
Справа № 200/1773/19
Провадження № 2/201/2057/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2019р. суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська - Ткаченко Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпропетровськгаз збут» про визнання дій з відключення від газорозподільної мережі протиправними, зобов`язання відновити газопостачання,
В С Т А Н О В И В:
01.02.2019р. ОСОБА_1 звернувся до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська із позовом до ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» про визнання дій з відключення від газорозподільної мережі протиправними, зобов`язання відновити газопостачання (а.с. № 1 - 3).
Ухвалою судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Томаш В.І. від 05.03.2019р. справу передано за підсудністю до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська (а.с. № 12).
Ухвалою судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Ткаченко Н.В. від 03.04.2019р. позовну заяву залишено без руху і позивачеві наданий строк для усунення її недоліків (а.с. № 17).
Після усунення позивачем недоліків шляхом подачі 12.04.2019р. уточненої позовної заяви, у якій позивач визначив відповідачем ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» (а.с. № 19 – 21), ухвалою судді Ткаченко Н.В. від 17.04.2019р. позов прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи призначено в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін до положень ч.1 ст. 274, ч.5 ст. 279 ЦПК України (а.с. № 22).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.12.2018р. представником ПАТ «Дніпропетровськгаз» його домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , було відключено від газорозподільної мережі шляхом механічного від`єднання, про що складений акт про відключення № 443 від 20.12.2018р. з підстав відмови представникам оператора ГРМ у доступі до об`єкта споживача для припинення газопостачання.
Позивач не погоджується з підставами відключення, оскільки положеннями глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем не передбачено право Оператора ГРМ припиняти газопостачання на об`єкт побутового споживача у випадку відмови у доступі до об`єкта. При тому, що заборгованість по сплаті за використання газу відсутні, оплата здійснювалася за даними лічильника, несанкціонованого відбору газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ не було. Крім того, Оператор ГРМ не повідомив його про припинення газопостачання не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення. На свої звернення щодо підстав припинення газопостачання і його поновлення до Синельниківської дільниці Павлоградського управління ПАТ «Дніпропетровськгаз», Павлоградського управління ПАТ «Дніпропетровськгаз» відповідей він не отримав.
На підставі викладеного, посилаючись на норми глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів», просив визнати незаконними дії Павлоградського управління ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» по відключенню 20.12.2018р. будинку від газорозподільної мережі, зобов`язати за власні кошти відновити постачання та розподіл природного газу.
Відповідач позовні вимоги не визнав. 27.05.2019р. представник відповідача – Азаренков С.М. (діє на підставі довіреності від 26.12.2018р. - а.с. № 76) надав відзив на позовну заяву, в якому не погодився з доводами позивача щодо незаконного припинення газопостачання. Зазначив, що відносини, які виникають між постачальником та споживачами, з урахуванням їх взаємовідносин з Операторами ГРМ регулюються Кодексом газорозподільних систем, положеннями Закону України «Про ринок природного газу», Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2496 (далі - Правила постачання).
Відповідно до розділу III Правил постачання, підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є: наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ГІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов.
Постановою НКРГКП від 30.09.2015р. № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Типовий договір), який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам ( їх постачальникам), до об`єктів споживачів.
У відповідності до п. 1.2. та 1.3. розділу І Типового договору розподілу природного газу, умови цього договору однакові для всіх споживачів та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС. Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договором (акцептуванням договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Умови приєднання Назаренко А.Л. відповідно до Типового договору виконав. Фактом приєднання до умов Типового договору (акцептування договору) є фактичне споживання природного газу та його оплата.
Відповідно до п. 7.2. розділу VII Типового договору Оператор ГРМ має право: безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та цим Договором;
Пунктом 7.4. розділу VII Типового договору розподілу природного газу передбачено, що споживач зобов`язується забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо.
Пунктом 2.3. Типового договору розподілу природного газу передбачено, що окрім договору сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС.
Частиною 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що Споживач зобов`язаний забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу.
Згідно з п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадку відмови представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання.
Позивач є власником домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються ПАТ «Дніпропетровськаз» відповідно до ліцензії об`єкту, на якому встановлені газові прилади.
20.12.2018р. представниками Оператора ГРМ припинено розподіл природного газу на об`єкті споживача, у зв`язку з відмовою представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкт споживача де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання.
Про даний факт у відповідності ідо вимог Кодексу ГРС за участю самого споживача складено Акт на відключення від газових мереж.
