Рішення № 82751877, 24.06.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
280/2522/19
Номер документу
82751877
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24 червня 2019 року о/об 16 год. 30 хв.Справа № 280/2522/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі – відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 від 17.11.2018 на суму 22372 грн. 02 коп., видану Головним управлінням ДФС у Запорізької області.

У позові зазначено, що 25.04.2019 позивач звернувся до Олександрівського управління у м.Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області з заявою про надання роз`яснення щодо подвійного нарахування Єдиного соціального внеску (надалі ЄСВ) та надання копії вимоги про сплату боргу (недоїмки). 13.05.2019 позивач отримав від ГУ ДФС у Запорізькій області лист К26368/10/08-01-49-08 від 08.05.2019, який було направлено йому 10.05.2019. Згідно викладених в листі відомостей ЄСВ нараховується позивачу у подвійному розмірі, а саме, як фізичній особі-підприємцю та як самозайнятій особі яка здійснює незалежну професійну діяльність адвоката. Позивачу було направлено Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 від 17.11.2018 на суму 22372 грн. 02 коп. При цьому безпосередньо копію Вимоги про стягнення боргу (недоїмки) до листа К26368/10/08-01-49-08 від 08.05.2019 долучено не було. З вказаною Вимогою позивач не погоджується, оскільки повинен сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування як фізична особа-підприємець. Вважаю, що оскільки вид моєї діяльності як фізичної особи-підприємця та особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, співпадають, тому не повинно здійснюватись подвійне оподаткування її діяльності. Позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець. Видом діяльності згідно КВЕД 74.11.1 основний вид діяльності - адвокатська діяльність. Відповідно до свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №566 від 26.04.2018 позивач має право на заняття адвокатською діяльністю. Позивач зазначає, що є самозайнятою особою та здійснює як підприємницьку діяльність будучи фізичною особою-підприємцем, так і незалежну професійну діяльність адвоката. Позивач повідомляє, що був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 04.09.2006 по 26.04.2019, основний вид діяльності - адвокатська діяльність (код КВЕД 74.11.1). На думку позивача, оскільки вид його діяльності як фізичної особи-підприємця та особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, співпадають, тому не повинно здійснюватись подвійне оподаткування її діяльності, а тому вимоги відповідача про сплату подвійного єдиного соціального внеску безпідставні. Враховуючи викладене позивач вважає, що Вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 від 17.11.2018 на суму 22372 гри. 02 коп., видана ГУ ДФС у Запорізької області, є протиправною, а тому підлягає скасуванню.

