
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2019 р. Справа № 480/4611/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гелети С.М.,
за участю секретаря судового засідання Високос Я.С..
представника відповідача Школьний В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішень, вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Сумській області), в якій, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог (т. 3 а.с. 1-3) просить:
1. визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:
- від 12.11.2018 року № 0070171303 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 217009,89 грн., в тому числі 144673,26 грн. основного платежу та 72336,63 грн. штрафних (фінансових) санкцій;
- від 12.11.2018 року № 0070121303 про збільшення суми грошового зобов`язання по військовому збору на загальну суму 14906,79 грн., в тому числі 11925,43 грн. основного платежу та 2981,36 грн. штрафних (фінансових) санкцій;
- від 12.11.2018 року № 0070161303 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 280663,75 грн., в тому числі 224531,00 грн. основного платежу та 56132,75 грн. штрафних (фінансових) санкцій;
2. визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.11.2018 року № 0070151303 на загальну суму 38477,16 грн.
3. визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДФС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 року № Ф-0070141303 на загальну суму 149720,41 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки, проведеної ГУ ДФС у Сумській області прийнято вищевказані спірні рішення. Підставою для їх прийняття став висновок контролюючого органу, зазначений в акті перевірки від 23.10.2018 № 7169/18-28-13-03/2386818665/300, відповідно до якого позивачем занижено чистий оподатковуваний дохід за перевіряємий період, а саме за 2015-2017 роки.
Вказане порушення, на думку перевіряючих, пов`язане із завищенням ФОП ОСОБА_1 валових витрат шляхом включення до таких витрат вартості пального без підтвердження факту їх використання у господарській діяльності. Так, за даними перевірки протягом 2015-2017 років ФОП ОСОБА_1 були придбані бензин, дизельне паливо та газ для використання у власній господарській діяльності на загальну суму 1605669,89 грн., а документально підтверджено їх використання за вказаний період лише на суму 483016,08 грн. Позивач не погоджується із такими висновками перевірки, та прийнятими на їх основі рішеннями, оскільки усі витрати документально підтверджені, позивач для здійснення господарської діяльності використовує автомобілі, для яких було придбано паливно-мастильні матеріали, а залишки пального зберігалися в орендованих ємностях, підтвердженням чому є відповідні договори з контрагентами.
На вказаний позов представник ГУ ДФС у Сумській області подав відзив, у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що ГУ ДФС у Сумській області була проведена документальна планова виїзна перевірка фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, за результатами якої складено акт від 23.10.2018 № 7169/18-28-13-03/2386818665/300.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог податкового та іншого законодавства, в тому числі:
- п. 164.1 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, п. 177.1, п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України у зв`язку із чим позивачу донараховано за 2015-2017 роки 195442,22 грн. податку на доходи фізичних осіб;
- п. 4 ч. 1 ст. 4, п. 2 ч. 1 ст. 7, ч. 3 ст. 7, п. 4 ч. 1 ст. 1, п. 11 ст. 8, п. 2 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", що призвело до донарахування 149720,41 грн. єдиного внеску за 2015-2017 роки;
- п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, ст. 193 та п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України у зв`язку із чим позивачу донараховано за 2015-2017 роки 244332,00 грн. податку на додану вартість;
- п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163, п. 176.1 ст. 176, п.п. 16-1 п. 10 р. 20 Податкового кодексу України у зв`язку із чим позивачу донараховано за 2015-2017 роки 15903,50 грн. військового збору.
При проведенні перевірки так і після цього, ФОП ОСОБА_1 не надано документів, що підтверджують використання у ході проведення підприємницької діяльності бензину, газу та дизельного палива, які були придбані для використання транспортних засобів, що використовуються позивачем у підприємницькій діяльності. Із наданих на перевірку подорожніх листів, за перевіряємий період, позивачем не підтверджено використання палива на загальну суму 955252,78 грн.
У зв`язку із цим встановлено заниження позивачем суми податку на доходи фізичних осіб. При проведенні перевірки ФОП ОСОБА_1 вручено письмовий запит про надання підтверджуючих податкових та звітних документів, які на перевірку надані не були.
В результаті перевірки позивачу донараховано 144673,26 грн. податку на доходи фізичних осіб. Також позивачу донараховано 149720,41 грн. єдиного внеску.
