Рішення № 82739640, 01.07.2019, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
01.07.2019
Номер справи
904/1283/19
Номер документу
82739640
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.07.2019м. ДніпроСправа № 904/1283/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Назаренко Н.Г. за участю секретаря судового засідання Клевець К.В.

за позовом Кам`янської міської Ради Дніпропетровської області, м. Кам`янське, Дніпропетровська область

до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Представники:

Від позивача Змітріченко Ю.П. - представник

Від відповідача Кшижевська К.О. - адвокат

Вільний слухач Альошина Я.М.

СУТЬ СПОРУ:

Кам`янська міська Рада Дніпропетровської області звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» з позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №904/7172/16 від 26.01.2017.

Ухвалою суду від 03.04.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.05.2019.

16.04.2019 Відповідач надав клопотання про передачу справи за територіальною підсудністю до Господарського суду м. Києва, посилаючись на місцезнаходження відповідача.

Також 16.04.2019 Відповідач надав відзив на позовну заяву в якому просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилався на те, що Вищий господарський суд України в листі від 01.01.2010 року “Узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов`язаних із земельними правовідносинами” зазначив, що застосовуючи нормативно-правові акти, суди мають враховувати, що згідно з частиною 4 статті 4 Цивільного кодексу України, частин 1,2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України та роз`ясненнями пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” від 01.11.96 року №9 судам при вирішенні господарського спору необхідно виходити з того, що підзаконні нормативно-правові акти підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить закону, суд зобов`язаний застосувати закон, що регулює ці правовідносини (позиція Верховного суду України в постанові від 01.11 1996 року №9).

Відтак, на думку Відповідача позиція Позивача щодо застосування максимальної ставки для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ставка за користування яких встановлена на рівні 4% від їх НГО є необґрунтованим, безпідставним та таким, що має дискримінаційний характер та грубо порушує права ПАТ “Укрнафта”, а тому не може застосовуватись до договірних правовідносин між сторонами.

Також Відповідач зазначив, що всупереч норм права та умов Договору, жодних пропозицій про зміну його умов від Кам`янської міської ради не надходило. Зазначене, підтверджується також і відсутністю будь-яких згадувань Позивача у позовній заяві від 28.03.2019 року, натомість останній наголошує, що 05.03.2019 року на адресу Відповідача направлявся лист з пропозицією щодо внесення змін саме до договору оренди землі від 26.01.2017 року №904/7177/16 який, в матеріалах справи відсутній.

Відповідач вважає, що Позивачем не наведено в чому саме полягає порушення прав останнього та не підтверджує належними, достатніми та допустимими доказами порушення його прав Публічним акціонерним товариством “Укрнафта”. Таким чином, Відповідач вважає, що Позивач передчасно звернувся до господарського суду з позовом, не з`ясувавши правову позицію Відповідача щодо внесення змін до п. 2.2. та п. 4.1. Договору, а тому спір між сторонами відсутній, та як наслідок, відсутні підстави для звернення Позивача до суду.

Ухвалою суду від 06.05.2019 у задоволенні клопотання Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про передачу справи за територіальною підсудністю до Господарського суду м. Києва - відмовлено. Оголошено перерву в судовому засіданні до 21.05.2019.

14.05.2019 Позивач надав до суду відповідь на відзив в якій зазначив, що заперечення Відповідача є безпідставними та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

21.05.2019 Позивач надав пояснення щодо зазначеного номеру договору 904/7172/16.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 21.05.2019 оголошено перерву в судовому засіданні до 28.05.2019.

Представник Відповідача в судовому засіданні 28.05.2019 надав заперечення на відповідь на відзив, в яких просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

28.05.2019 представник позивача подав до суду клопотання про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою від 28.05.2019 продовжено підготовче провадження до 02.07.2019 та оголошено перерву до 11.06.2019.

06.06.2019 Позивач надав відповідь на заперечення відповідача, в якій просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

11.06.2019 Відповідач надав клопотання про зупинення провадження у справі, в якому зазначив, що в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходиться справа № 160/1172/19 за позовом ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до Кам`янської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень. Єдиною підставою для пред`явлення позову Кам`янської міської ради до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" є ставка орендної плати від НГО, що ухвалена рішеннями Кам`янської міської ради, що є предметом спору у справі № 160/1172/19.