Позивач позов підтримав.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що згідно даних облікових систем 30.08.2006 внесено запис щодо державної реєстрації підприємницької діяльності ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п НОМЕР_1 ). Платника взято на облік ГУ ДФС у Запорізькій області, Олександрівське управління у м.Запоріжжі, Олександрівська ДПІ (Олександрівський район м.Запоріжжя) 31.08.2006. 26.04.2019 до Єдиного державного реєстру департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради внесено запис щодо рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності. 12.02.2018 зареєстровано як фізичну особу, яка займається незалежною професійною діяльністю. Таким чином, з 31.08.2006 по 26.04.2019 платник обліковувався на обліку ГУ ДФС у Запорізькій області, Олександрівського управління у м.Запоріжжі, Олександрівська ДПІ (Олександрівський район) як фізична особа-підприємець на загальній системі оподаткування, а з 12.02.2018, як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю. За результатами Проведеної інвентаризації Публічного реєстру та на виконання пп.2 п.13 Розділу XIII «Порядку обліку платників податків і зборів», затвердженого 09.12.2011 наказом Міністерства фінансів України №1588, до ІС «Податковий блок» 12.02.2018 по Козлову ОСОБА_2 внесено «Відомості відповідних реєстрів про реєстрацію (для обліку за основним місцем) з ознакою «платник не подав заяви для взяття на облік»». З 01.01.2018 фізичні особі-підприємці, які застосовують загальну систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також члени фермерських господарств зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»). Строк сплати єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування за 2017 рік, до 10 лютого наступного року, тобто 09.02.2018 року (абзац третій частини восьмої ст.9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»). Виходячи з наведеного вище, 09.02.2018 автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці платника податків ФОП ОСОБА_1 у сумі 8448,00 грн. (мінімальна заробітна плата 2017 року 3200,00 грн. х 22 відсотки = 704,00 грн. в місяць) як приватному підприємцю на загальній системі оподаткування відповідно програмного забезпечення розробленого на підставі діючого чинного законодавства. Виходячи з вищенаведеного, нарахування в інтегрованій картці платника єдиного внеску проведені відповідно вимог чинного законодавства: за 1 квартал 2018 року по строку 19.04.2018 - 2457,18 грн., як приватному підприємцю, 1638,12 грн., як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність (зареєстровано 12.02.2018); за 2 квартал 2018 року по строку 19.07.2018 - 2457,18 грн., як приватному підприємцю, 2457,18 грн., як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність; за 3 квартал 2018 року по строку 19.10.2018 - 2457,18 грн., як приватному підприємцю, 2457,18 грн., як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність; за 4 квартал 2018 року по строку 21.01.2019 - 2457,18 грн., як приватному підприємцю, 2457,18 грн., як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність; за 1 квартал 2019 року по строку 19.04.2019 - 2754,18 грн., як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність. Сума боргу згідно Вимоги дорівнює 22372,02 грн.: нарахування за 2017 рік - 8448,00 грн. + нарахування за 3 квартала 2018 року 13924,02 грн. Також, сума боргу на 30.04.2019 дорівнює 30040,56 грн.: нарахування за 2017 рік 8448,00 грн. + нарахування за 4 квартала 2018 року 18838,38 грн. + нарахування за 1 квартал 2019 року як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, 2754,18 грн. Враховуючи вищезазначене, ГУ ДФС у Запорізькій області вважає, що оскаржувана Вимога про сплату боргу (недоїмки) зі сплати ЄСВ є такою, що винесена відповідно до норм діючого законодавства, а адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 03.06.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 24.06.2019.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

ОСОБА_1 з 04.09.2006 по 26.04.2019 був зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Також, і інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зазначено основний вид економічної діяльності Козлова О.Ю.: 74.11.1 – Адвокатська діяльність.

Позивачем надано до суду Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №566 від 26.04.2018, згідно з яким ОСОБА_1 на підставі Рішення Ради адвокатів Запорізької області від 26.04.2018 за №09 має право на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідачем не подано до суду доказів у спростування наведених документів, наданих до суду позивачем.

Ухвалою суду від 03.06.2019 від відповідача витребовувалась Вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 від 17.11.2018 на суму 22372 грн. 02 коп.

Однак, відповідачем надано до суду Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 від 16.11.2018 на суму 22372 грн. 02 коп.

Суд вважає, що позивач помилився у даті винесення відповідачем Вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 на суму 22372 грн. 02 коп.

Звідси, суд розглядає правомірність винесення відповідачем Вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 від 16.11.2018 на суму 22372 грн. 02 коп.

У Вимозі про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 від 16.11.2018 ГУ ДФС у Запорізький області вимагається від позивача сплатити борг з недоїмки по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у загальній сумі 22372 грн. 02 коп., яка виникла станом на 31.10.2018 відповідно до ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

Вирішуючи спір по суті суд, враховуючи викладене вище, виходить з наступного.

1. У ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зазначено, що платниками єдиного внеску є: (…); 4) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; 5) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності; (…).

Відповідно до пп.4 п.6.7 Розділу VІ «Порядку обліку платників податків і зборів», затвердженого 09.12.2011 Наказом Міністерства фінансів України №1588 (у редакції наказу

Міністерства фінансів України 22.04.2014 за №462), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300, якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. У такому разі фізична особа зобов`язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою №5-ОПП з позначкою «Зміни» та копію документа, що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, визначеного у підпункті 1 цього пункту.

