Рішення № 82707761, 14.06.2019, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
14.06.2019
Номер справи
357/14930/18
Номер документу
82707761
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 357/14930/18

2/357/1312/19

Категорія 29

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку спрощеного позовного провадження)

14.06.2019 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Дубановська І. Д. ,

при секретарі - Огер О. А.,

учасники справи:

позивач - управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області,

представник позивача - Кіліхевич Галина Вікторівна,

відповідач - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Біла Церква позовну заяву управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум допомоги, установив:

згідно позовної заяви управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області просило: стягнути із ОСОБА_1 надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 3 785,64 грн. та державну допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 3 388,24 грн. та вирішити питання щодо розподілу судових витрат.

Свої вимоги обґрунтовувало тим, що ОСОБА_1 призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2017 року до 30.09.2017 року в розмірі 555,89 грн., щомісячно.

Підставами для її призначення стали заява, декларація про доходи та майновий стан сім`ї, що подані 05.04.2017 року.

Також, ОСОБА_1 призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям з 01.07.2017 року до 31.12.2017 року в розмірі 681,79 грн., щомісячно.

Підставами для її призначення стали заява, декларація про доходи та майновий стан сім`ї, що подані 13.07.2017 року.

За результатами перевірки, що проведена на підставі п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 встановлено, що ОСОБА_1 приховала дохід за 1 квартал 2017 року отриманий в товаристві з обмеженою відповідальністю «Клініка «Надія» в розмірі 8 695,65 грн. та проведений перерахунок призначеної їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.

Внаслідок перерахунку у ОСОБА_1 виникла заборгованість, яку вона в добровільному порядку погашати не бажає.

ОСОБА_1 відзиву не надала, своєї позиції щодо заявлених вимог не висловила.

04.02.2019 року відкрите провадження, справа призначена до розгляду у судовому засіданні в порядку спрощеного провадження.

Згідно ст. 223 ЦПК України, розгляд справи в судовому засіданні від 03.04.2019 року відкладений, у зв`язку із першою неявкою відповідача.

14.06.2019 року розгляд справи проведений за відсутності сторін, в заочному порядку, оскільки були наявні умови передбачені ст. 280 ЦПК України, а саме: відповідач повідомлявся про час та місце розгляду належним чином, причини неявки суду не повідомив, відзиву не надав, а представник позивача не заперечував проти винесення заочного рішення у справі та просив проводити розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.

З письмових доказів встановлено, що ОСОБА_1 зверталась до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 05.04.2017 року.

До заяви додавались: декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Рішенням від 06.04.2017 року управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначило ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї в розмірі: з 01.04.2017 року до 30.09.2017 року - 555,89 грн.

При її розрахунку враховані допомога сім`ям з дітьми в загальному розмірі 8 473,24 грн.

Також, ОСОБА_1 зверталась до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 13.07.2017 року.

До заяви додавались: декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Рішенням від 19.07.2017 року управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначило ОСОБА_1 державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми в розмірі: з 01.07.2017 року до 31.12.2017 року - 681,79 грн.

Згідно актів про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги, що складені 19.04.2018 року ОСОБА_1 надала неповну/невірну інформацію про доходи, розмір призначеної їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям завищено на 3 785,64 грн. за період з 01.04.2017 року до 30.09.2018 року та державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми

Рішеннями від 26.04.2018 року управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Мазур Оксані Олександрівні відмовлено в наданні державної соціальної допомоги.

Забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям передбачено Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям).

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї; середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

Згідно ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до п. 20 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, соціальна допомога призначається на шість місяців.

Згідно п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Забезпечення гарантованого рівня матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення передбачено Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми).

За ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» малозабезпечена сім`я з дітьми - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї; прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» всі види державної допомоги сім`ям з дітьми, крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до ч. 1 ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Згідно ч. 1 ст. 18-3 «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно п. 48 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Підприємства, установи та організації несуть відповідальність за шкоду, заподіяну сім`ям з дітьми або державі внаслідок несвоєчасної видачі документів або видачі неправдивих даних, і відшкодовують її в установленому законом порядку.

Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.

Суд зазначає, що органи соціального захисту населення наділяються правом визначати обсяг надміру виплачених коштів, встановлювати строки їх повернення, повідомляти про обсяг надміру виплачених коштів, провадити щомісячні відрахування та у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішувати питання про їх стягнення у судовому порядку, лише у тому випадку, коли сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан.

Встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради за отриманням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги сім`ям з дітьми у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не вказала свій дохід, який отриманий від товариства з обмеженою відповідальністю «Клініка « Надія » в загальному розмірі 8 695,65 грн.

Відсутність умислу на вчинення цих дій нею не доведена.

Внаслідок таких дій, ОСОБА_1 надміру виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям в розмірі 3 785,64 грн. та державна допомога сім`ям з дітьми - 4 156,59 грн.

Водночас, нею повернуто 768,50 грн. державної допомоги сім`ям з дітьми.

Отже, наведені обставини та положення закону свідчать, що із ОСОБА_1 слід стягнути неповернуту частину державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 3 785,64 грн. та 3 388,09 грн. державної допомоги сім`ям з дітьми.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України з ОСОБА_1 слід стягнути 1 762 грн. судового збору.

Одночасно, суд роз`яснює, що відповідно до ч. 1 ст. 288 ЦПК України заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з`явився в судове засідання та (або) не повідомив про причини неявки, а також не подав відзив на позовну заяву з поважних причин, і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 10, 141, 258-259, 263-265, 268, 273, 284, 352, 354 ЦПК України, -

ухвалив:

позовну заяву управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум допомоги - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, ідентифікаційний код юридичної особи - 03193643, що знаходиться за адресою: вул. Я.Мудрого, буд. 2, м. Біла Церква надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 3 785,64 грн., державну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 3 388,24 грн. та судовий збір 1 762 грн.

Роз`яснити, що відповідач може звернутися із письмовою заявою про перегляд заочного рішення до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач може оскаржити рішення суду повністю або частково, у порядку встановленому законом, до Київського апеляційного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку встановленому ст. 273 ЦПК України.

Рішення складене в нарадчій кімнаті та проголошене - 14.06.2019 року.

Суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської областіІ. Д. Дубановська