Рішення № 82740660, 24.06.2019, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
920/483/19
Номер документу
82740660
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

м. Суми

24.06.2019 Справа № 920/483/19

Господарський суд Сумської області у складі судді Джепи Ю.А., при секретарі судового засідання Олтушевській І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Сумської області матеріали справи № 920/483/19 в порядку спрощеного позовного провадження

за позовом: Заступника керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави

в особі позивача: Бездрицької сільської ради, с. Бездрик, Сумський район, Сумська область,

до відповідача: Фізичної особи - підприємця Шевкун Євгенія Сергійовича, с. Бездрик, Сумський район, Сумська область,

про повернення нерухомого майна,

представники сторін:

позивача - не з`явився,

відповідача - не з`явився,

прокурор - Правдюк В.В. (посвідчення від 22.05.2018 № 049945)

Суть спору: Заступник керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі позивача Бездрицької сільської ради звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить зобов`язати фізичну особу-підприємця Шевкун Євгенія Сергійовича повернути територіальній громаді в особі Бездрицької сільської ради системи водопостачання, які передані згідно акту приймання-передачі від 01.08.2018, а також стягнути з відповідача на користь прокуратури Сумської області судовий збір, сплачений при поданні даного позову.

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 22.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 920/483/19 в порядку спрощеного позовного провадження.

10.06.2019 до суду надійшло клопотання від 31.05.2019 № 559/02-34 Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області, відповідно до якого позивач просить суд розглядати справу без участі його представника та повідомляє суд, що заперечення проти позову - відсутні.

20.06.2019 до суду надійшов лист фізичної особи-підприємця Шевкуна Є.С. від 18.06.2019 б/н, згідно з яким відповідач повідомив суд, що позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить розглядати справу без його участі.

Представники позивача та відповідача в судове засідання не з`явився.

Прокурор Правдюк В.В. в судовому засіданні 24.06.2019 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані суду докази, суд встановив наступне.

З метою вивчення законності укладених договорів оренди комунального майна у сфері водопостачання місцевою прокуратурою направлено запит до Бездрицької сільської ради.

За результатами вивчення Договору оренди системи водопостачання Токарівської сільської ради від 20.09.2012 № 2 прокуратурою направлено лист від 26.04.2019 до сільської ради з метою самостійного усунення порушень Закону шляхом вжиття відповідних заходів.

Однак, жодних заходів з цього приводу збоку Бездрицької сільської ради, як уповноваженого органу у спірних правовідносинах не вжито.

Крім того, листом від 02.05.2019 сільська рада повідомила прокуратуру про неможливість самостійно звернутися до суду у зв`язку з відсутністю посади юриста та коштів для сплати судового збору.

07.05.2019 прокуратурою повторно направлено листа щодо вжиття заходів реагування з метою усунення порушень, але заходів органом місцевого самоврядування не вжито, в зв`язку з не можливістю самостійного звернення до суду, що свідчить про відсутність будь-якого наміру Бездрицької сільської ради навіть в майбутньому звернутись до суду з позовом з метою усунення порушень законодавства.

Враховуючи, що вказані інтереси до цього часу залишаються не захищеними, а уповноваженим органом місцевого самоврядування допущено бездіяльність, Сумською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану законності передачі та використання комунального майна на території Сумського району.

Встановлено, що рішенням Токарівської сільської ради від 20.09.2012 визначено надавачем житлово-комунальних послуг фізичну особу-підприємця Шевкуна Євгенія Сергійовича та передано йому у користування об`єкти водопостачання.

На виконання даного рішення між Токарівською сільською радою та ФОП Шевкун Є.С. укладено договір оренди системи водопостачання від 20.09.2012 №2 (далі по тексту - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування систему водопостачання Токарівської сільської ради (далі п тексту- Майно), склад і якісні характеристики якої відображені в акті приймання-передачі системи водопостачання складеного станом на 20.09.2012.

Загальна вартість Майна становить 3 971 021 грн 00 коп.

Пунктом 10.1 визначено, що Договір укладено до 19.09.2014.

Крім того, відповідно до п. 10.6 Договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміни Договору після закінчення строку протягом одного місяця, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені Договором.

Таким чином Договір є чинним на даний час, про що також свідчать укладені додаткові угоди до Договору.

21.11.2014 між сторонами укладено додаткову угоду до Договору, згідно якої п. 1.1 викладно у новій редакції: орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування систему водопостачання, склад і якісні характеристики якої відображені в акті приймання-передачі системи водопостачання, складеного 10.11.2014. У новій редакції викладено також п. 3.2 Договору - порядок обрахування орендної плати.

22.12.2014 між сторонами укладено додаткову угоду до Договору, згідно якої п. 1.1 викладно у новій редакції: орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування систему водопостачання, склад і якісні характеристики якої відображені в акті приймання-передачі системи водопостачання, складеного 22.12.2014. Також, у новій редакції викладено п. 3.2 Договору щодо порядку обрахування орендної плати.