Крім того, відповідач вважає себе неналежним, оскільки постановою НКРЕКП № 653 від 16.05.2017р. ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України. Отже ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» є постачальником природного газу, а не оператором газорозподільної системи.
Враховуючи викладене, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи категорію спору (малозначна справа), справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін для розгляду малозначних справ відповідно до положень ст. 274 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши позиції сторін, оцінивши зібрані по справі докази відповідно до положень ст. 89 ЦПК України та у сукупності з нормами чинного законодавства, вважаю, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч. 1. ст.4 ЦПК України).
Суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч. 1. ст.13 ЦПК України).
При розгляді справи встановлено та не заперечується сторонами, позивач ОСОБА_1 є власником домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачем послуг з розподілу природного газу.
20.12.2018р. представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» Поманіним С.В. у присутності трьох працівників ПАТ «Дніпропетровськгаз» - майстрів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , слюсаря ВБСГ ОСОБА_4 , припинено розподіл природного газу на об`єкті споживача (будинок) шляхом механічного від`єднання, у зв`язку з відмовою представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкт споживача для припинення газопостачання, про що складено акт представником ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 20.12.2018р.(а.с. № 5).
В акті зазначено, що показання лічильника на момент відключення записані зі слів абонента – 45466 м.куб. Споживач ОСОБА_1 в акті вказав, що він не згоден, оскільки два дні майстер ОСОБА_3 перевіряв усі прилади, зауважень не було. Споживач не згоден руйнувати крівлю взимку для огляду (1,5 м газопроводу). Акт містить підпис споживача ОСОБА_1 .
Позивач звернувся 08.01.2019р. до начальника Синельниківської дільниці Павлоградського управління ПАТ «Дніпропетровськгаз» з вимогою скласти акт перевірки газового лічильника, перевірити 1,5 газової труби ендоскопом, у якій посилався на те, що працівники ПАТ «Дніпропетровськгаз», які приходили до нього перевірити лічильник, неналежним чином виконали свої обов`язки, вимагали від нього зруйнувати кришу, що він не допустив (а.с. № 6-7).
Як видно з матеріалів справи, контролером Павлоградського УЕГГ 21.05.2015р. було складено акт відвідування, підписаний позивачем, яким зафіксовано, що споживач ОСОБА_1 використовує лічильником газу Меtrix G6 № НОМЕР_1 1998 р. випуску, порушень не виявлено, сума боргу на момент перевірки – 413,52 грн. (а.с. № 31).
17.05.2016р. Синельниківською дільницею Павлоградського управління з експлуатації газового господарства ПАТ «Дніпропетровськгаз» було складено акт демонтажу побутового газового лічильника Меtrix G6 № 003216, знята пломба, контрольні показники 43 651 м.куб. (а.с. № 32).
З свідчать матеріали справи, у 2016 році позивач неодноразово звертався до Павлоградського управління з експлуатації газового господарства ПАТ «Дніпропетровськгаз», Синельниківського ВП ГУ МВС в Дніпропетровській області, Синельниківської місцевої прокуратури, прокуратури Дніпропетровської області із заявами щодо протиправних дій працівників ПАТ «Дніпропетровськгаз», заявами про вчинення злочину (а.с. № 49 – 56).
Як наполягає позивач, працівники ПАТ «Дніпропетровськгаз» у не встановлений законом спосіб здійснили відключення, без попередження, за відсутності заборгованості за використаний газ, при тому, що позивач сплачував за даними лічильника, а тому причина припинення газопостачання позивачеві не відома.
З матеріалів справи видно, що Павлоградським управлінням УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз» листом від 26.08.2016р. за № 526 (а.с. № 47-48) на звернення позивача, було поінформовано споживача ОСОБА_1 про те, що взаємовідносини між газопостачальною організацією та споживачами природного газу (населенням) регулюються Правилами надання населенню послуг з газопостачання» (далі - Правила), затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.1999р. №2246, відповідно до п. 17 яких розрахунковим періодом є календарний місяць. Зняття показань лічильника газу проводиться споживачем станом на 1 число місяця ,що настає за розрахунковим та зазначаються споживачем у платіжних документах. Плата за надані послуги проводиться згідно договору на постачання за діючими цінами, до першого числа місяця що настає за розрахунковим.
З 02.12.2015р. набув чинності Кодекс газорозподільних систем та Правила постачання природного газу, затверджені Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015р.
Згідно з розділом 4 п. 4 Кодексу побутовий споживач, який розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показники лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ .
У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу, фактичний об`єм споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період.
