
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2019 року м. Київ № 320/6695/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державного казначейства України в Київській області, Державної казначейської служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Кагарлицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головне територіальне управління юстиції у Київській області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Державного казначейства України в Київській області (далі - відповідач-1), Державної казначейської служби України (далі - відповідач-2), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Кагарлицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі - третя особа-1), Головне територіальне управління юстиції у Київській області (далі - третя особа-2), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 та відповідача-2 щодо невиконання постанови Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 про зобов`язання управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплатити позивачу пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати відповідача-1 та відповідача-2 вчинити дії щодо виконання постанови Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 про зобов`язання управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплатити позивачу пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю та щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати відповідача-1 та відповідача-2 нарахувати та виплатити позивачу із Державного бюджету України компенсацію у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої за постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 суми, починаючи з 29 грудня 2014 р.;
- стягнути з відповідача-2 на користь позивача 94920 (дев`яносто чотири тисячі дев`ятсот двадцять) грн. 00 коп. в рахунок компенсації заподіяної позивачу бездіяльністю органу державної влади моральної шкоди.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплатити позивачу пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте, на момент звернення до суду вище вказана постанова відповідачами не виконана, чим порушено конституційні права позивача, принижено честь та гідність особи, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та порушено головний обов`язок держави - утвердження та забезпечення прав і свобод позивача.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10 січня 2019 р. відкрито спрощене позовного провадження та призначено судове засідання.
11 лютого 2019 р. від відповідача-1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він позову не визнав. Стверджує, що органи Казначейства, відповідно до порядку № 440 здійснюють прийом документів від органів державної виконавчої служби (управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції), а Казначейство (Державна казначейська служба України) здійснює списання коштів, які передбачені за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень.
Зазначає, що постанова Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 має зобов`язальний характер, а тому компенсація у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої за постановою суми не нараховується. Відповідач-1 вважає, що вимога позивача про відшкодування моральної шкоди є безпідставною та необґрунтованою, оскільки відсутні правові підстави для її задоволення. Зазначає, що не зрозуміло з яких міркувань виходить позивач, оцінюючи моральну шкоду в такому розмірі - 94 920 грн. 00 коп.
11 лютого 2019 р. до суду від третьої особи-1 надійшли пояснення по цій справі, в яких вона зазначає, що 8 грудня 2015 р. до Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області надійшло повідомлення про внесення рішення до Реєстру Рішень, виконання яких гарантується державою, щодо постанови Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011. На виконання пункту 10 Порядку № 440 третьою особою-1 подано до третьої особи-2 довідку від 11 грудня 2015 р. № 9003/07-07 про здійснення нарахувань позивачу на виконання рішення суду з наявною сумою виплати на звітну дату.
19 квітня 2019 р. від відповідача-2 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він позову не визнав. Стверджує, що в діях відповідача-2 відсутні будь-які протиправні дії відносно відповідача. Зазначає, що відповідачем-2 перераховано кошти на користь позивача після настання черговості та усунення недоліків, які були допущені Управлінням Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області.
Відповідач-2 стверджує, що постанова Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 має зобов`язальний характер, а тому компенсація у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої за постановою суми не нараховується. Вважає, що вимога позивача про відшкодування моральної шкоди є безпідставною та необґрунтованою, оскільки відсутні правові підстави для її задоволення. Зазначає, що не зрозуміло з яких міркувань виходить позивач, оцінюючи моральну шкоду в такому розмірі, а саме: 94 920 грн. 00 коп.
Третя особа 2, належним чином повідомлена про час, дату та місце проведення судового засідання, до суду не прибула, про причини неявки суд не повідомила, пояснень до суду не подавала, з клопотанням та іншими заявами до суду не зверталася.