22.02.2014 між сторонами укладено додаткову угоду до Договору, згідно якої п. 1.1 викладно у новій редакції: орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування систему водопостачання, склад і якісні характеристики якої відображені в акті приймання-передачі системи водопостачання, складеного 22.02.2016. Також, викладено у новій редакції п. 3.2 Договору щодо порядку обрахування орендної плати.

Рішенням Бездрицької сільської ради від 20.12.2016 «Про реорганізацію Токарівської сільської ради Сумського району» визнано Бездрицьку сільську раду правонаступником прав та обов`язків Токарівської сільської ради.

У зв`язку з цим додатковою угодою від 03.01.2017 № 6до Договору замінено орендодавця на Бездрицьку сільську раду.

Пункт 1.1 Договору викладено у новій редакції: орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування систему водопостачання, склад і якісні характеристики якої відображені в акті приймання-передачі системи водопостачання с. Токарі, складеного станом на 20.09.2012. Крім того, викладено у новій редакції п. 2.2 та ч. 12 Договору.

Згідно додаткової угоди від 22.12.2017 № 7 до Договору п. 1.1 викладно у новій редакції: орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування систему водопостачання, склад і якісні характеристики якої відображені в акті приймання-передачі системи водопостачання, складеного 22.12.2017. Також викладено у новій редакції п. 3.2 Договору щодо порядку обрахування орендної плати.

Додатковою угодою від 10.08.2018 № 8 до Договору викладно у новій редакції п. 1.1: орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування систему водопостачання, склад і якісні характеристики якої відображені в акті приймання-передачі системи водопостачання, складеного 01.08.2018. Також, викладено у новій редакції п. 3.2 Договору щодо порядку обрахування орендної плати.

Додатковою угодою від 17.09.2018 № 9 до Договору продовжено строк його дії до 19.09.2020.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада - жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (далі Закон) цей Закон регулює організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі по тексту - підприємства), їх структурних підрозділів та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Відповідно до ст. 2 Закону орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Державну політику у сфері оренди здійснюють органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.

Згідно ст. 4 Закону об`єктами оренди за цим Законом є, зокрема, нерухоме майно.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Враховуючи викладене, свердловини, башти, водогони є нерухомим майном, так як переміщення їх є неможливим без зміни їх призначення.

Згідно з ст. 3 Закону відносини щодо оренди державного майна, майна, що перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Стаття 10 Закону передбачає, що істотними умовами договору оренди є з поміж інших, об`єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації), відновлення орендованого майна та умови його повернення, забезпечення виконання зобов`язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо, порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об`єкта оренди, страхування орендарем взятого ним в оренду майна, порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про особливості передачі в оренду чи концесію об`єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності» закріплюють, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані з передачею в оренду чи концесію цілісних майнових комплексів підприємств, їхніх структурних підрозділів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності.

Статтею 8 вищезазначеного Закону визначено, що істотними умовами договору оренди об`єктів у сферах водопостачання та водовідведення, крім визначених законами України «Про концесії» і «Про оренду державного та комунального майна», є:

- порядок та умови відновлення переданого в оренду чи концесію об`єкта централізованого тепло-, водопостачання і водовідведення та його повернення;

- порядок та умови списання (виведення з експлуатації) майна в складі об`єкта оренди, концесії;

- обов`язок орендаря, концесіонера щодо страхування взятого в оренду чи концесію об`єкта тепло-, водопостачання і водовідведення;

- обов`язки сторін договору щодо забезпечення збереження переданого в оренду чи концесію об`єкта централізованого тепло-, водопостачання і водовідведення;

- обов`язки щодо утримання об`єкта концесії згідно з вимогами державних стандартів, норм та правил, що діють у відповідній сфері діяльності;

- обов`язки орендаря, концесіонера щодо використання переданого в оренду, концесію об`єкта централізованого тепло-, водопостачання і водовідведення за цільовим призначенням відповідно до профілю виробничої діяльності підприємства, що раніше здійснювало експлуатацію такого об`єкта, а також щодо виробництва (надання) відповідних комунальних послуг у гарантованих обсягах і належної якості;

- максимальний розмір витрат енергоресурсів на одиницю виробленої продукції (послуг) та максимально допустимі обсяги втрат і технологічних витрат питної води та/або теплової енергії на одиницю продукції (послуг);

- порядок здійснення орендодавцем, концесієдавцем контролю за станом орендованого об`єкта централізованого тепло-, водопостачання і водовід ведення;

- відповідальність сторін, у тому числі відповідальність орендаря, концесіонера за безпеку експлуатації об`єкта;

- умови та порядок відшкодування концесіонеру невідшкодованої протягом дії договору концесії вартості створених (збудованих) за рахунок концесіонера об`єктів та проведеного за його рахунок поліпшення об`єкта концесії.