Споживачеві повідомлено про те, що ним постійно порушуються умови Правил надання населенню послуг з газопостачання, не знімаються фактичні показники лічильника станом на 01 число кожного місяця і не надаються Оператору ГРМ (управління газового господарства).
Так 24.04.2015р. контролером газового господарства були зафіксовані показники лічильника 42 655 м.куб. Натомість 17.04.2015р. у квитанції споживачем вказано 42 690 м.куб. і сплачено за тарифом, який діяв до 01.04.2015р., що призвело до утворення боргу, оскільки газ використаний у квітні (коли тариф був 3,60 за 1 м.куб.), а оплата була проведена за тарифом 1,082 грн. за 1 м.куб.
21.05.2015р. контролер зафіксував показники лічильника 42 711 м.куб. Але споживач, порушуючи умови договору, оплату за квітень здійснив 25.05.2015р., при цьому зазначив показники лічильника у квитанції 42 710 м.куб., що не може відповідати показникам на 01.05.2015р. Оплата проведена за ціною квітня за газ використаний у травні.
Запропоновано в подальшому для уникнення розбіжностей в нарахуванні виконувати умови Кодексу газорозподільних систем та Правил, затверджених Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015р., щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показники лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ .
Також доведено до відома споживача, що згідно зі ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали. Повірка лічильника проводиться ДП «Дніпропетровський регіональний державний науково - технічний центр стандартизації та метрології» у лабораторії Павлоградського УЕГ, на комп`ютерній установці «ІСМПОЗ» за участю державного метролога.
Роз`яснено, що згідно з п. 4 розділу 8 Кодексу газорозподільних систем у разі справності лічильника газу після проведення його повірки або ремонту Оператор ГРМ зобов`язаний встановити його протягом двох місяців з дати зняття. Тому вимоги споживача про перевірку лічильника до проведення його повірки на місці встановлення, чи у 10-денний термін, не є обґрунтованими.
Роз`яснено, що відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем у разі відмови в доступі до об`єкта побутового споживача представнику Оператора ГРМ для зняття лічильника газу на періодичну повірку споживачу змінюється режим нарахування об`ємів природного газу відповідно до вимог Кодексу, тобто нарахування будуть проводитись згідно нормативних.
Пунктом 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» установлено, що оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). Постачальником природного газу є суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу; постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів. Під споживачем розуміється фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок природного газу» державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
Відносини, які виникають між постачальником і споживачами, з урахуванням їх взаємовідносин з Операторами ГРМ регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2496, реєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1382/27827 (далі - Правила постачання).
Відповідно до розділу III Правил постачання, підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є: наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ГІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов.
Також у Правилах постачання вказано, що договір постачання природного газу споживачу розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним і регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів.
Відповідності до п. 1.2. та 1.3. розділу І Типового договору розподілу природного газу, умови цього договору однакові для всіх споживачів та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС. Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договором (акцептуванням договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Сторонами не заперечується, що позивач як споживач після затвердження Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2498 Типового договору, здійснював оплату за спожитий газ. Таким чином у розумінні вимог ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України, відповідно до п. 1.2. та 1.3. розділу І Типового договору, є таким, що виконав умови приєднання до Типового договору.
Відповідно до п. 7.2. розділу VII Типового договору Оператор ГРМ має право: безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та цим Договором;
Пунктом 7.4. розділу VII Типового договору розподілу природного газу передбачено, що споживач зобов`язується забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо.
Пунктом 2.3. Типового договору розподілу природного газу передбачено, що окрім договору сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС.
Частиною 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що споживач зобов`язаний забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» у разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1379/27824.
Відповідно до глави 4 розділу IX Кодексу ГРС визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокації) по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Операторами ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника газу з урахуванням вимог Кодексу ГРС та договору.
Згідно з п. 3 глави 5 розділу III Кодексу ГРС власники газових мереж, у тому числі побутові споживачі, згідно з актом розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, забезпечують належну їх експлуатацію згідно з чинним законодавством, зокрема Правил безпеки системи газопостачання, затвердженими наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015р. № 285, зареєстрованими в міністерстві юстиції України 08.06.2015р. за № 674/27119.
Згідно з п.п. 11 п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС (у редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин) Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадку відмови представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання.
При цьому, пункт 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС було доповнено новим підпунктом 11 згідно з Постановою НКРЕКП № 691 від 12.07.2018р., яка набрала чинності 26.07.2018р., а отже діяла на момент відмови позивачем ОСОБА_1 у допуску представникам Оператора ГРМ на об`єкт.