Код КВЕД 74.11.1 за КВЕД-2005 відповідає код КВЕД 69.10 за КВЕД-2010.

У «Поясненнях до Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД-2010)», які є додатком до ОСОБА_3 основ та пояснень до позицій національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (надалі – КВЕД-2010), затверджених 23.12.2012 Наказом Державного комітету статистики України №396, зазначено: «… 69.1 Діяльність у сфері права. 69.10 Діяльність у сфері права. Цей клас включає: - юридичне представництво інтересів однієї сторони, що виступає проти іншої сторони в судах або інших судових органах, як особисто членами колегії адвокатів, так і під їх керівництвом: консультаційні послуги та представництво в цивільних справах; консультаційні послуги та представництво в кримінальних справах; консультаційні послуги та представництво в трудових суперечках; - загальні консультації та складання юридичних документів: свідоцтв про реєстрацію підприємств, статутів підприємств та інших документів, пов`язаних зі створенням підприємств; патентів і авторських прав; підготовку різних юридичних документів, заповітів, доручень тощо; - діяльність державних та приватних нотаріусів, судових виконавців, третейських суддів, експертів і арбітрів. Цей клас не включає: - судову діяльність, див.84.23. …».

Враховуючи наведене, нормами права не заборонено бути позивачу фізичною особою-підприємцем та перебувати у такому статусі на обліку у контролюючого органу.

За матеріалами справи позивач був зареєстрований як підприємець та провадив незалежну професійну діяльність, а отже повинен був обліковуватись у відповідача як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

2. У п.65.3 ст.65 Податкового кодексу України зазначено, що для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, така особа повинна подати заяву та документи особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем постійного проживання.

Відповідач не довів, що позивач звертався до нього особисто або через уповноважену особу із заявою та документами щодо взяття позивача на облік як самозайнятої особи.

Взяття на облік фізичної особи - підприємця підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що надсилається (видається) фізичній особі - підприємцю у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (п.65.5 ст.65 Податкового кодексу України).

Фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, довідка про взяття на облік платника податків видається контролюючим органом із зазначенням строку, якщо такий строк вказаний у свідоцтві про реєстрацію чи іншому документі (дозволі, сертифікаті тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності (п.65.7 ст.65 Податкового кодексу України).

Доказів взяття позивача на облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, відповідач до суду не надав.

3. У ст.13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» зазначено, що адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.

Згідно з пп.14.1.226 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність – це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Відповідно до п.63.5 ст.63 Податкового кодексу України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Фізичні особи - підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з цим Кодексом.

Облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр) записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів (п.65.2 ст.65 Податкового кодексу України).

Як зазначено у пп.65.4.4 п.65.4 ст.65 Податкового кодексу України, контролюючий орган відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі: коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.

Отже, Податковий кодекс України передбачає обов`язок самозайнятих осіб стати на облік у контролюючому органі. При цьому, такий обов`язок передбачено у разі коли особа здійснює підприємницьку діяльність, а також у разі, коли особа здійснює незалежну професійну діяльність.

Однак, необхідно зазначити, що контролюючий орган відмовляє у повторному взятті на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа. Такий обов`язок контролюючого органу передбачено пп.65.4.4 п.65.4 ст.65 Податкового кодексу України.

Тобто, якщо особа взята на облік як самозайнята особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, вона не повинна повторно ставати на облік та подавати документи як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

З огляду на викладене вище, ОСОБА_1 , перебуваючи на податковому обліку як фізична особа-підприємець, повинен був перебувати на податковому обліку як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

4. Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Як зазначено у п.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п`ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок (п.4 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця; (п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

У ч.5 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зазначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. (…).

Згідно з ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (…) платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено у 2017 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі з 1 січня - 3200 гривень.

