Рішення № 82753460, 01.07.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.07.2019
Номер справи
756/5498/18
Номер документу
82753460
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

01 липня 2019 року №756/5498/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом

за позовом ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов`язати вчинити дії , В С Т А Н О В И В:

До Оболонського районного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з позовом до Центрального об`єданого управління Пенсійного фонду України в м. Києві (01601, м. Київ, вул. Крутий узвіз, 4).

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 04.05.2018 справу передано на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва відповідно до правил територіальної підсудності закріплених в ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.07.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачеві час для уточнення складу учасників справи, а саме відповідача.

На виконання вимог ухвали суду від 04.07.2018 року позивачем було подано уточнений адміністративний позов, згідно з яким, ОСОБА_1 звертається до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з наступними позовними вимогами:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 04 жовтня 2017 року з розрахунку 83% від суми заробітної плати 8 461,29 грн. з урахуванням всіх складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг(8 ранг), надбавка за вислугу років, в середніх розмірах надбавки, премії, інші виплати), які зазначені в довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 03.04.2018 № 26-2-7/24, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у відповідності до Закону України "Про державну службу" (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії).

Позовні вимоги мотивовано тим, що в довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 15.08.2016 року на підставі якої, постановою Оболонського районного суду міста Києва від 11.01.2017 року по справі №756/13951/16-а, було зобов`язано Центральне об`єднане правління Пенсійного фонду України в місті Києві, правонаступником якого наразі є Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , було допущено помилки з вини ДСНС, проте, на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.12.2017 по справі №826/3232/17 органами ДСНС було видано позивачеві нову виправлену довідку, однак органи пенсійного фонду України протиправно відмовляються здійснити перерахунок пенсії позивача у зв`язку з виявленими в довідці від 15.08.2016 року помилками, на підстави нової довідки від 03.04.2018 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.07.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом, а тому такий позов підлягає залишенню без розгляду, крім того, що стосується суті спірних правовідносин, відповідачем зазначено, що управлінням було виконано постанову Оболонського районного суду м. Києва від 11.01.2017 року по справі №756/13951/16-а та проведено перерахунок та виплату пенсії позивачеві 15.03.2016, що позивачем не заперечується, при цьому, довідка ДСНС від 03.04.2017 року №26-2-7/24 не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, інші виплати Законом України «Про державну службу» не передбачені.

Позивач надала суду відповідь на відзив, в якій зазначила, що термін звернення до суду нею не порушено, оскільки мова йде про повторний перерахунок пенсії у зв`язку з наданням довідки про заробітну плату від 15.08.2016 року з недостовірними відомостями, при цьому довідку ДСНС з достовірними даними від 03.04.2018 №26-2-7/24 позивач отримала 03.04.2018 і 27.04.2018 року звернулась до Оболонського районного суду міста Києва. Поряд з цим, період часу з серпня 2016 року по березень 2018 року відбувалось вирішення питання щодо видачі довідки ДСНС з достовірними відомостями, зокрема, судовий розгляд відповідної справи. При цьому наразі позивач наполягає на проведенні перерахунку її пенсії саме у зв`язку із виявленням помилок у довідці ДСНС від 15.08.2016 року.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

Що стосується клопотання відповідача, яке зазначено в тексті відзиву на позовну заяву, стосовно пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом то необхідно зазначити наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною службою України з надзвичайних ситуацій при видачі довідки про заробітну плату від 15.08.2016 року на підставі якої постановою Оболонського районного суду міста Києва від 11.01.2017 року по справі №756/13951/16-а, було зобов`язано Центральне об`єднане правління Пенсійного фонду України в місті Києві, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , було допущено помилки, однак в подальшому, на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.12.2017 року по справі №826/3232/17 органами ДСНС було видано позивачеві нову виправлену довідку від 03.04.2018 року №26-2-7/24.

Так, листом ГУПФУ у місті Києві від 25.04.2018 року позивачеві було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі нової виправленої довідки ДСНС від 03.04.2018 року №26-2-7/24 що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

При цьому, позивач звернувся до Оболонського районного суду міста Києва з даним позовом, який в подальшому було передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва - 27.04.2018 року, тобто, в межах строків звернення до суду, а відтак, підстав для задоволення клопотання відповідача та залишення позову без розгляду в даній адміністративній справі немає.

Що стосується вирішення спірних правовідносин по суті, суд бере до уваги наступне.

Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом, ОСОБА_1 з січня 2010 року перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Оболонському районі, правонаступником якого є Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві та правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію державного службовця, що призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».

У вересні 2016 року позивач звернулася до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про проведення перерахунку пенсії, до заяви ОСОБА_1 було долучено довідку ДСНС України від 15.08.2016 року №26-2-7/96.

Листом Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31.10.2016 року №30413/06 у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено з посиланням на норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 24.12.2015 року №911 та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII, а тому остання звернулась до суду.

Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 11 січня 2016 року у справі №756/13951/16-а, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, а саме:

- визнано протиправними дії Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов`язано Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 пенсії державного службовця, починаючи з 15 березня 2016 року, у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 з розрахунку 83% від суми заробітної плати 5273 (п`ять тисяч двісті сімдесят три) гривні 91 (дев`яносто одна) копійка з урахуванням всіх складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг (8-й), надбавка за вислугу років, в середніх розмірах надбавки, премії, інші виплати), на які нараховуються внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, в сумах, які зазначені в довідці ДСНС України від 15 серпня 2016 року №26-2-7/96 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

З урахуванням вимог зазначеної постанови, відповідно до довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 15 серпня 2016 року №26-2-7/96, Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві в м. Києві здійснило перерахунок пенсії позивачу, однак з вини Державної служби України з надзвичайних ситуацій у вказаній довідці було допущено помилку щодо розміру премії, що призвело до невірного розрахунку пенсії.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.12.2017 року по справі №826/3232/17, яка залишена без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2018, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, а саме:

- зобов`язано Державну службу України з надзвичайних ситуацій внести зміни до довідки від 15.08.2016 №26-2-7/96 «Про заробітну плату, що подається для перерахунку з 01.12.2015 року» ОСОБА_1 в частині визначення премії, а саме: замість розміру премії 25% указати суму премії у розмірі 75%, а також в залежності від цієї зміни перерахувати розрахункових від неї складових заробітної плати, а саме: премії (1/12 від середнього розміру цієї премії) та інших виплат (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань) та надати ОСОБА_1 довідку з вищезазначеними змінами.

На виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.12.2017 року по справі №826/3232/17 Державною службою України з надзвичайних ситуацій видано довідку від 03 квітня 2018 року №26-2-7/24, з внесеними змінами у частині розмірів надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії (1/2 від середнього розміру цієї премії), інших виплат (винагород за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

Відповідно до виправленої довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 03 квітня 2018 року №26-2-7/24 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, позивач дійсно працювала у Міністерстві надзвичайних ситуацій України, правонаступником якого є Державна служба України з надзвичайних ситуацій, на посаді головного спеціаліста, при цьому для перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року заробітна плата за вказаною посадою становить: посадовий оклад - 2134,00 грн.; надбавка за ранг (8 ранг) - 100,00 грн.; надбавка за вислугу років (20%) - 446, 80 грн.; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 1 340, 40 грн.; премія (75%) - 3 015, 90 грн.; премія (1/12 від середнього розміру цієї премії) - 251,33 грн.; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) - 1 172,86 грн.

04 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Голови комісії з припинення Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі виправленої довідки від 03 квітня 2018 року №26-2-7/24 про заробітну плату, виданої Державною службою України з надзвичайних ситуацій.

Однак листом Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 25 квітня 2018 року позивачеві було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, оскільки порядок проведення перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям не передбачений.

ОСОБА_1 , не погоджуючись з такою відмовою Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для обчислення (перерахунку) пенсії надається, зокрема, довідка про заробітну плату.

Статтею 44 вказаного Закону визначено, що органи Пенсійного фонду України мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Разом з тим, у даній справі судом не розглядається питання про правомірність перерахунку пенсії позивачеві у відповідності до чинного Закону України «Про державну службу», оскільки такий перерахунок відповідачем вже проведено з 15 березня 2016 року.

Постанова Оболонського районного суду м. Києва від 11 січня 2017 року в справі №756/13951/16-а, на підставі якої проводився вказаний перерахунок пенсії Центральним об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2017 року та набрала законної сили.

При цьому, Окружним адміністративним судом у справі №826/3232/17 встановлено, що довідка про заробітну плату, на підставі якої було проведено перерахунок, містить недостовірні дані, що, в свою чергу, призвело до невірного перерахунку пенсії.

Таким чином, із системного аналізу вищевикладених норм та з`ясованих обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, при цьому, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Так, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 15 березня 2016 року (відповідно до постанови Оболонського районного суду м. Києва від 11 січня 2017 року в справі №756/13951/16-а) з розрахунку 83% від суми заробітної плати 8 461,29 грн. з урахуванням всіх складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг(8 ранг), надбавка за вислугу років, в середніх розмірах надбавки, премії, інші виплати), які зазначені в довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 03.04.2018 № 26-2-7/24, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у відповідності до Закону України "Про державну службу" (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії).

У ст. 19 Конституції України зазначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частинами. 1, 4 ст. 73 КАС України регламентовано, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 77, 139, 241-247, 255, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В :

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) задовольнити.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 15 березня 2016 року (відповідно до постанови Оболонського районного суду м. Києва від 11 січня 2017 року в справі №756/13951/16-а) з розрахунку 83% від суми заробітної плати 8 461,29 грн. з урахуванням всіх складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг(8 ранг), надбавка за вислугу років, в середніх розмірах надбавки, премії, інші виплати), які зазначені в довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 03.04.2018 № 26-2-7/24, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у відповідності до Закону України "Про державну службу" (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії).

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги).

Суддя Н.Г. Вєкуа