За період з 2015 по 2017 роки позивачем придбано бензин, газ та дизельне паливо на загальну суму 1605669,89 грн., а документально підтверджено їх використання на суму 483016,08 грн. Залишки за даними платника відсутні, а за результатами перевірки складають 1122653,81 грн. На суму вказаної розбіжності позивачем не був нарахований податок на додану вартість, що призвело до нарахування ФОП ОСОБА_1 244332,00 грн. податку на додану вартість.
У зв`язку з коригуванням суми чистого доходу, позивачу проведено донарахування військового збору за 2015-2017 роки на суму 11925,43 грн. у зв`язку з його заниженням за вказані періоди.
Представником позивача були подані додаткові пояснення відповідно до яких залишки паливно-мастильних матеріалів за 2015 рік: бензину - 10512 л та 13362 л дизельного палива. Зазначене пальне зберігалося в орендованих у ТОВ "Лора" ємностях 30000 л та 6000 л. За 2016 рік використано усю кількість ПММ. За 2017 рік використано 22474,82 л ПММ, що підтверджується подорожніми листами, залишок в баках машин складає 36,18 л.
Позивач та її представник у судове засідання не з`явились. 20.06.2019 представник позивача подав до суду заяву, в якій справу просив розглянути без їх участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в їх задоволенні.
Ухвалою від 26.12.2018 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження. Ухвалою від 20.02.2019 продовжено строк проведення підготовчого судового засідання на 30 днів. Ухвалою від 28.03.2019 закрито підготовче засідання, призначено судовий розгляд даної справи. Також ухвалою від 28.03.2019 судом закрито провадження в частині позовних вимог ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 12.11.2018 року № 0070091303, № 0070131303, № 0070061303, № 0070111303, № 0070081303, № 0070071303, рішень від 12.11.2018 року № 0070181303, № 0070191303.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з 25.09.2018 по 08.10.2018 ГУ ДФС у Сумській області була проведена документальна планова виїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 31.12.2017.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 23.10.2018 № 7169/18-28-13-03/2386818665/300 (т. 1 а.с. 16-52).
Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем:
1. п. 296.10 ст. 296 Податкового Кодексу України;
2. п. 164.1 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, п. 177.1, п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 Податкового Кодексу України у зв`язку із чим позивачу було донараховано до сплати в бюджет податок на доходи фізичних осіб в сумі 144673,26 грн., в тому числі: за 2015 рік - 108460,98 грн., за 2016 рік - 80605,71 грн., за 2017 рік - 6375,53 грн.
3. п. п. 57.3 ст. 57 Податкового Кодексу України.
4. п. 119.2 ст. 119 Податкового Кодексу України.
5. п. 4 ч. 1 ст. 4, п. 2 ч. 1 ст. 7, ч. 3 ст. 7, п. 4 ч. 1 ст. 1, п. 11 ст. 8, п. 2 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування" у зв`язку із чим позивачу донараховано до сплати в бюджет єдиний внесок в сумі 149720,41 грн., в тому числі за 2015 рік - 85330,76 грн., 2015 рік - 64389, 65 грн.
6. п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
7. ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
8. п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, ст. 193 та п. 198.5 ст. 198 Податкового Кодексу України у зв`язку з чим позивачу донараховано податок на додану вартість у сумі 244332,00 грн.
9. п. 200.1 та п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України.
10. п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163, п. 176.1 ст. 176, п.п. 16-1 п. 10 р. 20 Податкового Кодексу України у зв`язку із чим позивачу нараховано до сплати в бюджет військового збору з чистого доходу, отриманого від підприємницької діяльності в сумі 15903,50 грн., в тому числі за 2015 рік на 8673,07 грн., за 2016 рік на 6717,14 грн. та за 2017 рік - 531,29 грн.
11. ст. 258 Податкового Кодексу України.
12. ст. 250 Податкового Кодексу України.
13. п. 44.1, п. 44.3, п. 44.5, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового Кодексу України.
На вказаний акт ФОП ОСОБА_1 подано заперечення. Листом ГУ ДФС у Сумській області від 07.11.2018 № 20071/18-28-13-09 заперечення позивача розглянуто та визнано наявність у ФОП ОСОБА_1 наступних порушень:
- п. 164.1 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, п. 177.1, п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 Податкового Кодексу України у зв`язку із чим позивачу було донараховано до сплати в бюджет податок на доходи фізичних осіб в сумі 144673,26 грн., в тому числі: за 2015 рік - 108460,98 грн., за 2016 рік - 80605,71 грн., за 2017 рік - 6375,53 грн.
- п. п. 57.3 ст. 57 Податкового Кодексу України.
- п. 119.2 ст. 119 Податкового Кодексу України.
