
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №1.380.2019.002354
26 червня 2019 року
зал судових засідань №10
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лунь З.І.,
секретар судового засідання Ходань Н.С.,
за участю:
представника позивача Шишкіної Н.Є.,
представника відповідача Хамуляка О.Б.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектргаз» про стягнення коштів.
В С Т А Н О В И В:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектргаз» (місцезнаходження: 79066, м.Львів, вул.Вулецька, 14), в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектргаз» 170000,00 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Ухвалою від 14.05.2019 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії, а також роз`яснено позивачу, що в разі не усунення недоліків, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута. У визначений судом строк позивач усунув недоліки.
Ухвалою від 03.06.2019 призначено справу до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін на 26.06.2019.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України у зв`язку з несплатою у добровільному порядку штрафу за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання та пені, а тому просить їх стягнути в судовому порядку.
На заперечення позовних вимог від представника відповідача 18.06.2019 надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві представник відповідача послався на те, що 26.03.2019 рішенням Львівського окружного адміністративного суду, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2019 у справі №1.380.2019.000325 визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.12.2018 № 2031 про накладення штрафу на ТОВ «Спектргаз» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання у розмірі 85000,00грн. Вважає, що підстав для сплати штрафу та пені відсутні, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, просила суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просив у задоволенні позову відмовити.
Суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Спектргаз» є юридичною особою, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, що підтверджується даними, наявними в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом в ЄДРПОУ 39258250.
25.05.2018 позивачем проведено перевірку ліцензованої діяльності ТзОВ «Спектргаз» за період діяльності з 26.05.2016 по 31.12.2017 про що складено Акт планової виїзної перевірки дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу від 25.05.2018 №162.
Вказаною вище перевіркою встановлено наступні порушення ТзОВ «Спектргаз»:
- вимог підпункту 5 п.2.2 гл.2 ліцензійних умов у частині повідомлення НКРЕП про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, у строк не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін;
- вимог підпункту «б» п.3.8.2 ліцензійних умов з розподілу в частині використання коштів, отриманих за рахунок установленого НКРЕКП тарифу на надання послуг з транспортування природного газу розподільними трубопроводами за цільовим призначенням;
- вимог підпункту 16 п.2.2 гл.2 ліцензійних умов у частині використання коштів, отриманих за рахунок установленого НКРЕКП тарифу на надання послуг з розподілу природного газу розподільними трубопроводами за цільовим призначенням;
- вимог підпункту 3.1.1 п.3.1 р.ІІІ ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕКП звітності щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу в установленому НКРЕКП порядку;
- вимог підпункту 6 та 7 п.2.2 гл.2 ліцензійних умов у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку і подання річної фінансової звітності у встановленому законодавством порядку;
- вимог підпункту 17 п.2.2 гл.2 ліцензійних умов у частині створення на підприємстві комісії з експертизи засобів вимірювальної техніки та з розгляду актів про порушення, які складені у разі виявлення порушень споживачем вимог кодексу;
- вимог пункту 2.1 гл.2 ліцензійних умов у частині розроблення програми відповідності;
- вимог пункту 3.9 ліцензійних умов з розподілу у частині розроблення програми відповідності;
- вимог підпункту 13 п.2.2 гл.2 ліцензійних умов у частині забезпечення на вебсайті створення особистого кабінету для споживачів.
21.12.2018 за результатом розгляду, вказаного вище акта перевірки, позивачем прийнято постанову від 21.12.2018 № 2031 про накладення штрафу на ТзОВ «Спектргаз» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання, якою накладено штраф у розмірі 85000,00грн. на ТзОВ «Спектргаз» за порушення ліцензійних умов; зобов`язано ТзОВ «Спектргаз» забезпечити у строк до 29.12.2018: подання фінансової звітності за І-ІІІ квартали 2017 року та річної за 2017 рік, розроблення та запровадження програми відповідності відповідно до вимог ст.39 Закону України «Про ринок природного газу», створення належної організації та функціонування особистого кабінету споживача у мережі Інтернет, створення на підприємстві комісії з експертизи засобів вимірювальної техніки та з розгляду актів про порушення та забезпечення їх роботи в порядку та відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем; Департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пп.1, 13 ч.1 та п.1 ч.2 ст.17 Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» при наступному перегляді тарифу на послуги розподілу природного газу для ТзОВ «Спектргаз» підготувати на винести на засідання НКРЕКП проект рішення: 1) щодо встановлення (перегляду) тарифу на послуги з розподілу природного газу; 2) щодо коригування планової річної тарифної виручки.
Враховуючи, що відповідачем не було сплачено суму штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з такого.
Частиною 1 статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» встановлено, що суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Відповідно до ч.2 указаної статті Закону за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
З матеріалів справи видно, що відповідач оскаржив до суду постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.12.2018 № 2031.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2019 у справі №1.380.2019.000325 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектргаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задоволено повністю. Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.12.2018 № 2031 про накладення штрафу на ТОВ «Спектргаз» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання у розмірі 85000,00грн
Судами першої та апеляційної інстанцій при вирішенні адміністративної справи №1.380.2019.000325 встановлено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг застосовано до ТОВ «Спектргаз» штраф, однак накладений на нього штраф не є адміністративно-господарською санкцією і до спірних правовідносин не можуть застосовуватись строки застосування санкцій встановлених ст. 250 ГК України, згідно з якою дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України, законами України «Про валюту і валютні операції» «Про банки і банківську діяльність» та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів, а Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не є органом доходів і зборів.
Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Наведені обставини свідчать про те, що постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.12.2018 № 2031 не породжує для Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектргаз» обов`язку щодо сплати штрафу в розмірі 85000,00грн. та, відповідно, пені у розмірі 85000,00грн., тому виключає можливість стягнення зазначених коштів з відповідача в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Щодо судового збору, то такий на підставі ст.139 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
у задоволенні адміністративного позову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектргаз» про стягнення коштів – відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 01.07.2019.
Суддя Лунь З.І.