Рішення № 82753215, 02.07.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2019
Номер справи
560/1751/19
Номер документу
82753215
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1751/19

РІШЕННЯ

іменем України

02 липня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням відповідачем строків виплати донарахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 10.09.2018 року, розмір якої складає 92120,39 грн.;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням відповідачем строків виплати донарахованої йому пенсії за період з 01.01.2016 року по 10.09.2018 року, розмір якої складає 92120,39 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що через порушення відповідачем строків виплати перерахованої йому пенсії за період з 01.01.2016 року по 10.09.2018 року в сумі 92120,39 грн., відповідно до вимог чинного законодавства він має право на стягнення з головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, що передбачено ч. 2. ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 1058-IV.

Ухвалою суду від 11.06.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

25.06.2019 відповідачем подано відзив на позов, згідно з яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що на виконання постанови №103 головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, в результаті чого за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року нарахована доплата в розмірі 49103,12 грн., виплату якої буде проведено у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

На виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 року по справі №822/1894/18, 24.09.2018 року головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених перерахунків та виплат відповідного грошового забезпечення. Доплата за період з 01.01.2016 року по 10.09.2018 рік становить 43017,27 грн., виплату якої головним управлінням буде проведено у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, після прийняття відповідного рішення Комісією Пенсійного фонду України з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду та виділення коштів для виплати Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

При цьому вказує, що перерахунок пенсії позивачу за рішенням суду був обчислений вчасно, нарахування проведено в місячний термін.

Також зазначає, що у зв`язку з складністю справи, а також з метою з`ясування всіх обставин справи та ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, необхідно розглянути справу з повідомленням (викликом) сторін.

Однак, враховуючи те, що дана справа є незначної складності, а характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання для повного та всебічного встановлення обставин справи, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд дійшов наступних висновків.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 по справі №822/1894/18, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше проведених перерахунків та виплат відповідного грошового забезпечення.

Листом від 14.11.2018 позивач просив перерахувати та виплатити йому пенсію згідно вказаного судового рішення у справі №822/1894/18.

Відповідач листом від 28.11.2018 за №2592/Г-8 повідомив ОСОБА_1 про те, що на виконання постанови №103 на підставі наданої ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області довідки №45/121/49-2018 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016р., 05.04.2018р. головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016р. за чинною редакцією статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто у розмірі 70% від суми грошового забезпечення. В результаті проведеного перерахунку виникла доплата за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. в розмірі 49103,12 грн., яку головним управлінням буде проведено у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.

На виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 року по справі №822/1894/18 (надійшла на адресу головного управління 24.09.2018 року за вх. №37064/08), 24.09.2018 року головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених перерахунків та виплат відповідного грошового забезпечення.

Оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 уже перераховано згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», тому перерахунок пенсії згідно з постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 року проведено з врахуванням перерахованих сум пенсії. Доплата за період з 01.01.2016 року по 10.09.2018 рік становить 43017,27 грн., і її виплату буде проведено у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, після прийняття відповідного рішення Комісією Пенсійного фонду України з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду та виділення коштів для виплати Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Листом від 13.03.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про нарахування та виплату компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з невчасним перерахунком та виплатою пенсії, у якій просив нарахувати та виплатити йому компенсацію за втрату частини доходу у зв`язку з тим, що пенсія була перерахована і виплачена невчасно, зі всієї суми заборгованості, що була не виплачена за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, та з 31.12.2017 року по 11 вересня 2018 року відповідно до постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року по справі № 822/1894/18.

Відповідач листом від 26.03.2019 за №734/Т-8 повідомив ОСОБА_1 про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 перерахунок пенсії головним управлінням здійснено своєчасно, підстави для нарахування компенсації за період з 01.01.2016 по 10.09.2018 відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно зі ст. 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Відповідно до ст.3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Отже, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону №2050-ІІІ дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 03 липня 2018 року по справі №521/940/17, від 10 квітня 2019 року по справі № 686/13725/17.

При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення. Зазначена правова позиція викладена в постановах Верховного суду від 20 лютого 2018 року по справі № 336/4675/17, від 05 жовтня 2018 року по справі №162/787/16-а, від 12 лютого 2019 року по справі №814/1428/18.

Відповідно до ст. 4 Закону №2050-ІІІ, виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Статтею 55 Закону України № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" також визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Отже, основними умовами для виплати суми компенсації є 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів.

Відповідачем не оспорюється, і підтверджено доказами, що належні позивачу на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018 року по справі №822/1894/18 кошти за період з 01.01.2016 по 10.09.2018 в сумі 43017,27 грн., а також на виконання постанови №103 кошти за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 49103,12 грн. (разом - 92120,39 грн.) залишаються невиплаченими.

У постановах Верховного Суду від 10 липня 2018 року по справі №404/6317/16-а, від 18 вересня 2018 року по справі №522/535/17, від 25 жовтня 2018 року по справі №420/1410/17 зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині виплати позивачу компенсації втрати частини доходів, враховуючи їх передчасність, оскільки відповідно до ст. 4 Закону №2050 виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при відновленні виплати пенсії буде порушено відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, оскільки компенсація може бути нарахована лише на ту частину заборгованості, яка фактично виплачена позивачу, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач, як інвалід ІІ групи, був звільнений від сплати судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати відсутні та розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовити.

Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.О. Михайлов