
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2019 р. № 520/1599/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Чайкіної Н.Е.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача- Курасової О.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області (м. Лозова, вул. Ярослава Мудрого, 1, адмінбудинок) про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області від 11 травня 2017 року за № 277 «Про скасування рішень виконавчого комітету міської ради, яким надано згоду на розміщення тимчасових споруд».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.
Судовим розглядом встановлено, що 22 березня 2016 року виконавчим комітетом Лозівської міської ради Харківської області було прийнято рішення № 186 «Про надання згоди ОСОБА_1 на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності - автобусної зупинки з торгівельним павільйоном з реалізації продовольчих товарів за адресою: АДРЕСА_2» (а.с.6).
Рішенням виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області від 11.05.2017 № 277 зазначене рішення було скасовано (а.с.7).
Не погоджуючись із рішенням відповідача про скасування рішень виконавчого комітету міської ради, яким надано згоду на розміщення тимчасових споруд, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Статтею 28 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 N244 (далі Порядок № 244 від 21.10.2011).
Згідно п.1.3 Порядку тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Відповідно до п. 2.19 Порядку у разі змін, які відбулися у містобудівній документації
на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб`єкта господарювання, паспорт прив`язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив`язки або на новий строк.
З рішення Лозівської міської ради Харківської області від 22.03.2016 № 186 вбачається, що позивачу було надано згоду на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності та вирішено встановити тимчасову споруду протягом шести місяців з дати отримання паспорту прив`язки (а.с.6).
Пунктами 2.1, 2.2 Порядку встановлено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до
відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
Згідно п.2.17 Порядку строк дії паспорта прив`язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень.
Встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив`язки (п.2.20 Порядку).
За правилами п.2.26 дія паспорта прив`язки призупиняється за таких умов: необхідність проведення планових ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена ТС, - з обов`язковим попередженням власника ТС за 1 місяць та наданням тимчасового місця для розміщення такої ТС; необхідність проведення аварійних ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена ТС, - без попередження.
Відповідно до п.2.27 Порядку дія паспорта прив`язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив`язки при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив`язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив`язки
ТС.
Пунктами 2.1, 2.2 рішення Лозівської міської ради Харківської області ОСОБА_1 було зобов`язано звернутися до відділу містобудування, архітектури та земельних відносин міської ради з заявою щодо оформлення паспорта прив`язки тимчасової споруди; отримати технічні умови в організаціях та установах міста, які є балансоутримувачами мереж, що знаходяться в охоронній зоні розміщення тимчасової споруди.
За пунктом 3 зазначеного рішення, в разі недотримання термінів та вимог, визначених п.2 рішення втрачає чинність, а тимчасова споруда підлягає демонтажу.
Скасовуючи рішення виконавчого комітету міської ради, якими було надано згоду на розміщення тимчасових споруд, відповідач посилався на неоформлення тривалий час заявником паспорту прив`язки тимчасових споруд.
В свою чергу, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження звернення ОСОБА_1 до відділу містобудування, архітектури та земельних відносин міської ради із відповідною заявою щодо оформлення паспорту прив`язки тимчасової споруди та виконання вимог рішення відповідача щодо отримання технічних умов розміщення тимчасової споруди.
Доказів на отримання ОСОБА_1 паспорту прив`язки тимчасових споруд суду не надано.
Недотримання термінів та вимог, визначених пунктом 2 рішення Лозівської міської ради Харківської області від 22.03.2016 № 186 стали підставою для прийняття відповідачем 11.05.2017 рішення № 277.
Відповідно до ч.1 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009 в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, відповідач в межах наданих йому повноважень, діючи у спосіб, передбачений Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в України» прийняв рішення про скасування рішення виконавчого комітету міської ради, яким було надано згоду на розміщення тимчасових споруд від 11.05.2017 № 277 у зв`язку з невиконанням позивачем вимог, визначених у пункті 2 рішення Лозівської міської ради Харківської області від 22.03.2016 № 186.
За правилам ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірність прийнятого ним рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області (м. Лозова, вул. Ярослава Мудрого, 1, адмінбудинок) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний тексті рішення складено 02.07.2019.
Суддя В.В. Єгупенко