
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про забезпечення адміністративного позову
Справа № 500/1478/19
01 липня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 22.07.2019 року о 11:00 год.
Позивач разом з позовною заявою подав заяву про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі виконавчого документа – вимоги Головного управління ДФС у Тернопільській області від 11.02.2019 року №Ф-6773-54 У про сплату боргу з єдиного внеску в розмірі 18276,72 грн.
В обґрунтування поданої заяви позивач зазначив, що на даний час існує реальна можливість початку державним виконавцем примусового виконання вимоги відповідача, оскарження якої, згідно з чинним законодавством, не зупиняє її виконання, оскільки державним виконавцем вже винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання зазначеної вимоги. Позивач вважає, що правомірність чи неправомірність оскаржуваної вимоги відповідача буде встановлена лише судовим рішенням, а сума недоїмки за оспорюваною вимогою відповідача, що становить 18276,72 грн., є надто відчутною для позивача - фізичної особи, і є очевидною небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Заява про забезпечення позову відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Приписами частини першої статті 150 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до частини другої статті 150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
З наведеного слідує, що загальною вимогою для розгляду і вирішення питання про забезпечення позову за ініціативою позивача є наявність відповідних підстав.
Суд зазначає, що за своєю суттю інститут забезпечення позову в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Тобто, забезпечення адміністративного позову – це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа або до якого має бути поданий позов, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Згідно із частиною четвертою статті 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Таким чином, статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити її.
Згідно частини першої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено шляхом: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно - правового акта, забороною відповідачу вчиняти певні дії, встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії, забороною іншим особам вчинити дії, що стосуються предмета позову, зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Водночас, відповідно до частини другої статті 151 КАС України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Із системного аналізу вимог наведених статей вбачається, що заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співмірними заявленим позовним вимогам, безпосередньо пов`язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
При вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявників щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову, забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу, наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову, ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів, запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
У постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06 березня 2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ" зазначено, що суд, при розгляді заяв про забезпечення позову має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам. Також суд має враховувати співрозмірність вимог клопотання про забезпечення позову заявленим позовним вимогам та обставинам справи.
Суд зазначає, що необґрунтоване вжиття таких заходів може привести до правових ускладнень, значно більших, ніж ті, яким вдалося б запобігти, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Як вбачається з долучених до заяви про забезпечення позову матеріалів, постановою головного державного виконавця Тернопільського міського відділу ДФС Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області від 16.05.2019 року відкрито виконавче провадження ВП №59126509 з примусового виконання оскаржуваної вимоги Головного управління ДФС у Тернопільській області №Ф-6773-54 У від 11.02.2019 року.
При цьому, як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1 , предметом оскарження у справі №1940/1478/19 є зазначена вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11.02.2019 року №Ф-6773-54 У.
Враховуючи те, що державним виконавцем відкрито виконавче провадження з примусового виконання оскаржуваної у справі № 500/1478/19 вимоги, суд вважає, що існує реальна можливість початку державним виконавцем примусового виконання вимоги відповідача, оскарження якої, згідно з чинним законодавством, не зупиняє її виконання.
При цьому, на думку суду, правомірність чи неправомірність прийняття оскаржуваної вимоги буде встановлена лише судовим рішенням, прийнятим за результатами розгляду адміністративної справи №500/1478/19.
Таким чином, суд приходить до висновку про доцільність зупинення стягнення на підставі виконавчого документа - вимоги Головного управління ДФС у Тернопільській області від 11.02.2019 року №Ф-6773-54 У про сплату боргу з єдиного внеску в розмірі 18276,72 грн.
При цьому суд зазначає, що вказаний захід забезпечення позову є співмірними із заявленими позивачем вимогами та не спричиняють негативних наслідків для інших осіб.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що заява про забезпечення позову підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.150-154, 156, 241, 243, 248 КАС України, суд –
УХВАЛИВ:
1.Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову - задовольнити.
2.Зупинити стягнення на підставі виконавчого документа - вимоги Головного управління ДФС у Тернопільській області від 11.02.2019 року №Ф-6773-54 У про сплату боргу з єдиного внеску в розмірі 18276,72 грн. до набрання законної сили рішенням суду у справі № 500/1478/19.
Згідно з частиною восьмою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.