17 квітня 2019 р. до суду надійшла заява від позивача про подальший розгляд справи без її участі. Крім того, 19 квітня 2019 р. до суду від представника відповідачів надійшли клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Ураховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи здійснено судом без участі представників сторін у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
До Кагарлицького районного суду Київської області звернулася ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області про зобов`язання здійснити нарахування і виплату додаткової пенсії та щомісячного підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, проживаючому на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Постановою Кагарлицького районного суду Київської області в справі № 2-а-9599/11 від 29 червня 2011 р. позовну заяву задоволено, а саме:
1) визнано протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області провести перерахунок та виплатити позивачу ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи." у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком і щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст. 39 цього ж Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати;
2) зобов`язано Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплачувати, починаючи з 8 грудня 2010 року, ОСОБА_1 :
- додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком для визначення якої підлягає застосуванню розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у Законі на відповідний місяць;
- щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст. 39 вказаного Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на відповідний місяць.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2013 р. апеляційну скаргу у вказаній справі залишено без задоволення, а постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. - без змін. Отже, постанова Кагарлицького районного суду Київської області в справі № 2-а-9599/11 від 29 червня 2011 р. набрало законної сили 29 листопада 2013 р.
У подальшому 18 грудня 2014 р. Кагарлицьким районним судом Київської області у справі № 2-а-9599/2011 видано виконавчий лист щодо позовних вимог: «Зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплачувати, починаючи з 8 грудня 2010 року, ОСОБА_1 :
- додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком для визначення якої підлягає застосуванню розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у Законі на відповідний місяць;
- щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст. 39 вказаного Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на відповідний місяць».
Строк пред`явлення до виконання цього виконавчого листа становить 1 рік.
25 грудня 2014 р. позивач звернулася із заявою до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області, в якій просить прийняти для виконання постанову Кагарлицького районного суду від 29 червня 2011 року про зобов`язання управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплачувати їй, починаючи з 8 грудня 2010 року, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком, для визначення якої підлягає застосуванню розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у Законі на відповідний місяць, а також щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст. 39 вказаного Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на відповідний місяць. Кошти просить перераховувати за наступними реквізитами: назва установи: філія - Головне управління по м. Києву та Київській області АТ «Ощадбанк», територіально відокремлене безбалансове відділення № 10026/0614, МФО 322669, код ЄДРПОУ 09322277, р/рахунок для перерахування на ощадну книжку НОМЕР_1 , призначення платежу: для зарахування на о/рах. клієнта НОМЕР_4 в ТВБВ № 10026/0624 ОСОБА_1 .
Вказану заяву отримано Управлінням державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області 29 грудня 2014 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У подальшому 12 лютого 2015 р. позивач звернулася до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області із заявою, в якій просить надати інформацію про внесення даних про постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою.
11 березня 2015 р. листом Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області № Ш-329/02.2 позивача повідомлено, що заяву про внесення до Реєстру виконавчого документа зареєстровано Головним управлінням у Київській області за вхід. № 15956-2-25 від 23 лютого 2015 р. та у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. № 440 відповідальною особою буде прийнято рішенню про внесення даних про ці рішення до Реєстру рішень суду, виконання яких гарантується державою. Про прийняте рішення буде повідомлено письмово.
Цим листом позивача додатково повідомлено, що у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. № 440, якщо рішенням зобов`язано боржника здійснити нарахування (перерахунок тощо) та/або виплатити кошти, відповідальна особа разом з повідомленням надсилає боржнику копію рішення для здійснення нарахування суми коштів, що підлягає виплаті заявнику. Про здійснення нарахування боржник зобов`язаний повідомити відповідальній особі протягом десяти робочих днів з дня отримання повідомлення із наданням відповідного документа про здійснення нарахування, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою.
Якщо рішення виконано боржником або в інший спосіб в повному обсязі, таке рішення підлягає поверненню заявнику протягом семи робочих днів з дня одержання відповідного документального підтвердження, про що вноситься запис до Реєстру. Одночасно з рішенням заявнику надсилаються копії документів, що підтверджують виконання рішення в повному обсязі. Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845.
Передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.
24 листопада 2015 р. листом Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області № Ш-2373/02-2 позивача повідомлено, що відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 440 від 3 вересня 2014 р. внесено до Реєстру рішень суду, виконання яких гарантується державою за №49455558 (перша черга) постанову №2а-9599/2011 від 29 червня 2011 р. Кагарлицького районного суду, подану позивачем до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області. Отримати інформацію з Реєстру про стан погашення заборгованості за рішенням позивач може на веб-сайті в Інтернеті: http://stack.informjust.ua, (ідентифікатором для доступу до інформації Реєстру є номер в Реєстрі Рішень).
