Рішення № 82714511, 29.01.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.01.2019
Номер справи
826/5288/18
Номер документу
82714511
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 січня 2019 року №826/5288/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м.Києві та Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (далі також - суд) звернулася ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м.Києві (далі відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (далі також відповідач 2, ГУ ПФУ в м.Києві), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м.Києві та ГУ ПФУ в м.Києві) щодо непроведення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в м.Києві скласти і відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 направити виправлену довідку про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в м.Києві із зазначенням розмірів грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.12.2015, за посадою заступника начальника відділу оперативної установки УОС ГУ МВС України в м.Києві/заступник начальника відділу ГУ НП в м.Києві з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських та додаткових видів зарплат та премій, що були складовими грошового забезпечення під час призначення пенсії позивачу в процентному еквіваленті, а також надбавки за особливо важливі завдання, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які позивачем фактично отримані протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення та з яких було утримано єдиний соціальний внесок;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в м.Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.12.2015, виходячи з розміру 70% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі довідки, наданої Ліквідаційною комісією МВС України з урахуванням вимог Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» без обмеження максимального розміру пенсії без і без застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

- відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов`язати суб`єкта владних повноважень не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;

- судові витрати покласти на відповідачів.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що премії, винагороди, допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а тому Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в м.Києві безпідставно не зазначила в довідці від 08.06.2017 №43935, направленій до ГУ ПФУ в м.Києві для перерахунку пенсії позивача, додаткові види грошового забезпечення та премії, що були складовими грошового забезпечення під час призначення їй пенсії, а також грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, фактично отримані позивачем протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення та з яких було утримано єдиний соціальний внесок.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2018 року, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачі у встановлений строк надали до суду відзиви на позовну заяву, у яких заперечили проти задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України за вислугою років, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Наказом ГУ МВС України в м.Києві від 20.08.2011 №44 о/с позивача звільнено у відставку (з постановкою на військовий облік) за підпунктом «а» пункту 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ у званні підполковник міліції.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу призначено пенсію в розмірі 70% грошового забезпечення з розрахунку, що:

- посадовий оклад - 1 260,00 грн.;

- оклад за військове (спеціальне) звання - 130,00 грн.;

- процентна надбавка на вислугу років 30% - 417,00 грн.

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за останніх 24 місяці - 3 507,84 грн.;

- особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15%;

- надбавка за особливо важливі завдання - 50%;

- надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 50%;

- премія - %.

Усього 5 314,84 грн., 70 % від якого - 3 720,39 грн.

У зв`язку із виникненням підстав для перерахунку пенсії позивачу Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в м.Києві направила до ГУ ПФУ в м.Києві довідку від 08.06.2017 №43935 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за посадою заступник начальника відділу оперативно установки УОС ГУ МВС України в м.Києві/заступник начальника відділу ГУ НП в м.Києві. Копію довідка також надано позивачу.

Довідка містила таку інформацію про грошове забезпечення позивача:

- посадовий оклад - 3 100,00 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням - 2 200,00 грн.;

- надбавка за стаж служби 35% - 1 855,00 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 465,00 грн.;

- премія 18,90% - 1 440,18 грн.

Не погоджуючись із змістом цієї довідки, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із такого.

Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2 262-XII (далі - Закон №2262-XII, у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії).

Відповідно до приписів частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону №2262-ХІІ).

Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» (зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до частини першої статті 94 Закону України «Про національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Положеннями статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Положеннями частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Про виникнення права на перерахунок пенсії з огляду на вищевказані зміни у законодавстві саме 01.01.2016 також вказує Верховний Суд в рішенні від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а.

Вищевикладеним спростовуються доводи позивача про те, що право на перерахунок пенсії вона набула з 01.12.2015, тобто з першого числа після набрання з 07.11.2015 р. чинності Законом України «Про Національну поліцію», яким змінено види грошового забезпечення поліцейських.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45, у редакції, чинній на час виникнення права на перерахунок пенсії).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

За змістом пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується в розмірі, встановленому за відповідною посадою з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за звання та стаж служби, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналіз змісту складових грошового забезпечення та премії, які були враховані позивачу при призначенні пенсії, та тих, які були вказані в довідці Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м.Києві від 08.06.2017 №43935, дає підстави стверджувати про відсутність у ній:

- надбавки за особливо важливі завдання - 50%;

- надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 50%;

- середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останніх 24 місяці (до якої згідно з доводами позивача включено грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та одноразову грошову допомогу при звільненні, фактично отримані позивачем протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення та з яких було утримано єдиний соціальний внесок).

З`ясовуючи правомірність невключення відповідачем до складу грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% та виплати під назвою «середньомісячна сума додаткових видів забезпечення за останніх 24 місяці», суд зазначає наступне.

Надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність як вид грошового забезпечення були передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Як уже встановлено судом, в силу приписів частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ) перерахунок пенсії позивачу здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність не входять до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстави для їх включення до складу грошового забезпечення позивача відсутні.

Водночас вказаним нормативним актом також не визначено у складі грошового забезпечення поліцейських такого виду як «середньомісячна сума додаткових видів забезпечення за останніх 24 місяці».

За таких обставин Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м.Києві обґрунтовано не включено вказані надбавки та виплату до довідки від 08.06.2017 №43935.

При цьому суд не бере до уваги доводи позивача про неправомірність зазначення у вказаній довідці розмір премії позивача - 18,90%, що становить 1 440,18 грн., оскільки, як встановлено судом вище, згідно з приписами пункту 5 Порядку №45, розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі.

Згідно з доводами Ліквідаційної комісії ГУ МВС в м.Києві за інформацією, наданою Національною поліцією України, фактично в грудні 2015 року за переліком посад поліцейський Національної поліції за посадою «заступник начальника відділу ГУ НП у м.Києві», що за посадою прирівняна до посади, яку до виходу на пенсію обіймала позивач в органах внутрішніх справ, виплачено премію, середній розмір якої складає 18,90% - 1 440,18 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що видана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м.Києві на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» довідка про розмір грошового забезпечення від 08.06.2017 №43935 містить усі передбачені чинним законодавством України на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії грошові складові, які враховуються при перерахунку пенсії, а тому підстави для зобов`язання відповідача включити у неї виплати, не передбачені законом - відсутні.

Така позиція суду у даній справі стосовно зазначення відомостей про склад грошового забезпечення в довідці для перерахунку пенсії позивача узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в рішенні від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а, залишеному без змін рішенням Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.

При цьому доводи позивача про невідповідність вищевказаної довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м.Києві є необгрунтованими, оскільки не свідчать про протиправність дій чи допущення протиправної бездіяльності цим відповідачем щодо зазначення у вказаній довідці відомостей про склад грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Таким чином, вимога позивача, спрямована до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м.Києві є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Також є необґрунтованою, а тому не підлягає задоволенню вимога позивача, спрямована до ГУ ПФУ в м.Києві про здійснення перерахунку пенсії позивача, оскільки підстави для проведення такого перерахунку відсутні.

За наведених обставин позовні вимоги задоволенню судом не підлягають у повному обсязі, відповідно і відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Приймаючи до уваги викладене в сукупності, керуючись статтями 12, 72-77, 139 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м.Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15, код ЄДРПОУ 08592201) та Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко