Рішення № 82753437, 25.06.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2019
Номер справи
1.380.2019.002284
Номер документу
82753437
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.002284

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2019 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Крутько О. В.,

за участю секретаря судового засідання Лізогуб В. В.,

представника позивача Вовківа В. Б.,

представника відповідача Чабана О. С. ,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, –

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов Відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, в якому позивач просить суд визнати протиправними дії Дрогобицького управління Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області щодо застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, передбачені Рішенням від 06.02.2019 № 0007295713 на суму 168304 грн 26 коп і скасувати зазначене Рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що обов`язок сплати єдиного внеску покладається на його платника одночасно з обов`язком виплати заробітної плати працівникам такого платника. Позивач в період, за який відповідач застосував штраф і нарахував пеню, в силу недофінансування з незалежних від позивача причин, несвоєчасно здійснив виплату заробітної плати працівникам. Як наслідок, відбулося несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зокрема в передбачені законом строки.

Крім того, факти виплати позивачем заробітної плати працівникам без одночасного перерахування єдиного внеску відсутні. Кошти по єдиному внеску позивачем перераховувалися та виплачувалися, як це вимагає ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», під час кожної виплати заробітної плати, яка хоча і нараховувалася та виплачувалася несвоєчасно.

30.05.2019 відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому він вважає вимоги, викладені в позовній заяві, безпідставними, необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Свої заперечення Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області обґрунтовує тим, що Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» чітко встановлений обов`язок платника своєчасно сплачувати єдиний внесок, незалежно від фінансового стану (ч.12 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування») та не передбачено можливість звільнення такого платника єдиного внеску від відповідальності, установленої за невиконання відповідного зобов`язання.

З огляду на це обставини щодо недостатнього фінансування Відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області не є підставою для відстрочення сплати єдиного внеску або звільнення платника від нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

У разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на платників єдиного внеску накладається штраф, розрахунок якого здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня. Факти порушень законодавства щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску оформлюються актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів.

Таким чином, згідно даних інтегрованої картки Відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради по єдиному соціальному внеску позивачу були нараховані штрафні санкції у розмірі 162827 грн 76 коп та пеня у розмірі 5476 грн 50 коп за період з 21.12.2018 по 27.12.2018 (Рішення № 0007295713 від 06.02.2019).

Ухвалою від 10.05.2019 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 30.05.2019.

30.05.2019 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

06.02.2019 Рішенням №0007295713 Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області в особі Дрогобицького управління Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до Відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області застосовано штраф у розмірі 162827 грн 76 коп за період з 21.12.2018 до 27.12.2018 та нараховано пеню у розмірі 5476 грн 50 коп за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

22.02.2019 Відділом освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області було оскаржено Рішення від 06.02.2019 № 0007295713 до Державної фіскальної служби України з повідомленням про це начальника Дрогобицького управління Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, що підтверджується листом від 22.02.2019 № 01-4/362.

29.03.2019 Рішенням про результати розгляду скарги вирішено залишити без змін рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.02.2019 № 0007295713 Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, а скаргу Відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області від 22.02.2019 № 01-4/361 – без задоволення.

Вважаючи рішення від 06.02.2019 № 0007295713 незаконним, прийнятим з порушенням Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та таким, що порушує його законні права та інтереси, Відділ освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (надалі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п.1 ч.2 ст.6 Закону № 2464).

Згідно з абз.1 п.1 ч.1 ст.7 Закону №2464, яка визначає базу нарахування єдиного внеску, єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), ч.1 ст.4 цього Закону, – на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Абз.1 ч.5 ст.9 Закону №2464 передбачає, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску (абз. 1 ч. 6 ст. 9 Закону № 2464).

Згідно з абз.1 ч.7 ст.9 Закону №2464 єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Відповідно до абз.1 та 2 ч.8 ст.9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у п.4, 5 та 5-1 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у п.1 ч.1 ст.4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону № 2464).

Єдиний внесок відповідно до ч.12 ст.9 Закону №2464 підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, а за наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).

ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 передбачає, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

А відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (надалі – Інструкція № 449).

Відповідно до ч.1 Р.VII Інструкції за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 5 Р. VII Інструкція № 449).

Судом встановлено, що позивачем було прострочено сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Це доводять дані, відображені в інтегрованій картці щодо сплати єдиного внеску відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області. Зокрема, штрафні санкції та пеня були нараховані за період з 21.12.2018 по 27.12.2018.

Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що порушення встановлених Законом строків сплати єдиного внеску є підставою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені. Роботодавці зобов`язані сплачувати нарахований єдиний внесок у встановлений законодавством строк незалежно від виплати заробітної плати та інших виплат, на які нараховується єдиний внесок.

Тому позивач мав обов`язок сплатити єдиний соціальний внесок в день, коли передбачена виплата заробітної плати працівникам. А його сплата одночасно із виплатою заробітної плати, яка виплачена з порушенням строків, доводить наявність ще одного порушення.

Таким чином несвоєчасна виплата заробітної плати і несвоєчасне перерахування єдиного внеску є порушенням чинного законодавства, за яке передбачена відповідальність, можливість звільнення від якої не передбачена законодавством.

Також у позовній заяві і усних поясненнях представник позивача посилався на несвоєчасність здійснення виплати заробітної плати працівникам в силу недофінансування з незалежних від нього причин. Як наслідок, відбулося і несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Згідно з інформацією про виділення коштів на оплату праці педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів, які фінансуються за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету відділу освіти у 2018 році дефіцит заробітної плати педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів станом на 21.12.2018 становив 21186,3 тис грн.

На підтвердження затримок у виплаті заробітної плати працівникам до матеріалів справи додано копії меморіальних ордерів № 2 за листопад та грудень 2018 року.

При цьому законодавство не ставить у залежність виконання обов`язку щодо своєчасної сплати нарахованого єдиного внеску від наявності певних умов та фінансового стану платника.

Таким чином, враховуючи вимоги Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09.09.2013, та з огляду на встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку, що прийняте відповідачем оскаржуване рішення № 0007295713 від 06.02.2019 відповідає вимогам обґрунтованості та розсудливості.

За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, наданих сторонами доказів, та встановлених фактичних обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем доведена правомірність оскаржуваного рішення.

Керуючись ст.ст.2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Відмовити у задоволенні позову Відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області (82100, Львівська область, м.Дрогобич, вулиця Шевченка, будинок 21; код ЄДРПОУ 02144660) до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79026, м. Львів, вулиця Стрийська, будинок 35; код ЄДРПОУ 39462700) про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 02 липня 2019 року.

Суддя Крутько О.В.