Встановлено, що Договір має 12 розділів, зокрема 1 «Предмет договору», 2 «Умови передачі та повернення орендованого майна», 3 «Орендна плата», 4 «Використання амортизаційних відрахувань» 5 «Обов`язки орендаря», 6 «Права орендаря», 7 «Орендодавець зобов`язується», 8 «Орендодавець має право», 9 «Відповідальність сторін», 10 «Строк дії та умови зміни, розірвання договору», 11 «Форс-мажорні обставини», 12 «Юридичні адреси та банківські реквізити сторін».

В той же час, Договір оренди не містить порядку та умов відновлення переданого в оренду об`єкту водопостачання.

У Договорі не зазначено про обов`язок ФОП Шевкуна Є.С. щодо страхування взятого в оренду об`єкта водопостачання.

Договір оренди не містить обов`язку орендаря щодо надання комунальних послуг з водопостачання у гарантованих обсягах та належної якості.

Умови щодо максимально допустимих обсягів втрат і технологічних витрат питної води на одиницю послуги Договір також не передбачає.

Крім вищезазначеного, договір оренди цілісного майнового комплексу не містить такої істотної умови, як порядок здійснення орендодавцем контролю за станом орендованого об`єкта водопостачання.

Ще однією істотною умовою договору оренди об`єктів у сферах водопостачання, яка відсутня у Договорі оренди, є відповідальність сторін, у тому числі відповідальність орендаря, за безпеку експлуатації об`єкта.

Враховуючи вищевикладене, а саме: відсутність усіх зазначених умов у Договорі оренди від 20.09.2012 свідчить про недосягнення у належній формі згоди з усіх істотних умов договору, тому Договір є неукладеним (разом із додатковими угодами від 21.11.2014, 22.12.2014, 22.02.2016, 03.01.2017, 22.12.2017, 10.08.2018 та 17.09.2018), а ФОП Шевкун Є.С . користується нерухомим майном комунальної власності без достатніх правових підстав.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ст. 637 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.

Згідно з п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» не може бути визнаний недійсним правочин, який не вчинено. Зокрема, не є укладеними правочини (договори), у яких відсутні встановлені законодавством умови, необхідні для їх укладення (відсутня згода за всіма істотними умовами договору) тощо. Наслідки недійсності правочину не застосовуються до правочину, який не вчинено.

Статтею 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до ст. 1213 Кодексу набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Враховуючи викладене, об`єкти водопостачання, які передані ФОП Шевкун Є.С. згідно останнього акта приймання - передачі Майна від 01.08.2018 використовуються останнім без достатніх правових підстав, а тому підлягають поверненню до комунальної власності Бездрицької сільської ради в судовому порядку.

Отже, на думку суду, позовні вимоги заступника керівника Сумської місцевої прокуратури належним чином обґрунтовані та доведені відповідно до ст.ст. 73,74,76-79 Господарського процесуального кодексу України.

Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України визначено перелік прав та обов`язків учасників справи.

Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 46 ГПК України, крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу, позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу;

Як свідчать матеріали справи, Фізичною особою-підприємцем Шевкуном Євгенієм Сергійовичем позовні вимоги визнано повністю і таке визнання, у відповідності до вимог п.1 ч.2. ст. 46 Господарського процесуального кодексу України не суперечить інтересам будь-яких осіб, відтак приймається судом.

Згідно з ч. 4 ст. 191 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

З огляду на вищенаведене, вимога заступника керівника Сумської місцевої прокуратури щодо зобов`язання ФОП Шевкуна Є.С. повернути територіальній громаді в особі Бездрицької сільської ради системи водопостачання, які передані згідно з актом примання-передачі від 01.08.2018, підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

В зв`язку з визнанням позову відповідачем, позивачу підлягає поверненню з Державного бюджету України 50% сплаченого ним судового збору.

Решта сплаченого позивачем судового збору у сумі 960 грн 50 коп підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Законом України «Про судовий збір» ст. ст. 181, 626, 637, 1212, 1213 Цивільного кодексу України, ст.ст. 42, 46, 130, 191, 233, 236- 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов`язати Фізичну особу-підприємця Шевкуна Євгена Сергійовича ( АДРЕСА_2, ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) повернути територіальній громаді в особі Бездрицької сільської ради системи водопостачання, які передані згідно з актом приймання-передачі від 01.08.2018.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Шевкуна Євгена Сергійовича ( АДРЕСА_2, ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) на користь прокуратури Сумської області (код 03527891, р/р НОМЕР_2 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820 172) 50% сплаченого судового збору в розмірі 960 грн 50 коп.

4. Наказ видати згідно зі ст. 327 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Уразі подання апеляційної скарги, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно зі статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Оскільки в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення Учасник справи, якому повне рішення не були вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне судове рішення складено 01.07.2019.

Суддя Ю.А. Джепа