Ухвала суду № 82735747, 14.06.2019, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.06.2019
Номер справи
758/7797/19
Номер документу
82735747
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Подільський районний суд міста Києва

Провадження № 1-кс/758/3075/19

Справа № 758/7797/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2019 року слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва Корнілова Ж.О., за участю секретаря судового засідання Комар К.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 Олексюка В.С., про тимчасовий доступ до речей і документів, -

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Київської місцевої прокуратури № 7 Олексюк В.С., звернувся до слідчого судді Подільського районного суду м. Києва з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів.

Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим слідчого відділу Управління поліції в метрополітені Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 205 КК України, у кримінальному провадженні № 42019101070000078 від 25.02.2019.

Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи АТ «Українська Залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815, м. Київ, вул. Єжи Гедройця (Тверська), 5, зловживаючи своїм службовим становищем, у грудні 2018 року, без проведення процедури державних закупівель, відповідно до даних єдиного реєстру податкових накладних ДФС України, здійснили купівлю екскаватора АТЕК-881 2017 року випуску, загальною вартістю 2742000 гривень у ТОВ «Укрінтросервіс» (код ЄДРПОУ 38390976, м. Київ, вул. Сирецька, 38), що відображено у ПН № 2 від 29.12.2018.

Крім цього, встановлено, що засновник та директор ТОВ «Укрінтросервіс» ОСОБА_1 зареєструвала вказане підприємство за грошову винагороду, без мети зайняття підприємницькою діяльністю, а також що вона не причетна до здійснення фінансово-господарської діяльності за участі зазначеного товариства. Поставки вказаного екскаватора для АТ «Українська Залізниця» вона не здійснювала та будь-яких доручень на такі дії надавала.

Також, на запит місцевої прокуратури від ПрАТ «АТЕК» надійшов лист про те, що підприємство з 2012 року не виготовляло та з 2015 року не реалізувало жодного екскаватора марки АТЕК-881.

Крім цього, як встановлено з листа Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Українська Залізниця» від 15.05.2019 № Н-10/2651, 11.03.2019 на адресу регіональної філії «Львівська залізниця» надійшла вимога від ТОВ «Укрінтросервіс» від 04.03.2019 № 04/18 про оплату за поставлений екскаватор. У відповідь постачальнику направлено лист від 20.03.2019 № НХ Льв-1/1631, яким повідомлено, що покупець затримує оплату товару з об`єктивних причин, а саме - ускладнення реєстрації транспортного засобу в державних органах.

Так, відповідно до п.1.4. договору поставки від 27.11.2017 № Л/НХ-171426/НЮ та п.11 поданої заяви виробником екскаватора повинне бути ЗАТ «АТЕК», Україна.

Проте, за інформацією уніфікованої автоматизованої електронно- облікової системи, створеної Держпродспоживслужби, цей екскаватор був складений приватною особою у 2017 році. Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області листом від 20.03.2019 № 13-13/1863 надало інформацію щодо відмови в реєстрації. Зокрема, в цьому листі вказано, що в реєстрації машини може бути відмовлено, якщо документи подано з іншим порушенням закону. Невідповідність даних щодо виробника екскаватора також підтверджується відсутністю на ньому таблички заводу- виготовлювача та наявністю обліково-ідентифікаційної таблички, присвоєної уповноваженою юридичною особою за направленням територіального органу Держпродспоживслужби.

Вказані обставини можуть свідчити про те, що у наданий постачальником, під час поставки екскаватора АТЕК-881, сертифікат відповідності внесені недостовірні відомості стосовно виробника, де зазначено, що ним є ЗАТ «АТЕК», що не відповідає дійсності.

При цьому, з пояснення начальника виробничого структурного підрозділу «Самбірська колійна машинна станція» ОСОБА_2 вбачається, що він не підписував акт від 29.12.2017 № 532, на підставі якого рішенням Господарського суду міста Києва зобов`язано регіональну філію «Львівська залізниця»

АТ «Укрзалізниця» прийняти товар згідно з договором від 27.11.2017 № Л/НХ-171426/НЮ.

Крім цього, у кримінальному провадженні отримано висновок комісійної судової автотоварознавчої експертизи від 04.06.2019 № 13336/19-56/13337/19-54 відповідно до якого ринкова вартість аналогічного середньостатистичного уживаного неушкодженого екскаватора АТЕК-881, 2008 року випуску, станом на 27.11.2017 складала: 323370,00 гривень (триста двадцять три тисячі триста сімдесят гривень 00 копійок), станом на 22.12.2017 складала: 330 930,00 гривень (триста тридцять тисяч дев`ятсот тридцять гривень 00 копійок), станом на 29.12.2018 складала: 282 834,00 гривень (двісті вісімдесят дві тисячі вісімсот тридцять чотири гривні 00 копійок).