Цим листом позивача повідомлено, що у відповідності до положень даної постанови, якщо рішенням зобов`язано боржника здійснити нарахування (перерахунок тощо) та/або виплатити кошти, відповідальна особа разом з повідомленням надсилає боржнику копію рішення для здійснення нарахування суми коштів, що підлягає виплаті заявнику. Про здійснення нарахування боржник зобов`язаний повідомити відповідальній особі протягом десяти робочих днів з дня отримання повідомлення із наданням відповідного документа про здійснення нарахування, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою.? Після отримання відповідного повідомлення з Управління пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київській області уповноваженою особою управління буде прийнято рішення про передачу документів до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів або повернення документів заявникові у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 440 від 3 вересня 2014 р.
Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845. Передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється відповідальною особою окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.
6 листопада 2015 р. позивач звернулася із заявою до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області. Зазначає, що станом на 12 лютого 2015 року не отримала інформації про те, чи внесені дані про постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, а також іншу інформацію, яка б давала їй можливість здійснювати контроль за виконанням рішення суду і дотриманням її прав. У цій заяві просить також надати інформацію про те, чи внесені дані про постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою.
Вказану заяву було отримано Управлінням державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області 9 листопада 2015 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
24 листопада 2015 р. листом за вх.. № 15956/2/25/1 позивача повідомлено про внесення рішення до Реєстру Рішень, виконання яких гарантується державою. Так, відповідно до цього листа характер стягнення: перша черга. Ознайомитись з інформацією про стан погашення заборгованості за рішеннями можна за адресою в мережі Інтернет: http:stack.informjust.ua, ідентифікатор доступу є номер в Реєстрі Рішень . Позивача повідомлено, що після надходження суми заборгованості пакет документів буде переданий до Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області.
11 квітня 2018 р. листом Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області № 12-04/2794 позивача повідомлено, що Державною казначейською службою України протягом 2018 року будуть здійснюватись виплати за рішеннями судів відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. № 440, прийнятими згідно з актом приймання-передавання за 4-ий квартал 2015 року від Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області. Враховуючи викладене, позивача просять направити до Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області заяву із зазначенням реквізитів банківської установи (назва банку, ЕДРПОУ, код банку, рахунок) або відповідну виписку із банку.
22 серпня 2018 р. позивачем до Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області подано уточнюючу заяву № 2794.
8 жовтня 2018 р. позивачка звернулася до Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області із заявою, в якій просить повідомити, якому порядковому номеру у категорії першої черги на час отримання її заяви Головним управлінням Державної казначейської служби України в Київській області проведено виплати.
19 жовтня 2018 р. листом Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області № 13/04/2794 позивача повідомлено, що Державною казначейською службою України протягом 2018 року будуть здійснюватись виплати за рішеннями судів відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. № 440, прийнятими згідно з актом приймання-передавання за 4 квартал 2015 року від Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області. Позивача просять направити до Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області заяву із зазначенням реквізитів банківської установи (назва банку, ЕДРПОУ, код банку, рахунок) або відповідну виписку із банку.
25 жовтня 2019 р. листом Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області № 13-04/1928-5983 позивача повідомлено, що відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. № 440, що визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, інвентаризації та погашення заборгованості за ними, прийнято документи згідно з актом приймання-передавання за 4 квартал 2015 року від Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, а саме виконавчий документ Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 року (справа № 2а-9599/11) на суму 7 098 грн. 10 коп.. по заборгованості Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області. Проте, вказані документи, відповідно до п. 18 Порядку Головним управлінням 5 липня 2018 р. було повернуто до Головного територіального управління юстиції у Київській області за №13-04/1296-3838 у зв`язку з виявленням недоліків, а саме: в довідці боржника про визначення сумі заборгованості відсутня гербова печатка. Після усунення зазначених недоліків Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області документи будуть передані останнім до Головного управління для подальшого виконання.