У разі задоволення позовних вимог у справі № 160/1172/19 предмет спору у справі №904/1283/19 буде відсутнім.

Ухвалою від 11.06.2019 оголошено перерву до 25.06.2019.

24.06.2019 представник позивача подав до суду заперечення щодо клопотання про зупинення провадження у справі, в яких зазначив, що відповідно до ч.1 п.5 ст.227 ГПК України вирішуючи питання про зупинення провадження у справі суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Предметом розгляду справи № 160/1172/19, що розглядається у Дніпропетровському окружному адміністративному суді є визнання протиправними та скасування рішень Кам`янської міської ради №1105-25/VII від 22.06.2018 року та № 816-19/VII від 29.09.2017 року за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Кам`янської міської ради.

Проте, законність прийняття рішення Кам`янською міською радою № 816-19/VII від 29.09.2017р. викладено у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.05.2018р., залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018р. по справі № 804/985/18 за адміністративним позовом ТОВ «Нафта Кепітал Груп» до Кам`янської міської ради про визнання незаконним рішення. Тобто, до звернення Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Кам`янської міської ради з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Кам`янської міської ради № 816-19/VII від 29.09.2017 року, що є предметом розгляду справи № 160/1172/19, вже були ухвалені рішенні суду, щодо законності рішення №816-19/VII , які набрали законної сили та відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

В судовому засіданні 25.06.2019 представник Відповідача підтримав раніше надане клопотання про зупинення провадження у справі.

Представник Позивача заперечив проти задоволення клопотання про зупинення провадження у справі посилаючись на надані раніше заперечення.

Суд вивчивши клопотання Відповідача, та заперечення Позивача, прийшов до висновку про відхилення клопотання Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про зупинення провадження у справі.

Ухвалою суду від 25.06.2019 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 01.07.2019.

У судовому засіданні 01.07.2019 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував.

Судовий процес фіксувався за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

В судовому засіданні 01.07.2019 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

З матеріалів справи вбачається, що пунктом 1 рішення Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області №842-38/VI від 12.07.2013р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1кв.м. в розмірі 199грн.64коп. та введено її в дію з 01.01.2014р.

30.09.2015р. Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення №1391-66/VI "Про набуття (припинення) прав на землю", пунктом 1 якого вирішено продовжити (поновити) право користування земельною ділянкою несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: вул. Петровського, 251А, м. Кам`янське, кадастровий номер 1210400000:01:021:0022 (а.с.45).

Підпунктом 6.1 пункту 6 рішення міської ради землекористувачів, зобов`язано укласти протягом шістдесяти днів після прийняття цього рішення в департаменті комунальної власності та земельних відносин міської ради у встановленому порядку договори оренди земельних ділянок, угоди.

Позивач у позовній заяві зазначає, що встановлений строк для укладання договору відповідачем був порушений, отже, в строки, передбачені рішенням міської ради (60 днів), договір укладений не був.

Оскільки ПАТ “Укрнафта” ухилялась від укладення договору оренди земельної ділянки, 23.08.2016р. Кам`янська міська рада звернулась з позовом до господарського суду про визнання укладеним спірного договору оренди в редакції міської ради.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 11.10.2016 у справі №904/7172/16 за первісним позовом Кам`янської міської ради до Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки в редакції Кам`янської міської ради та за зустрічним позовом Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" до Кам`янської міської ради про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки в редакції публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА", в задоволенні первісних та зустрічних вимог відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 26.01.2017 у справі №904/7172/16 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства “Укрнафта” задоволено частково. Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 11.10.2016р. по справі №904/7172/16 скасовано в частині відмови в задоволенні зустрічної позовної заяви. Зустрічний позов задоволено. Визнано укладеним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:01:021:0022, що розташована за адресою: м. Кам`янське, вул. Петровського (Тритузна), 251А, в редакції Публічного акціонерного товариства “Укрнафта”. В іншій частині рішення господарського суду Дніпропетровської області від 11.10.2016р. по справі №904/7172/16 залишено без змін.

