
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
27 червня 2019 року Справа № 804/3488/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Захарчук-Борисенко Н.В.
судді - Ніколайчук С.В.
судді - Барановського Р.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 в адміністративній справі № 804/3488/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
23.05.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 в адміністративній справі №804/3488/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в якій позивач просив скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 по адміністративній справі №804/3488/18 та винести нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі.
В обґрунтування своєї заяви заявник вказав, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.06.2018 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії було відмовлено. Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову суд посилався на те, що на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу, а тому положення частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII на нього не поширюються. Рішення суду набрало законної сили.
25.04.2019 Конституційним Судом України прийнято рішення № 1-р(П)/2019, в якому Конституційний Суд України дійшов до висновку, що положення ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суперечать вимогам ст. ст. 16, 17, 65 Конституції України в частині соціального забезпечення учасників ліквідації внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з числа військовослужбовців дійсної строкової служби та військовозобов`язаних, які внаслідок участі в ліквідації наслідків аварії отримали інвалідність. Це порушує принцип рівності та справедливості щодо соціального забезпечення громадян, які закріплені Конституцією України.
Отже, рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 1-р(П)/2019 за положеннями п. 1 ч. 6 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для перегляду рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 по адміністративній справі № 804/3488/18 за виключними обставинами та ухвалення нового рішення у справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі №804/3488/18 було відкрито провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 в адміністративній справі № 804/3488/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії та призначено заяву до розгляду у судовому засіданні на 13.06.2019 о 10:30 год.
05.06.2019 на адресу суду від відповідача надійшли заперечення проти заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами, в яких останній зазначив, що на момент прийняття Дніпропетровським окружним адміністративним судом рішення від 13.06.2018 у справі №804/3488/18 позивач не відносився до кола осіб, визначених частиною 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які проходили дійсну військову службу під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, у зв`язку із чим подана заява є необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню судом.
13.06.2019 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшло клопотання про розгляд заяви про перегляд за виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 в адміністративній справі № 804/3488/18 без участі представника.
У зв`язку із перебуванням головуючого судді Захарчук-Борисенко Н.В. на лікарняному з 07.06.2019 по 13.06.2019 включно, розгляд заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі №804/3488/18 було перенесено на 27.06.2019 о 10:15 год.
27.06.2019 ОСОБА_1 прибув до суду, однак надав клопотання про розгляд заяви про перегляд за виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 в адміністративній справі № 804/3488/18 без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини 2 статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України - в суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи, що сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, сторони або їх уповноважені представники у судове засідання не з`явились та звернулись до суду із клопотаннями про розгляд справи без їх участі, суд ухвалив здійснювати розгляд заяви в порядку письмового провадження.
Заява про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами розглядається у судовому засіданні протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами (ч. 1 ст. 368 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується подана заява про перегляд рішення суду за виключними обставинами, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення заяви по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, вважає подану заяву такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 14.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснити з 01.10.2017 перерахунок ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку.
За результатами розгляду адміністративного позову, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 у справі №804/3488/18 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії було відмовлено повністю. Рішення набрало законної сили 07.08.2018.
Приймаючи вказане рішення суд виходив з того, що положення абз. 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851, поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;
2) така участь особи відбувалася під час проходження дійсної строкової служби;
3) така участь особи призвела до її інвалідності.
Разом з тим, таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов:
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;
3) особа брала участь у ліквідації - відповідних наслідків та військових навчаннях саме під час проходження дійсної строкової служби.
Отже, законодавцем передбачено, що пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати у разі коли особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження строкової військової служби.
Відповідно до довідки №302 від 28.08.2006 Ленінського районного військового комісаріату, ОСОБА_1 в період з 03.05.1975 по 06.05.1977 проходив дійсну строкову військову службу в Збройних Силах.
Відповідно до довідки №62 від 10.02.2011 Ленінського райвійськкомату, ОСОБА_1 з 03.05.1986 по 20.05.1986 проходив спеціальні збори в районі Чорнобильської АЕС, має дозу опромінення 24р.
Відповідно до довідки від 12.01.1994 №51/176 Центрального архіву Міністерства оборони України, ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині 18576.
Відтак, на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу, а тому положення частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на нього не поширюються.
Конституційний Суд України, розглянувши конституційні скарги ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у рішенні 25.04.2019 у справі № 1-р(II)/2019 вказав, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
В матеріалах справи наявна копія військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , відповідно до якого у 1986 він виконував службові обов`язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, проходив строкову військову службу з 03.05.1975 по 06.05.1077.
Враховуючи вищезазначене рішення Конституційного Суду України, суд відзначає, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У відповідності до ст. 151-1 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України (конституційність) закону України за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України. Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпано.
Згідно зі статтею 151-2 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов`язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Однак, суд зазначає, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 у справі №804/3488/18 не підлягає скасуванню, з огляду на те, що згідно з положеннями частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Виходячи з приписів вказаної норми, наведене, рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 1-р(II)/2019 не підлягає застосуванню до правовідносин, що виникли до його ухвалення, оскільки не має зворотної дії в часі.
Таким чином, перерахунок та виплата пенсії по інвалідності у відповідності до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» може бути здійснено ОСОБА_1 лише з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України у справі № 1-р(II)/2019, а саме: починаючи з 25.04.2019.
Отже, ОСОБА_1 не позбавлений права звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для здійснення перерахунку його пенсії (починаючи з 25.04.2019) відповідно до вимог частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на підставі рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 1-р(II)/2019.
За наведених обставин, у суду відсутні підстави для перегляду за виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 у справі №804/3488/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 241-243, 248, 256, 369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 в адміністративній справі № 804/3488/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 у справі №804/3488/18 - залишити в силі.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.В. Захарчук-Борисенко
Суддя С.В. Ніколайчук
Суддя Р.А. Барановський