
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/29104/19-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2019 року слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва - Карабань В.М., при секретарі - Самійлик В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Печерського районного суду міста Києва клопотання слідчого першого слідчого відділу Першого управління організації досудових розслідувань (Управління з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) Державного бюро розслідувань Томілко Д.С., про тимчасовий доступ до речей і документів, -
В С Т А Н О В И В:
05 червня 2019 року до провадження слідчого судді Печерського районного суду міста Києва - Карабаня В.М., надійшло клопотання слідчого першого слідчого відділу Першого управління організації досудових розслідувань (Управління з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) Державного бюро розслідувань Томілко Д.С., у кримінальному провадженні №42019000000000722 від 02.04.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 367 КК України.
В судове засідання слідчий/прокурор не з`явилися, про місце і час розгляду клопотання повідомлені належним чином. Слідчий подав до суду заяву про розгляд вказаного провадження у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.
У клопотанні, сторона кримінального провадження просить слідчого суддю розглядати клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів вбачається, що Першим слідчим відділом Першого управління організації досудових розслідувань (Управління з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019000000000722 від 02.04.2019за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням від 29.01.2019 №3-3 Рахункової палати України затверджено Звіт про результати аудиту ефективності впровадження проекту «Поліпшення охорони здоров`я на службі у людей», що підтримується коштами Міжнародного банку реконструкції та розвитку.
За результатами аудиту Рахункова палата встановила, що заходи, вжиті МОЗ України на виконання рекомендацій Рахункової палати за результатами попереднього аудиту, були неповними, оскільки не усунено основні організаційні перешкоди, що ставило під загрозу успішну реалізацію проекту «Поліпшення здоров`я на службі у людей» (далі - Проект), що фінансується коштами позики Міжнародного банку реконструкції та розвитку (далі - МБРР). У 2015-2017 роках і за 9 місяців 2018 року на впровадження Проекту використано 48,9 млн дол. США (1297,1 млн грн), тобто третину обсягів позики, передбачених у спеціальному фонді державного бюджету, та 22,8 відс. загального обсягу наданої позики (214,2 млн дол. США).
МОЗ України, як головним розпорядником бюджетних коштів і виконавцем Проекту, незважаючи на доступність коштів позики, систематичні вказівки МБРР на низький рівень розвитку Проекту та за відсутності достатнього контролю з боку Мінфіну, не забезпечено належного управління ризиками або їх мінімізації на всіх етапах впровадження Проекту - від визначення пріоритетності та черговості заходів до проведення закупівель, укладання договорів з надавачами послуг і контролю за їх своєчасним та якісним виконанням за компонентами 2, 3.
Як результат, з початку реалізації Проекту і станом на 01.10.2018 на центральному рівні забезпечено найнижчі показники результативності Проекту, порівняно з його впровадженням у цілому: за компонентом 2 використано два із 20,2 млн дол. США, за компонентом 3 - 0,9 із 4,5 млн дол. США. Такий стан справ був зумовлений системними недоліками в управлінні Проектом упродовж 15.06.2015 - 01.10.2018, допущеними МОЗ України (заступники Міністра - координатори Проекту з 20.08.2015 ОСОБА_1 ; 15.06.2016 ОСОБА_2 ; 15.07.2016 ОСОБА_3 ; 05.09.2016 ОСОБА_4 ) як його виконавцем, що призвели до впровадження Проекту із суттєвим відставанням, необгрунтованого резервування коштів позики, які фактично тривалий час не використовувалися або у встановлених аудитом випадках використовувалися неефективно.
Так, за компонентами 2, 3 у 2017 році та за 9 місяців 2018 року непродуктивно використані кошти позики в сумі 110,2 тис. дол. США, неекономно - 147 тис. дол. США і необгрунтовано - 6,7 тис. дол. США.
Слідчий вказує, на наявність достатніх підстав вважати, що в результаті надання доступу до документів зазначених у його клопотанні, які на даний час перебувають у володінні Міністерства охорони здоров`я України (код 00012925), містять в собі фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а також самостійно і в сукупності з іншими відомостями можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Як вбачається із змісту ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Вивчивши надані матеріали, що стосуються розгляду клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю їх вилучення в копіях, оскільки вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відомості, які в них містяться, можуть бути використані як докази.
