Рішення № 82714413, 01.07.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2019
Номер справи
560/1260/19
Номер документу
82714413
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1260/19

РІШЕННЯ

іменем України

01 липня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом від 17.04.2019, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області щодо не затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області; 2) зобов`язати Галузинецьку сільську раду Деражнянського району Хмельницької області повторно належним чином розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.01.2019 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області з урахуванням обставин встановлених судом.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що зверталася до Галузинецької сільської ради Деражнянського району з заявою про затвердження розробленого проекту землеустрою. Проте, за результатами розгляду звернення, Відповідач прийняв рішення, оформлене листом від 29.03.2019 за № 108 в якому повідомив, що у зв`язку з набранням чинності Закону України з 01.01.2019 були внесені зміни повноважень сільських рад, щодо розпорядження земельними ділянками. На даний час проводиться інвентаризація земель, згідно із законодавством, а тому на даний час затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності площею 2,0 га, гр. ОСОБА_1 неможливо. Зазначає, що відмова Відповідача затвердити проект землеустрою прийнята у формі листа, що є порушенням норм чинного законодавства. Зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення органу місцевого самоврядування про відмову у погодженні проекту землеустрою, не зважаючи на надсилання заявнику листа про відмову, свідчить про те, що даний орган не прийняв рішення, яке він повинен ухвалити за законом. Відповідач не вирішив згадану заяву позивача по суті у порядку визначеному законодавством, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто в даному випадку має місце протиправна бездіяльність, яка порушує гарантоване позивачу право на безоплатне отримання земельної ділянки.

Ухвалою суду від 24.04.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.

Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.

Встановивши фактичні обставини на які позивач покликається як на підставу своїх вимог, оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Позивач звернувся до Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області із заявою від 22.01.2019, в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності площею 2,0 га., що розташована за межами населених пунктів Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, та передати її у власність для ведення особистого селянського господарства (арк. спр. 39).

Згідно з Витягом з рішення 24-ої сесії Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області сьомого скликання від 21.02.2019 №8 "Про надання дозволу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності", розглянувши заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності площею 2,0 га., що розташована за межами населеного пункту Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, відповідно до статей 12, 118, 122 Земельного кодексу України, пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія сільської ради вирішила: 1. Відмовити ОСОБА_1 у наданні дозволу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності площею 2,0 га., що розташована за межами населеного пункту Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області (арк. спр. 35)

Листом Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області №108 від 29.03.2019 (на №7 від 22.01.2019) позивача повідомлено, що заява розглянута на 24-ій сесії Галузиненької сільської ради, щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності площею 2.0 га. що розташована за межами населеного пункту Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та передати її безплатно у власність для ведення особистого селянського господарства. У зв`язку із набранням чинності Закону України з 01.01.2019 були внесені зміни повноважень сільських рад щодо розпорядження земельними ділянками. На даний час проводиться інвентаризація земель, згідно із законодавством, а тому на даний час затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності площею 2.0 га. гр. ОСОБА_1 не можливо (арк. спр. 15).

Відповідно до листа Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області №120 від 12.04.2019, у відповідь на адвокатський запит Князюка Д.К. від 04.04.2019, повідомлено, що заяву ОСОБА_1 розглянуто 21.02.2019 на 24-ій сесії Галузинецької сільської ради, щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності площею 2,0 га, що розташована за межами населеного пункту Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та передати її безплатно у власність для ведення особистого селянського господарства. Також, додано копію рішення сільської ради (арк. спр. 17).

Частиною 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" № 280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч. 1, 5 ст. 46 Закону №280/97-ВР, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Частиною 1 ст. 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Аналіз вищенаведених положень ЗК України та Закону №280/97-ВР свідчить про те, що питання передачі земельних ділянок у власність, або відмова у такій передачі належить до компетенції органу місцевого самоврядування, та оформляється індивідуальним правовим актом - рішенням ради.

З врахуванням наявного рішення 24-ої сесії Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області сьомого скликання від 21.02.2019 №8 "Про надання дозволу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності" (про яке відомо позивачу, та додано останнім до позовної заяви), відсутня бездіяльність Галузинецької сільської ради при розгляді заяви позивача щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача повторно належним чином розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.01.2019 щодо затвердження проекту землеустрою, суд зазначає, що Галузинецька сільська рада Деражнянського району Хмельницької області розглянула заяву позивача належним чином, що стверджено рішенням 24-ої сесії Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області сьомого скликання від 21.02.2019 №8 "Про надання дозволу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності". При цьому суд враховує, що позивач не оскаржує зазначеного рішення відповідача від 21.02.2019.

Крім цього, суд враховує наданий відповідачем Витяг з рішення 25-ої сесії Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області сьомого скликання від 16.05.2019 №9 "Про надання дозволу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності", згідно з яким повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 «Про надання дозволу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності» площею 2.0 га, що розташована за межами населеного пункту Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, та вирішено: 1. Рішення «Про надання дозволу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення колективної власності» площею 2.0 га, що розташована за межами населеного пункту Галузинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області для ведення ОСГ ОСОБА_1 - не прийнято (арк. спр. 37). Тобто, відповідач 16.05.2019 прийняв рішення по заяві ОСОБА_1 , яке позивач не оскаржує, що підтверджує, також вищевказаний висновок суду про відсутності бездіяльності відповідача та підстав щодо зобов`язання повторно розглянути заяву позивача від 22.01.2019.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, Галузинецька сільська рада Деражнянського району Хмельницької області при розгляді заяви позивача щодо затвердження проекту землеустрою не допустила бездіяльності, та діяла на підставі та у спосіб передбачений Конституцією та законами України, а позивач не довів позовні вимоги, тому адміністративний позов не задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позов не підлягає задоволенню, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 липня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Галузинецька сільська рада Деражнянського району Хмельницької області (вул. Подільська, 43, с. Галузинці, Деражнянський район, Хмельницька область, 32226 , код ЄДРПОУ - 03306260)

Головуючий суддя А.І. Петричкович