8 січня 2019 р. позивач звернулася із заявою до Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області. У цій заяві позивач просить повідомити коли будуть перераховані кошти з метою виконання судового рішення, а також повідомити, які заходи були вжиті установою з часу отримання її заяви від 8 жовтня 2018 р. для своєчасного проведення виплат. При проведенні виплат просить одночасно провести виплату із Державного бюджету України компенсації у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої за постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 року у справі № 2а-9599/2011 суми, починаючи з 29 грудня 2014 р. відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», п. 50 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 3 серпня 2011 р.
Листом Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області позивача повідомлено, що були опрацьовані документи щодо рішення Кагарлицького районного суду Київської області по справі № 2а-9599/11 від 29 червня 2011 р. та спрямовано до Державної Казначейської служби України для подальшого виконання. З питанням компенсації за порушення строку перерахування коштів необхідно звернутися до Державної Казначейської служби України.
18 лютого 2019 р. позивачка звернулася із заявою до Державної Казначейської служби України, в якій просить одночасно з виплатами на виконання постанови Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 року провести виплати із Державного бюджету України компенсації у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої за постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 року у справі № 2а-9599/2011 суми, починаючи з 29 грудня 2014 р. відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», п. 50 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 3 серпня 2011 р.
22 березня 2019 р. листом Державної Казначейської служби України № 5-11-11/5234 позивача повідомлено, що казначейством за рахунок бюджетної програми КПКВК 3504040» Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» на виконання постанови Кагарлицького районного суду Київській області по справі № 2а-9599/2011 від 29 червня 2011 р. проведено оплату засобами поштового зв`язку 19 березня 2019 р.
Цим листом позивача повідомлено, що відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» у разі якщо центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом трьох місяців не перерахував кошти за рішенням суду про стягнення коштів, стягувачу виплачується компенсація в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішення суду. Проте, відповідно до постанови Кагарлицького районного суду Київській області по справі № 2а-9599/2011 від 29 червня 2011 р., судом зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі провести на користь позивача донарахування та виплату доплати до пенсії, згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Отже, постанова Кагарлицького районного суду Київській області по справі № 2а-9599/2011 від 29 червня 2011 р. має зобов`язальний характер, а тому компенсація у зазначеній категорії справ не нараховується.
Позивач вважає бездіяльність відповідачів протиправною, у зв`язку з чим звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 129-1 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», а особливості їх виконання визначені у Законі України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 р. № 4901-VI (далі - Закон № 4901-VI).
Відповідно до вимог ст. 2 Закону № 4901-VI держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган, державні підприємство, установа, організація, юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Частиною 1 ст. 3 Закону № 4901-VI передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 3 Закону № 4901-VI стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 3 Закону № 4901-VI перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
За приписами пункту 3 Перехідних положень Закону №4901-VІ заборгованість погашається в такій черговості: у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров`я, а також у зв`язку з втратою годувальника; у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов`язаними з трудовими правовідносинами; у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.
Отже, Україна гарантує виконання будь-яких рішень суду майнового характеру, боржником за яким є державний орган шляхом проведення безумовного списання з рахунків такого органу коштів, в обсязі, достатньому для задоволення вимог стягувача, а у випадку відсутності у державного органа - боржника коштів на рахунках - шляхом списання коштів з Державного бюджету України, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Таким чином, відмова у виконанні рішення суду, боржником за яким є державний орган, з підстав відсутності у такого органу коштів є незаконною.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів визначено у Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (далі - Порядок № 845).
У розумінні зазначеного порядку безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Відповідно до вимог п. 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Порядок безспірного списання коштів з рахунків боржника визначено у пунктах 24-34 Порядку № 845.
Згідно з вимогами п. 24 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Згідно з пунктом 25 Порядку № 845 безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 845 орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди класифікації видатків бюджету і рахунки, з яких проводиться безспірне списання коштів.
Пунктом 31 Порядку № 845 передбачено, що у разі коли за визначеними органом Казначейства кодами класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, вимогу щодо необхідності вжиття заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення.