Під час досудового розслідування встановлено, що до процедури тендерної закупівлі, за замовленням Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця» щодо поставки екскаватора ДК 021:2015: 43260000-3 - Механічні лопати, екскаватори та ковшові навантажувачі, гірнича техніка, із строком поставки 29.12.2017, окрім ТОВ «Укрінтросервіс» подано тендерну пропозицію ТОВ «Еврогрупмаш» (код ЄДРПОУ 39883361) із даними про товар: екскаватор АТЕК 881, виробника ЗАТ «АТЕК» Україна, 2016-2017 року виготовлення.

Відтак, необхідність в проведенні тимчасового доступу полягає в тому, що стороні обвинувачення необхідно доказати чи спростувати причетність службових осіб АТ «Українська Залізниця» до вчинення кримінального правопорушення, дослідити обставини закупівлі екскаватора АТЕК-881, встановити інших осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, шляхом здійснення виїмки та приєднання до матеріалів кримінального провадження копій документів, які перебувають у володінні юридичного департаменту Одеської міської ради (65026, м. Одеса, Думська площа, 1) - реєстраційної справи

ТОВ «Еврогрупмаш» (код ЄДРПОУ 39883361).

Без проведення вказаних дій відомості про вчинене кримінальне правопорушення, неможливо отримати в інший спосіб.

Отже, необхідність вилучення копій документів зумовлена тим, що в подальшому такі документи будуть використані для аналізу фактичних обставин вчинення кримінального правопорушення та встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Враховуючи викладене, прокурор просить клопотання задовольнити.

Прокурор, повідомлений належним чином, в судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою, в якій просить розглянути клопотання у його відсутність.

Слідчий суддя ухвалив розглядати клопотання за відсутності прокурора.

Представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, у судове засідання не викликався на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.

Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання, виходячи з такого.

Слідчим суддею встановлено, що відомості про кримінальне правопорушення за ч. 2 ст. 191, ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 205 КК України, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019101070000078 від 25.02.2019.

Слідчим слідчого відділу Управління поліції в метрополітені Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 205 КК України, у кримінальному провадженні № 42019101070000078 від 25.02.2019.

Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи АТ «Українська Залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815, м. Київ, вул. Єжи Гедройця (Тверська), 5, зловживаючи своїм службовим становищем, у грудні 2018 року, без проведення процедури державних закупівель, відповідно до даних єдиного реєстру податкових накладних ДФС України, здійснили купівлю екскаватора АТЕК-881 2017 року випуску, загальною вартістю 2742000 гривень у ТОВ «Укрінтросервіс» (код ЄДРПОУ 38390976, м. Київ, вул. Сирецька, 38), що відображено у ПН № 2 від 29.12.2018.

Крім цього, встановлено, що засновник та директор ТОВ «Укрінтросервіс» ОСОБА_1 зареєструвала вказане підприємство за грошову винагороду, без мети зайняття підприємницькою діяльністю, а також що вона не причетна до здійснення фінансово-господарської діяльності за участі зазначеного товариства. Поставки вказаного екскаватора для АТ «Українська Залізниця» вона не здійснювала та будь-яких доручень на такі дії надавала.

Також, на запит місцевої прокуратури від ПрАТ «АТЕК» надійшов лист про те, що підприємство з 2012 року не виготовляло та з 2015 року не реалізувало жодного екскаватора марки АТЕК-881.

Крім цього, як встановлено з листа Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Українська Залізниця» від 15.05.2019 № Н-10/2651, 11.03.2019 на адресу регіональної філії «Львівська залізниця» надійшла вимога від ТОВ «Укрінтросервіс» від 04.03.2019 № 04/18 про оплату за поставлений екскаватор. У відповідь Постачальнику направлено лист від 20.03.2019 № НХ Льв-1/1631, яким повідомлено, що покупець затримує оплату товару з об`єктивних причин, а саме - ускладнення реєстрації транспортного засобу в державних органах.

Так, відповідно до п. 1.4. договору поставки від 27.11.2017 № Л/НХ-171426/НЮ та п.11 поданої заяви виробником екскаватора повинне бути ЗАТ «АТЕК», Україна.

