
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2019 р. Справа № 480/1829/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки № 6837 від 16.04.2019;
2) зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №6837 від 16.04.2019 виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення із врахуванням посадового окладу в розмірі 8791,00грн., окладу за спеціальним званням 1410,00грн. та надбавки за вислугу років (50 %) в розмірі 5100 грн. з урахування раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2018 без обмеження граничного розміру пенсії.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач, всупереч ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відмовив у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки №6837 від 16.04.2019 Північно-Східного міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, виданої на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 у справі №480/205/19.
Ухвалою суду від 28.05.2019 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач, заперечуючи проти позову, подав до суду відзив, в якому, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі (а.с.27-30), оскільки рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 у справі № 480/205/19 не визначено зобов`язань до ГУ ПФУ в Сумській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , довідка видана на зазначене вище рішення суду від 16.04.2019 № 6837 долучена до матеріалів пенсійної справи, перерахунок пенсії не проводився.
Крім того, наголосив, що положеннями статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII в редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів , установлених для осіб, які втратили працездатність, а тимчасово, по 31 грудня 2017 року, було встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740грн.
Таким чином, вважає, що ГУ ПФУ в Сумській області не порушує права позивача.
Позивач подав до суду відповідь на відзив (а.с.33-36), в якій підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вбачає необхідним позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, з 1996 року та перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XIІ), що вбачається з позовної заяви (а.с.4), відзиву (а.с.27).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у позивача виникло право на перерахунок пенсії, у зв`язку з чим, як вбачається з матеріалів справи (а.с.29), Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України в березні 2018 року була складена довідка про розмір грошового забезпечення №4576 від 29.03.2018, із зазначенням в ній посадового окладу позивача у розмірі 6563,00грн., окладу за спеціальним званням підполковник внутрішньої служби 1410,00грн. та надбавки за вислугу років (50 %) в розмірі 3986,50грн.
На підставі вказаної довідки відповідачем було здійснено перерахунок з 01.01.2018 (а.с.30).
Позивач не погодився з довідкою, виданою Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, оскільки в довідці невірно було прирівняно посаду, яку він займав на день звільнення з органів внутрішніх справ до аналогічної посади, що вплинуло на розмір посадового окладу, у зв`язку з чим звернувся до Сумського окружного адміністративного суду.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 у справі №480/205/19 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково (а.с.16-22), та визнано протиправною відмову Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції у перегляді розміру посадового окладу та видачі відповідної довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , викладену у листі № 22-714-18/КОЛ-280 від 16.05.2018, а також зобов`язано Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою - заступника начальника Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції.
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 у справі №480/205/19 Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України було складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 16.04.2019 №6837 (а.с.15) із зазначенням в ній посадового окладу позивача у розмірі 8791,00грн., окладу за спеціальним званням підполковник внутрішньої служби 1410,00грн. та надбавки за вислугу років (50 %) в розмірі 5100,50грн.
Вказану довідку відповідачем було отримано 24.04.2019 (а.с.14) та без проведення перерахунку долучена до матеріалів пенсійної справи (а.с.12).
Позивач звертався із заявами від 02.05.2019 та від 13.05.2019 про перерахунок пенсії (а.с.11,9-10) на підставі довідки від 16.04.2019 №6837, на які відповідач повідомив ОСОБА_1 , що отримана довідка від 16.04.2019 №6837, видана Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 у справі №480/205/19, долучена до матеріалів його пенсійної справи. Оскільки зазначеним рішенням Сумського окружного адміністративного суду зобов`язань до ГУ ПФУ в Сумській області щодо проведення перерахунку пенсії згідно з наданою довідкою не визначено, то перерахунок пенсії не проводився (а.с.12,13).
Не погодившись з відмовою відповідача у проведенні перерахунку на підставі довідки від 16.04.2019, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон №2262-XIІ.
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно ч.ч.2, 3 ст. 51 Закону №2262-XIІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XIІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як убачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ, визначаються Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.20108 (далі – Порядок №45), та Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103).
Пунктами 1 та 2 Постанови № 103 (були чинні на момент виникнення спірних правовідносин), визначав обов`язок перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку перерахунку пенсій (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
На виконання пункту 5 Порядку перерахунку пенсії (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Згідно з пунктом 5 згаданого Порядку в редакції, чинній на момент вирішення справи (з урахуванням Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, залишеного без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням, окрім іншого, посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п.4 Порядку №45).