- п. 4 ч. 1 ст. 4, п. 2 ч. 1 ст. 7, ч. 3 ст. 7, п. 4 ч. 1 ст. 1, п. 11 ст. 8, п. 2 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування" у зв`язку із чим позивачу донараховано до сплати в бюджет єдиний внесок в сумі 149720,41 грн., в тому числі за 2015 рік - 85330,76 грн., 2015 рік - 64389, 65 грн.
- п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
- ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
- п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, ст. 193 та п. 198.5 ст. 198 Податкового Кодексу України у зв`язку з чим позивачу донараховано податок на додану вартість у сумі 244332,00 грн.
- п. 200.1 та п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України.
- п. п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163, п. 176.1 ст. 176, п. п. 16-1 п. 10 р. 20 Податкового Кодексу України у зв`язку із чим позивачу нараховано до сплати в бюджет військового збору з чистого доходу, отриманого від підприємницької діяльності в сумі 11925,43 грн., в тому числі за 2015 рік на 6560,93 грн., за 2016 рік на 4833,21 грн. та за 2017 рік - 531,29 грн.
- ст. 258 Податкового Кодексу України.
- ст. 250 Податкового Кодексу України.
- п. 44.1, п. 44.3, п. 44.5, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового Кодексу України.
На підставі акту перевірки та за результатами розгляду заперечень на вказаний акт, ГУ ДФС у Сумській області прийнято рішення (які є предметом розгляду даної справи):
- від 12.11.2018 року № 0070171303 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 217009,89 грн., в тому числі 144673,26 грн. основного платежу та 72336,63 грн. штрафних (фінансових) санкцій (т. 1 а.с. 63).
- від 12.11.2018 року № 0070121303 про збільшення суми грошового зобов`язання по військовому збору на загальну суму 14906,79 грн., в тому числі 11925,43 грн. основного платежу та 2981,36 грн. штрафних (фінансових) санкцій (т. 1 а.с. 65).
- від 12.11.2018 року № 0070161303 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 280663,75 грн., в тому числі 224531,00 грн. основного платежу та 56132,75 грн. штрафних (фінансових) санкцій (т. 1 а.с. 68).
- від 12.11.2018 року № 0070151303 про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 38477,16 грн. (т. 1 а.с. 96).
- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 року № Ф-0070141303 на загальну суму 149720,41 грн. (т. 1 а.с. 95).
Підставою для прийняття вказаних рішень і донарахування суми податкових зобов`язань та застосування штрафних санкцій, є висновок податкового органу, викладений в акті перевірки щодо заниження ФОП ОСОБА_1 суми чистого оподатковуваного доходу шляхом формування суми валових витрат у 2015-2017 роках за рахунок придбання паливно-мастильних матеріалів без підтвердження факту їх використання у власній господарській діяльності.
Так, за даними перевірки, заниження чистого доходу ФОП ОСОБА_1 у 2015 році складає 578204,10 грн., у 2016 році 447809,49 грн. та 35419,61 грн. у 2017 році, відповідно чистий дохід у 2015 році складає 580766,40 грн., у 2016 році 586579,20 грн. та 35419,61 грн. у 2017 році.
Матеріалами справи підтверджується, що за перевіряємий період позивач використовувала в своїй діяльності паливо-мастильні матеріали, а саме бензин А92, А95, дизельне пальне, газ. Під час перевірки перевіряючими було досліджено всі первинні документи, що стосувалися вартості та виконанням в господарській діяльності товарів, необхідних для проведення діяльності, бензину, газу та дизпалива. На вимогу суду відповідачем надано детальні розрахунки спірних податкових повідомлень-рішень, рішень та вимоги (а.с. 172-229т.2). Також відповідачем надано детальний перелік первинних документів з урахуванням тих, що були подані на заперечення на акт перевірки щодо придбаних паливно-мастильних матеріалів по кожному виду окремо (а.с. 174-229т.2).
При проведенні перевірки ФОП ОСОБА_1 не надано документів, що підтверджують використання у ході проведення підприємницької діяльності бензину, газу та дизельного палива.
Згідно реєстраційних даних Повивачем фактичним видом підприємницької діяльності ОСОБА_1 визначено « 37.00 - Каналізація, відведення й очищення стічних вод». Під час перевірки встановлено, що для здійснення зазначеного виду підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 орендується рухоме майно: Самоскид САЗ 3507 НОМЕР_1 , ГАЗ 5312 АВВ, ЄО 2621 85-53 СД, Мерседес М - 124 ВМ54-40. Також перевіряючими встановлено, що для використання зазначених транспортних засобів ФОП ОСОБА_1 придбається бензин, газ та дизельне паливо (придбання зазначеного пального позивачем підтверджується виписаними та зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними). Згідно письмових пояснень позивачем була надана інформація перевіряючим про те, що товарно-матеріальні цінності були придбані винятково для обслуговування каналізаційної та водопровідної систем, а тому залишки відсутні.
