
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2019 року ЛуцькСправа № 161/4836/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Луцького міськрайонного суду Волинської області з позовом до Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі Луцьке ОУ ПФУ Волинської області) про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначенні їй пенсії як матері інваліда з дитинства та зобов`язання призначити дострокову пенсію за віком як матері дитини-інваліда з 24.01.2019.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26.03.2019 справу передано на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду на підставі пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 справу прийнято до провадження та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.20).
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", як матір інваліда з дитинства, яка виховала його до цього віку, має право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і за наявності не менш 15 років страхового стажу.
Однак, на її звернення про призначення дострокової пенсії за віком, Луцьке ОУ ПФУ Волинської області відмовило мотивуючи тим, що серед поданих документів відсутній висновок про визнання її сина дитиною-інвалідом до досягнення ним шестирічного віку.
Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки нею був наданий висновок лікарсько-консультативної комісії № 5 від 09.01.2019 в якому зазначено, що інвалідизуюче захворювання її сина ОСОБА_2 діагностовано до шестирічного віку.
З наведених підстав просить позов задовольнити.
Представник відповідача у відзиві на позов просить відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що згідно з пунктом 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 15.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1) визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Вказує на те, що ОСОБА_1 через відсутність необхідного висновку про визнання її сина дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, не має права на призначення дострокової пенсії згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
24.01.2019 ОСОБА_1 звернулась Луцького ОУ ПФУ Волинської області з заявою про призначення дострокової пенсії за віком.
Рішенням Луцького ОУ ПФУ Волинської області № 4/1 від 31.01.2019 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком через відсутність необхідного висновку про визнання її сина дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку (а.с. 6-7).
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні норми чинного законодавства.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно з абзацом 4 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, що діяла станом на час виникнення спірних правовідносин) тимчасово, до прийняття відповідного закону жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.
Згідно з пунктом 4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі Порядок № 22-1) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно з п.2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком особа подає документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом (при призначенні пенсії згідно з абзацом четвертим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону).
Відповідно до п.2.18 Порядку № 22-1 визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Як слідує з матеріалів адміністративної справи, Луцьким ОУ ПФУ Волинської області відмовлено ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком у зв`язку з відсутністю висновку про визнання її сина дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку. Така позиція відповідача є протиправною з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
28.09.2008 відповідно до висновку МСЕК серії ВЛН № 025901 ОСОБА_2 визнаний інвалідом ІІІ групи довічно (а.с. 9)
З наявного у матеріалах справи посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого Департаментом соціальної політики Луцької міської ради 11.11.2008, вбачається, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом з дитинства і йому виплачується державна соціальна допомога (а.с. 10).
Згідно з пенсійним посвідченням ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 , виданого 23.04.1998 Управлінням соціального захисту населення Луцької міської ради, ОСОБА_2 є інвалідом з дитинства, якому призначена пенсія (а.с. 10).
З висновку Лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) №5 від 09.01.2019 вбачається, що у ОСОБА_2 вроджена аномалія нирок, хронічна ниркова недостатність ІІ ступеня, хронічний лівобічний пієлонефрит. Інвалідизуюче захворювання діагностоване до шестирічного віку (а.с. 8).
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 є матір`ю інваліда з дитинства, а тому має право на призначення дострокової пенсії за віком згідно з абзацом 4 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У даному випадку, рішення Луцького ОУ ПФУ Волинської області прийнято необгрунтовано (без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення), а тому воно є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов`язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч.4 ст. 245 КАС України).
З оскаржуваного рішення слідує, що заявницею ОСОБА_1 для визначення права на пенсію до Луцького ОУ ПФУ Волинської області був поданий висновок ЛКК № 5 від 09.01.2019. Однак, з рішення відповідача не вбачається, чи додавались до заяви ОСОБА_1 інші підтверджуючі документи про те, що її син є інвалідом з дитинства і чи були ці документи предметом розгляду відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення.
З огляду на вищевикладене, з метою захисту порушеного права позивача суд вважає, що в даному випадку необхідно визнати протиправним та скасувати рішення Луцького ОУ ПФУ Волинської області № 4/1 від 31.01.2019, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком та зобов`язати Луцьке ОУ ПФУ Волинської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2019 про призначення пенсії за віком з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Відповідно до ч.3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Луцького ОУ ПФУ Волинської області на користь ОСОБА_1 слід частково стягнути судовий збір у розмірі 352, 40 грн, сплачений відповідно до квитанції №29 від 21.03.2019.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Луцького ОУ ПФУ Волинської області №4/1 від 31.01.2019 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком.
Зобов`язати Луцьке ОУ ПФУ Волинської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2019 про призначення дострокової пенсії за віком з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 352, 40 грн (триста п`ятдесят дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер відсутній).
Відповідач: Луцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, м. Луцьк, проспект Грушевського, 1, код ЄДРПОУ 40370530).
Суддя Т.М. Димарчук