Керуючись ст. ст. 108, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання - задовольнити частково.
Надати слідчому першого слідчого відділу Першого управління організації досудових розслідувань (Управління з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) Державного бюро розслідувань Томілку Дмитру Сергійовичу, іншим слідчим групи слідчих, а також прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні, дозвіл на тимчасовий доступ до документів,з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій,а саме:
- документів, що стосуються укладення, затвердження та реалізації проекту «Поліпшення охорони здоров`я на службі у людей» (наказів, рішень, розпоряджень МОЗ із даних питань; Угоди про позику № 8475-UA від 19.03.2015; Листа з витрачання коштів; Звіту про оцінку Проекту «Поліпшення охорони здоров`я на службі у людей; фінансової звітності спеціального призначення; операційні посібники проекту; звітів фінансового аудиту та інші);
- документів, які містять інформацію щодо суми коштів, яку станом на 11.04.2019 використано для реалізації проекту «Поліпшення охорони здоров`я на службі у людей»;
- документів, що містять інформацію та реквізити рахунку позики, спеціальних рахунків проекту А та B, рахунків розпорядників коштів субвенції, відкриті в органах ДКСУ за КПКВ 2311600 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реформування регіональних систем охорони здоров`я для здійснення заходів із виконання спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту "Поліпшення охорони здоров`я на службі у людей"», реєстраційного рахунку МОЗ за коштами спеціального фонду в ДКСУ (за КПКВ 2301610 «Поліпшення охорони здоров`я на службі у людей»), інших рахунків, на які надходили та з яких виділялися кошти позики Міжнародного банку реконструкції та розвитку;
- документів (наказів, розпоряджень, рішень, субсидіарних угод тощо), що містять інформацію щодо службових осіб Міністерства охорони здоров`я, які починаючи з 2015 року відповідали за реалізацію проекту «Поліпшення охорони здоров`я на службі у людей» на центральному та регіональному (групи управління субпроектом) рівнях;
- документації (договорів, звітів, актів про надані послуги та документи про їх оплату тощо), які містять інформацію щодо індивідуальних консультантів та компаній, з якими упродовж 2015-2018 р.р. укладалися договори про надання послуг для реалізації цілей запровадження проекту «Поліпшення охорони здоров`я на службі у людей»;
- документів (наказів, розпоряджень, актів, листів тощо), що стосуються службових осіб Міністерства охорони здоров`я, які відповідали за контроль своєчасності, повноти та якості виконання індивідуальними консультантами та компаніями договорів про надання послуг;
- документів, які регламентують порядок визначення оплати консультантів, розміру їх грошової винагороди та містять інформацію про службових осіб Міністерства охорони здоров`я України, які відповідали за вказаний напрямок
- звітності Мінфіну, що подається на виконання пункту 45 Порядку підготовки, реалізації, проведення моніторингу та завершення реалізації проектів економічного і соціального розвитку України, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2016 № 70 та доручення Кабінету Міністрів України від 30.05.2016 № 2014/11/1-16 станом на 30.09.2018 (включає Звіт про використання позики та Звіт про стан обслуговування та погашення позики з початку реалізації Проекту);
- заявок щодо авансування спеціального рахунку Проекту разом з відповідними розрахунками, подані МОЗ до Мінфіну у 2017 році та за 9 місяців 2018 року;
- заявок на перерахування коштів з спеціального рахунку Проекту з підтверджуючими документами, подані МОЗ до Мінфіну у 2017 році та за 9 місяців 2018 року;