Відповідно до пп. 177.4.1 п. 177.4 ст. 177 ПК України до переліку витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів, належать витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат.
Для підтвердження використання у власній підприємницькій діяльності дизельного палива, бензину та газу до перевірки були надані подорожі листи, за перевіряємий період. Згідно даних податкових накладних на придбання пального, позивачем не підтверджено використання дизельного палива, газу та бензину на загальну суму 955 252,78 грн., у т.ч. по періодах: 2015 рік - 437 395,38 грн., 2016 рік - 322 214,19 грн., 2017 рік - 195 643,21 грн. Зазначені суми завищення виникли в результаті придбання дизельного пального, бензину та газу без надання до перевірки підтверджуючих документів щодо їх використання у господарській діяльності за перевіряємий період.
Перевіркою правильності проведення остаточного розрахунку податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету ФОП ОСОБА_1 встановлено заниження сум податку, що підлягають нарахуванню та сплаті за результатами річного декларування за 2015- 2017 роки. Заниження суми податку на доходи фізичних осіб виникло в результаті заниження чистого (оподатковуваного) доходу за 2015 рік на суму 578 204,40 грн., за 2016 рік на суму 447 809,49 грн. та за 2017 рік на суму 35 419,61 грн..
ФОП ОСОБА_1 в ході проведення перевірки було вручено письмовий запит про надання всіх підтверджуючих облік податкових та звітних документів. Разом з тим, на момент завершення перевірки та в ході проведення розгляду заперечення ФОП ОСОБА_1 не було підтверджено та надано на перевірку документи, що підтверджують у повному обсязі використання за період 2015 - 2017 роки дизельного палива, газу та бензину.
Згідно п. 164.1 ст.164 ПК України базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.
Згідно п. 177.2 ст.177 ПК України об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Згідно п. 177.1 ст.177 ПК України доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу..
Згідно п.167.1 ст.167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно- правовими договорами.
Таким чином відповідачем було розраховано податок на доходи фізичних осіб за 2015 рік, а саме валовий дохід за 2015 р. - 1 560 568,52 грн.; валові витрати за 2015 р. - 1 120 611,14 грн.; чистий дохід за 2015 р. -439 957,38 грн. Розрахунок ставки податку до суми чистого доходу отриманого в 2015 р.: мінімальна заробітна плата, встановлена законом на 01.01.2015 р. - 1218,00 грн.; кількість календарних місяців, протягом яких платником податку було одержано доходи у податковому (звітному) році, складає: 12 місяців. Ставка 15 %, застосовується до доходу в сумі до 146 160,00 грн. (1218,00x10x12); Ставка 20 %, застосовується до суми доходу отриманої понад 146 160,00 грн. Податок за ставкою 15%, складає: 146 160,00 х 15% = 21 924,00 грн. Податок за ставкою 20%, складає: (439 957,38 - 146 160,00) х 20% = 58 759,48 грн. Податок на доходи фізичних осіб, самостійно задекларований підприємцем = 384,30 грн. Податок на доходи фізичних осіб,що підлягає донарахуванню за 2015 р.: 21 924,00 + 58 759,48- 384,30 = 80 299,18 грн. Відповідачем було розраховано податок на доходи фізичних осіб за 2016 рік: Валовий дохід за 2016 р. - 2 132 651,73 грн.; Валові витрати за 2016 р. - 1 671 567,83 грн.; Чистий дохід за 2016 р. - 461 083,90 грн. Ставка 18 %, застосовується до всієї суми доходу. Податок за ставкою 18%, складає: 461 083,90 х 18% = 82 995,10 грн. Податок на доходи фізичних осіб, самостійно задекларований підприємцем = 24 996,55грн. Податок на доходи фізичних осіб,що підлягає донарахуванню за 2016 р.: 82 995,10- 24996,55 = 57 998,55 грн. Відповідачем було розраховано податок на доходи фізичних осіб за 2017 рік: Валовий дохід за 2017 р. - 1 433 835,49 грн.; Валові витрати за 2017 р. - 1 398 415,88 грн.; Чистий дохід за 2017 р. - 35 419,61 грн. Ставка 18 %, застосовується до всієї суми доходу, Податок за ставкою 18%, складає: 35 419,61х 18% = 6 375,53 грн. Податок на доходи фізичних осіб, самостійно задекларований підприємцем = 00,00 грн. Податок на доходи фізичних осіб,що підлягає донарахуванню за 2017 р.: 6 375,53- 00,00 = 6 375,53 грн. Отже, перевіркою встановлено порушення п. 164.1 ст.164, п. 167.1 ст.167, п. 177.1, п. 177.2, п. 177.4 ст.177 ПК України позивачу проведеною перевіркоюбуло донараховано до сплати в бюджет податку на доходи фізичних осіб в сумі 144 673,26 грн., в тому числі по періодах: за 2015р. -80 299,18 грн., за 2016р. - 57 998,55 грн., за 2017р. -6 375,53 грн.