Згідно з вимогами пунктом 33 Порядку № 845 у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб`єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника. У разі встановлення боржнику відповідних бюджетних асигнувань після передачі до Казначейства документів та відомостей орган Казначейства здійснює заходи, спрямовані на безспірне списання коштів з рахунків боржника, визначені цим Порядком.
Відповідно до вимог пункту 47 Порядку № 845 безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих:
1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника;
2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.
Як убачається з п. 48 Порядку № 845 для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей за наявності відповідних бюджетних асигнувань для здійснення безспірного списання коштів.
Таким чином, безспірне списання коштів за рішенням судів здійснюється з рахунків боржника у межах відкритих асигнувань, а у разі їх відсутності територіальний орган Казначейства надсилає боржнику вимогу, якою зобов`язує здійснити дії спрямовані на виконання рішення суду і пошук відкритих асигнувань. У такому випадку орган Казначейства може заборонити боржнику здійснювати інші видатки, окрім захищених статей, передбачених Бюджетним кодексом України.
Разом з тим, виконання рішення суду не обмежуються заходами, що вживаються територіальним органом Казначейства.
У разі якщо судовим рішення з боржника - державного органу стягнуто будь-які соціальні чи пенсійні виплати, і таке рішення не виконується протягом двох місяців незалежно від причин невиконання, виконавчий документа та інші відомості, необхідні для його виконання, передаються до Державної казначейської служби України для виконання за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів.
Рішення суду, не виконані територіальними органами Казначейства, виконуються Державною казначейською службою у тримісячний строк з дня надходження відповідних матеріалів.
З наявних матеріалів справи вбачається, що 4 березня 2019 р. відповідачем-2 було перераховано позивачу на відділення Укрпошти суму по відшкодуванню рішення Кагарлицького районного суду у справі № 2а-9599/11 від 29 червня 2011 р. Вказана обставина підтверджується платіжним дорученням № 221164 (#173614508) від 4 березня 2019 р. на суму 7098 грн. 10 коп. Відповідно до цього платіжного доручення призначення платежу наступне: « 3504040;2800;стяг.заб.;зг.в/д Кагарлицький районний суд по с. 2а-9599/11 від 29 червня 2011 р. на кор. ОСОБА_1 , НОМЕР_5 ІПН НОМЕР_3;».
Отже, судом встановлено, що відповідачем-2 на час винесення рішення суду було виконано постанову Кагарлицького районного суду у справі № 2а-9599/11 від 29 червня 2011 р. про зобов`язання управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплатити позивачу пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та сплачено заборгованість у сумі 7098 грн. 10 коп. Це означає, що зобов`язання відповідачів перед позивачем вже виконано, визнання їх бездіяльності протиправною за таких обставин не є належним способом захисту прав позивача, а тому відсутній предмет позову в цій частині позовних вимог.
У зв`язку з цим у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача-1 та відповідача-2 щодо невиконання постанови Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 про зобов`язання управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплатити позивачу пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов`язання відповідача-1 та відповідача-2 вчинити дії щодо виконання постанови Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 про зобов`язання управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплатити позивачу пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю та щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", необхідно відмовити.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача-1 та відповідача-2 нарахувати та виплатити позивачу із Державного бюджету України компенсацію у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої за постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 суми, починаючи з 29 грудня 2014 р., суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 3 Закону № 4901-VІ виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Статтею 5 Закону № 4901-VІ встановлено, що у разі якщо центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом трьох місяців не перерахувала кошти за рішенням суду про стягнення коштів, крім випадку, зазначеного в частині четвертій статті 4 цього Закону, стягувачу виплачується компенсація в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Із цих норм вбачається, що виплата компенсації в розмірі трьох відсотків річних передбачена лише у разі не перерахування коштів протягом трьох місяців за рішенням суду про стягнення коштів, а не рішень зобов`язального характеру.
Судом встановлено, що до органу Казначейства надійшли виконавчі листи №2а-9599/2011, які містили приписи саме зобов`язального характеру і не містили рішень про стягнення коштів.