- банківських виписок з рахунку позики МБРР за 2017 рік та 9 місяців 2018 року;
- банківських виписок з спеціальному рахунку Проекту «В», відкритому ДКСУ в Укрексімбанк за 2017 рік та 9 місяців 2018 року для реалізації компонентів 2, 3;
- звіту про стан реалізації Проекту за період з 01.06.2015 по 01.10.2018;
- планів закупівель від 18.05.2016, від 12.04.2017 та від 29.08.2017;
- ліцензійної угоди з IHPA від 09.07.2018 № 2.5 AP/58 (підписана IHPA 21.06.2018) на суму 317047,28 австралійських доларів (для отримання прав користування Класифікаційною системою Австралійських вдосконалених ДСГ RG) - сплати міжнародного ліцензійного збору за використання нової версії системи австралійської системи ДСГ (дев`ята версія, 10 перегляд);
- листа МОЗ від 09.03.2017 №19.1-07-424/6549, надісланого ІНРА (щодо надання необхідної інформації для прийняття рішення щодо підписання ліцензійної угоди та додаткову технічну та фінансову інформацію);
- листа ІНРА від 26.04.2017 № D17-4680 (інформації щодо нової версії системи австралійської системи ДСГ (дев`ята версія, 10 перегляд), ціни придбання якої за умови попередньої оплати становила 296690,6 австр. доларів (з правом використання та розвитку);
- листа ІНРА від 04.05.2017 (надання МОЗ проекту Ліцензійної угоди та Угоди про зміну умов для України);
- листа ІНРА від 20.09.2017 № D17-11234 (інформація щодо збільшення ціни для України на придбання ліцензії на австралійську систему ДСГ (дев`ята версія, 10 перегляд) за умови попередньої оплати до 317047,28 австр. доларів (з правом на використання та розвитку)
- договору МОЗ з DuodecimMedicalPublicationLtd від 03.10.2017 № АР-5.2/82 на суму 130 тис. євро;
- додаткової угоди № 1 від 08.12.2017 (за підписом в.о. Міністра Уляни Супрун);
- додаткової угоди № 2 без дати з підписами обох сторін (заступник Міністра П. Ковтонюк та виконавчий директор DuodecimПеккаМустонен);
- листів-погоджень МОЗ до проекту договору від 03.10.2017 № АР-5.2/82 - від 29.08.2017 та до проекту додаткової угоди № 2 до цього договору - від 01.10.2018;
- листа від 28.09.2018 № 01.6/197/25720 (до проекту додаткової угоди № 2);
- остаточно погодженогоМБРР обґрунтування за методом SSS від 11.09.2017;
- попередніх версій обґрунтування за методом SSS (від 27.03.2017, 03.04.2017, 26.04.2017);
- електронної переписки між МОЗ та МБРР щодо погодження закупівлі Клінічних настанов у DuodecimMedicalPublicationLtd та проекту договору з ним;
- листів МОЗ до Мінфіну та його відповіді щодо оплати договору: листи МОЗ від 16.11.2017№ 12-06/273/30320, від 12.12.2017 № 01-6/249/33082, лист Мінфіну від 27.11.2017 № 19020-03-5/32794;
- актів про надані послуги ФОП ОСОБА_7 від 16.07.2018 № 9, від 03.08.2018 № 10, від 07.09.2018 № 11 згідно з договором від 15.09.2017 № ІС-7.14.3/77 + звіти про надані послуги до цих актів;
- договору від 16.10.2018 № ІС-7.14.2/116, укладеного МОЗ України з ФОП ОСОБА_6 для здійснення письмового перекладу Клінічних настанов (77 настанов згідно додатку до Додатку А до договору);
- акту № 1 від 22.10.2018 до договору від 16.10.2018 № ІС-7.14.2/116 та відповідного звіту про надані послуги;
- акту виконаних робіт (наданих послуг) від 20.09.2018 № 2009, від 22.10.2018 № 2210, від 29.11.2018 № 2311 згідно договору від 19.09.2018 № 457, укладеного між ФОП ОСОБА_6 та ДУ «Центр громадського здоров`я МОЗ України», що знаходяться у Міністерстві охорони здоров`я України (код 00012925), юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7.
Визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя В.М. Карабань
Ухвала виготовлена у двох примірниках.
Примірник № 1 знаходиться в матеріалах клопотання.
Примірник № 2 наданий слідчому.
Слідчий суддя В.М. Карабань