адміністративну справу № 2240/3213/18 суд задовольнив позовні вимоги фермерського господарства "Дар Землі", а саме: визнав протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області щодо нездійснення списання безнадійного податкового боргу із сплати податку на прибуток фермерського господарства "Дар Землі" в сумі 199142,50 грн., в тому числі: 159314,00 грн. - основний платіж та 39828,50 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Також суд зобов`язав Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області списати фермерському господарству "Дар Землі" безнадійний податковий борг із сплати податку на прибуток в сумі 199142,50 грн., в тому числі: 159 314,00 грн. - основний платіж та 39828,50 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Суд звертає увагу на те, що Городоцькою міжрайонною державною податковою інспекцією (Ярмолинецьке відділення) 04 травня 2011 року було проведено планову виїзну перевірку фермерського господарства "Дар Землі" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2010 року по 31.12.2010 року валютного та іншого законодавства за період 01.04.2010 року по 31.12.2010 року. За результатами перевірки складено акт №132/23/33924281 від 04.05.2011 року, та винесено податкове повідомлення - рішення №0000172300 від 19.05.2011 року, яким позивачу збільшене грошове зобов`язання з податку на прибуток в сумі 199142,50 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення № 0000172300 від 19.05.2011 року набуло статусу узгодженого з 29.11.2011 року.

04 червня 2018 року Кам`янець-Подільською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по податку на прибуток фермерського господарства "Дар Землі". Перевіркою встановлено порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме: фермерським господарством "Дар Землі" несвоєчасно сплачено суму податкового зобов`язання по податку на прибуток в сумі 6030 грн. На підставі акту, Головним управлінням ДФС України у Хмельницькій області прийняте податкове повідомлення-рішення № 0063601205 від 23.06.2018 року, яким передбачено сплату штрафних санкцій у розмірі 1206,00 грн., у зв`язку із порушенням терміну сплати податку на прибуток приватних підприємств.

Податковий борг по вказаному виду податку виник у позивача на підставі вищезазначеного податкового повідомлення - рішення Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції (в особі Ярмолинецького відділення) №0000172300 від 19.05.2011 року.

Відповідно до пп. 101.2.3 п. 101.2 статті 101 Податкового кодексу України безнадійним, зокрема, є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом. При цьому, на виконання п. 101.5 ст. 101 згаданого Кодексу, контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Так, механізм списання податкового боргу визначається Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1844/24376.

Згідно із п. 2.1 зазначеного Порядку, під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти: 1) податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв`язку з недостатністю майна банкрута; 2) податковий борг фізичної особи, яка: визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або понад 720 днів перебуває у розшуку; 3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України; 4) податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин); 5) податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.

Відповідно до п. 4.3-4.5 розділу 4 Порядку №577 у випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

Отже, списання податковим органом безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, має здійснюватися органами державної податкової служби самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу, або за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.

При цьому, звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов`язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин) (п. 4.1 Порядку №577). В усіх інших випадках розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється органами державної податкової служби щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.

Частиною 56.1 статті 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Разом з тим, зазначений відповідачем у акті перевірки №4569/22-01-12-05/33924281 від 04.06.2018 року податковий борг, що виник на підставі податкового повідомлення - рішення Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції (в особі Ярмолинецького відділення) №0000172300 від 19.05.2011 року, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 2240/3213/18 від 17 січня 2019 року визнано безнадійним.

Згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 року рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.01.2019 року набрало законної сили 04.04.2019 року.

Оскільки рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 2240/3213/18 набрало законної сили 04 квітня 2019 року, а Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області зобов`язане списати фермерському господарству "Дар Землі" безнадійний податковий борг із сплати податку на прибуток, відтак прийняте податкове повідомлення-рішення № 0063601205 від 23.06.2018 року, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1206,00 грн., з яким позивач не погодився, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду в або господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Обов`язок довести правомірність своїх рішень покладається на відповідача, який є суб`єктом владних повноважень.

На думку суду, відповідачем не доведено обгрунтованість та правомірність висновків перевірки, які покладено в основу оскарженого податкового повідомлення - рішення, як і законність самого рішення, зважаючи на що слід визнати його протиправними та скасувати.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00063601205 від 23.06.2018 року, яким Головне управління ДФС у Хмельницькій області застосувало до фермерського господарства "Дар Землі" штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1206 грн.

Стягнути на користь фермерського господарства "Дар Землі" судовий збір у розмірі 1762 грн., (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 липня 2019 року

Позивач:Фермерське господарство "Дар Землі" (Скаржинці,Ярмолинецький район, Хмельницька область,32120 , код ЄДРПОУ - 33924281) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)

Головуючий суддя В.К. Блонський