
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №370/2401/16-ц
"18" червня 2019 р. Макарівський районний суд Київської області
у складі: судді Мазки Н.Б.
із секретарем Ребенок Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Макарів Макарівського району Київської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом
Державного підприємства «Макарівське лісове господарство» до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих незаконною порубкою лісу,
в с т а н о в и в:
Позивач ДП «Макарівське лісове господарство» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , вказавши третіми особами без самостійних вимог на предмет спору - Макарівську селищну раду Макарівського району Київської області, Київську обласну раду, про відшкодування збитків, завданих незаконною порубкою лісу, посилаючись на те, що 23.04.2016 року відповідач ОСОБА_1 на території Макарівського лісництва ДП «Макарівське лісове господарство» здійснив самовільну рубку дерев породи дуб у кількості вісімнадцяти штук, про що виконуючим обов`язки інженера по охорони та захисту лісу ДП «Макарівське лісове господарство» Ярощук М.О. складений протокол про адміністративне правопорушення серії КХ №000002 від 23.04.2016 року.
Відповідно до положень ст.241 КУпАП, центральний орган виконавчої служби, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 49, 63-70, 73, 75, 77, 188-5 цього Кодексу.
Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, його заступники, головні лісничі, старші інженери та інженери, командири авіаланок, старші льотчики-спостерігачі та льотчики-спостерігачі баз авіаційної охорони лісів, лісничі, помічники лісничих, майстри лісу.
25.04.2016 року головним лісничим ДП "Макарівський лісгосп" Кондрацький С.В . , відповідно до наданих йому повноважень, розглянута справу про адміністративне правопорушення за статтею 65 КУпАП відносно відповідача ОСОБА_1 , та прийнята постанова про накладання адміністративного стягнення від 25.04.2016 року серія КХ №000002, згідно якої на відповідача накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 170.00 гривен.
Вказаний штраф відповідачем ОСОБА_1 був сплачений 24.05.2016 року, що підтверджується копією квитанції №65 від 24.05.2016 року.
Також було встановлено, що відповідач скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 65 КУпАП, чим завдав збитків державі на суму 53275.84 гривен.
У зв`язку з тим, що відповідач не був присутній під час розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно нього, копія постанови була надіслана йому рекомендованим листом №0800002372572 від 13.05.2016 року, яка була отримана відповідачем15.05.2016 року.
03.06.2016 року відповідачу надіслана вимога від 03.06.2016 року за №04.4-09/293 про відшкодування шкоди на суму 53275.84 гривен, яка була отримана відповідачем 06.06.2016 року.
Станом на час подання позову збитки в сумі 53275.84 гривен не відшкодовані.
ДП «Макаріський лісгосп» за своїм правовими статусом є державним підприємством (частка державної власності 100%), належить до сфери управління Державного лісового агентства України (орган управління майном) та входить до сфери управління Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства.
Відповідно до пункту 3.1 статуту дане підприємство створено з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів.
Відповідно до підпункту 3.2 пункту 3.2.6 статуту одним із основних напрямків діяльності підприємства є охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів, пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в заборонених місцях і інших лісопорушень, притягнення до адміністративної відповідальності лісопорушників та стягнення з них збитків відповідно до чинного законодавства.
В той же час відповідач здійснив самовільну рубку дерев на території Макарівського лісництва державного підприємства "Макарівське лісове господарство", квартал №55, виділ 18, Макарівська селищна рада, в кількості 18 штуки.
Вина відповідача у заподіянні шкоди лісу внаслідок самовільної рубки дерев підтверджується вищевказаною постановою у справі про накладення адміністративного стягнення від 25.05.2016 року серія КХ №000002, протоколом про адміністративне правопорушення серії КХ №000002 від 23.04.2016 року.
Позивач просить: стягнути з ОСОБА_1 шкоду, завдану самовільною рубкою дерев, в сумі 53275.84 (п`ятдесят три тисячі двісті сімдесят п`ять гривен 84 копійок), в тому числі:
до спеціального фонду місцевого бюджету Макарівської селищної Макарівського району Київської області - 26637.92 гривен;
до спеціального фонду місцевого бюджету Київської обласної ради - 10655.12 гривен;
до спеціального фонду місцевого бюджету Київської обласної ради - 15982.80 гривен. Стягнути з ОСОБА_1 на користь ДП «Макарівське лісове господарство» витрати по сплаті судового збору в сумі 1378.00 гривен.
Представник позивача адвокат Ганенко Р.А. надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав, просив його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час, місце розгляду справи, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №0216605707990, в судове засідання не з`явився, відзив не надав, з клопотаннями не звертався.
Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Макарівської селищної ради Макарівського району Київської області надав заяву про розгляд справи у свою відсутність, рішення прийняти з урахування матеріалів справи.
Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Київської обласної ради, будучи належним про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №0119602910552, в судове засідання не з`явився, з клопотаннями не звертався.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не відбувається.
Між сторонами склалися правовідносини, які регулюються вимогами статті 17 Лісового кодексу України, якою передбачено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Відповідно до вимог ч.1 ст.19 Лісового кодексу України, якою регламентовані права та обов`язки постійних лісокористувачів, передбачено, що постійні лісокористувачі мають:
1) право самостійно господарювати в лісах;
2) виключне право на заготівлю деревини;
3) право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації;
4) право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством;
5) право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.
Згідно ч.1 ст. 86 Лісового кодексу України, організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.
Відповідно до ч.5 статті 86 Лісового кодексу України, забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до вимог пункту 3.1 статуту ДП «Макарівське лісове господарство», дане підприємство створено з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів. Відповідно до підпункту 3.2 пункту 3.2.6 статуту одним із основних напрямків діяльності Підприємства є охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів, пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в заборонених місцях і інших лісопорушень, притягнення до адміністративної відповідальності лісопорушників та стягнення з них збитків відповідно до чинного законодавства.
Статтею 89 Лісового кодексу України, передбачено, що безпосередньо охорону і захист лісів на території України здійснює державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління. Порядок діяльності державної лісової охорони та лісової охорони визначається положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 13 ч.1 ст.91 Лісового кодексу України, посадові особи державної лісової охорони мають право, зокрема, направляти у відповідні державні органи матеріали про притягнення осіб до дисциплінарної, адміністративної і кримінальної відповідальності, позови до суду.
Відповідно до пункту 1 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 року N976, державна лісова охорона (держлісоохорона) діє у складі Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства. Держлісоохорона має статус правоохоронного органу.
Відповідно до пункту 4 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 року N976, посадові особи держлісоохорони відповідно до покладених на неї завдань мають право, зокрема, подавати позови до суду про відшкодування втрат лісогосподарського виробництва або збитків, завданих внаслідок порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання, а також повернення самовільно або тимчасово зайнятих лісових ділянок, мисливських угідь, строк користування якими закінчився.
Відповідно до додатку до Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 року N976, до складу посадових осіб державної лісової охорони за посадою відносяться керівник, головний лісничий, головний мисливствознавець, начальник відділу (сектору) лісового господарства та інженери відділу (сектору) всіх категорій, начальник відділу (сектору) охорони і захисту лісу та інженери відділу (сектору) всіх категорій, начальник відділу (сектору), спеціалісти відділу (сектору) мисливського господарства всіх категорій, лісничий, державний районний мисливствознавець, мисливствознавець, помічник лісничого, старший майстер лісу, майстер лісу, начальник лісової пожежної станції, старший єгер та єгер державного лісогосподарського (лісомисливського) підприємства, державного мисливського господарства.
Згідно з пунктом 1 ч.1 ст.67 Лісового кодексу України, заготівля деревини здійснюється у порядку спеціального використання лісових ресурсів.
Відповідно до ч.1 ст.69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Відповідно до вимог ч.1 ст.105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 1 ч.2 ст.105 Лісового кодексу України, передбачено, що відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Згідно ст.107 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Згідно вимог ч.1 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. При цьому відповідно до пункту «з» частини 2 статті 68 Закону відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, до якого відповідно до статті 67 Лісового кодексу України відноситься заготівля деревини та другорядних лісових матеріалів.
Відповідно ч.4 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з частиною 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Врегульовані вищевказаними нормами наслідки порушення вимог природоохоронного (в т.ч. лісового) законодавства у вигляді обов`язку винної особи відшкодувати заподіяні збитки відповідають загальним положенням Цивільного кодексу України, які визначають поняття та порядок відшкодування збитків.
В даному випадку спірні правовідносини щодо відшкодування збитків, заподіяних порушенням лісового законодавства, кваліфікуються як відносини із відшкодування позадоговірної шкоди
Статтею 1166 ЦК України встановлені загальні підстави відшкодування шкоди у позадоговірних (деліктних) зобов`язаннях та передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Позадоговірна (деліктна) відповідальність, яка є видом цивільно-правової відповідальності, настає при існуванні складу правопорушення, що включає такі елементи, як: шкода, протиправна поведінка, причинний зв`язок між шкодою і протиправною поведінкою, вина.
Відповідно до положень пункту 4 ч.1 ст.69і Бюджетного кодексу України, до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Відповідно до пункту 3.1 Статуту ДП «Макарівський лісгосп», затвердженого 16.11.2007 року наказом Державного комітету лісового господарства України №693, дане підприємство створено з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів.
Відповідно до підпункту 3.2 пункту 3.2.6 статуту одним із основних напрямків діяльності підприємства є охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів, пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в заборонених місцях і інших лісопорушень, притягнення до адміністративної відповідальності лісопорушників та стягнення з них збитків відповідно до чинного законодавства.
