
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
19 червня 2019 р. справа № 120/1635/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
21.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що наказом Командуючого військами Прикарпатського військового округа № 0125ПМ, звільнений з військової служби у відставку за п. 10 підпункту "В" (за станом здоров`я) і виключений зі списків особового складу частини, усіх видів забезпечення 19 серпня 1997 р. та направлений на військовий облік до Вінницького ОВК, пенсіонер Міністерства оборони України.
Позивач також вказав, що з 19 серпня 1997 року визнаний інвалідом війни другої групи, що підтверджується посвідченням інваліда війни в Афганістані II групи серія НОМЕР_1 , виданого 21 жовтня 2008 року, та є ветераном військової служби згідно посвідчення № НОМЕР_2 , виданого 03 вересня 2003 року. Пенсію отримує з 19 серпня 1997 року, за вислугу років, як інвалід війни другої групи, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В квітні - травні 2018 року позивач отримав пенсію з новим розрахунком. Даний розрахунок, був обрахований без складових грошового забезпечення, а саме не включено в обрахунок: надбавку за виконання особливо важливих завдань - 50% грошового забезпечення; премії в розмірі 125% грошового забезпечення.
Позивач зауважив, що пенсія йому була призначена довічно з 19 серпня 1997 р., при цьому до складових грошового забезпечення, враховувалися та виплачувалися надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% грошового забезпечення (посадовий оклад + оклад за військове звання +% надбавка за вислугу років) та премія в розмірі 125% грошового забезпечення.
На заяву позивача, рішенням Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області йому було відмовлено в проведені перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, що були включенні під час призначення пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, такими що суперечать Конституції та іншим законам України, призводять до порушення його прав, з огляду на що звернувся до суду з даним адміністративним позовом в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Вінницькій області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування у складові грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% грошового забезпечення та премії в розмірі 125% грошового забезпечення;
- зобов`язати відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з урахуванням у складові грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% грошового забезпечення (посадовий оклад + оклад за військове звання +% надбавка за вислугу років) та премії в розмірі 125% грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 24.05.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, у письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи) 19.06.2019 року. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
13.06.2019 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву (вх. № 31340), у якому заперечив щодо задоволення даного адміністративного позову. Вказали, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначаються Законом України від 09.04.1992 року № 2262- XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262).
Відповідно до ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Тобто, перерахунок пенсій здійснюється з моменту виникнення права на такий перерахунок і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону №2262.
В свою чергу, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Таким чином, саме Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24.02.2018 (далі - Постанова КМУ № 103), якою врегульовано проведення перерахунку та виплати пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704).
Зокрема, пунктом 1 Постанови КМУ № 103 передбачено проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ № 704.
На виконання Постанови КМУ № 103, Вінницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку, на підставі якої головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року.
Пунктом 2 Постанови КМУ № 103 передбачено проведення виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Постановою КМУ 103 було встановлено механізм реалізації прав військовослужбовців на перерахунок пенсії, зокрема, здійснення поетапного підвищення пенсій протягом трьох років через неможливість повного фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Разом з тим, поетапне підвищення пенсій в тому числі і позивача не призвело до зменшення їх рівня соціального забезпечення та до зменшення розміру отримуваних пенсійних виплат. У даному випадку, розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з урахуванням Постанови КМУ 103 з 01.01.2018 року збільшився на 1849,48 грн.
Таким чином, не відбулось погіршення умов пенсійного забезпечення позивача, так як головним управлінням не було вчинено дій, спрямованих на зменшення його розміру пенсії у порівнянні з попереднім розміром.
На підставі викладеного, просили відмовити у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 повністю.
18.06.2019 року позивачем подано відповідь на відзив (вх. № 31678), у якому, з мотивів викладених у позовній заяві, просив задовольнити адміністративний позов.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом Командуючого військами Прикарпатського військового округа № 0125ПМ, ОСОБА_1 звільнений з військової служби у відставку за п. 10 підпункту "В" (за станом здоров`я) і виключений зі списків особового складу частини, усіх видів забезпечення 19 серпня 1997 р. та направлений на військовий облік до Вінницького ОВК, є пенсіонером Міністерства оборони України.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію з 19 серпня 1997 року, за вислугу років, як інвалід війни другої групи, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Судом з`ясовано, що Листом від 04.10.2012, у відповідь на звернення ОСОБА_1 , Вінницьким обласним військовим комісаріатом було повідомлено позивачу про розмір та складові його грошового забезпечення станом на 01.04.2012. Зокрема, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.04.2012 становив 2558,75 грн., в тому числі 760,00 грн. посадовий оклад; 65,00 оклад за військовим званням; 247,50 грн. надбавка за вислугу років; 536,25 грн. надбавка за виконання особливо важливих завдань; 950,00 грн. - премія 125%.