Проте, за інформацією уніфікованої автоматизованої електронно- облікової системи, створеної Держпродспоживслужби, цей екскаватор був складений приватною особою у 2017 році. Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області листом від 20.03.2019 № 13-13/1863 надало інформацію щодо відмови в реєстрації. Зокрема, в цьому листі вказано, що в реєстрації машини може бути відмовлено, якщо документи подано з іншим порушенням закону. Невідповідність даних щодо виробника екскаватора також підтверджується відсутністю на ньому таблички заводу- виготовлювача та наявністю обліково-ідентифікаційної таблички, присвоєної уповноваженою юридичною особою за направленням територіального органу Держпродспоживслужби.

Вказані обставини можуть свідчити про те, що у наданий постачальником, під час поставки екскаватора АТЕК-881, сертифікат відповідності внесені недостовірні відомості стосовно виробника, де зазначено, що ним є ЗАТ «АТЕК», що не відповідає дійсності.

При цьому, з пояснення начальника виробничого структурного підрозділу «Самбірська колійна машинна станція» ОСОБА_2 вбачається, що він не підписував акт від 29.12.2017 № 532, на підставі якого рішенням Господарського суду міста Києва було зобов`язано регіональну філію «Львівська залізниця»

АТ «Укрзалізниця» прийняти товар згідно з Договором від 27.11.2017 № Л/НХ-171426/НЮ.

Крім цього, у кримінальному провадженні отримано висновок комісійної судової автотоварознавчої експертизи від 04.06.2019 № 13336/19-56/13337/19-54, відповідно до якого ринкова вартість аналогічного середньостатистичного уживаного неушкодженого екскаватора АТЕК-881, 2008 року випуску, станом на 27.11.2017 складала: 323370,00 гривень (триста двадцять три тисячі триста сімдесят гривень 00 копійок), станом на 22.12.2017 складала: 330 930,00 гривень (триста тридцять тисяч дев`ятсот тридцять гривень 00 копійок), станом на 29.12.2018 складала: 282 834,00 гривень (двісті вісімдесят дві тисячі вісімсот тридцять чотири гривні 00 копійок).

Під час досудового розслідування встановлено, що до процедури тендерної закупівлі, за замовленням Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця» щодо поставки екскаватора ДК 021:2015: 43260000-3 - Механічні лопати, екскаватори та ковшові навантажувачі, гірнича техніка, із строком поставки 29.12.2017, окрім ТОВ «Укрінтросервіс» подано тендерну пропозицію ТОВ «Еврогрупмаш» (код ЄДРПОУ 39883361) із даними про товар: екскаватор АТЕК 881, виробника ЗАТ «АТЕК» Україна, 2016-2017 року виготовлення.

Відтак, необхідність в проведенні тимчасового доступу полягає в тому, що стороні обвинувачення необхідно доказати чи спростувати причетність службових осіб АТ «Українська Залізниця» до вчинення кримінального правопорушення, дослідити обставини закупівлі екскаватора АТЕК-881, встановити інших осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, шляхом здійснення виїмки та приєднання до матеріалів кримінального провадження копій документів, які перебувають у володінні юридичного департаменту Одеської міської ради (65026, м. Одеса, Думська площа, 1) - реєстраційної справи

ТОВ «Еврогрупмаш» (код ЄДРПОУ 39883361).

Без проведення вищевказаних дій відомості про вчинене кримінальне правопорушення, неможливо отримати в інший спосіб.

Отже, необхідність вилучення копій документів зумовлена тим, що в подальшому такі документи будуть використані для аналізу фактичних обставин вчинення кримінального правопорушення та встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Частиною 5 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. Враховуючи те, що копії документів, які перебувають у володінні юридичного департаменту Одеської міської ради (65026, м. Одеса, Думська площа, 1) - реєстраційної справи ТОВ «Еврогрупмаш» (код ЄДРПОУ 39883361), можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 159-166 КПК України, -

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 Олексюка В.С., про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Надати прокурорам Київської місцевої прокуратури № 7: Олексюку Володимиру Сергійовичу, Ковальову Артему Вадимовичу та за їх дорученням слідчим органів досудового розслідування на підставі ч. 6 ст. 218 КПК України, або за дорученням прокурора працівникам ГУ СБ України у м. Києві та Київській області Повстяному Максиму Олеговичу, Горобцю Євгену Вікторовичу, Редьку Андрію Сергійовичу, тимчасовий доступ та дозвіл на вилучення (виїмку) копій документів, які перебувають у володінні юридичного департаменту Одеської міської ради (65026, м. Одеса, Думська площа, 1) - реєстраційної справи ТОВ «Еврогрупмаш» (код ЄДРПОУ 39883361).

Строк дії ухвали становить один місяць з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала виготовлена у двох примірниках, один з яких знаходиться в матеріалах справи.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.

Слідчий суддя Корнілова Ж.О.