Стосовно нарахування та утримання єдиного внеску, слід зазначити наступне..
Згідно п.4 ч.1 ст.4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями «Платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності».
Згідно п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями «для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім`ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток)».
Згідно ч.3 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями «Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом». Згідно п.4 ч.І ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями - максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи, що до 30.09.2011 р. дорівнювало п`ятнадцяти, з 01.10.2011 р. сімнадцяти, а з 26.09.2014 - двадцяти п`яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок. Згідно п.11 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями «Єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та З частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску». Згідно п.2 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями «Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок».
Таким чином в результаті порушення платником податків п.4 ч.І ст.4, п.2 ч.І ст.7, ч.З ст.7, п.4 ч.1 ст. 1, п. 11 ст.8, п.2 ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями, приватному підприємцю проведеною перевіркою було донараховано до сплати в бюджет єдиного внеску в сумі 149 720,41 грн., в тому числі за 2015 рік - 85 330,76грн., 2015 рік -64 389,65 грн., про що винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 №Ф-0070141303. В зв`язку із зазначеними порушеннями відповідачем було донараховано штрафні санкції в сумі 38477,16 грн. на підставі п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування»
Стосовно донарахування позивачу податку на додану вартість, слід зазначити наступне.
Матеріалами справи, зокрема, актом перевірки, підтверджується, що ФОП ОСОБА_1 для проведення перевірки за період 2015-2017 роки було надано інформацію, що залишки ТМЦ станом на 01.01.2015 року складають 00,00 грн. За період 2015 - 2017 ФОП ОСОБА_1 було придбано бензину, дизпалива та газу на загальну суму 1 605 669,89 грн. у т.ч., 2015 рік - 794816,16 грн., 2016 рік - 447 809,49 грн., 2017 рік - 363 044,24 грн. Документально підтверджено використання дизельного палива, бензину та газу за період 2015-2017 роки на загальну суму 483 016,08 грн. Залишки за даними перевірки складають: 1 605 669,89 - 483 016,08 = 1 122 653,81 грн. Залишки платника, надані на перевірку відсутні, про місце зберігання залишків платником податку не повідомлено. Розбіжність між даними платника та даними перевірки складає: 1 122 653,81 - 00,00 = 1 122 653,81 грн.
На суму розбіжностей ФОП ОСОБА_1 не проведено нарахування податкового зобов`язання у відповідності до абз. г п. 198.5 ст. 198 ПКУ, а саме платник податку, зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст.189 ПКУ за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податків (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Стосовно правильності нарахування військового збору податковим органом слід зазначити наступне.
Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 було завищено валові витрати, що призвело до невірного визначення суми чистого доходу. За результатом проведеної перевірки сума чистого доходу за 2015 р. - 439 957,38 грн., за 2016 рік - 461 083,90 грн., за 2017 рік - 35 419,61 грн. Перевіркою правильності проведення остаточного розрахунку військового збору, що підлягає сплаті до бюджету ФОП ОСОБА_1 встановлено його заниження за 2015-2017 рр. на 11 925,43грн., чим порушено п.п. 163.1.1 п.163.1 ст.163, п. 176.1 ст.176, п.п. 16 1 п.10 р.20 ПК України.