Після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набрала чинності 24.02.2018, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом проінформувало позивача про складові грошового забезпечення, які були враховані відповідачем при проведенні перерахунку його пенсії на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення, яка була надана Вінницьким обласним військовим комісаріатом. Зокрема зазначено, що до складових грошового забезпечення позивача включено оклад за посадою в сумі 3170,00 грн.; оклад за спеціальним званням в сумі 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) в сумі 1885,50 грн. Позивач з визначеними у листі пенсійного фонду складовими його грошового забезпечення не погодився, в зв`язку з чим звернувся до суду.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 01.10.2018 року у адміністративній справі № 0240/2811/18-а у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії - відмовлено повністю.
Підставою для відмови в задоволені адміністративного позову, суд вказав, що відповідач не наділений повноваженнями визначати складові грошового забезпечення, які мають бути враховані для перерахунку пенсії. Функція пенсійного органу в даних правовідносинах це здійснення нарахування пенсії, відповідно до довідки про складові грошового забезпечення, отриманої від органу до компетенції якого віднесено обов`язок її формування (Вінницький ОВК), за процедурою визначеною Порядком №45.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2018 року у справі №0240/2811/18-а, скасовано рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 01.10.2018 року, прийнято нову постанову, якою зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 щодо перерахунку раніше призначеної пенсії.
Приймаючи таке рішення, суд апеляційної інстанції вказав, що відповідачем, в порушення вимог Закону №2262-ХІІ, за результатом розгляду заяви позивача рішення прийнято не було, натомість свою відмову в перерахунку пенсії було проінформовано листом.
В подальшому, рішенням Головного управління ПФУ у Вінницькій області від 14.01.2019 року №128/09-49/03, при виконанні постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2018 року у справі №0240/2811/18-а, встановлено наступне.
ОСОБА_1 в позові просив суд зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - головне управління) провести перерахунок та виплату його пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% та премії - 125%. При цьому, позивач до Головного управління з відповідною заявою щодо проведення такого перерахунку пенсії не звертався.
Зокрема, надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премія в розмірі 125%, що вказані у довідці Вінницького ОВК від 28.05.2012 №61399, яка видана на виконання постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова №355), є складовими грошового забезпечення для нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2012, з 01.09.2012 та з 01.01.2013 року.
Зазначили, що Постанова №355 не передбачала проведення перерахунку основного розміру пенсії відповідно до складових грошового забезпечення визначених у довідці від 28.05.2012 №61399, а визначала встановлення підвищення до пенсії у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018.
Постановою №103 затверджено вичерпний перелік складових грошового забезпечення на підставі яких проводиться перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, зокрема виходячи з розміру окладу за посадою, військового звання, відсоткової надбавки за вислугу років.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено відповідно до довідки про складові грошового забезпечення від 06.03.2018 №ХЛ61399, яка була видана уповноваженим структурним підрозділом - Вінницьким обласним військовим комісаріатом, у відповідності до Пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, яким передбачено, що функції підготовки та подання документів до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення або перерахунку пенсії покладено на уповноважені структурні підрозділи.
Відповідно до абзацу 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 06.04.1992 року №2262-ХП (далі - Закон №2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Тобто, зміст довідки про складові грошового забезпечення узгоджується з положеннями Постанови №103 та статтею 63 Закону № 2262, якою уряду надано право визначати умови та порядок проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_1 пенсійна виплата призначена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства, тому у Головного управління відсутні законні підстави для проведення перерахунку його пенсії з урахуванням додаткових складових, а саме надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% та премії - 125%, що не включені до Довідки від 06.03.2018 №ХЛ61399 про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103.
Незгода позивача з таким рішенням про відмову в перерахунку пенсії, зумовила його звернення до суду з цим адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд керується наступним.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).
Стаття 51 зазначеного Закону (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини третьої - четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Суд зазначає, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.
Водночас, згідно з частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.
Суд зазначає, що предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Вінницького обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від вінницького обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач не має.
Відповідно до перерахунку пенсії, згідно довідки Вінницького обласного військового комісаріату, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, від 19 березня 2018 року по пенсійній справі №ХЛ61399, ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, посадовий оклад складає 3170,00 грн., оклад за військовим званням - 1020,00 грн., надбавка за вислугу років - 1885,50 грн. Усього - 6075,50 грн.
Зазначена сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19).
У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018).
Посилання позивача на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2018 року у справі № 0240/2811/18, також не спростовують такі висновки суду, оскільки підставою для часткового задоволення позову апеляційний суд вказав допущенні процедурні порушення відповідачем під час розгляду заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 Натомість, апеляційний суд в своєму рішенні не зазначав про обов`язок відповідача здійснити перерахунок розміру пенсій з урахуванням конкретних складових грошового забезпечення, зобов`язавши лише пенсійний орган повторно розглянути звернення позивача про перерахунок раніше призначеної пенсії.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою, другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України, питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення у повному обсязі виготовлене 19.06.2019 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович