
Справа №295/13253/16-а
Категорія 106
2-а/295/226/19
У Х В А Л А
24.06.2019 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду міста Житомира Семенцова Л.М., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовомОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (адреса: 03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6), третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат (адреса: 10001, м.Житомир, вул. Баранова, 4) про визнання дій відповідача неправомірними та скасування рішення, зобов`язання призначити та виплатити одноразову грошову винагороду,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2016 року позивач звернувся до Богунського районного суду міста Житомира з указаним позовом, в якому просив: 1) визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову йому у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому інвалідності 2 групи, з 24.05.2016 року внаслідок поранення (контузія) та захворювань, пов`язаних з виконанням ним обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 19.08.2016 року № 72; 2) зобов`язати Міністерство оборони України розглянути питання щодо нарахування та виплатити йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому інвалідності 2 групи внаслідок поранення (контузія) та захворювань, пов`язаних з виконанням ним обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та статей 16 - 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме 24.05.2016 року; 3) зобов`язати Міністерство оборони України подати звіт про виконання прийнятої на його користь постанови суду протягом п`ятнадцяти діб з дня набрання постановою законної сили.
Постановою Богунського районного суду міста Житомира від 03.05.2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2017 року, позов було задоволено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28.05.2019 року касаційну скаргу Міністерства оборони України задоволено частково та скасовано постанову Богунського районного суду міста Житомира від 03.05.2017 року, а також ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2017 року, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Вирішуючи питання про прийняття справи до провадження, суддею встановлено наступне.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, але за умови, що ця справа відноситься до юрисдикції цього суду, віднесеної процесуальним законом.
Розмежовуючи предметну юрисдикцію адміністративних судів, ст. 20 КАС України передбачає, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті (ч. 2 ст. 20 КАС України).
У п. 10 ч. 1 Перехідних положень КАС України визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Зважаючи на те, що зі змісту адміністративного позову вбачається, що ОСОБА_1 звертається з вимогами до Міністерства оборони України, при цьому предметом спору є призначення й виплата суб`єктом владних повноважень (органом державної влади) одноразової грошової допомоги військовослужбовцю відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яка належить до соціальних виплат, що згідно ст. 20 КАС України за предметною юрисдикцією не належить до підсудності Богунського районного суду міста Житомира, оскільки дана справа не входить до переліку визначених ч. 1 ст. 20 КАС України справ, які розглядають місцеві загальні суди як адміністративні, а тому відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України вона підсудна Житомирському окружному адміністративному суду.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду, після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи наведене, дана справа за адміністративним позовом підлягає передачі на розгляд до Житомирського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 20, 29, 294, п. 10 ч. 1 Перехідних положень КАС України, -
УХВАЛИВ:
Справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій відповідача неправомірними та скасування рішення, зобов`язання призначити та виплатити одноразову грошову винагороду передати на розгляд за підсудністю до Житомирського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали направити учасникам справи для відома.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богунський районний суд міста Житомира протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Семенцова