Таким чином, у позивача, як у особи, яка проходила службу в органах виконання кримінальних покарань та пробації та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XIІ виникло право на перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2018.
На виконання Постанови №103 Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України на адресу відповідача було направлено довідку від 29.03.2018 №4576 (а.с.29), на підставі якої 24.04.2018 відповідачем і був проведений перерахунок з 01.01.2018 (а.с.30).
Разом з тим, згідно ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 у справі №480/205/19 (а.с.16-22), яким, крім іншого, встановлено факт наявності у позивача права на проведення перерахунку з 01.01.2018 на підставі Постанови №103, також встановлено факт наявності протиправних дій Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України під час видачі довідки від 29.03.2018 №4576 (а.с.29) із зазначенням в ній посадового окладу позивача не за відповідною посадою, у розмірі 6563,00грн., окладу за спеціальним званням підполковник внутрішньої служби 1410,00грн. та надбавки за вислугу років (50 %) в розмірі 3986,50грн., у зв`язку з чим зобов`язано Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою - заступника начальника Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції.
Як було встановлено судом, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 у справі №480/205/19 (а.с.16-22), Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України було складено іншу довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 16.04.2019 №6837 (а.с.15). Дана довідка була направлена ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.14) та отримана відповідачем і долучена до матеріалів пенсійної справи позивача, що визнається представником у відзиві (зворот а.с.27) та підтверджується матеріалами справи (а.с.12).
Вказаними обставинами підтверджується виконання норм Порядку №45 в частині дотримання алгоритму дій, що передують перерахунку пенсії.
Таким чином, відповідач, як державний орган, який зобов`язаний відповідно до ст. 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, за наявності встановленого рішенням суду, що набрало законної сили, права позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2008 зобов`язаний був у відповідності до ст.ст. 51, 63 Закону №2262-XIІ, Порядку №45 здійснити такий перерахунок. Однак, як встановлено судом, відповідачем не було вчинено дій щодо його проведення, у зв`язку з чим такі його дії не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а тому, суд з урахуванням ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає необхідним визнати протиправною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 16.04.2019 №6837, виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 16.04.2019 №6837, виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із врахуванням посадового окладу в розмірі 8791,00 грн., окладу за спеціальним званням підполковник внутрішньої служби 1410,00 грн. та надбавки за вислугу років (50 %) в розмірі 5100,50 грн., починаючи з 01.01.2018, з урахування раніше виплачених сум без обмеження граничного розміру пенсії.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру пенсії суд враховує, наступне.
Відповідач, обґрунтовуючи своє позицію в цій частині, посилається на норми ст. 43 Закону №2262-XIІ, відповідно до яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі №1-38/2016 положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року N 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
У зв`язку з цим вказані доводи представника відповідача є необґрунтованими та суд не приймає до уваги.
Посилання на те, що згідно цієї ж норми ст. 43 Закону N 2262-XII у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII, що набрали чинності з 01.01.2017, відповідно до яких тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень, також є безпідставним, оскільки предметом спору є перерахунок пенсії з 01.01.2018.
Крім того, задовольняючи позовні вимоги в цій частині, судом враховано, що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішеннях на тому, що правосуддя не повинно бути ілюзорним і має забезпечувати реальний захист прав особи і гарантії того, що справу буде вирішено остаточно рішенням в судовому провадженні (рішення від 09 грудня 2010 року у справі «Буланов та Купчик проти України», від 13.02.2011 року у справі Чуйкіна проти України).
Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 наголосив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (п.9 абз.10).
Верховним Судом України у постанові від 16.09.2015 у справі №826/4418/14 була сформована правова позиція, що рішення суду, у випадку задоволення позову, мас бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникало б необхідності повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Враховуючи, що відповідач, заперечує в цій частині проти позовних вимог, та в обґрунтування своєї позиції посилається на норми Закону №2262-XIІ, які визнані неконституційними, з метою уникнути необхідність наступних звернень, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 16.04.2019 №6837, виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 16.04.2019 №6837, виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із врахуванням посадового окладу в розмірі 8791,00 грн., окладу за спеціальним званням підполковник внутрішньої служби 1410,00 грн. та надбавки за вислугу років (50 %) в розмірі 5100,50 грн., починаючи з 01.01.2018, з урахування раніше виплачених сум без обмеження граничного розміру пенсії.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 27.06.2019.
Суддя І.Г. Шевченко