Зокрема, донараховано за 2015р. 439 957,38 * 1,5% = 6 599,36 грн., нараховано та сплачено ФОП ОСОБА_1 за 2015 рік військового збору на суму 38,43 грн., сума військового збору, що підлягає сплаті: 6 599,36 - 38,43 = 6 560,93 грн. Донараховано за 2016р 461 083,90 * 1,5% = 6 916,26 грн.,нараховано та сплачено ФОП ОСОБА_1 за 2016 рік військового збору на суму 2083,05 грн., сума військового збору, що підлягає сплаті: 6 916,26 - 2083,05 = 4 833,21 грн. Донараховано за 2017р 35 419,61 * 1,5% = 531,29 грн., нараховано та сплачено ФОП ОСОБА_1 за 2016 рік військового збору на суму 2083,50, сума військового збору, що підлягає сплаті: 531,29 - 00,00 = 531,29 грн.
В судовому засіданні представник позивача зазначав, що залишки були в наявності на кінець року, але доказів таких тверджень ним не надано. Посилання на те, що залишки зберігалися у автомобілях не підтверджується належними та допустими доказами. Відсутні докази того, що у 2015 році кількість 13362 л дизельного палива зберігалася в баку автомобіля, а у 2016 - 227л, у 2017 - 250л., бензину А95 у 2015 в кількості 10512л, у 2016- 12428л, у 2017 - 36,18л., про що зазначав в судовому засіданні представник позивача. Судом було витребувано такі докази, але позивачем вони не надані.
В судовому засіданні представник позивача зазначав, що бензин А92 та А95 зберігалися в одній ємності і використовувалися змішано. При цьому слід зазначити, що такі твердження спростовуються матеріалами справи, зокрема, наданими самим позивачем подорожніми листами, в яких зазначається окремо використання бензину А92 та А095.
Також необґрунтованими є твердження представника позивача про те, що залишки були в наявності, оскільки самим позивачем на перевірку надані письмові пояснення на запит перевіряючих про проведення інвентаризації (а.с.56-57т.3), в яких зазначено, що залишки відсутні (а.с.58т.3).
Також представник позивача зазначав, що залишки ПММ зберігалися за адресою: АДРЕСА_1 в ємностях 30 000л. та 6000л, які знаходяться в оренді у ТОВ «ЛОРА», згідно договору оренди ємності від ПММ від 02.01.2015 року №1, та двох ємностях по 10 000 л., які належать ОСОБА_2 на праві власності. До матеріалів справи позивачем додано фотокартки та копію договору оренди ємності ПММ від 02.01.2015р.
Разом із тим, ФОП ОСОБА_1 в ході проведення перевірки було вручено письмовий запит про надання всіх підтверджуючих облік податкових та звітних документів. Разом з тим, на момент завершення перевірки та в ході проведення розгляду заперечення ФОП ОСОБА_1 не було підтверджено та надано на перевірку документи, що підтверджують у повному обсязі використання за період 2015 - 2017 роки дизельного палива, газу та бензину. Додані докази до письмових пояснень не надавались, перевірка стосовно залишків пального не проводилась у зазначених ємностях.
Також, слід звернути увагу, що згідно договору №1 про оренду ємності під ПММ від 02.01.2015 року в п.1.2 розділу 1 предметом оренди є лише одна ємність ПММ загальним об`ємом 36000 л, що не підтверджує факт зберігання залишків пального чотирьох видів: бензин А92, А-95, ДП та газу.
Крім того, наданий представником позивача договір від 05.03.2015 №3, укладений позивачем самим з собою, як фізичною особою ОСОБА_1 , так і фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не підтверджують факт зберігання паливо-мастильних матеріалів 4 видів, по даному договору невідомо що саме передавалося в оренду, якої кількості та якого об`єму.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем доведено правомірність прийнятих податкових повідомлень-рішень:- від 12.11.2018 року № 0070171303 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 217009,89 грн., в тому числі 144673,26 грн. основного платежу та 72336,63 грн. штрафних (фінансових) санкцій; - від 12.11.2018 року № 0070121303 про збільшення суми грошового зобов`язання по військовому збору на загальну суму 14906,79 грн., в тому числі 11925,43 грн. основного платежу та 2981,36 грн. штрафних (фінансових) санкцій; - від 12.11.2018 року № 0070161303 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 280663,75 грн., в тому числі 224531,00 грн. основного платежу та 56132,75 грн. штрафних (фінансових) санкцій; рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.11.2018 року № 0070151303 на загальну суму 38477,16 грн., вимоги ГУ ДФС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 року № Ф-0070141303 на загальну суму 149720,41 грн., а тому у суду відсутні підстави для їх скасування.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 12.11.2018 року № 0070171303, № 0070121303, № 0070161303, визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.11.2018 року № 0070151303, визнання протиправною та скасування вимогу ГУ ДФС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 року № Ф-0070141303 - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 01.07.2019.
Суддя С.М. Гелета