Рішення № 82713990, 13.06.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2019
Номер справи
480/1254/19
Номер документу
82713990
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 червня 2019 р. Справа № 480/1254/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп`яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності сплати до бюджету податкового зобов`язання з податку на додану вартість ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН УКРАЇНИ. За наслідками перевірки відповідачем 22.03.2019 винесено податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1122554, 47 грн. З таким рішенням не погоджується, вважає, що воно не відповідає вимогам законодавства.

Позивачем самостійно задекларовано зобов`язання з ПДВ за серпень, вересень, листопад, грудень 2014 року, січень, липень, грудень 2015 року. Фактично оплата проведена підприємством лише у 2016 році. Відповідач, застосовуючи штраф на підставі ст. 126 ПК України не врахував строків давності його застосування, що встановлені ст. 102 ПК України. Зазначеною нормою визначено, що контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошового зобов`язання платника податків не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань.

Грошові зобов`язання позивачем самостійно визначені 1 2014-2015 роках. Граничні строки їх сплати за останньою за часом декларацією закінчились 30.01.2016. Податкове повідомлення-рішення відповідачем прийнято 22.03.2019, тобто за межами 1095 днів. Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.03.2019 № 0006505212.

Відповідачем подано письмовий відзив у якому він позов не визнав. Пояснив, що відповідно до вимог ст. 203 ПК України податкове зобов`язання, що визначене платником у податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку.

Позивачем було самостійно визначено податкове зобов`язання у деклараціях за серпень 2014 - грудень 2015 року. У ході камеральної перевірки встановлено, що визначені самостійно зобов`язання були оплачені позивачем у 2018 році, після граничних строків їх сплати. Розмір штрафних (фінансових) санкцій залежить від кількості днів прострочення сплати зобов`язання, а тому може бути визначений відповідачем лише на момент оплати заборгованості платником. Вважає, що така вимога закону спростовує твердження позивача про початок відліку строку давності застосування штрафних (фінансових) санкцій з моменту закінчення граничного строку подання декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань. З моменту першого платежу 23.08.2016 до моменту винесення податкового повідомлення-рішення встановлений законом термін у 1095 днів не закінчився. Просить у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представники позивача та відповідача вимоги та заперечення підтримали із зазначених підстав.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності сплати позивачем податкових зобов`язань з податку на додану вартість за наслідками якої 22.03.2019 винесено податкове повідомлення-рішення № 0006505212. До позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 112255,47 грн. за порушення строку сплати грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 561277,35 грн. (а.с. 12). З акту камеральної перевірки та розрахунку суми штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення вбачається, що позивачем самостійно визначено суми податку на додану вартість, яка підлягає сплаті, у деклараціях за серпень-грудень 2014 року, січень, липень та грудень 2015 року.

Відповідно до ст. 203 п.п. 203.1, 203.2 ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Граничні строки сплати самостійно визначених сум податку на додану вартість по наведених деклараціях настали в період з 30.09.2014. За останньою за часом поданою декларацією за грудень 2015 року граничним строком сплати є 30.01.2016 року. Фактично зобов`язання були позивачем оплачені у період з 23.08.2016 по 16.12.2016, тобто за межами визначених ПК України граничних строків сплати. Позивачем ці обставини та висновки відповідача у цій частині не оспорюються.

Відповідно до ст. 126 п. 126.1 ПК України ( у редакції чинні до 01.01.2017) у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до ст. 102 п. 102.1 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

З наведених норм вбачається, що розмір штрафу, який застосовується до платника у разі несплати узгодженої суми податкового зобов`язання, залежить від кількості днів затримки. Разом з тим, законом встановлено граничні строки для визначення контролюючим органом грошових зобов`язань платника податків. Початок такого строку закон пов`язує не з днем сплати, як стверджує відповідач, а саме з граничним днем подання податкової декларації та/або граничним днем сплати грошових зобов`язань, визначених контролюючим органом.

Відповідно до ст. 14 п.14.1.39 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

З наведеної норми вбачається, що поняттям грошове зобов`язання платника податків охоплюються і штрафні (фінансові) санкції. Тобто, вимоги ст. 102 п. 102.1 щодо строків протягом яких контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошового зобов`язання платника податків розповсюджуються і на повноваження по застосуванню штрафних (фінансових) санкцій. Податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем 22.03.2019 року, тобто за межами 1095 днів за останнім днем граничного строку подання навіть останньої за податковим періодом (грудень 2015) з поданих позивачем податкових декларацій.

На підставі викладеного, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 22.03.2019 № 0006505212 винесено відповідачем протиправно та підлягає скасуванню.

На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений при зверненні до суду з позовом у розмірі 1921 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0006505212 від 22 березня 2019 року про накладення штрафу у сумі 112255 (сто дванадцять тисяч двісті п`ятдесят п`ять) грн. 47 коп.

Стягнути на користь Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" ( 42074, Сумська область, Роменський район, с. Кашпури, вул. Нова б. 6, ЄДРПОУ 04312009) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Сумській області (400009, м. Суми, вул. Іллінська б. 13, ЄДРПОУ 39456414) судовий збір, сплачений при зверненні до суду з позовом, у розмірі 1921 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп`яненко