Натомість позивач, звертаючись до суду із цим позовом, посилався на п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС у редакції, яка була чинною до 25.07.2018р. і не містила підпункт 11, в той час як порушення сталося 20.12.2018р., а тому на спірні правовідносини розповсюджується дія п.п. 11 п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС.
Згідно з п. 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС під відмовою в доступі до об`єкта споживача розуміється вчинення споживачем (власником або наймачем об`єкта споживача) та/або власником території, де розташований/розміщений об`єкт споживача та/або комерційний вузол обліку, за яким здійснюються розрахунки споживача, дій, які перешкоджають представникам оператора газорозподільної системи виконувати функції, передбачені цим Кодексом, що засвідчується актом про порушення, складеним відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до п. 4 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС при припиненні (відновленні) газопостачання (розподілу природного газу) складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача.
У разі відмови споживача від підписання акту про припинення газопостачання (розподілу природного газу) фіксація припинення газопостачання (розподілу природного газу) (крім випадків відключень при аварійних ситуаціях) повинна підтверджуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про припинення газопостачання (розподілу природного газу), та/або підписом акту про припинення газопостачання (розподілу природного газу) однією незаінтересованою особою (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення такої особи. Акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу) у цьому випадку надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням.
Згідно з п. 5 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
При несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об`єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
З урахуванням того, що актом № 443 від 20.12.2018р. зафіксовано порушення у вигляді відмови представникам Оператора ГРМ в доступі до об`єкта споживача для припинення газопостачання, акт підписаний трьома представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» і самим споживачем ОСОБА_1 із зазначенням причин відмови в доступі (не згоден руйнувати крівлю), то представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» цілком правомірно здійснено припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
Щодо доводів позивача про те, що оператором ГРМ його не повідомлено заздалегідь про відключення, то за правилами п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС надсилання рекомендованим поштовим відправленням або надання з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання, здійснюється лише у разі припинення газопостачання на об`єкт побутового споживача у випадках, визначених у підпунктах 1 - 5 (крім подання самим споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), а також підпункту 9.
Припинення газопостачання побутовому споживачу Назаренку А.Л. здійснено за підпунктом 11 пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС, що виключає попереднє (за три доби до запланованої дати) повідомлення споживача про припинення газопостачання.
Відповідно до п. 6 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
Як встановлено, позивач після того не звертався до Оператора ГРМ з заявою про відновлення газопостачання через усунення порушень, а тому його вимоги про зобов`язання Оператора ГРМ відновити газопостачання за власні кошти – є безпідставним, оскільки не ґрунтуються на законі.
Окрім того, що вимоги позивача є безпідставними по суті, ним безпідставно пред`явлено позов до ТОВ «Дніпропетровськгаз збут», оскільки як видно з акту № 443 від 20.12.2018р., відключення газопостачання споживачеві здійснено працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз», а не ТОВ «Дніпропетровськгаз збут».
Пунктом 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); постачальник природного газу (далі - постачальник) - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу.
Постановою НКРЕКП № 653 від 16.05.2017р. ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» (код ЄДРПОУ 39572642) видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України. Отже, ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» не є оператором газорозподільної системи, а тому взагалі не повинен відповідати за цим позовом.
Враховуючи викладене, вимоги ОСОБА_1 до ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» про визнання дій з відключення від газорозподільної мережі протиправними, зобов`язання відновити газопостачання задоволенню не підлягають.
Обговорюючи питання розподілу судових витрат відповідно до ст. 141 ЦПК України, з урахуванням того, що в задоволенні позовних вимог позивачеві відмовлено, а позивач помилково сплатив судовий збір в сумі 1 529грн.60коп. (а.с. № 8), між тим був звільнений від його сплати на підставі ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів», судові витрати по сплаті судового збору відносяться на рахунок держави.
Помилково сплачений позивачем судовий збір може бути повернутий за окремою заявою.
На підставі викладеного, керуючись положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженим Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1379/27824, Закону України «Про ринок природного газу», Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2498, ст.ст 4, 10, 12, 13, 19, 76-81, 82, 89, 141, 259, 263-265, ч.1 ст. 274, ч.5 ст. 279 ЦПК України, суддя,
В И Р І Ш И Л А:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпропетровськгаз збут» про визнання дій з відключення від газорозподільної мережі протиправними, зобов`язання відновити газопостачання – відмовити.
Судові витрати по сплаті судового збору віднести на рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя Ткаченко Н.В.