Рішення № 82712094, 27.06.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2019
Номер справи
808/1887/18
Номер документу
82712094
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2019 року о/об 14 год. 20 хв. Справа № 808/1887/18 провадження №ВО/280/12/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Прасов О.О., судді Новікова І.В., Стрельнікова Н.В., при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Українська, буд.4-а; код ЄДРПОУ 41249795)

про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.07.2018, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 31.10.2018, по справі №808/1887/18 відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, Енергодарське ОУПФУ в Запорізькій області) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії.

27.05.2019 до суду надійшла заява ОСОБА_1 (надалі - заявник) про перегляд рішення суду за виключними обставинами. Заява обґрунтована тим, що рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №3-14/2019(402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюється лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Заявник, у вказаній заяві, просить суд: 1) скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.07.2018 у справі №808/1887/18; 2) винести нове рішення, яким позовну заяву ОСОБА_1 до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити у повному обсязі.

Позивач підтримав заяву про перегляд рішення суду за виключними обставинами.

Ухвалою судді від 03.06.2019 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 27.06.2010 об 14 год. 20 хвил. за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

27.06.2019 представником відповідача подано до суду відзив на заяву про перегляд рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.07.2018 в справі №808/1887/18 за виключними обставинами, у якому зазначено, що відповідно до Рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 №1-р/(ІІ)2019, словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ, втрачає чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України, тобто з 25.04.2019. Враховуючи зазначене, відповідач не заперечує проти законодавчо визначеної можливості перерахунку пенсії, відповідно до положення ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», після ухвалення рішення Конституційним Судом України, тобто після 25.04.2019. Відповідач зазначає, шо на момент звернення позивача з заявою про обчислення розміру пенсії з урахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідна норма закону була чинною, не конституційною не визнавалася. На підставі вищезазначеного у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача починаючи з 01.10.2017 з урахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Представник відповідача заперечував проти задоволення заяви позивача про перегляд рішення суду за виключними обставинами.

Відповідно до п.1 ч.5 ст.361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Конституційний Суд України у рішенні від 25.04.2019 у справі №3-14/2019(402/19, 1737/19) вирішив: «1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. 2. Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. 3. Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено».

За матеріалами справи позивач як військовозобов`язаний був призваний на військові збори та у складі військової частини виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач є інвалідом.

Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідачем відмовлено позивачу у виплаті пенсії обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а тому відсутні підстави у здійсненні перерахунку пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

В обґрунтування позиції по справі позивачем надано до суду копії: Паспорту громадянина України, Довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та Вкладки до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи; інших документів.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (ст.ст.19, 22, 46), Закону України «Про Конституційний Суд України» (ст.91), Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ст.59), «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого 23.11.2011 постановою Кабінету Міністрів України №1210, та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин, рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №3-14/2019(402/19, 1737/19).

Так, у ст.91 Закону України «Про Конституційний Суд України» зазначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційним Судом України в рішенні від 25.04.2019 у справі №3-14/2019(402/19, 1737/19) вказано про втрату чинності ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у частині словосполучення «дійсної строкової» саме з 25.04.2019.

Тобто, саме з 25.04.2019 втратили чинність положення ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Відповідно, саме з 25.04.2019, з дня втрати чинності ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у частині словосполучення «дійсної строкової», позивач набув право на перерахунок пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Аналогічне застосування норм права відображено в ухвалі Третього апеляційного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №0440/5694/18.

Враховуючи наведене, суд не вбачає за можливе задовольнити заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення суду за виключними обставинами. Доводи ОСОБА_1 не приймаються судом до уваги враховуючи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, повязаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.132, 143, 241, 243, 361, 368, 369 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.07.2018 по справі №808/1887/18 за позовом ОСОБА_1 до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.256 КАС України.

Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294, 295, 369 КАС України.

Ухвалу у повному обсязі виготовлено 27.06.2019.

Головуючий суддя О.О. Прасов

Суддя І.В. Новікова

Суддя Н.В. Стрельнікова