
Михайлівський районний суд Запорізької області
Справа № 313/317/19
Провадження № 3/321/175/2019
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.07.2019 року
Суддя Михайлівського районного суду Запорізької області Машкіна Н.В. за участю: секретаря судового засідання Бородіної І.В., прокурора Циганія О.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розглянувши адміністративну справу, що надійшла з Національного Агенства з питань запобігання корупції Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Мелітополя, Мелітопольського району, Запорізької області, громадянки України, з вищою освітою, судді у відставці, раніше до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією не притягалася, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 , являючись суб`єктом, який припинив у 2017 році виконання функцій держави, зобов`язана була подати декларацію, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, до 01.04.2018.
Згідно з відомостями з Реєстру, ОСОБА_2 зареєструвалася у ньому 11.10.2016, дії по заповненню декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, розпочала 02.04.2018 о 16 год. 17 хв. і подала її в той же день о 16 год. 25 хв. (унікальний ідентифікатор декларації «6beefb82-2fb7-4e84-b89d- 9f5?0b2e34e»).
Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог абзацу другого частини другої статті 45 Закону, а також рішення Національного агентства від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 (зі змінами), рішення Національного агентства від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089 (зі змінами), несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 несвоєчасну без поважних причин подачу декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не заперечувала. Пояснила, що будучи звільненою з посади судді у відставку і відрахованою зі складу суду 27.12.2017 року вона подавала відповідну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Таким чином, нею був задекларований майже весь 2017 рік, тому не вважала за необхідне повторно подавати декларацію після звільнення за цей період до 01.04.2018 року. Після нагадування колишніх колег 02.04.2018 вона задекларувала весь 2017 рік.
Прокурор в судовому засіданні вказував, що ОСОБА_3 .А згідно з абзацом п`ятнадцятим частини першої статті 1, частиною першою статті 45 Закону, приміткою до статті 1726 КУпАП є суб`єктом декларування та суб`єктом адміністративного правопорушення та являючись суб`єктом, який припинив у 2017 році виконання функцій держави, зобов`язана була подати декларацію, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, який охоплює період з 01.01.2017 року до 31.12.2017 року, до 01.04.2018 внаслідок чого підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім визнання ОСОБА_1 провини у вчиненні адміністративного правопорушення, її провина також повністю доведена в ході судового розгляду відповідними доказами.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних та пов`язаних з корупцією правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 6 частини сьомої статті 56 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суддя зобов`язаний виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.
Абзацом другим частини другої статті 45 Закону визначено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону, Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Частиною п`ятою статті 12 Закону визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів.
Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях.
Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Відповідно до пункту 3 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб`єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.
Указом Президента України від 05.листопада 1996 року № 1042/96 ОСОБА_1 призначена строком на п`ять років на посаду судді Веселівського районного суду Запорізької області. Постановою Верховної Ради України від 29 листопада 2001 року № 2869-ІІІ ОСОБА_1 обрана на посаду судді безстроково. Рішенням Вищої ради правосуддя від 21 грудня 2017 року № 4217/0/15-17 ОСОБА_1 звільнена з посади у звязку з поданням заяви про відставку. Наказом від 27.12.2017 року ОСОБА_1 відрахована зі складу Веселівського районного суду Запорізької області.
Таким чином, ОСОБА_2 , являючись суб`єктом, який припинив у 2017 році виконання функцій держави, зобов`язана була подати декларацію, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, до 01.04.2018.
Згідно з відомостями з Реєстру, ОСОБА_2 зареєструвалася у ньому 11.10.2016, дії по заповненню декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, розпочала 02.04.2018 о 16 год. 17 хв. і подала її в той же день о 16 год. 25 хв. (унікальний ідентифікатор декларації «6beefb82-2fb7-4e84-b89d- 9f5?0b2e34e»),
При цьому, перешкод у доступі до Реєстру у неї не встановлено.
Згідно з службовою запискою керівника Управління інформаційно- аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства від 13.06.2018 року за № 71-04/7509/18, технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів у зазначений час не зафіксовано.
Крім цього, обов`язок належної підготовки суб`єкта декларування для подачі декларації покладається на самого суб`єкта декларування і для цього Законом відведено належний період з 01.01.2018 до 31.03.2018.
Поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2017 рік, ОСОБА_4 не вказано і в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.
Отже, в період з 00 год. 00 хв. 01.01.2018 до 24 год. 00 хв. 31.03.2018 ОСОБА_2 не виконала належні дії з метою вчасного подання декларації після звільнення, за минулий 2017 рік.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є день подачі нею декларації до Реєстру після закінчення строку визначеного Законом подання щорічних декларацій, тобто 02.04.2018 року.
Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення – 26.02.2019 року.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вказане правопорушення, пов`язане з корупцією має формальний склад, тобто є таким, що не передбачає наслідків як обов`язкової ознаки об`єктивної сторони.
У той же час, обов`язковою ознакою об`єктивної сторони цього правопорушення з формальним складом завжди є діяння.
Таким чином, згідно прямої вказівки у ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційним правопорушенням є тільки умисна дія.
Відповідно до вимог ст.ст. 9, 33, 245, 252 КУпАП особа може бути притягнена до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення.
Ч. 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 38 ч.3 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Постановою судді Михайлівського районного суду Запорізької області від 23.05.2019 року строк розгляду вказаної адміністративної справи зупинено у зв`язку з неявкою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання, яке було поновлено 02.07.2019 року.
Враховуючи вище викладене ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП – несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 33 КУпАП, при накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан.
При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 суд бере до уваги характер вчиненого нею правопорушення, особу правопорушника і вважає доцільним призначити їй адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 172-6 ч.1, 280, 283, 284 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. у прибуток держави: УК у Печер. Районі /Печерс.р./21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31116106026007, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у прибуток держави судовий збір в сумі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 коп. (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО): 899998, Рахунок отримувача: 31211256026001, Код класифікації доходів бюджету:22030106).
Строк пред`явлення постанови до виконання складає три місяці з дати її винесення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів через Михайлівський районний суд Запорізької області.
Суддя Н.В. Машкіна
Михайлівського
районного суду Запорізької області