Отже, договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:01:021:0022, що розташована за адресою: м. Кам`янське, вул. Тритузна (Петровського), 251А вважається укладеним між Кам`янською міською радою та ПАТ «УКРНАФТА» з 26.01.2017 року.

Відповідно до п. 1.1. договору, Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: вул. Петровського, 251А м. Дніпродзержинськ, кадастровий номер 1210400000:01:021:0022, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 24.06.2005 №569-19/ІV, 30.09.2015 №1391-66/VІ (п. 1.2. договору).

Відповідно п.2.1. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3803 га для розміщення автозаправочної станції.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 08.02.2016 становить 3674822,55грн. (п. 2.2. договору).

Договір укладено строком до 30.09.2025 р. (п. 3.1 Договору).

Умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії, крім випадків, коли після набуття чинності договором законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені договором, та випадків, передбачених п.4.4. цього договору (п. 3.3. договору).

Відповідно до п. 4.1. договору, орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 110244,68 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”, від 26.12.2014 №1168-58/VІ “Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013р. №842-38/VІ “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 4.2. договору).

Пунктом 4.4. договору визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі:

Зміни умов господарювання, передбачених договором.

Зміни розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України.

Підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Орендар щорічно самостійно індексує розмір орендної плати, визначеної в договорі, та декларує її до податкових органів відповідно до прийнятого коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель.

Погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами.

Прийняття Орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства.

Затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

В інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 9.6.14. договору, орендар зобов`язаний у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, після офіційного оприлюднення такого рішення Орендодавцем або вступу в дію відповідного нормативно-правового акта, Орендар повинен отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати його Орендодавцю для внесення змін щодо розміру орендної плати шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, та подати цю угоду до податкових органів.

Пунктом 1 рішення Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області №842-38/VI від 12.07.2013р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1кв.м. в розмірі 199грн.64коп. та введено її в дію з 01.01.2014р.

Кам`янською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення №816-19/VII від 29.09.2017р. "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста".

З умов пункту 2 зазначеного рішення вбачається, що воно набирає чинності з 01 жовтня 2017 року.

Підпунктом 5.2. пункту 5 Положення визначено ставку орендної плати за земельну ділянку – 4% від нормативної грошової оцінки.

Згідно з п. 12.1. договору, зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Згідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, право оренди земельної ділянки було зареєстровано у Державному реєстрі за № 19806053 від 29.03.2017р.

Кам`янська міська рада, враховуючи зміни до Податкового Кодексу України та з метою збільшення надходжень до бюджету міста, протягом 2016-2018 років прийняла низку нормативних актів, яким збільшила розмір орендної плати за використання земельних ділянок для розміщення об`єктів торгівлі (посередництва у торгівлі) пальним та паливом, встановивши річну суму орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки у розмірі 12 відсотків.

Пунктом 1 Рішення Кам`янської міської ради від 12.07.2013 року №842-3 8/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське», затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 199 грн. 64 коп. та введено в дію з 01.01.2014р.

30.09.2016 року Кам`янською міською радою прийнято рішення № 349-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 року № 842-38/УІ зі змінами», за змістом якого пункт 2 рішення міської ради №842-38/УІ від 12.07.2013 року «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» викладено у наступній редакції: « 2. Річна сума орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які надані в користування, з 01.11.2016 року та в подальшому до внесення змін до цього рішення, становить:

а) 3 відсотка - для землекористувачів, у яких сумарна площа орендованих земельних ділянок не перевищує 10 га (десять гектарів),

б) 3,5 відсотків - для землекористувачів, у яких сумарна площа орендованих земельних ділянок дорівнює або перевищує 10 га (десять гектарів),

в) 12 відсотків - для землекористувачів, які використовують земельні ділянки для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом».

Аналогічну норму, щодо 12 відсотків ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом та на земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності містило і рішення Кам`янської міської ради № 725-17/УІІ від 23.06.2017 року «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста».