Статтею 7 Закону № 4901-VІ передбачено, що виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Судом встановлено, що державний виконавець із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення шляхом стягнення коштів до суду по справі №2-а-9599/2011 не звертався. Тобто, постанова Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 є судовим рішенням з приписами зобов`язального характеру.
Єдиними актами законодавства, що передбачають можливість нарахування компенсації за прострочення виконання судових рішень є Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845.
Оскільки, постанова Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 надійшло до органу Казначейства відповідно до Порядку № 440, то Казначейством здійснено не стягнення коштів за рішенням суду, а погашення заборгованості за рішенням суду зобов`язального характеру. Таким чином, компенсація у зазначених категоріях справ не може бути нарахована відповідно до ст. 5 Закону № 4901-VІ.
У зв`язку з викладеним суд вважає, що у задоволенні позовних вимог про зобов`язання відповідача-1 та відповідача-2 нарахувати та виплатити позивачу із Державного бюджету України компенсацію у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої за постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 29 червня 2011 р. у справі № 2а-9599/2011 суми, починаючи з 29 грудня 2014 р., необхідно відмовити.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача-2 на користь позивача 94920 грн. 00 коп. в рахунок компенсації заподіяної позивачу бездіяльністю органу державної влади моральної шкоди, то вони можуть бути задоволені лише за наявності протиправного рішення, дій чи бездіяльності відповідачів, тобто є похідними від вимог про визнання протиправним бездіяльності відповідачів, а тому відмова у задоволення первинних вимог є підставою для відмови у задоволенні і похідних від них вимог. Оскільки судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідачів і відмовлено в зідоволенні цієї частини позовних вимог, то похідні від них вимоги позивача також задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивачем під час розгляду справи не було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи було спростовано відповідачами.
Оцінивши наявні у справі докази, наведені аргументи учасників справи, суд вважає, що позовні вимоги є не обґрунтованими, а тому позов не підлягає задоволенню.
При цьому суд зазначає, що позивач у позовній заяві заявила клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі за цим адміністративним позовом, яке обґрунтувала тим, що позивач є особою пенсійного віку, розмір судового збору фактично дорівнює розміру отриманої пенсії у разі втрати годувальника - 2383 грн. 08 коп..
Під час вирішення питання про відкриття провадження, в ухвалі Київського окружного адміністративного суду від 10 січня 2019 р. судом було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у цій справі.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Розміри ставок судового збору визначені ст. 4 Закону № 3674-VI.
Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, розмір судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, розмір судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (станом на 1 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1762 грн. 00 коп.).
Як убачається з позовної заяви, вона містить 2 вимоги немайнового характеру та 1 вимогу майнового характеру.
Згідно з вимогами абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Отже, позивач за подання адміністративного позову повинна була сплатити 2358 грн. 80 коп. ((0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб х 2 вимоги немайнового характеру) + 949 грн. 20 коп. ( 94 920 грн. 00 коп. х 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу) = 2358 грн. 80 коп.).
У зв`язку з тим, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, то суд вважає за необхідне стягнути з позивача судовий збір на рахунок суду судовий збір у розмірі 2358 грн. 80 коп. За наступними реквізитами: отримувач коштів -ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37955989, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача - 34316206084081, код класифікації доходів бюджету - 22030101, призначення платежу - *;101;(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Керуючись ст.ст. 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_3 ) до Казначейства України (ЕАП) судовий збір у розмірі 2358 (дві тисячі п`ятсот вісім) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 .
Відповідач-1 - Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області, адреса: площа Л. Українки, буд.1, м. Київ, 01196, код ЄДРПОУ - 37955989.
Відповідач-2 - Державна казначейська служба України, адреса: вул.. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 37567646.
Третя особа-1 - Кагарлицьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, адреса: вул.. Паркова, 14, м. Кагарлик, Київська область, 09201, код ЄДРПОУ - 20591090.
Третя особа-2 - Головне територіальне управління юстиції у Київській області, адреса: вул. Є. Сверстюка, буд. 15, м. Київ, 02000, код ЄДРПОУ - 34481907.
Суддя Журавель В.О.
Дата складення рішення суду - 1 липня 2019 року.