
Справа № 420/3033/19
У Х В А Л А
01 липня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Потоцької Н.В.
судді Іванова Е.А
судді Стефанова С.О.
за участі секретаря Захарчук О.В.
сторін:
позивача не з`явився
представника відповідачів Стойкової О.І.
розглянувши у загальному позовному провадженні (у підготовчому засіданні) клопотання про залучення (заміну) відповідача за вхід. № 21190/19 від 12.06.2019 р.,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції України в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Держави, в особі Кабінету Міністрів України та Міністерства юстиції України, як окремої юридичної особи, яка є головним розпорядником використання грошових коштів, передбачених Мін`юсту у державному бюджеті за програмою «Платежі на виконання рішень закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України» щодо не виконання мирової угоди, згідно з рішенням Європейського суду з прав людини № 64511/12 від 19.11.2015 року;
в зв`язку з тим, що рішення суду боржником самостійно не виконано, стягнути на мою користь із Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Міністерства юстиції України та Кабінету Міністрів України грошові кошти у сумі 113 тисяч 773 гривні 09 коп., відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на здійснення платежів, пов`язаних з виконанням закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України, яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України № 408 від 07.03.2007 року;
стягнути на мою користь із Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Міністерства юстиції України та Кабінету Міністрів України грошові кошти у сумі 6 тисяч 787 гривень 37 коп. (3 410,57 + 3 376,80 = 6 787,37), в якості відшкодування за проведення експертних досліджень №1Е від 25.01.2019 року та №3Е від 28.03.2019 року.
12.06.2019 року через канцелярію суду надійшло клопотання представника відповідачів за вхід. № 21190/19 про заміну (залучення) в якості відповідача Міністерство фінансів України, яке обґрунтовано наступним.
Кабінет Міністрів України лише забезпечує, а не здійснює проведення бюджетної та фінансової політики.
Так, відповідно до розділу 1 Положення про Міністерство фінансів України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 за №375, Міністерство фінансів України (Мінфін) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, державну політику у сфері державного пробірного контролю, бухгалтерського обліку та аудиту, випуску і проведення лотерей, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного внутрішнього фінансового контролю, казначейського обслуговування бюджетних коштів, запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, забезпечує формування державної політики у сфері організації та контролю за виготовленням цінних паперів, документів суворої звітності та забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової, митної політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, державної політики у сфері видобутку, виробництва, використання та зберігання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, їх обігу та обліку.
Таким чином, вбачається, що для надання обґрунтованих пояснень з приводу позовних вимог необхідне залучення до участі у справі Міністерство фінансів України, для більш чіткого роз`яснення виконання бюджетних цільових програм.
Вирішуючи питання про залучення Міністерства фінансів України в якості відповідача по справі, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 4 КАС України, відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Приписами ч. 3-4 ст. 48 КАС України встановлено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Частиною 6 ст. 48 КАС України після залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Відповідно до розділу 1 Положення про Міністерство фінансів України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 за № 375 Міністерство фінансів України (Мінфін) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, державну політику у сфері державного пробірного контролю, бухгалтерського обліку та аудиту, випуску і проведення лотерей, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного внутрішнього фінансового контролю, казначейського обслуговування бюджетних коштів, запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, забезпечує формування державної політики у сфері організації та контролю за виготовленням цінних паперів, документів суворої звітності та забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової, митної політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, державної політики у сфері видобутку, виробництва, використання та зберігання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, їх обігу та обліку.
Крім того, згідно Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення платежів, пов`язаних з виконанням рішень закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України № 408 від 07.03.2007 р. встановлено коло суб`єктів, які приймають рішення про виплату коштів.
Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених Мін`юсту у державному бюджеті за програмою «Платежі на виконання рішень закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України».
Відповідальним виконавцем зазначеної програми є Мін`юст.
Бюджетні кошти спрямовуються, зокрема на:
виплату грошових сум за рішеннями закордонних юрисдикційних органів, прийнятими за наслідками розгляду справ проти держави Україна, пов`язаних із виконанням державних боргових зобов`язань України (п. 9).
Підставою для здійснення платежів, пов`язаних з виконанням рішень закордонних юрисдикційних органів, є:
Платежі, зазначені у підпункті 9 пункту 2 цього Порядку, здійснюються на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, проект якого вносить Мінфін (ч. 3).
Для здійснення платежів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4 і 9 пункту 2 цього Порядку, головний розпорядник подає до Казначейства, уповноваженого банку платіжний документ, який повинен містити такі відомості (ч. 5).
Операції, пов`язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого в установленому законодавством порядку (ч. 6).
У разі наявності заборгованості за бюджетними зобов`язаннями минулих років, узятими на облік органами Казначейства, така заборгованість підлягає погашенню у поточному бюджетному періоді.
Зі змісту наведених положень процесуального законодавства вбачається, що належним є відповідач, який дійсно є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, належним відповідачем є особа, яка має відповідати за пред`явленим позовом.
Вказаний правовий висновок визначений у Постанові ВС КАС від 21 грудня 2018 року по справі №803/1252/17.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає за необхідне залучити до участі у справі відповідача - Міністерство фінансів України, оскільки саме Мінфін вносить проект рішення до Кабінету Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 48, 181, 243, 248, 256 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Клопотання про залучення (заміну) відповідача за вхід. № 21190/19 від 12.06.2019 р. - задовольнити.
Залучити відповідача у справі, а саме: Міністерство фінансів України (м.Київ, 04071, вул. Межигірська, 11, телефон: +38 (044 ) 277-56-27).
Розпочати розгляд справи спочатку в порядку приписів ч. 6 ст. 48 КАС України.
Зобов`язати позивача протягом двох днів направити на адресу відповідача - Міністерства фінансів України адміністративний позов із додатками. Докази направлення надати до суду.
Встановити відповідачу Міністерству фінансів України строк для подання відзиву - п`ятнадцять днів з дати отримання адміністративного позову.
Встановити п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань (ст. ст. 166-167 КАС України).
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб - адресою сторінки на офіційному веб - порталі судової влади України - http://adm.od.court.gov.ua.
Ухвала не підлягає оскарженню.
Відповідно до положень статті 256 КАС України, ухвала набирає законної сили з моменту її підписання колегією суддів.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
Суддя Іванов Е.А
Суддя Стефанов С.О.