29.09.2017 року Кам`янською міською радою було прийнято рішення №816-19/VII «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста», яке набрало чинності з 01 жовтня 2017 року.

Пунктом 5 вищезазначеного Положення визначено розмір орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки, а саме пунктом 5.1 визначено ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - 3% від нормативної грошової оцінки, пунктом 5.2 визначено ставки орендної плати за земельні ділянки, які не зазначені в пунктах 5.1., 5.3.- 4 % від нормативної грошової оцінки, пунктом 5.3 визначено, що ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для розміщення об`єктів торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним та паливом, та за земельні ділянки, які використовуються для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності -12 % від нормативної грошової оцінки.

Аналогічну норму, щодо 12 відсотків, в подальшому містило рішення Кам`янської міської ради № 1105-25/ VII від 22.06.2018 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».

Зазначені нормативні акти в установленому порядку були оприлюднені в друкованих засобах, а також на офіційному веб-сайті міської ради, які не скасовані, як незаконні, є чинними та обов`язковими для виконання.

Міськрайоним управлінням у Петриківському районі та у м. Кам`янське Головного управління держгеокадастру у Дніпропетровській області видано витяг №4 від 13.02.2019р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Кам`нське, вул. Тритузна, 251 А, загальною площею 3803 кв.м., відповідно до якого станом на 13.02.2019р. нормативна грошова оцінка становить 3 894 465,89 грн.

05.03.2019 позивач направив на адресу відповідача лист №09-08/472 "Про підписання проектів додаткових угод до договорів земельних ділянок", в якому просив погодити та підписати додаткову угоду, в тому числі і до договору оренди земельної ділянки №904/7172/16 та повернути їх для подальшого оформлення та реєстрації.

Зазначений лист було отримано відповідачем 14.03.2019.

Звертаючись до суду із цим позовом, позивач зазначає, що вимоги позивача по приведенню до чинного законодавства умов договору є не виконаними відповідачем. Отже, до договору не внесені відповідні зміни, що і є причиною цього спору.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, на підставі наступного.

За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини першої статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 632 Цивільного кодексу України встановлено, що у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно з умов статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

В силу статей 288.1, 288.5 Податкового кодексу України зазначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" (далі-Закон) встановлено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 15 Закону орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Згідно з статті 21 Закону розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 30 Закону передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору у випадках, встановлених договором або законом.

Сторонами в договорі оренди передбачена зміна розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Слід зазначити, що у даній справі орендна плата за земельну ділянку розрахована позивачем з урахуванням нормативної грошової оцінки, визначеної на підставі рішень Кам`янської міської ради Дніпропетровської області №842-38/VI від 12.07.2013р., №816-19/VII від 29.09.2017р., №1105-25/VII від 22.06.2018, які є чинними й обов`язковими до виконання.

Незгода відповідача з рішенням Кам`янської міської ради №1105-25/VII від 22.06.2018, яким збільшено розмір орендної плати за землю до 12 % від нормативної грошової оцінки землі судом не приймається, оскільки вищезазначене рішення є чинним та обов`язковим до виконання.

Щодо посилань відповідача те, що в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходиться справа №160/1172/19 за позовом ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до Кам`янської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень Кам`янської міської ради Дніпропетровської області №816-19/VII від 29.09.2017р. та №1105-25/VII від 22.06.2018, суд зазначає наступне:

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв`язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов`язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Отже, для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку зобов`язаний з`ясовувати: 1) як пов`язана справа, яка розглядається господарським судом, зі справою, що розглядається іншим судом; 2) чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі. Йдеться про те, що господарський суд не може розглянути певну справу через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок: непідвідомчості; обмеженості предметом позову; неможливості розгляду тотожної справи; певної черговості розгляду вимог.

При цьому, судом встановлено, що рішення, які оскаржуються у справі №160/1172/19 за позовом ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до Кам`янської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень Кам`янської міської ради Дніпропетровської області №816-19/VII від 29.09.2017р. та №1105-25/VII від 22.06.2018, були чинними на момент виникнення спірних правовідносин та обов`язковими для застосування на відповідній території.