Отже, у 2017 році розмір мінімального страхового внеску у місяць становив 704 грн. 00 коп. (704 грн. 00 коп. = 3200 грн. 00 коп. х 22%).

Позивачем не надано докази сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2017 рік.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено у 2018 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі з 1 січня - 3723 гривні.

Отже, у 2018 році розмір мінімального страхового внеску у місяць становив 819 грн. 06 коп. (819 грн. 06 коп. = 3723 грн. 00 коп. х 22%).

Позивачем не надано докази сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за І-IV квартал 2017 року, І-ІІІ квартал 2018 року.

5. Порядок обліку та сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями з ознакою провадження незалежної професійної діяльності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не передбачений.

Водночас, п.16 розділу IV «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого 14.04.2015 Наказом Міністерства фінансів України №435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.05.2018 за №511), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за №460/26905 (надалі – «Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»), передбачено, що фізичні особи-підприємці, які мають ознаку незалежної професійної діяльності, формують та подають до органів доходів і зборів окремі Звіти (додаток 5).

При цьому, у п.10 розділу IV «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зазначено, що фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт згідно з додатком 5 до цього Порядку.

Таким чином, «Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не містить форми «окремого Звіту» для фізичних осіб-підприємців, які мають ознаку незалежної професійної діяльності.

Аналіз змісту наведених норм права, у розрізі положень Податкового кодексу України, дає підстави для висновку, що необхідність подачі окремих звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування виникає лише у разі, якщо особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та одночасно є фізичною особою-підприємцем, здійснює відмінні види діяльності.

Слід зауважити, що позивач здійснюючи підприємницьку діяльність за кодом КВЕД 69.10 - діяльність у сфері права та адвокатську діяльність займався одним і тим же видом підприємницької діяльності і у нього не виникає обов`язку подання звітності як особи, що провадить незалежну професійну діяльність, адже у такому випадку буде мати місце подвійний облік ідентичної господарської діяльності, а відповідно і подвійне оподаткування, що суперечить принципам податкового законодавства.

Отже, суд приходить до висновку, що позивач, повинен був перебувати на податковому обліку як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності та вести єдиний податковий облік та сплату податків саме як фізична особа-підприємець платник єдиного податку за видом діяльності у сфері права (КВЕД 69.10).

Практика Європейського суду з прав людини (відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» підлягає застосуванню судами як джерело права), яка сформувалась з питань імперативності правил про прийняття рішення на користь платників податків, слідує, що у разі існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов`язків платника податків, слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків (справи «Серков проти України» (заява №39766/05), «Щокін проти України» (заяви № 23759/03 та №37943/06)).

Разом із цим, за матеріалами справи позивачем не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за І-IV квартал 2017 року, І-ІІІ квартал 2018 року як фізичною особою-підприємцем.

Звідси, Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 від 16.11.2018 ГУ ДФС у Запорізький області винесено обґрунтовано на суму 15819,54 грн.

Водночас, Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 від 16.11.2018 ГУ ДФС у Запорізький області винесено не обґрунтовано на суму 6552,48 грн. щодо провадження позивачем незалежної професійної діяльності.

Враховуючи наведене, Вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-25426-49 від 16.11.2018 є частково протиправною та підлягає частковому скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати Вимогу №Ф-25426-49 від 16.11.2018 Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) про сплату боргу (недоїмки) у частині вимагання від ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) сплатити борг з недоїмки по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування: за І квартал 2018 року в сумі 1638 грн. 12 коп., як особою, яка провадить незалежну професійну діяльність; за ІІ квартал 2018 року в сумі 2457 грн. 18 коп., як особою, яка провадить незалежну професійну діяльність; за ІІІ квартал 2018 року в сумі 2457 грн. 18 коп., як особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

В іншій частині позову – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) судові витрати у сумі 222 грн. 84 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 24.06.2019.

Суддя О.О. Прасов