Судом встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії КХ №000002 від 23.04.2016 року, складеному виконуючим обов`язки інженера з охорони та захисту лісу Ярощуком Миколою Олександровичем , вбачається, що протокол складений про те, що ОСОБА_1 о 13.30 годині 23.04.2016 року у кварталі 55 вид.18 Макарівського лісництва ДП «Макарівський лісгосп» скоїв самовільну рубку лісу у кількості 18 дерев породи дуб, що є порушенням ст.65 КУпАП (а.с.9).
Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення серії КХ №000002 від 24.04.2016 року, головний лісничий ДП «Макарівський лісгосп» Кондрацький Сергій Володимирович, розглянувши протокол про адміністративне правопорушення вимог лісового законодавства від 23.04.2016 року №000002, який складений 23.04.2016 року в.о. інженера з охорони та захисту лісу Ярощуком Миколою Олександровичем , встановив, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст.65 КУпАП, тим що вчинив самовільну порубку лісу у кількості 18 дерев у кварталі 55 вид.18 Макарівського лісництва ДП «Макарівський лісгосп». У результаті цього порушення заподіяно шкоду лісовому господарству на суму 53275.84 гривен, що розраховано за постановою Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 року. було постановлено визнати ОСОБА_1 винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.65 КУпАП, та на нього накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170.00 гривен (а.с.10).
Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної громадянином ОСОБА_1 незаконною рубкою дерев у кварталі №55 виділ Макарівського лісництва ДП «Макарівський лісгосп», проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 року, загальна сума заподіяної шкоди, яка підлягає відшкодуванню становить 53275.84 гривен (а.с.15-16).
Відповідно вимогі про відшкодування шкоди №04.4-09/293 від 03.06.2016 року, ДП «Макарівський лісгосп» зверталось до відповідача ОСОБА_1 з вимогою про відшкодування на користь держави завданої незаконною порубкою лісу шкоди в сумі 53275.84 гривен в 15-денний термін з дати отримання вимоги. Дана вимога отримана відповідачем ОСОБА_1 06.06.2016 року (а.с.11-14).
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, належними, допустимими, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що ДП «Макарівський лісгосп» як постійний лісокористувач зобов`язане забезпечувати охорону. захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.
ДП «Макаріський лісгосп» за своїм правовими статусом є державним підприємством (частка державної власності 100%), належить до сфери управління Державного лісового агентства України (орган управління майном) та входить до сфери управління Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства.
Керівник ДП «Макарівський лісгосп» наділений повноваженнями подавати позови про стягнення з ліспорушників завданих збитків у зв`язку із самовільними рубками в лісах.
Достовірно встановлено, що відповідач здійснив самовільну рубку дерев на території Макарівського лісництва державного підприємства "Макарівське лісове господарство" в кварталі №55, виділ 18, Макарівської селищної ради, в кількості 18 штуки.
Оскільки відповідачем було завдано шкоди навколишньому природному середовищу (лісу) самовільною рубкою дерев на території Макарівського лісництва ДП "Макарівське лісове господарство" в межах Макарівської селищної ради Макарівського району Київської області, відповідно 50% завданої відповідачем шкоди (збитків) мають бути стягнуті до спеціального фонду місцевого бюджету Макарівської селищної ради Макарівського району Київської області, а 20% - до спеціального фонду місцевого бюджету Київської обласної ради. Решта 30% від завданої шкоди підлягають стягненню до спеціального фонду Державного бюджету України відповідно до пункту 7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України.
Розмір завданої відповідачем шкоди розраховано відповідно до додатку №1 Постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 року «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу».
Керуючись вимогами п.13 ч.1 ст.19, п.1 ч.1 ст.67, ч.1 ст.68, ч.1 ст.69, ч.1, 5 ст.86, ст.89, п.1 ч.1 ст.105, ч.1 ст.107 Лісового кодексу України, ст.1166 ЦК України, ч.4 ст.68, ч.1 ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»,п.4 ч.1 ст.69і Бюджетного кодексу України, Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 року N976, постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 року «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», ст.263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , шкоду, завдану самовільною рубкою дерев, в сумі 53275.84 (п`ятдесят три тисячі двісті сімдесят п`ять гривен 84 копійок), в тому числі:
до спеціального фонду місцевого бюджету Макарівської селищної Макарівського району Київської області - 26637.92 гривен;
до спеціального фонду місцевого бюджету Київської обласної ради - 10655.12 гривен;
до спеціального фонду місцевого бюджету Київської обласної ради - 15982.80 гривен.
Стягнути з ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ДП «Макарівське лісове господарство» витрати по сплаті судового збору в сумі 1378.00 гривен.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося -з дати складення повного його тексту, у порядку передбаченому підпунктом 15.5, пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.273 ЦПК України.
Суддя