Суд зазначає, що у разі задоволення адміністративного позову у справі №160/1172/19 та визнання протиправними і скасування рішень Кам`янської міської ради Дніпропетровської області №816-19/VII від 29.09.2017р. та №1105-25/VII від 22.06.2018,з моменту їх прийняття Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» не позбавлене можливості звернутися до господарського суду з заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.

З урахуванням викладеного, розгляд справи №160/1172/19 не може бути перешкодою для встановлення господарським судом відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України істотних обставин у даній справі, а відтак у господарського суду відсутні правові підстави, передбачені ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України, для зупинення провадження у справі № 904/1283/19 до вирішення адміністративної справи №160/1172/19.

Крім того, суд наголошує на тому, що безпідставне зупинення провадження у справі має наслідком затягування судового процесу і призводить до порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку.

Заперечення відповідача щодо номеру спірного договору судом не приймаються, з наступних підстав.

Як зазначає в своїх поясненнях позивач, підставою виникнення договірних відносин між позивачем та відповідачем була постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 26.01.2017 року по справі № 904/7172/16 якою визнано укладеним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:01:021:0022, що розташована за адресою: м. Кам`янське, вул.Петровського (Тритузна), 251 А.

Згідно з постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду у справі №904/7172/16 від 26.01.2017р., якою визнаний укладений договір на умовах викладених в постанові, відповідно до п.9 ч. 1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право оренди земельної ділянки було зареєстровано у Державному реєстрі за № 19806053 від 29.03.2017р. строком дії 30.09.2025р.з зазначенням Орендодавця - Кам`янська міська рада код ЄДРПОУ 24604168 та Орендаря - ПАТ «Укрнафта» код ЄДРПОУ 00135390.

Підставою проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки є постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду у справі №904/7172/16 від 26.01.2017р., якою був визнаний укладеним договір оренди земельної ділянки за змістом та на умовах визначених в судовому рішенні, а отже з проведенням державної реєстрації вищеприведеної постанови суду за її номером, в якому визначені умови договору оренди земельної ділянки, отже номер відповідного договору оренди земельної ділянки є тотожним номеру справи, а саме 904/7172/16.

Крім того, дослідивши договір, укладений між сторонами за рішенням суду та Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №157925529 від 28.02.2019, суд прийшов до висновку, що позивачем в якості номера договору зазначено номер справи Господарського суду Дніпропетровської області, якою спірний договір визнано укладеним.

Додаткова угода, яку позивач направляв відповідачу для укладання, стосується саме цього договору, оскільки зазначена додаткова угода містить посилання на ту саму земельну ділянку з кадастровим номером 1210400000:01:021:0022.

Стаття 73 Господарського процесуального кодексу України визначає, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).

Враховуючи наведене, позовні вимоги про внесення змін до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки №904/7172/16 від 26.01.2017р. шляхом викладення їх в новій редакції є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами і тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини п`ятої статті 188 Господарського кодексу України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Судові витрати розподіляються відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України. Витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись нормами статей Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 3, 4, 13, 20, 41, 42, 74, 76, 77, 78, 79, 91, 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Кам`янської міської ради Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» з позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №904/7172/16 від 26.01.2017 – задовольнити.

Внести зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки №904/7172/16 від 26.01.2017р., укладеного між Кам`янською міською радою Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, м-н Петра Калнишевського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (04053, м. київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, код ЄДРПОУ 00135390), щодо земельної ділянки розташованої за адресою: м. Кам`янське, вул. Тритузна (Петровського) 251 А, виклавши їх у наступній редакції:

« 2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 13.02.2019 р. становить 3 894 465,89 грн.

4.1. Орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 467 335,90 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», від 29.09.2017 №816-19/VІІ «Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у Межах міста», від 22.06.2018 №1105-25/VІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, м. київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) на користь Кам`янської міської ради Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, м-н Петра Калнишевського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.), про що видати наказ.

Видати наказ після набрання чинності рішенням.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судові рішення у справі набирають законної сили відповідно до ст.ст.241, 284 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 02.07.2019

Суддя Н.Г. Назаренко